• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Moj novi/stari jednobrazni plug

B

Bobo

Guest
Ovaj s njuskala je isto 16" kao i sto je moj, jer lemes ima 4 sarafa. Daska se koristi i na 14" i na 16" plugovima, tak da ovisi kako ga na osovini postelas. Moze on vaditi i 10"...

Moj plug je u medjuvremenu prepravljen, tako da na sebi ima rucku za stelanje, kao i svi normalni plugovi.

dsc02537i.jpg


dsc02533c.jpg


dsc02534b.jpg


Na svakoj njivi se gad drugacije ponasa, jer je pluzno tjelo postavljeno dosta daleko od traktora, p i najmanji pomak na osovini, ovakav plug baca iz centra vuce, ovisno kakva zemlja se ore. Od kako imam od IMT-a osovinu i rucku za stelanje sa segmentima, preporodio sam se. Zub naprijed, zub nazad i plug postelas da ore kao lud.

Sa slika se vidi da 549 nije nize mogao spustiti poluge, i na rucki je plug "postelan" da vadi nekih 12" da moze plug vecu kolicinu zemlje izbaciti gore. Da mi Marko93 nije dao osovinu i rucku od IMT-a, ja bih bio prisiljen kupiti IMT ramu i prebaciti ovu dasku na tu ramu, jer je ovo u originalu zlo nevidjeno sto se stelanja tice.

Tek sam sad zadovoljan s radom ovog pluga i u brazdi se jako lijepo vuce i super zaorava kad mu se stavi deflektor, umjesto one "peraje morskog psa".
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Bobo a jesi si dao truda, hvala na komentaru! Frajera sam zvao i kaže 14 cola Bosanska Dubica, a ja vidim da je isti tvoj, naravno prije nego što si ga preradio. U čemu je tvoja imt osovina drugačija od one originalne, mislim na oblik, ne bi trebalo biti neke funkcionalne razlike osim što na onoj trebaš otpuštati vijke ako želiš što podešavati a na ovoj imaš ručku. Na original osovinu nisi mogao staviti ručku za podešavanje? Imt plug 16" bi bolje orao?
 
B

Bobo

Guest
IMT 610.10 je plug koji ore savrseno.


Razlika izmedju original i IMT osovine je ta sto je original osovina okrugla i puno bih ju morao brusiti da na nju upasem rucku. Varenje rucke za osovinu nije opcija, pa je IMT osovina pluga u kompletu s ruckom dobila mjesto na mom plugu.

Kazem ti da su domaci (Ex. YU) proizvodjaci plugova koristili isti tip daske i lemesa na vise vrsta plugova. IMT ima jednu dasku na 10" i 12", 14" i 16", tako i ovaj plug koji je na njuskalu u biti moze orati 16" siroko, ovisi kako ga na osovini pomaknes...
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Hvala Bobo! I imt plug se može pomaknut na osovini da više ili manje hvata?
 
B

Bobo

Guest
Da, moze... S jednobraznjaokm IMT sam orao 50cm duboko, i pomakao sam ga na 12", kao i ovaj mog plug, jer nije ta daska zamisljena da toliko duboko ore i ne moze pun zahvat zemlje izbaciti gore, nego se dobija efekt ralice i s malim traktorom taj plug ne mozes vuci. Zakopcaj ga za neki jaci, i slomit ces na plugu sve sto se slomiti da.

Moja preporuka je SVAKAKO IMT 610.10 (I niti jedan drugi) jer je to jednobraznjak kakvog je trebalo izmisliti. S njim sam orao i nije ni za usporedbu ovaj koji sad imam, iako imaju jednaku pluznu glavu. Onaj je original s ruckom, kraci je (blize traktoru) i ima veci klirens. U serijskoj opremi takodjer ima i normalni deflektor koji znaci jako jako puno u zaoravanju kukuruzovine.

Svakako potrazi IMT plug i nemoj zaliti novce.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Onda samo imt 610.10, a ja sam mislio da će i imt od 14" biti dovoljno, no oni su koliko sam po onome što sam pročitao lemind plugovi jer imt nije radio jednobrazne plugove osim 610.10 16". Hvala! :)
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Zovem frajera iz oglasnika i kaže imt jednobrazni oznaka 755 3800 kuna :blackeye . Inače traže za 610.10 3000 kuna, samo neka prodaju ako imaju kome. :lol:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nemre kod mene bit niš viška :D .
imam jednobrazdni al nije na prodaju on mi je sam za jarke izvuč i uz među.
točnje kod suseda jednog je, mislil sam mu ga i prodat al sam odustal.
 
B

Bobo

Guest
4fun kaže:
bobo ovako iz znatiželje kolko ti zemlje obrađuješ

30 jutara zemlje. Detaljnije ako hoces, pitaj u mom profilu.


21yes: Gledaj ovako, LEMIND je pravio daske za FOP plugove (IMT sestrinska firma) a FOP je lemindu davao u zamjenu rame za plugove, pa su i jedni i drugi pravili jednobraznjake, samo sto je IMT pravio 16" plug, dok su leskovacki s manjim daskama.

Ako ima 4 vijka koji drze lemes, onda je to 14" ili 16" plug, jer je daska JEDNA TE ISTA. A ako je lemes pricvrscen s 3 vijka onda je to manja daska 10" i li 12". bez obzira jel IMT, FOP, ili Lemind, to je IMT rama, i to je FOP daska gore, tako da s tim nema greske. Al ako zelis bas BAS original IMT jednobraznjak, to je onda 610.10 i to je 16" plug.

Kod mene im se cjena s PODERANIM daskama i lemesom, te bez crtala 100-150€, kako na koji naletis.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
BAS original IMT jednobraznjak, to je onda 610.10 i to je 16" plug.
Ja imam navedeni model.
Služi mi samo za pravit grabe da voda može prolazit i tako...
Za ono što ja radim sa njim je oke.
 

frenja

Član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
137
Pozdrav forumasi.
Kupio bi plug i nasao sam jednog za 1000kn ali nez koji je, a ni vlasnik to nezna. Zna da je 16 cola. Pa ak neko moze pomoc.
14695360_1773645972895012_5049706518124451902_n.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nije ni važno za te novce.

Izgleda mi kao OLT Alkar po rami, plužno tijelo noviji OLT, a cijeli kao TPS Bos. Dubica. U svakom slučaju, izgleda dobro.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
To je imt plug. Jedni prave da nema boljih, al to su oni kaj nisu probali ništa drugo osim imt i olt. :(giggle):

Koliko je to € , ak bi mu pripasal predpljužnjak ...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
To IMT nikad nije, Olt prije, ista ručka za štelanje ko na mom
 

frenja

Član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
137
Istrazivao sam i usporedivao OLT i TPS, ovo je OLT rama, a za daske nez no to nema ni veze.
Mozete mi reci kako da prekontroliram jer smotan ili nije.
 
Na vrh