• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Matovilac

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Netko da iznese male tajne uzgoja matovilca na okućnicama.....naime....nekad od cijele gredice izađe 5-6 biljčica........
 
F

fabrizio

Guest
malo je teže za sijati pošto je sitno sjeme,na lakim tlima centimetar do dva duboko a na težim samo posiješ i zaliješ.nije sad da sve izadje al ipak nije loše,isprobano je.ak možeš nabavi pilirano sjeme onda nebi smjelo biti problema
 
P

patrik1972

Guest
matovilac ti nije neka komplicirana kultura zan uzgoj jedino sto moras paziti je da ima dovoljnom vlage i da sijes u fino mrvicasto tlo. temperatura zemlje nesmije biti preko 20STUPNJEVA C jer onda ne nice a po potrebi po nicanju zalij ga proplantom ili previcurom
 
K

kemicar

Guest
Što kažete, bi li se mogao proizvesti na zatvorenom u posudama za sadnice?
 
G

gegihno

Guest
kako nebi mogao,,ali matovilac izvrsno podnosi zimu tako da nema smisla u zatvorenom ga sadit,, a i ne isplati se posto po m2 dobis pola kile,,sto ces na placu platiti dvadesetak kuna..

Netko da iznese male tajne uzgoja matovilca na okućnicama.....naime....nekad od cijele gredice izađe 5-6 biljčica........

sjeme se sadi jako plitko,,na pola centimetra dubine,, mozda si ga preduboko stavio
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Netko da iznese male tajne uzgoja matovilca na okućnicama.....naime....nekad od cijele gredice izađe 5-6 biljčica........

Za uspiješno nicanje matovilca ima jedna tehnološka kvaka; prije sjetve sjeme je potrebno močiti u vodi do faze početka klicanja (bubrenja zrna). Naime, upravo je ovo nicanje kritično, jer sjemenka treba puno vode za nicanje, a to se u polju teško postiže.
Takvo nabubreno sjeme posije se u redove, pokrije sa vrlo malo zemlje i postavi se sistem kapanja (cjevi). Svaki dan redovito zalijevati (održavati dobru vlažnost tla) i njicanje je gotovo 90% sigurno.
:icon_thumright:
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
ima li kakav herbicid za matovilac,meni ga uvijek zaraste trava do koljena

čul sam da može fusilade za uskolisne,jel netko isprobal?
 

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
Dobar dan, nova sam na forumu pa bih molila odgovor na pitanje.
Kakva su iskustva sa matovilcem koji se sadi u ovo doba godine na kontinentu. Ako mu treba 60 dana, za očekivati je da će ga snijeg pokriti. I što tada?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
Dobar dan, nova sam na forumu pa bih molila odgovor na pitanje.
Kakva su iskustva sa matovilcem koji se sadi u ovo doba godine na kontinentu. Ako mu treba 60 dana, za očekivati je da će ga snijeg pokriti. I što tada?

ako ga sad siješ, treba mu malo više od 60 dana...pa će i snijeg okopniti...:icon_wink:
 

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
ako ga sad siješ, treba mu malo više od 60 dana...pa će i snijeg okopniti...:icon_wink:
hvala na odgovoru. mislim da ću ovegodine malo posijati da vidim kako ide. koliko bi mi sjemena treblo za cca 100m2? Ima kakava preporuka za vrstu sjemena. I još jedno pitanje, da li da ga pokrijem slamom ili tekstilom nakon sadnje?
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Ja sam imao isti problem sa matovilcem. Od cijele vrečice sjemena na gredi 2 biljke nakon dva mjeseca. Onda sam kupio neko hibridno sjeme, jer sam mislio da će biti bolje, ali nije....pa odustao :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prihvatljiva klijavost matovilca u kojem ona ne opada drastično je do četiri godine.Nakon toga je upitna.Zato treba paziti prilikom kupnje na rok upotrebe.Iako, ako se i pazi,sjemenske kuće često pribjegavaju lažnom deklariranju nehibridnog sjemena za vrtnu upotrebu kako bi se riješile neprodanih zaliha.

Neke kulture imaju neke svoje cake-pa da reknemo usput iako je van teme-krastavce je uvijek bolje sijati iz drugogodišjeg sjemenskog materijala nego prošlogodišnjeg ilitiga najsviježijeg.Biljke brže i bolje napreduju dok sjeme odstoji godinu dana.

A šte se matovilca tiče,još jedna mogučnost nenicanja je dormantnost sjemena.Možda je temperatura zemljišta prilikom sjetve bila previsoka pa se u sjemenkama nisu odvijali kemijski procesi koji iniciraju porast klice.
 
G

gegihno

Guest
Za uspiješno nicanje matovilca ima jedna tehnološka kvaka; prije sjetve sjeme je potrebno močiti u vodi do faze početka klicanja (bubrenja zrna). Naime, upravo je ovo nicanje kritično, jer sjemenka treba puno vode za nicanje, a to se u polju teško postiže.
Takvo nabubreno sjeme posije se u redove, pokrije sa vrlo malo zemlje i postavi se sistem kapanja (cjevi). Svaki dan redovito zalijevati (održavati dobru vlažnost tla) i njicanje je gotovo 90% sigurno.
:icon_thumright:

kakvo bubrenje,, o cemu ti pricas,, matovilac mozes bacit u travu i on ce uspijet zalijevao ga il ne
 
G

gegihno

Guest
matovilac ti nije neka komplicirana kultura zan uzgoj jedino sto moras paziti je da ima dovoljnom vlage i da sijes u fino mrvicasto tlo. temperatura zemlje nesmije biti preko 20STUPNJEVA C jer onda ne nice a po potrebi po nicanju zalij ga proplantom ili previcurom

jedini post ovdje koji ima smisla,, ,ali ne treba njega spricat ni gnojit,, uspijeva on i bez toga,,cak i u dracu,, nece njega ni puzevi
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
.....o cemu ti pricas,, matovilac mozes bacit u travu i on ce uspijet zalijevao ga il ne
To bi bilo nešto kao "sod seeding"; nije loše za kulturu čija se MPC penje preko 50,00 kn/kg :icon_scratch:
 

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
Prihvatljiva klijavost matovilca u kojem ona ne opada drastično je do četiri godine.Nakon toga je upitna.Zato treba paziti prilikom kupnje na rok upotrebe.Iako, ako se i pazi,sjemenske kuće često pribjegavaju lažnom deklariranju nehibridnog sjemena za vrtnu upotrebu kako bi se riješile neprodanih zaliha.

Neke kulture imaju neke svoje cake-pa da reknemo usput iako je van teme-krastavce je uvijek bolje sijati iz drugogodišjeg sjemenskog materijala nego prošlogodišnjeg ilitiga najsviježijeg.Biljke brže i bolje napreduju dok sjeme odstoji godinu dana.

A šte se matovilca tiče,još jedna mogučnost nenicanja je dormantnost sjemena.Možda je temperatura zemljišta prilikom sjetve bila previsoka pa se u sjemenkama nisu odvijali kemijski procesi koji iniciraju porast klice.

Da razumijem poantu. THX. Da li mi možete napisati neke omjere težine sjemena ili vrste pakiranja koliko za koju količinu zemlje. Radim neki plan pa da ne kupim previše sjemena, a s druge strane da mi fino pofrezana zemlja ne ostane bez veze stajati
 
G

gegihno

Guest
To bi bilo nešto kao "sod seeding"; nije loše za kulturu čija se MPC penje preko 50,00 kn/kg :icon_scratch:

stvar je da kad imas matovilac puzevi ce ga pljevit,, jest ce sve oko njega a njega nece dirat,, a prije dvije godine sam bacio saku sjemenja sto mi je bio visak u travu i rodilo je na moje cudenje,, jedina stvar kod matovilca sto je lagan,, , mali sitni izgubis zivce dok dobis kilu,, i nikako ga nemoj brat sa korijenom,, samo listove cupas i oni ponovo narastu,, mozes ga i pustit da stoji u zemlji i rodit ce ti i iduce godine,, naravno kvaliteta ce biti losija,, jako zahvalan i ako ga ne beres sa korijenom dobit ces otprilike kilu po metru u dva branja,, ako mu se svidi zemlja imat ces i tri branja ( 1,5kg / m2 ) prije nego procvijeta
 

Najnoviji postovi

Na vrh