• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mladi poljoprivrednik

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Pozdrav.

Pošto ja zadovoljavam uvjete za dodatne poticaje kao mladi poljoprivrednik, želio sam preuzet OPG od majke.
OPG je u sustavu PDV-a.
Prilikom promjene nosioca porezna to tretira isto kao i prodaju, tj. traže da se plati 25% PDV-a i 35% doprinosa.
Za razliku od obrta gdje postoji ugovor o ortacima pa se može prebaciti nosioc gospodarstva.
APPRR priznaje samo jednog nosioca.

Ovaj problem mi je veoma skup.
Imate kakav pravni savjet ili nekog kojeg bi mogao pitati.
Hvala.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Pa s majke na sina moze ici darovni i ne plaća e nista makar pogasiti opg napraviti darovni pa otvorit novi ako drukcije ne ide.

Koliki su ti poticaji za mlade poljoprivrednike?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Racuna se osnovno placanje ( oko 200 eura ) plus 25 % na prvih 20 hektara i tako 5 godina. Zeleno plaćanje je isto kao i kod svih 25 % više od osnovnog placanja.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije istina, ja imam 1,5ha i kod ispunjavanja u agronetu mi je automatski označilo da sam mladi poljoprivrednik. Pitala me ženska da li imam kakvu poljo školu, rekao sam da nemam i odznačila je.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Kaj nije istina ?
Znaci za prvih 25 ha dobivas veci poticaj . Nema veze ako ti imas manje povrsine od tih 25 ha . Isto tak nema veze ako nemas poljoprivrednu skolu.
Mozes zavrsiti 40 satni tecaj vezani za poljoprivredu i to ti se prizna ( ne znam koji je rok za taj tecaj ).
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Darovni ugovor ne pomaže.
Ja sam sada član gospodarstva, a ona nosioc.
Ona mora ostati član, jer su svi ugovori o zakupu zemlje na nju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kaj nije istina ?
Znaci za prvih 25 ha dobivas veci poticaj . Nema veze ako ti imas manje povrsine od tih 25 ha . Isto tak nema veze ako nemas poljoprivrednu skolu.
Mozes zavrsiti 40 satni tecaj vezani za poljoprivredu i to ti se prizna ( ne znam koji je rok za taj tecaj ).

Krivo sam skužio da je mislio da treba imat preko 25ha.
Kakav to ima tečaj, gdje?
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Tečajeve će organizirat savjetodavna.
Samo treba obećat da ćeš ga napravit do kraja godine.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ako dobro pročitate moj post ja sam napisal da samo za 25 ha ide veći poticaj
A to je do 25 ha netrebate odma gristi
 

bobi10

Novi član
Tu od
4 Ožu 2015
Poruka
9
Pozdrav.

Pošto ja zadovoljavam uvjete za dodatne poticaje kao mladi poljoprivrednik, želio sam preuzet OPG od majke.
OPG je u sustavu PDV-a.
Prilikom promjene nosioca porezna to tretira isto kao i prodaju, tj. traže da se plati 25% PDV-a i 35% doprinosa.
Za razliku od obrta gdje postoji ugovor o ortacima pa se može prebaciti nosioc gospodarstva.
APPRR priznaje samo jednog nosioca.

Ovaj problem mi je veoma skup.
Imate kakav pravni savjet ili nekog kojeg bi mogao pitati.
Hvala.


Na koji iznos bi se trebao platiti PDV 25% i 35%? Šta kad nekom prebacuješ OPG mu odmah daješ i zemlju i sve ili to i dalje ostaje u vlasništvu onog koga je i bilo pa novi nositelj mora ponovno potpisivati ugovore o zakupu ili zemljište?nije mi baš najjasnije na kojem principu funkcionira to kad netko nekome daje OPG
 

bobi10

Novi član
Tu od
4 Ožu 2015
Poruka
9
I još sam nešto čuo kao da država daje neku lovu ako mladi preuzme gospodarstvo, nekih 10.000 e, neznam kolko je to točno
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Nitko nezna, to je i problem nigdje ne mogu dobit odgovor.
Trebao bi platiti 25% na sveukupnu vrijednost OPG-a.
OPG je u sustavu PDV-a.
Porezna, navodno, tretira promjenu nositelja isto kao prodaju.
I odere starog nositenja za 35% doprinosa.
 

bobi10

Novi član
Tu od
4 Ožu 2015
Poruka
9
To mi čak i nije čudno da to tretiraju kao neku prodaju ali nije mi jasan iznos na koji bi se obračunali ti porezi. kad ti neko prebaci opg, jel onda taj novi nositelj postaje vlasnik zemljišta, strojeva i ostalog ili kako to ide? po meni ne postaje, jer možda ni taj sadašnji nositelj nema ništa svoje nego samo u najmu, pa na koji bi mu se onda iznos to uopće obračunalo kad ta transakcija i nema neku vrijednost koja bi se baš lako utvrdila.
Neznam, jako puno nepoznanica
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
S godinama smo povecali stado (kljigovostveno- trajnu imovinu) to je suma na koju obračunavaju.

Stah me da će u devetom mjesecu (kad porezna počne slati čestitke) biti zatvorenih gospodarstva.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Dali ti mjenjas samo nositelja opg-a ili prebacujes i sustav pdv-a nasebe? Ja sam prebacivao i nositelja i pdv jer je stari otisao u mirovinu i nije mi uopce jasno o cem ti pricas.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Dali ti mjenjas samo nositelja opg-a ili prebacujes i sustav pdv-a nasebe? Ja sam prebacivao i nositelja i pdv jer je stari otisao u mirovinu i nije mi uopce jasno o cem ti pricas.

To sam i ja želio.
Što su tebi rekli na poreznoj?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Kod prebacivanja OPG sa jednog nosioca na drugog nosioca čini mi se da je jednostavnije ugasiti prethodni OPG (a samim tim i podmiriti i sve preostale obaveze), jer u protivnom se ne može zatvoriti ako postoje dugovanja prema državi. Nakon toga otrvoriti novi OPG na novo ime (jer je vjerojatno OPG vezan na OIB, isto kao i obrt). Što se tiče vlasništva na nekretnine, najam zemljišta, osnovna sredstva za rad se riješava: ugovorima o korištenju, ugovor o najmu i drugim oblicima prijenosa vlasništva nad nekretninama (naslijeđivanje, ostavinske, rasprave, darovni ugovor, ugovori o uzdržavanju prethodnih nosioca OPG-a itd...).:icon_e_ugeek:
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Kod prebacivanja OPG sa jednog nosioca na drugog nosioca čini mi se da je jednostavnije ugasiti prethodni OPG (a samim tim i podmiriti i sve preostale obaveze), jer u protivnom se ne može zatvoriti ako postoje dugovanja prema državi. Nakon toga otrvoriti novi OPG na novo ime (jer je vjerojatno OPG vezan na OIB, isto kao i obrt). Što se tiče vlasništva na nekretnine, najam zemljišta, osnovna sredstva za rad se riješava: ugovorima o korištenju, ugovor o najmu i drugim oblicima prijenosa vlasništva nad nekretninama (naslijeđivanje, ostavinske, rasprave, darovni ugovor, ugovori o uzdržavanju prethodnih nosioca OPG-a itd...).:icon_e_ugeek:

Nemoguće
Ugovori su vezani na starog nosioca i važe dok je član opg-a, nemora biti nosioc.
Prebacivanjem stada na novi opg je prodaja.
Dva OPG-a nemogu biti na istoj adresi.

Nije riješenje.

Ja nemam dugovanja koje izbjegavan.
Niti ne mislim dati državi 50% svojih krava
 
Na vrh