• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Eto , dva goluba u letu ispustila svaki po nekoliko svojih golubića , i odlepršala dalje.
Postavljeno pitanje , a zašto si išao na obradu cilindra na 42,5, da baš zašto???
Kad se vidi ono što je ostalo od karburatora, samo (brz imalo razmišljanja) se može zaključiti u kakvom je stanju termo grupa. Mio 350 sa motorom Tomos umo 06-33 , to je zadnja kombinacija da se može naći sa dobrom termo grupom, praktički nemoguće. Da točno je , da su umo motori jednostavni, o tome nema dileme. Ali ako su tako jednostavni , onda svatko ih može složiti. Ako ih već slažete onda to i slobodno možete prezentirati, ako vam pak nitko ne brani. Očito je da postoji neka zapreka. Koliko j a pratim ovu i slične teme, samo je @MUHA prezentirao slaganje jednog uma. A da ne pričam da je netko složio Mio 350 od prve do zadnje vide.:rolleyes:

Ako kreneš u potragu za polovnim karburatorom, onda nekoliko prijedloga gdje ih tražiti, sa kojih motora. Umo 08-00 1,6KW, motor je u svojoj prvobitnoj verziji bio montiran na Mio250.
IMG_20230628_135959[1].jpg
Onda umo 06-06 1,3 KW, sa rotacione kosilice , pogon noža direkt na radilicu.

IMG_20230628_140126[1].jpg
I još jedan umo 08-03 1,6 KW, Mio 200.
IMG_20230628_140234[1].jpg
Što je zajedničko ovim nabrojenim motorima? Ovi se motori vrte na max 3500 o/min i dva su 80 cm3 , tako da mogu na manjim okretajima dati dovoljno snage za zadovoljavajući rad. Kako iz priloženog proizlazi da umo 06-06 daje 1,3 KW, dok ova dva ostala uma 08 daju 1,6 KW. Nadalje možda na bušaču rupa , jer je to alatka koja se nešto manje koristi. Zatim bi naveo Tomos Batuje kopačice koje su proizvedene devedeseti, pa one od 1977 - 1990, a one proizvedena prije toga imaju manje šanse . Logično, sve što je nešto novijeg datuma , veće su šanse da karburator bude bolji.:D

Što se tiče novih karburatora , tu imaš preveliku ponudu , tako da ćeš se malo teže odlučiti za kojega. Po onome što je navedeno. :devilish::coffee:
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Eto , dva goluba u letu ispustila svaki po nekoliko svojih golubića , i odlepršala dalje.
Postavljeno pitanje , a zašto si išao na obradu cilindra na 42,5, da baš zašto???
Kad se vidi ono što je ostalo od karburatora, samo (brz imalo razmišljanja) se može zaključiti u kakvom je stanju termo grupa. Mio 350 sa motorom Tomos umo 06-33 , to je zadnja kombinacija da se može naći sa dobrom termo grupom,
Već sam predhodno spomenuo da nisam mehaničar ali sam imao volje to slagati.Naravno nisam imao iskustva i znanja da uočim da je karburator kriv za stanje motora. Konstantno analiziranje te situacije je suvišno i postavljanjem istih pitanja ne budemo riješili problem.
Ako kreneš u potragu za polovnim karburatorom, onda nekoliko prijedloga gdje ih tražiti, sa kojih motora.
Hvala na prijedlogu budući da nisam baš iskusan sa mašinama dal bi mogli postaviti slike tih frgazera ili da bar napišete o kojim modelima se radi ovako mi baš to ne znači.
Što se tiče novih karburatora , tu imaš preveliku ponudu , tako da ćeš se malo teže odlučiti za kojega. Po onome što je navedeno.

Možda bi mi sigurnija kupnja bila novog jer na starom se mogu zeznuti, jel imate savjet koji model bi bilo odgovarajući
Ako ih već slažete onda to i slobodno možete prezentirati, ako vam pak nitko ne brani. Očito je da postoji neka zapreka. Koliko j a pratim ovu i slične teme, samo je @MUHA prezentirao slaganje jednog uma.
Mišljenja sam da nitko ne želi "prezentirati" svoj rad jer bude naišao na žestoke kritike i ismijavanje pojedinih kolega forumaša pa ljudi ne žele imati neugodna iskustva i da netko mu postavlja "pametna" pitanja a pitanje je jel bi ovi "pametni" bolje napravili.Kad to ne bi bilo tako kako je mislim da bi se ljudi odvažili i imali bi više radova i slika.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Nije karburator krivac za nastalu situaciju.
Već sam ti naveo tri oznake karburatora koji odgovaraju, a isto tako tri različite varijante (u kojima ih možeš naći).
Po predloženim linkovima imaš čitavu paletu novih karburatora, tako da možeš tražiti sugestije (koji karburator bi odgovarao) od forumaša koji su te linkove okačili!
IMG_20230629_130846[1].jpg
IMG_20230629_130908[1].jpg

Ovaj karburator je servisiran i spreman za ugradnju, ali to ne znači da se ga more samo zavidat na motor i da će raditi bezprijekorno, treba još nešto i fino podešavanje.

Kad nabaviš sve što je potrebno i budeš išao slagati, pitaj što , kako.

Pozivam sve forumaše i one buduće (koji to još nisu, a prate forum), da prezentiraju svoja iskustva sa umo motorima, malo više dijelima (malo manje teorijom) i to potkrijepe pokojom sličicom.:sneaky:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Ti imaš puno tih varijanti karburatora, pa stavi slike pojedine varijante i napiši oznaku karburatora ispod svake slike.
Tvoji video klipovi na youtubu su isto jako kratki.
Da, pomažeš više nego mi, ali ni približno onoliko koliko se teksta napiše. Neda mi se više, povlačim se iz ove teme. Uživaj u slavi.
 
  • Like
Reactions: ZKL

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koji šejtan , napisao je tri modela koji pašu na taj motor , kaj više ?
ni jedan od tih nije na llinkovima
treba znati kome vjerovati i koga pratiti , to je njegov izbor i brgud se tu ne nameće ..respekt
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
216
Brgude
Opet puno zujiš, a malo meda daješ.
Čovjek direktno tebi postavlja konkretna pitanja i traži pomoć.
Ti ga ismijavaš i sprdaš već danima.
Kratko sam preletio (mogu kad sam golub) po temi i vidim da si u njoj dosta aktivan.
Vidim i da si ranije bio srdačniji i nije ti bilo teško odgovoriti na pitanje.
Ovo što sada radiš ne služi ti na čast.
Vrati se u pozitivu, pa onda možemo pričati o tome što sam sve popravio i što imam u zbirci Tomos.

vlč.puknuti
Malo se koncentriraj.
Na jednom od linkova je upravo karb koji se traži (Brgud ga drži u ruci), ali dučan je u Srbiji.

ZKL
S obzirom da se svi Hrvatski dučani snabdijevaju u Srbiji nebi trebao biti problem nabaviti.
Prilično sam siguran da Motorista ima novi originalni i svaku nedjelju je na Jakuševcu.
Samo pazi on ima paprene cijene, pregovaraj.
Ne znam zašto si odustao od rabljenih.
Ima ih po oglasima, ako ti je blizu odeš, probaš, kupiš.
Sad si već iskusan, ako ne radi kao tvoj onda je dobar;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Samo kratki komentar na jedan od linkova (ponuda karburatora).
"Karburator Bing Tomos Umo s filterom", takav karburator uopće ne postoji!
U opisu navedenoga stoji:
"Karburator regulira količinu smjese goriva i zraka koja se doprema motoru. Namijenjen je kontroliranju snage Tomosovih Umo motora"?

To je karburator Delortto 14- 12, i taj karburator se nikada nije fabrički montirao na niti jedan Tomos umo motor. Mala usporedba u cijeni tog karburatora i Binga 204, Delortta se je moglo kupiti za cca 240,00 kn (30,00 eura) prije uvođenja eura, dok je zadnji Bing 8A 15,5 204 u Sloveniji mogao kupiti za 97,00 eura.
E sad povučemo paralelu 3 Della za jednoga Binga, po to logici onda bi (valjda ?) bilo isplativije ugrađivati Delortta.
Koliko ja vidim na ovim stranicama piše: Navedeni proizvod nemamo na zalihi!
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
@brgud i ja se puno put upitam, pa jel mi to trebalo. Znam da si voljan da pomogneš, ali vidim da se i u tebi gasi, nestaje nekadašnji žar da postaviš svijet oko sebe na ispravne i stabilne osnove. Ono što si ti naučio mukom, kroz desetke godina, uspjeha i poraza, sada "moraš" u jednoj, kratkoj, izjavnoj, rečenici natočiti drugima, preko traftera / lijevka u njihovu glavu, da momentalno postanu majstori tvog, svog i svih tuđih zanata. Odmori se, zaslužio si, ionako je sve manje razumijevanja. Ja sam jučer pripremio par "slika" o Mio 350 i odustao sam. Nemam više dobre energije za to, jer forum je postao čudo... Moj osobni stav!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Nemoguća misija.......:sick: Znam, pričaj mi o tome!
Volio bi da staviš pokoju sličicu od Mio 350, djelomično radi usporedbe sa ovom o kojoj se raspravlja. Da se može vidjeti što , kako , kakva je situacija sa jednom i kakva sa drugom. Da se vide nedostaci i prednosti svake pojedinačno. Stavio bi ja slike, ali momentalno nije ni jedna kpl kod mene. Na nekoliko strana nazad , je bila jedna , gdje sam opisao što je bilo sa njom i što j e rađeno , prije nego je došla do mene.

Našao sam jednu sliku na netu, radi se o vertikalnom motoru umo 06 n a Tomosici. Zanimljivo rješenje sa šuštom. :coffee:

f8396c61398b429452ffd35084de9847.png
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Ti imaš puno tih varijanti karburatora, pa stavi slike pojedine varijante i napiši oznaku karburatora ispod svake slike.
To sam mu i ja tumačio
Čovjek direktno tebi postavlja konkretna pitanja i traži pomoć.
Ti ga ismijavaš i sprdaš već danima.
Svaka čast na ovome. Umjesto da odmah konkretno veli kaj treba i zdravo.
Ne znam zašto si odustao od rabljenih.
Ima ih po oglasima, ako ti je blizu odeš, probaš, kupiš.
Problem je u tome kaj nisam baš siguran ak nekaj propustim neku sitnicu opet to ne bude radilo kak treba.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Ne treba da se prenemažeš , skužio sam te od prvih tvojih postova u ovoj temi!
Go head. 👍
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
IMG_20230630_161808.jpg
IMG_20230630_161820.jpg
IMG_20230630_162022.jpg

Tu su 3 kom raskomadanih BING fergazera od UMO 6 Tomosa, te do njih 2 kom Delorto. Jedan donekle ispravan je na kopačici / ja više volim reči na frezi, drugi je na motoru za stabilnu prskalicu, jedan je na motoru za mješalicu. Ima toga na sve strane, do neke akcije "riješiti se viška stvari"... Ostali njihovi sitni i sastavni dijelovi su "u zajedničkoj kutiji" od cipela, jer sve manje kopam po tome.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
KPEc02X.jpg
Ovo su dvije tuđe slike, nisu od moje kopačice, spremio sam ih za svoje potrebe u mapu.
hskHXws.jpg
Vidljivi su neki detalji, za koje se više puta ponavljaju slična pitanja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Ovaj Mio, il lo mio. Odlične slike i odlično pohranjene, izgleda da ovoga nisu slagali neki aktvisti u ovoj temi, u zadnjih nekoliko strana!:hahah:

Hvala forumskom kolegi @plus , na detaljnijim slikama krburatora i ovog ljepotana.:ppozdrav:

E ovako kad se stavi par sličica ja odmah vidim koji detalji nedostaju na karburatoru a imaju utjecaj na rad motora.
Na drugoj slici (karb. u krupnom planu), velika podloška sa sitnim rupicama (po obodu) i polumjesecom. Spiralna opruga je zategnuta do kraja , drugo opruga je zakačena na polugu (na rupicu poluge prema prirubnici). E sad trebalo bi otpustiti vija M3 (kojim je zavidana ) poluga na osovinu leptira gasa. Otpustiti vijak (kojim je zablokiran polumjesec) i tu podlošku zarotirati skroz u lijevo, potom montitati polugu i to u onu drugu rupicu (prema onim dvijem rupama na poluzi). Stegnuti vijak M3 poluge i onda (po potrebi ) rotirati veliku podlošku u desno.
Sa ti što sam nadrobio dobije se veći radius štelanja karburatora.

Drugi detalj koji sam primjetio da fali je manja podloška (koja dolazi ispod opruge do velike podloške) jako je bitna.

Moja zapažanja na priložene slike.🤖
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Brgud me spomenul pa da dam i ja svoj obol ovoj temi koja je otišla u svim smjerovima osim onoj čemu forum služi.

Ako je cilindar bil pun risova ne vidim problem kaj je brušen na 42,5. Ima i 43 klipova za kupiti.
Piše da je cilindar obrađen prema klipu i to je ok zbog današnjih klipova.... nije to nikasil pa da treba subitor, i klip A,B;C,D ali to bi trebalo biti u redu.
Paljenje je kolko sam uspel isčitati novo sve osim magneta, a kak je poštelano neznam.
Kolega je napisal da nije mehaničar ali ima volju sam pokušati to napraviti. Napravil je to kaj je napravil i napravil je kak je znal, možda ne baš oku ljepu ali kaj je tu je.
Ostale su mu samo finese za poštelati ga pošto po njegovoj tvrdnji pali ali ne radi kak treba.

Da je moj, ako je termogrupa odrađena, paljenje ispravno i dobro poštelano, ja bi se poigral sa karburatorom jer sudeči po slici ovog nije to ni blizu onog kaj bi trebalo biti.
Sudeči po iskustvima iskusnijih kupiti rabljeni karburator nije neka sreča jer su svi neispravni, mada ja ne vjerujem da su tak poderani da nebi radili.... ali nisam se baš s tim igral pa ne ulazim u to.
Ima na oglasu jedan koji na slici izgleda ljepo za 20 euriča, ima kompletan motor za 70 euriča, navodno ispravan.
Najde se, samo treba potražiti.

Ja sam na svog nakalemil šiber fergazer umjesto ovog leptira zato jer mi je tog bilo najlakše upasati, a i frezica na njega radi dobro tak da..... to kaj njime upravljam ja sajlom mene zadovoljava.
Naročito od kad sam ovo prolječe stavil reduktor.... hvala Brgud, bil si u pravu da bu bez njega prebrza i neupravljiva.
Ja bi se igral sa frgičem zato jer ja imam odakle izabrati i pokušati nekaj iskemijati, kolega mora kupiti pa nek vidi sam kaj i kak bu.

 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Ček malo , ti kupuješ Bosch alate kaj v kufre fergazere pospravljaš ?🤔
 
  • Haha
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh