• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mjera 6.3.1. - obrada zahtjeva

m4tang

Član
Tu od
14 Tra 2021
Poruka
57
Objavljen je natječaj za male i mlade. Koliko sam mogao vidjeti nisu ništa izmjenili od nacrta. Koma
Kao da žele da se ljudi ne prijavljuju, povećanje bih jos nekako pregmrio ali obnovljivi izvore energije na malom opgu.....
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Kao da žele da se ljudi ne prijavljuju, povećanje bih jos nekako pregmrio ali obnovljivi izvore energije na malom opgu.....
Mozes ulagati u digitalizaciju. Znam za neke koji nude neku malu aplikaciju za pracenje proizvodnje i troskova, i to bi tu proslo
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Da ali vjerojatno će biti napravljeno tako da npr. moraš potrošiti određen iznos na tu digitalizaciju da bi dobio bodove iz tog kriterija odabira. i tako za sve ostale.
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
Da ali vjerojatno će biti napravljeno tako da npr. moraš potrošiti određen iznos na tu digitalizaciju da bi dobio bodove iz tog kriterija odabira. i tako za sve ostale.
to nisu bodovi, to je uvjet. Tako da može bilo šta s onog popisa, nema uvjeta za iznos koji se mora potrošiti. Uvjet je da je 50% iznosa za povećanje SO i digitalizaciju/OIE, ali nema koliko mora biti za ovo drugo, tako da se to da lijepo posložiti. Uvjet povećanja gospodarstva i uvođenje sektorskog kriterija je zafrknuto, mnogi nisu spremni na ikakva povećanja u krizna vremena. Ljudi su si zamislili i dalje uzimati rabljene traktore, očito je tome došao kraj. Šteta, ali tako je kako je. Dobili su ono što su htjeli, manje prijava, ali dovoljno da potroše namijenjene novce za one koji će zadovoljiti.
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Njihovi uvjeti nisu prihvatljivi po mojim kriterijumima.. preskupi su to novci.. (n)
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
to nisu bodovi, to je uvjet. Tako da može bilo šta s onog popisa, nema uvjeta za iznos koji se mora potrošiti. Uvjet je da je 50% iznosa za povećanje SO i digitalizaciju/OIE, ali nema koliko mora biti za ovo drugo, tako da se to da lijepo posložiti. Uvjet povećanja gospodarstva i uvođenje sektorskog kriterija je zafrknuto, mnogi nisu spremni na ikakva povećanja u krizna vremena. Ljudi su si zamislili i dalje uzimati rabljene traktore, očito je tome došao kraj. Šteta, ali tako je kako je. Dobili su ono što su htjeli, manje prijava, ali dovoljno da potroše namijenjene novce za one koji će zadovoljiti.
Znaci samo mehanizacija ne prolazi, vec se mora siriti nasade ili kupovati neke zivotinje? Kako inace povecati SO.
Npr ako imam 5ha neobradjene zemlje, a zelim je obradjivati ali ne mogu jer nemam opreme. Da li mogu nabaviti strojeve, a SO povecati kroz pocetak obradjivanja ove neobradjene zemlje?
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Znaci samo mehanizacija ne prolazi, vec se mora siriti nasade ili kupovati neke zivotinje? Kako inace povecati SO.
Npr ako imam 5ha neobradjene zemlje, a zelim je obradjivati ali ne mogu jer nemam opreme. Da li mogu nabaviti strojeve, a SO povecati kroz pocetak obradjivanja ove neobradjene zemlje?
Koliko sam ja razumio - jok. Moraš potrošiti 50% na kupovinu zemlje i sadni materijal i obnovljivo digitalno štagod to bilo. Ostalih 50% na strojeve ili što god bi TI htio ( a ne oni).. I moraš povećati 25% ekonomsku vrijednost.. Ja sam bar tako shvatio da je to pjesnik rekao..
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
Znaci samo mehanizacija ne prolazi, vec se mora siriti nasade ili kupovati neke zivotinje? Kako inace povecati SO.
Npr ako imam 5ha neobradjene zemlje, a zelim je obradjivati ali ne mogu jer nemam opreme. Da li mogu nabaviti strojeve, a SO povecati kroz pocetak obradjivanja ove neobradjene zemlje?
Samo mehanizacija ne, jer njome ne povećavaš SO, ali mehanizacija uz nabavu životinja i podizanje nasada da. Samo treba to povezati. U natječaju piše: Procijenjeni iznos prihvatljivih troškova vezanih uz aktivnosti povećanja SO i obnovljivih izvora energije i/ili digitalizacije moraju biti planirane u ukupnom iznosu od najmanje 50% iznosa potpore. To znači da prolazi mehanizacija, ali ju moraš povezati s ulaganjem. Npr ako je tvoj sektor ulaganja voće, povećati ćeš SO kroz nove nasade, a za to ti treba novi malčer da bi mogao održavati nasad. Tih min 50% ti mogu biti sadnice, malčer i nešto za digitalizaciju, ostalo kako ćeš ali da su prihvatljivi troškovi. Jer i nabava malčera je aktivnost povećanja SO. Može i 100%, ali dovoljno je 50% ako želiš uz to nabavljati nešto nevezano za taj nasad. Postaviti ću i prema njima upit u ponedjeljak, pa neka odgovaraju i pojašnjavaju nejasnoće...
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
Koliko sam ja razumio - jok. Moraš potrošiti 50% na kupovinu zemlje i sadni materijal i obnovljivo digitalno štagod to bilo. Ostalih 50% na strojeve ili što god bi TI htio ( a ne oni).. I moraš povećati 25% ekonomsku vrijednost.. Ja sam bar tako shvatio da je to pjesnik rekao..
Ma nou, objasnila sam gore za mehanizaciju, a vidim da je i povećanje tumačeno na brzinu. Pogledajte točku 18. i točku 19. Priloga 1. u jednoj piše da moraš ostvariti vrijednost EVPG za razred kako je planirano u poslovnom planu (dakle to bi bio sektor koji je odabran, povećan za min 25%), a u drugoj piše da ne smiješ smanjiti ukupnu vrijednost gosp. iz dostavljene potvrde. To znači da je uvjet povećanje odabranog sektora a ne ukupne vrijednosti. Ti npr ako imaš životinje i zemlju, možeš povećati vrijednost tako da posadiš voćke koje do sada nisi imao i to će ti biti povećanje u sektoru voća za 100%, ali ne smiješ prodati životinje do te mjere da ti padne vrijednosti ispod one koju sada imaš. Jedino što je tu nejasno je taj sektorski kriterij, jer mi nije jasno da li se npr kod stočarstva računa samo stoka ili i stoka i zemlja koja ti treba da ju prehraniš.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Da, full je nejasno jer postoji točka 13 koja kaže:

"Korisnik u poslovnom planu mora definirati početno stanje gospodarstva te aktivnosti unutar
odabranog sektora (razreda EVPG) kojima će ostvariti povećanje proizvodnog kapaciteta iskazanog
kroz povećanje ukupnog standardnog ekonomskog rezultata (SO) od najmanje 25% u odnosu na
veličinu SO iz dostavljene potvrde u zahtjevu za potporu
i aktivnosti kojima će doprinijeti obnovljivim
izvorima energije (sunce, biomasa) i/ili digitalizaciji pri čemu se proizvedena energija i/ili
digitalizacija mora koristiti u svrhu proizvodnje proizvoda iz Priloga I. Ugovoru koja je predviđena
poslovnim planom"

Ja iz ovog ne razumijem da povećanje mora biti samo unutar EVPG razreda, nego ukupno. Ali s druge strane stoji N/P u dijelu di se objašnjava da li se primjenjuje navedeni kriterij u postupku provedbe, pa bi to značilo da se ne provjerava povećanje.
Drugo je pitanje kako se nešto može povezati sa konkretnim sektorom? Traktor bi trebao ići u svaki sektor. Recimo plug isto može u svaki sektor - u stočarstvu treba orati za lucernu, u gljivarstvu treba za zaorivati korove?
Totalno je glupo ovako koncipirati ovih 50% unutar jednog sektora. Slažem se da je ok da se traži povećanje SO jer je inače novac bačen u vjetar ako se OPG ne razvija, ali ovo je totalno nelogično i glupo.
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
Da, full je nejasno jer postoji točka 13 koja kaže:

"Korisnik u poslovnom planu mora definirati početno stanje gospodarstva te aktivnosti unutar
odabranog sektora (razreda EVPG) kojima će ostvariti povećanje proizvodnog kapaciteta iskazanog
kroz povećanje ukupnog standardnog ekonomskog rezultata (SO) od najmanje 25% u odnosu na
veličinu SO iz dostavljene potvrde u zahtjevu za potporu
i aktivnosti kojima će doprinijeti obnovljivim
izvorima energije (sunce, biomasa) i/ili digitalizaciji pri čemu se proizvedena energija i/ili
digitalizacija mora koristiti u svrhu proizvodnje proizvoda iz Priloga I. Ugovoru koja je predviđena
poslovnim planom"

Ja iz ovog ne razumijem da povećanje mora biti samo unutar EVPG razreda, nego ukupno. Ali s druge strane stoji N/P u dijelu di se objašnjava da li se primjenjuje navedeni kriterij u postupku provedbe, pa bi to značilo da se ne provjerava povećanje.
Drugo je pitanje kako se nešto može povezati sa konkretnim sektorom? Traktor bi trebao ići u svaki sektor. Recimo plug isto može u svaki sektor - u stočarstvu treba orati za lucernu, u gljivarstvu treba za zaorivati korove?
Totalno je glupo ovako koncipirati ovih 50% unutar jednog sektora. Slažem se da je ok da se traži povećanje SO jer je inače novac bačen u vjetar ako se OPG ne razvija, ali ovo je totalno nelogično i glupo.
Da, i ja sam više puta čitala tu točku 13, pa su mi poslije ove dvije točke koje sam navela razjasnile stvar. Jer 13. se odnosi na poslovni plan, i u realizaciji se više ne provjerava poslovni plan, već pretpostavljam stavke ugovora. Ono što si napisao u poslovnom planu mislim da će postati ugovorna obveza i provjeravati će se, što je navedeno kroz točku 18.-provedba poslovnog plana i ostvarenje ciljeva. I točku 19. -ne smije se smanjivati ukupna vrijednost iz zahtjeva za potporu.
Traktor i može ići u svaki sektor, ako ga povežeš sa poslovima koje ćeš obavljati, samo su odredbom da mehanizacija mora biti nova doveli do toga da će ljudi ulagati u druge stvari jer im je novi traktor i sa ovom potporom financijski nedostižan. S time da gljive, ako ti je to plan, pazi na točku 12.
Ti sektorski kriteriji su inače uobičajeni za natječaje iz mjera 4., nije to ništa novo, samo je novo za 6-tice
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
možda i griješim, zato ću postaviti i pitanje u ponedjeljak, a i mislim da će nam se sve razjasniti kada stave obrasce poslovnog plana.
 

jajajaja4444

Novi član
Tu od
27 Ruj 2021
Poruka
5
Pozdrav, i sam sam više puta čitao ove stavke i nije mi nikako bilo jasno šta je pisac htio reći. Ovo šta je IstraOPG napisala mi ima najviše logike. U sektoru povećanje 25%, ako je sektor koji do sada nije bio zastupljen je svako ulaganje 100%, i obavezno zadržavanje ulazne ekonomske veličine. Znači prema tome nikako pasti ispod toga ili zadržati drugi sektor da ne padne ispod ulazne vrijednosti. Ta druga opcija mi ima više logike ako je cilj povećanje gospodarstava..
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Ja i dalje pokušavam razumijeti ali nije jasno:

Točka 13: Procijenjeni iznos prihvatljivih troškova vezanih uz aktivnosti povećanja SO i obnovljivih izvora
energije i/ili digitalizacije moraju biti planirane u ukupnom iznosu od najmanje 50% iznosa potpore

Točka 14: Prihvatljive su sve aktivnosti/troškovi vezani uz proizvodnju proizvoda iz Priloga I. Ugovoru koji su unutar sektora predviđenog poslovnim planom.

Dakle sve aktivnosti se moraju odnositi na proizvode koji se odnose na odabrani sektor (razred EVPG) izgleda da to može biti samo 1 sektor- točka 14, ali minimalno 50% moraju biti aktivnosti povećanja SO. Koje to aktivnosti mogu biti unutar odabranog sektora a da ne utječu na povećanje SO, ako smo utvrdili da mehanizacija se može povezati sa odabranim sektorom prema svrhi namjene?
 

IstraOPG

Aktivni član
Tu od
28 Velj 2021
Poruka
117
Ja i dalje pokušavam razumijeti ali nije jasno:

Točka 13: Procijenjeni iznos prihvatljivih troškova vezanih uz aktivnosti povećanja SO i obnovljivih izvora
energije i/ili digitalizacije moraju biti planirane u ukupnom iznosu od najmanje 50% iznosa potpore

Točka 14: Prihvatljive su sve aktivnosti/troškovi vezani uz proizvodnju proizvoda iz Priloga I. Ugovoru koji su unutar sektora predviđenog poslovnim planom.

Dakle sve aktivnosti se moraju odnositi na proizvode koji se odnose na odabrani sektor (razred EVPG) izgleda da to može biti samo 1 sektor- točka 14, ali minimalno 50% moraju biti aktivnosti povećanja SO. Koje to aktivnosti mogu biti unutar odabranog sektora a da ne utječu na povećanje SO, ako smo utvrdili da mehanizacija se može povezati sa odabranim sektorom prema svrhi namjene?
Bome promaknulo mi je ovo sa točkom 14. Jasna mi je vaša dilema, jer je sada postala i moja 😂😂😂 i treba kroz pitanja i odgovore tražiti pojašnjenje. Prva stvar u ponedjeljak što ću napraviti ;)
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
50% dobijenih sredstava mora se utrošiti na obnovljivo digitalno + ako je sadnja - zemlja koja će se saditi - čak ni sadni materijal, ako je stoka ne mehanizacija već stoka, sad ne znam da li mogu objekti za stoku.. Ostalih 50% štagod -ali NOVO..
Pitao sam danas kako i šta u našoj razvojnoj agenciji ponovo - nisam ništa krivo shvatio, nažalost tako je kako je..
 
Na vrh