• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Moja 52-ka,mtz.

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Kupljen prošle godine na jesen,plan je bio kupiti rusa za što manje para da nije previše rasturen i polako ga sređivati za sebe,naišao sam na 52-ku sa njuškala,kupio ju i na vučnoj dovezao doma,nema prednji pogon.

Za sad je servisirana bosch-pumpa(kod šporčića) bila je reklamacija nakon reparacije jel je puštala naftu u kučište pumpe di je ulje ali je to riješeno,traktor pali po zimi i ljeti i nakon paljenja trokira i baca bjeli dim na auspuh,po zimi 10-20 sekundi,ljeti 4-5 sekundi :),snage ima i pod poterečenjem,(u stvri zadivila me bezobzirna snaga tog traktora),promjenio sam sljedeče;prednji ljevi ležaj kotača,gumice na cilindru i klipu hidraulika,crijeva od goriva,stavljen antifriz,preštelani ventili,ulje u motoru sa filterima,očišćen centrifugalni filter,provedena nova struja za prednja svjetla,grijače,anlaser,paljenje,stavljen novi anlaser,navareni novi prihvati za hidraulik(imt 560),rezervar stavljen od auta jel je originalni bio trunuo iz nutra-hrđav kao stara felga!

Sad budem trebao neke savjete oko ozbiljnijih zahvata počeo sam sa riješavanjem lufta na stranjem izvodu kardana-vratilu eto koja slika i objašnjenje;
Izvadio sam cjeli sklop i rastavio ga;
screengrab

Ove iglice koje se nalaze između bolcne i zupčanika u planetaru,dali postoji neki set za reparaciju ili da potražim u lager-comerce-u?
image sharing

Ovo je slika planetarnog reduktora kardana,kad sam ga izvadio rastavio vidio sam da je velika razlika između ove pikse u sredini i osovine koja ulazi u nju.
image url upload

I ove tu osovine;
adult photo sharing
Dali između fali neka piksa?Jel definitivno nema smisla da ulazi jedno u drugo a ima toliku zračnost,vjerojatno je netko nešto kemijao prije mene..

I još jedna stvar koju sam zamjetio u 3-oj brzoj se čuje zvuk kao da dio nešto ima ogromni luft (zupčanici ili ležaj?) i ne budi ljen,skinuo sam bočni pokopac tamo di ide kučište izvoda za prednju vuču,i kad stavim u 3-u vidim da manji zupčanik pogoni ova dva veča sa desne strane,e sad..tu di sam označio nalazi se podloška četverokutna i između nje i desnog zupčanika se vidi luft nekih 3-milimetra zupčanik šeče ljevo desno pod opterečenjem i sumnjam da zbog toga se pojavljuje taj zvuk jel sva tri zupčanika se nalaze u istom snopu jedan do drugog,koliko to utječe?Dali se može podrobiti zupčanik i dali se taj luft može riješiti bez da se vadi kompletna getriba i rastavlja?
free picture hosting

Ova osovina koja pogoni reduktor iza ove strelice ima lufta na ležajima,dali se ona može izvaditi i promjeniti ležaji bez da se traktor rastavlja na pola?
upload images free
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Uh , mnogo pitanja ali ajmo redom pa ako šta preskočim podsjeti me.

Sete za reparaciju planetara postoji tamo gdje ja nabavljam dijelove , znači postoji.

Ova osovina od plantera što ulazi u prednju osovinu , tu treba da bude piksna , napravi je , lagani tokarski zahvat.

Što se tiče buke u trećoj , provjeri ti prvo centralnu piksnu (odnosno ležaj) , znači pokušaj donji snop kompletan pajserom ili nečim da dižeš gore dole , to pokušaj da radiš tamo iza te četvrtaste podloške u zadnjem kraju osovine.
Kada budeš to probao izbaci reduktor samo da nije u brzohodnoj.

Osovina koja dolazi do planetara kardana se lako vadi prema nazad ali prethodno sa gornje strane mora da se odvije sigurnosni vijak , nalazi se negdje tačno u pravcu strelice koju si nacrtao . Čak se i vidi na slici u samom gronjem kraju tamo iznad one svije rupe kuda ulaze nosive šipke.

Eto toliko , nisam skup , dva piva :icon_weed:
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Nema frke,moze i 3 :icon_thumright: pokusao sam sa pajserom snop sa svih strana i nema lufta ni milimetar,ali kad pustim kvacilo neki put se cuje kao da je lezaj na spojnickoj otisao,sumnjam na njega ili sredisnji lezaj u radilici?nasao sam reparaturni set za planetar,jedna stvar me zbunjuje,kad sam rastavio na osovini su bila samo 3 lezaja,dva iza i jedan naprijed i dva semeringa nagurana jedan ispred drugog iza onog malog poklopca sa 4 serafa,to mi je cudno,izgleda fali jos jedan lezaj?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Savo meni na 80-ki kod puštanja kuplunga znalo kao zastrugati , previše bila stegnuta kočnica spojničke (opruga na polugi kuplunga).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Željko 52ka to nema.

Nisam te razumio za te ležajeve?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Misliš ovo ?

101.gif


To je od 82ke , nije isto kao na 52.
http://www.autosoft.ru/online/acat/?idgroup=165&idmodel=168&idmark=25&atype=3
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Mislio sam na ležaj koji je na mjenjaču i drži spojničku,ili onaj mali ležaj koji centrira vrh spojniče u radilici.

Otpustio sam onaj šeraf iznad koji si napisao da se mora otpustit mislim da su bili ključevi 14 i kontra matica 19,ali osovina ne ide van..nisam baš silio..malo sam sa pajserom napeo i možda je izašla 3mm van,da nastavim tako ili da smislim udarni radapciger?

Ovo kučište planetara sa slike pod brojem 35,njega sam napeo sa pajserom,na to mislim!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nema ležaja koji centrira spojničku u radilici.

Taj vijak odvrni sasvim , ima rupa koja ulazi u kućište ležaja.
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Aha,kužim,onda je vjerojatno ležaj na spojničkoj.

Izvadio sam ga skroz van,pokušati cu još danas izvuči tu osovinu van.
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Budem probao jos sutra,izađe oko 5mm pa se vrati,znači 100% nema nikakvi osigurac kao na onoj slici od 82-ke pod brojem 41?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pod 41 ti je opruga koja određuje zabravljivanje položaja ručice ispod sjedišta koja bira direkt ili kardan preko točkova.
To ti je opruga smotana u krug i izgleda isto kao opruga u nekom semeringu samo uvećano.
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
https://s31.postimg.org/pa3jjx4tn/IMG_20160622_155646.jpg
Ova piksa u sredini-izgleda kao brončana,ona se vadi i radi se druga po dimenziji da u nju uđe vrh sa kučišta planetara?
Nema nikakve pikse između?
Sve sam uspio rastaviti i izvuči osovinu,kučište koje drži ležaj je napuklo morati ču dati raditi drugo,bolcne od planetara sa iglicama ipak nisam uspio nabaviti bolcne sam izmjerio i poderane su u prosjeku 5-stotih,isto tako sam ih nosio da se izmjeri debljina onog cementiranog sloja i majstor kaže da je debljina odlična i da nemam tu sta dirati,iglice sam isto izmjerio prema debljini novih sa rasparenog novog igličastog ležaja i one su u redu,jedino sam dodao po jednu iglicu od 2mm u svaki planetar da smanjim šetanje izmeđeu iglica.
 
Posljednje uređivanje:

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Izvod kardana riješen odavno,jucer se malo malčiralo,frend ima jedan manji komad zemlje pa smo prikopčali njegov malčer da vidimo kako ga 52-ka vuče,ide bez problema ni ne osjeti ga ovo je slika več pred kraj trava je je bila visoka dva pedlja preko haube nije košena ove godine.


I onda na red došle kočnice,rastavljena ljeva strana,jedna lamela više pojedena,druga manje,puno blata i mulja,oprano sutra cu to ispjeskariti i u potragu za lamelama.




Ova osovina na koju idu lamele ima malo lufta ali semering ne curi,dali se može izvaditi cjelo kučište da se promjeni ležaj i semering ili se mora raskopati i sa gornje strane?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Može se izvaditi samo to deklo na kojem je semering , nemoj povlačiti ono drugo jer ono nemože vani dok se ne izvadi veliki zupčanik a to je već posao.
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Znaci ne mogu se mjenjati ni ležaji na toj osovini dok se ne izvadi veliki zupčanik?
 
Na vrh