• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Matovilac

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd mi prodaj tehnologiju - sjetvu,berbu - jel bereš komplet ili lističe pa čeka daljnji rast,kolko ti kontejnera treba za kilu prinosa.....kokli kontejneri,kolko sjemenki po rupi....Plačam jednim klikom na "hvala" i jednim smiješkom od uha do uha.Oćeš unaprijed?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
johabica, čitaj mi sa usana...

"nema ekonomske računice"...to možeš za sebe raditi da imaš za salatu, ali da bi se isplatilo za prodaju...malo morgen, to bi ja odavno onda radio...:p:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajd mi prodaj tehnologiju - sjetvu,berbu - jel bereš komplet ili lističe pa čeka daljnji rast,kolko ti kontejnera treba za kilu prinosa.....kokli kontejneri,kolko sjemenki po rupi....Plačam jednim klikom na "hvala" i jednim smiješkom od uha do uha.Oćeš unaprijed?
Joha, jedina isplativa tehnologija uzgoja matovilca je uzgoj na plivajućim kontejenrima (kao što se rade presadnice duhana); sve ostalo neisplativo, pogotovo sjetva u tlo i ručna berba sa poda.... :(envy):
Plivajuća tehnika, direktna sjetva u plivajući kontejner, intenzivna gnojidba, jednokratna berba (kontejner na stol), pranje, lagana centrifuga, sušenje i pakiranje (ide u velike kutije za hladnjaču). Bio sam stavio i neke slike, negdje prije u temi.
Tehnički se to da i doma napraviti (malo jednostavnije, ali još uvijek efikasno), ali pitanje je da li imaš kupca na placu koji će platiti 30-50 kn/kg "zelene" trave... ako imaš takvih kupaca, onda razmisli o matovilcu. Neće to penzići kupovati :icon_e_geek:
:icon_cool:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma znam ja to @bobič,kod nas ti ti ide onako - četiri pet htpica po petnaest deka svaki dan za vikend.Što i nije loše - loše je to što se mora svaki čas pomalo sijati i voditi računa...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo i slika

1. Plutajući paneli sa uzdužnim prorezima (kako se vidi na slici nije to neki svemirski plastenik; zeleno matovilac, a ono crveno je sitnolisna crvena salata)


2. Način berbe rezanjem na stolu (na slici je salata, ali se isti stol koristi i za sve ostalo sitnolisnato povrće)


3. Stroj za pranje panela nakon "berbe". Koriste se paneli više puta (imaju oko 8 uzgojnih ciklusa godišnje i prosječni prinos 1 kg/1m2 panela)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ajd mi prodaj tehnologiju - sjetvu,berbu - jel bereš komplet ili lističe pa čeka daljnji rast,kolko ti kontejnera treba za kilu prinosa.....kokli kontejneri,kolko sjemenki po rupi....Plačam jednim klikom na "hvala" i jednim smiješkom od uha do uha.Oćeš unaprijed?
Nema se tu kaj previše prodavat,bere se cijela biljka,sijano je strojno 3 sjemenke u kontejner od 24 rupe...
Sijano u zemlju sa "hrpe" koja je solarizacijom oslobođena korova,plastenik je prije pofrezan i poravnato tlo,bez osnovne gnojidbe,jednom tjedno folijarna prihrana i zalijevanje...
Biljke malo kilave nakon dva tjedna,ali kad korijen počne vući vlagu i hranu iz zemlje jako brzo napreduju...
Urod je 1,2kg/m2 lišća,vagano prije pranja...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ma znam ja to @bobič,kod nas ti ti ide onako - četiri pet htpica po petnaest deka svaki dan za vikend.Što i nije loše - loše je to što se mora svaki čas pomalo sijati i voditi računa...
Onda je ovo sa plivajućim panelima prava stvar. Složiš 2-3 bazena sa 10-tak panela, i onda svakih tjedan sjetva 5 panela, i kad dođe berba, za svaki vikend imaš 5 panela za berbu (to je cca. 5 kg) :biggrin::biggrin::biggrin:

Inače, ovako malo ozbiljnije razmišljajući, nije ovo loše. Definitivno lakše nego bilo koja druga kultura u plasteniku (u odnosu na plodovito povrće), većinu poslova možeš odraditi sam, nema rada na podu (i bolnih leđa), berba "za stolom", a i malo je robe na tržištu (a i konkurencija velikih trgovačkih kuća je poželjna; primjerice 1 kg matovilca u konzumu zna biti i po 120,00 kn (ali nikad ispod 70,00 kn/kg), što znači da ga na tržnici možeš dati i u pola cijene, a to je onda dobra polovica :(happy):.
Naravno, nije to "laka para", ali mislim da je profitabilnija od rajčice, u bilo kojem uzgojnom terminu. I ista tehnika ide i za drugo sitnolisno povrće (rukola, salata, pa čak i špinat, a u IT ide i bosiljak, ali to kod nas se ne koristi sviježe u kuhinji pa nema smisla). Da se netko ne polakomi; ovakav zatvoreni način uzgoja matovilca u IT ide svega na 300 ha, i to na nivou cijele države, dok je ostatak uzgoja još uvijek sjetva u tlo. :(wait):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ili posiješ ral kad izvadiš krumpir ili grah (raniji) i bereš cijelu zimu koliko ti treba...osim kad trebaju ralice...:icon_twisted:
ulog nula, dobit milijun....hehehe...pogotovo ako ga ja ne moram brati...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Gledao sam na Youtube mislim da je u USA proizvodnju matovilca isto sadnja u kontejnere ali ti kontejneri imaju sigurno preko 300 otvora tako su gusti i oni ne trgaju listove nego na stolu škarama isijeku cijeli kontejner u veliku kutiju i nose na pranje tako da u matovilca ostane i njegova stabljika a ne samo list.

Obrada jednostavna nema nikakvog napora jedino težak posao je podignuti kontejner jer ga moraš malo iskriviti kad ga siječeš škarama da ono što osiječeš pada u kutiju.
U trgovačkim lancima mislim da nema nigdje veće pakiranje od 100/150 grama ili ga ja nisam vidio a manje više je sve uvoz iz Italije bar kod mene domaći matovilac nisam u trgovačkim centrima vidio i kao što kaže bobo cijena je prava.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Da malo oživimo temu. Ove godine kupio sam flance matovilca u tresetnim kockama i posadio.
Stigao je za cca mjesec dana. Drugu turu namjeravam posaditi u plasteniku. Ako ima zainteresiranih poslikat ću sutra.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Evo slike flanaca matovilca.252 kockice u kontejneru 38 kn. Kontejner (prazan) se vraća. Popodne ću slikati kako izgleda prije berbe.
 

Prilozi

  • IMAG0009.jpg
    IMAG0009.jpg
    71 KB · Pregleda: 152
  • IMAG0010.jpg
    IMAG0010.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 158
  • IMAG0011.jpg
    IMAG0011.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 154
  • IMAG0012.jpg
    IMAG0012.jpg
    38.7 KB · Pregleda: 120

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A gdje se to može kupiti, i jel se mora naručiti ili ima sada odmah za uzeti?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A čemu se zajebavati sa flancima,kad se matovilac može uspješno uzgajati direktnom sjetvom u kontejnere...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
16 lipa kockica, 4 lipe svaki matoviljčić...otprilike oko 1000 komada u kontejneru?
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
I kako ga sadite ,na koji razmak,kolko od sadnje do berbe,jel isplativije od salate
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Ovako izgleda prije berbe. Sadi se na razmak 10x10 cm.
 

Prilozi

  • DSCN2326.jpg
    DSCN2326.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 265
  • DSCN2327.jpg
    DSCN2327.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 167

hjah

Novi član
Tu od
2 Tra 2015
Poruka
27
A čemu se zajebavati sa flancima,kad se matovilac može uspješno uzgajati direktnom sjetvom u kontejnere...

pa da... ja sam posijao matovilac u osmom mjesecu direktno na njivu.. dio sam presadio na druge gredice a dio vec sada berem (jer moram napraviti jesensku obradu tla). Inace, sjeme sam sam uzgojio (matovilac je zahvalan sto se tice kolicine sjemena) tako da me sve kosta 0 kuna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh