• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MASSEY FERGUSON balirke

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
posto trazih i ne vidjeh nigdje ovu temu , evo je

nime radi se o tome da sam nasao jednu ovakvu presu u picikato stanju i veoma sam zainteresovan za njenu kupovinu
radi se o modelu 15-8
sto se tice ove prese ja onako laicki kada pogledam ama bas svaki sraf je na svome mjestu sto se kaze , na njoj se vidi da je bila garazirana sve vrijeme , svi limovi su neosteceni , farba fabricka , na pikap uredjaju nisam vidio nikakvih nepravlinosti , sto se tice petljaca tu nemam pojma

evo slika takve prese pozajmljena neta

Massey-Ferguson-15-8-737309.jpg


i7298.jpg


i7297.jpg


cijena ove koju sam nasao je 1500 evra , nisam jos nista pokusao izcjenkati ali povoljnost mi je sto bi me covjek mogao cekati za pare do kraja sezone ;)

trebalo bi mi par savjeta oko detalja na koje treba obratiti paznju posto napominjem da oko ovakvih strojeva NEMAM POJMA :( :oops:
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
trebao bi neko sijeno ugurat unutra i probat u radu. nebi smio razvezat balu. da napravi jedno 5 bala pa budeš vidio. obrati pozornost na takozvani bat koji gura sijeno u tunel on nesmije imati lufta. petljači moraju čvrsto vezati špagu nesmi ju razvezat niti jednu i nesmije jako lupat dok ju uključiš. znam neke osnovne stvari na takvom stroju a za nešto više nek se vlesnici kockastih obrate koji imaju više iskustva
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ok znam i ja otprilike kako bi bala trebala izgledati , ali mene interesuju detalji na koje treba obratiti paznju
dobro si rekao potrosenost bata , ali recimo oko petljaca nemam pojma , gdje sta i kako treba prekontrolisai

meni je i danas dan misterija kako se spaga uopste sveze u petljacu , meni to i dalje nemoguca misija :(
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
e vidiš to je malo problem objasniti. neznam kako ima princip ona ali znam recimo welgera kako veže.
dakle onaj jež što ga guraju bale da se okreče e on kad okrene određeni broj krugova pdne poluga prema dolje i onda igle koje se nalaze ispod tunela kreneju kroz tunel gore i pregurneju špagu kroz petljač i vrate se nazad i petljači obadva se okreneju u isto vrijeme s vrhom špage koju drže preko one cijele koju su dovele igle i jednostavno zavežeju. dakle u radu se to sve jako brzo dogodi ali uglavnom tako kad bi rukom okretao jedan čovjek kardan da vidiš kako veže skužio bi nije ništa komplicirano za shvatiti. jedino je problem to prištimati i složiti. dakle to sve treba staviti u fazu kao recimo motor na nečem dok slažeš generalku ili izmjenjuješ određeni dio. dakle u pravom trenu trebaju krenuti igle i petljač početi vezati jer drukčije bi se bala ili razvezala ili uopče nebi zavezala ili bi pak bat povijao igle. dakle sve to mora štimati da bi to radilo.
obrati pozornost na tunel gdi su bale on hoče nekad strunuti ako bale ostaneju unutra. imao par slučajeva kod tasta. onda recimo obrati pozornost za rukamakaj guraju sijeno tamo nesmije biti lušta i moraju biti u centru i iči jedan poslije druge jer drukčije podereju lim ili tak neke stvari. to ti bi bilo najbolje uzet nekog tko se malo razumije u te balirke da to malo pogleda oko preše kao stoji i oko vezanja al ako to funkcionira neče biti problema ostalo. jedino kažem problem je uštimati te petljače ako ne vežeju dobro ili ako razvežeju onda tu treba malo stručnija osoba. pošto si spretan s limom ako i ima negdi nešto malo trulog vjerujem da češ ti to jako dobro riješiti.
još ti zaboravih reči klizači kud putuje bat kroz tunel njih pogledaj očeju se poderati i ležajevi koji drže bat u centru oni su skloni trganju.
naravno pogledaš gdi je mehanizam za petljače da nije koje kučište puknuto ili da nije osovina savinuta ili kaj se znalo menei dogoditi da je kučište koje drži mehanizam cijelo povijano onda više nikad nije u centru i to zaboravi da če funkcionirat kak treba. evo naveo sam neke stvari pa nadam se da si me shvatio i da sam uspio pomoči :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Savo, koje su dimenzije tunela na toj balirki?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
nenzm nisam mjerio , ali od oka tunel je malo menji nego kod vecine
ustvari radi se o manjoj balirci bas onakvoj kakva meni odgovara posto se radi o brdovitom terenu i manjim parcelama
 
F

feliks

Guest
vjeruj mi nećeš se pokajati ja imam istu takvu samo malo veću MF 20-8 stroj prva liga za dvije godine ubalira cca6000 bala nikakvi problema, podmaži i tjeraj konac tip 400 i nemaš nikakvi problema,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
feliks kaže:
vjeruj mi nećeš se pokajati ja imam istu takvu samo malo veću MF 20-8 stroj prva liga za dvije godine ubalira cca6000 bala nikakvi problema, podmaži i tjeraj konac tip 400 i nemaš nikakvi problema,

jao konacno neko iz prve ruke :prayer:

popravljas (odrzavas) li je sam ili angazujes majstora ?
znam da je sledeca po velicini 20-8 i ako bi mogao malo da mi uporedis 15ku i 20ku , koji je tunel u tebe
na sta treba obratiti paznju kada se gleda
kako se u njih podize pickup uredjaj

i jos milion pitanja imam :roll:
 
F

feliks

Guest
pozdrav! što se tiče održavanja ništa posebo trebaš obaći sve mazalice pregledati dali ima masti u reduktoru koji pokreće vile i na onom lančaniku odnodno zatezaču vila,pogledati ulje u reduktoru.Koliko sam zapazio na ovoj balirki je rađeno skraćivanje rude jer one u originalnoj izvedbi imaju dužu rudu s dvostrukim kardanom što opmogućava lakše manevriranje odnosno pri okretanju netreba isključivati kardan.Što se tiče spuštanja i dizanja grabalja vrlo jednostavno s desne strane gledajući prema natrg ima jedna ručka s zazorom samo je pomakneš i one se spuste i one ostanu visiti otraga na opruzi tako kad ideš po neravninama one se podižu da se lome.Što se tiče usporedbe dvadesetke i petnaestice skoro da i nema samo što je ova manjih gabarita 20-etka ima dvoje željsne vile i jedne drvene a 15-estica samo dvoje.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
massey vam nikad nije proizvodio balirke, ja mislim da su riviere casalis bojali u crveno i stavljali naljepnice, jedna serija je skroz identična....
 
B

BAGERISTA

Guest
Ovakvu sam ja prešu imao,,i mogu reč da sam bio prezadovolčjan,,ja sam s njom imao jedan problem,kad mi je puko lanac izašla mio je van faze ali do vraga me je namučila dok nisam skužio kako se stavlja u fazu,,i na kraju mi je bat satro igle jer u tom momentu nije se digla zaštita koja brani da se čekič ne nabije u igle.......... :blackeye

Sve u svemu obrati pozornost na čekič,i vidi kakve su mu vodilice,,kad napneš čekič najlakše češ vidit dali ima lufta gore dole i dali ima osovina lufta na kojoj mora imat mazalicu.

sljedeče i ako je uzmeš pazi da lance redovito mažeš,i da ima jedna lanac koji je teško podmazat jer je malo na nezgodnom mijestu,,nalazi ti se kod pickap-a s desne strane,tj. između njega i čekiča i na njega ko nezna da je tamo ne dođe ni kap ulja kad podmazuješ onaj dugi....

Obrati pozornost kakav je nož koji sječe sijeno (jedan je na čekiču,jedan na šasiji)rade na principu škara i moraju bit oštri ako ne ti ostane ne isiječeno i bale izgledaju ko da ih je miš glodao.

Prije početka rada moraš je maknut u jednu stranu,,,i uzmi si vida i matica za zaštitu na zamajcu znaju dosta pucat pogotovo ako je nabijaš ,uzmi 8/8 jačinu vida traju a opet štite,,,ja mislim da je dužina 120mm zajedno s maticom....


Sve u svemu preša je majka ako radi i nije bila u lošim rukama.................sretan posao s njom ti žćelim ,,,ako je kupiš... :mrgreen: :mrgreen:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
a u odnosu na druge firme, npr FAHR, WELGER, JOHN DEERE, IHC...itd kakve su ovo preše....kvalitete i dostupnost dijelova, jednostavnosti itd, cijene dijelova....jer znam da su ih francuzi napravili baš tu seriju MF 120-124-128
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
MatijaKrizanicMF35 kaže:
massey vam nikad nije proizvodio balirke, ja mislim da su riviere casalis bojali u crveno i stavljali naljepnice, jedna serija je skroz identična....

I TO ONA SERIJA BALIRKI MF 1-2-3-4-5....
ZA AMERE 9-10-12
 

loryen

Novi član
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
13
vjeruj mi nećeš se pokajati ja imam istu takvu samo malo veću MF 20-8 stroj prva liga za dvije godine ubalira cca6000 bala nikakvi problema, podmaži i tjeraj konac tip 400 i nemaš nikakvi problema,

Imam takvu balirku. Jučer sam kupio špag TEWE 350. Zanima me da li je to ok?
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
Poadrav. Nabavio sam ovakvu kao sto je na slici na pocetku sto je postavljena Massey Ferguson dal je 15.ka samo duzi je tunel u moje jos pa mozda za metar sad ne znam jel ovaj skracen ali takva je sve je isto. E sad problemi kupljena, lijepo radila, pa i kod mene ali pomjeranje one poluge sto aktivira vezacki sistem i pucanje nekih lanaca jer su malo i stari i naravno sve to uklopljeno bez ikakvih stelovanja jer se nije znalo ali et naucilo se da ne treba tako, pa je doslo do krivljenja dodavaca kanapa ili igala kako ko zove e sad celicne su pa cu ja to ispraviti ako se mogne, ako uspijem ikako. Jel moraju tacno u bobu dodati kanap onom piletu sa kljunom ili ima malo odstupanja? Jel moraju dodavati kanap samo kroz cekic ili se i probijaju kroz materijal koji se presuje. Ako ide samo kroz cekic kako da ja to sve nastelujem gdje sta dolazi? I mogu li se mjenjati duzine bala na granicniku sto aktivira vezace bez ikakvih dodatnih stelovanja ili se ponovo sve steluje? Opsirno al et sta cu moj problem pa ako ko moze pomoci hajde?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E druže...upravo za takve stvari postoje MAJSTORI!

Kad balirka jednom izađe iz faze, to samo majstori znaju složit.
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
Nije cela izasla samo lanac sto pokrece vezace kako da se postave igle ili dodavaci kanapa u odnosu na cekic i pitao sam neka pitanja na koje moze dati odgovor svako ko ima presu

razumem se dosta u sve popravke samo neka osnovna pitanja da znam da imam u vidu iako mogu sam skontat sa malo posmatranja i uklopit trazim neke savjete za brze i lakse stelanje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
uradio sam sve ispravio sinhronizovao sve nastelovao radi ko sat i veze cvorice perfekt bez pomoci i savjeta
 
Na vrh