• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mjenjac 5 brzina

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
kupio sam stari mf 178 kojem je otiso multipover i covjek je stavio mjenjac imt 5 brzina!traktor je sad jako brz!da se stavi mozda 3 brzine,jel bi bilo sta bolje?sto vi mislite?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
kupio sam stari mf 178 kojem je otiso multipover i covjek je stavio mjenjac imt 5 brzina!traktor je sad jako brz!da se stavi mozda 3 brzine,jel bi bilo sta bolje?sto vi mislite?

Koliko je to jako brz??
Kaj ima loše u tome kaj je brz?
 
B

Bobo

Guest
Ako je jaaaaaako brz, tj prebrz, problem je najvjerovatnije u reduktoru. ovisi kakva je redukcija na kakvom mjenjacu.

Motori se i na IMT i na MF vrte otprilike istom brzinom, tako da tu ne bi trebalo biti nekih problema. OSIM ako je mjenjac npr s traktora koji treba imati bocne reduktore, a ovaj ih nema, pa je tri puta brzi...

Bilo je kod nas takvih prepravki, ali namjerno, za ici u grad, a nema se vozacka traktore nitko ne gleda. Tako preradjen traktor je normalnu radnu brzinu za oranje postizao u 2. sporohodnoj...
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
prva spora mu je ko na imt 560-3brzine skoro pa 3 spora!a i 4 i 5 su nekako sjebane jer se tesko usaltava!jel ima lijeka za to?
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
Ako je jaaaaaako brz, tj prebrz, problem je najvjerovatnije u reduktoru. ovisi kakva je redukcija na kakvom mjenjacu.

Motori se i na IMT i na MF vrte otprilike istom brzinom, tako da tu ne bi trebalo biti nekih problema. OSIM ako je mjenjac npr s traktora koji treba imati bocne reduktore, a ovaj ih nema, pa je tri puta brzi...

Bilo je kod nas takvih prepravki, ali namjerno, za ici u grad, a nema se vozacka traktore nitko ne gleda. Tako preradjen traktor je normalnu radnu brzinu za oranje postizao u 2. sporohodnoj...

traktor ima bocne reduktore tak da mi to nije jasno!ja sam ga kupio samo radi motora i prednjeg kraja mf-vog, al imam motor od 560 i koljevku pa bi ga sklopio kasnije natrag da bude za nest od koristi jer mu hidraulik radi super a i kocnice!
 
B

Bobo

Guest
Treba osjecaja za uslatavanje u 4. i 5. One inace idu malo teze dok se ne naviknes, a kad steknes naviku idu samo tako.

Kazem, pogledajte reduktore najprije kakvi su, a zatim i odnosni omjer pojedinih brzina u mjenjacu.

Koje gume ima taj traktor a s kojeg traktora je uzet mjenjac s 5 brzina?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Moguče da je direktno sve spojeno,bez nekoga prijenosa..
Valjda je izbačen reduktor..
 
B

Bobo

Guest
16.9 34 a s kojeg je traktora mjenjac? IMT ima najvece gume 30" (Ne racunajuc Brene i ove vece macane) a to je na 577, svi manji imaju 28" zadnje gume,a to je ipak prevelika razlika naspram 34"

Tu se vjerovatno pojavila greska...
 
M

Miško 007

Guest
Biće da su radi guma prebrz jer imt ima 30 cola..
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
a 3-brzinski i 5-brzinski razvijaju skoro iste brzine?jer ako u gumama stvar,ona nebi pomoglo ni da ima 3-brzinski menjac!
 
M

Miško 007

Guest
Ne nego je stvar guma 560 ima 28 cola i 3 brzine a 577 30 cola i 3 i 5 brzina.
I to reguliraju reduktori i gume..
Jedino da promjeniš felge..
 
B

Bobo

Guest
5. brzinac je sporiji otprilike 10km/h trobrzinci idu oko 25-30 kako je koji otvoren na pumpi a 5- brzinci 35-40, takodjer ovisi koliki vjetar imas u ledja i koliko je pumpa otvorena...


nece ga puno usporiti trobrzinac, nego treba traziti ili original mjenjac ili praviti reduktor koji ce pasati na takav traktor.

Eventualno, nabaciti gume i felge od 577 i deri ;) naravno, negdje najprije posudis za probu, ako valja OK, a ako ne trazi 28" od 560 ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Razlika u gumama između 16.9.34 i 18.4.30,je oko 3.5cm u visini..

A to je premalo da bi smanjio brzinu traktora,ili da bi se toliko povečala...

To je greška urađena u getribi,nije dobar odos zupčanika napravljen..
 
M

Miško 007

Guest
577 5 brzina na 1900 naštelan moj mjereno s autom isao oko 30 do 35.
Ludo brz i to je super za čas si negdje..
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
marko,mislis da je lika nest izbacio van?ja sam ga pito di je taj mjenjac sa multipoverom jer bi ga uzeo al je reko da se tog rijesio na otpad!rastavit cemo mi to lagano pa cemo krenut od nule!na vasu pomoc se moze racunat,kaj ne?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
marko,mislis da je lika nest izbacio van?ja sam ga pito di je taj mjenjac sa multipoverom jer bi ga uzeo al je reko da se tog rijesio na otpad!rastavit cemo mi to lagano pa cemo krenut od nule!na vasu pomoc se moze racunat,kaj ne?

Pa sigurno je nešto izbacio kaj je bio višak,i nije mu pasalo u kombinaciju:blackeye

Takav mjenjač če bit teško nač,al to koriste i serije 590 i 595,tako da se možda odnjih dade kaj nač..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
tebi je cola znači manje od jednog centimetra?
auuuuuuuuu.....:prayer:

Neču tak dugo na ovo odgovorit kada mi ne daš dokazni materijal da nisam u pravu..
 
Na vrh