• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Moje majstorije

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Pošto počesto nešto majstorišem, postavljaću u ovoj temi moje majstorije.

Prvo i aktuelno, moj valjak.Pravio sam ga 5 dana, masa je oko 350kg, širina 210cm sam valjak a sa ramom je 240cm. Napravio sam ga da bude što manjih dimenzija (sem širine cijevi) pa je samo 50cm širok.

Poredaću slike onim redom kojim sam i radio.

Dakle, prvo sam nabavio cijev i nešto L i kvadratnih profila, ukupno 12m. Cijev je bila dugačka 3m, morao sam tako kupiti. Sav materijal je koštao 200KM tj. oko 100 evra.

Prvi problem koji sam morao riješiti je naći neke ploče da "začepim" cijev, a na isti je trebalo nekako namontirati i lezajeve. Negdje u garazi sam imao dvije felge od Golf 2 pa sam ih isjekao tj. izvadio unutrašnji dio koji je od vrlo kvalitetnog i jakog materijala.

douuza.jpg


Na ovoj slici vidite sta je ostalo do felge :)

Dalje sam morao izrezati središnji dio kako bi lezajevi stali unutra:

2j3o5c9.jpg


Što se samih lezajeva tiče, našao sam ih na otpadu zajedno sa felgama, gumama i osovinom. Bili su dio neke male prikolice koju sam razvalio nekakvom šipkom jer nisam imao čekič. Kupio sam samo jednu osovinu bez felgi jer mi nisu odgovarale za samo 20KM (10 evra). Osovinu sam isjekao i središnji dio sam upotrebio za izradu rude za povezivanje valjka i traktora.

Na narednoj slici vide se lezajevi nakon sto sam ih isjekao sa osovinu. Lezajevi su veoma masivni i nalaze se u jakom i čvrstom kućištu (u svakom se nalaze po dva valjasta lezajeva sa koničnim valjucima.

10wqh3t.jpg


Na narednim likama se vide lezajevi sa zavarenim pločama a potom i nakon zavarivanja na ram koji sam izradio od kvadratnog profila zbog estetike.


205b80.jpg


11mes7b.jpg


ok9x8p.jpg



dwwho8.jpg


Sav posao sam radio sam, svo mjerenje, svo sječenje, svo zavarivanje. Za zavarivanje sam koristio Einhel REL
uredjaj pri jačini struje od oko 90-120A i elektrodama od 2.5 i 3.5mm. Ostatak cijevi od 90cm sam iskoristio
za pravljenje tega (to je ono što vidite na slici iznad samog valjka) koja je ispunjena pijeskom. Velika cijev
se moze puniti vodom ako bude trebalo, mislim da moze stati oko 150 litara u nju, nisam računao. Za podmazivanje
lezajeva sam u kucistu istih izbusio rupe i ugradio mazalice.

Što se troškova tiče, evo sad sve redom:

1. Cijev 3m, prečnik 30cm, debljina stjenke 10mm 140KM (70 evra)

2. 6m L-profila stranice 60mm, 30KM (15 evra)

3. 6m kvadratnog profila stranice 60mm, 30KM (15 evra)

4. 3m trake debljine 3mm i širine 4cm za ojačavanje spojeva, 10KM (5 evra)

5. Lezajevi sa osovinom, kućištem, sve sa otpada za 20KM (10 evra)

6. 5kg elektroda 20KM (10 evra)

7. Jedna brusna i dvije rezne ploče za brusilicu (173mm prečnik) marke Pferd,
neeevjerovatno kvalitetne ploče koje je gotovo nemoguće potrošiti, sve 10KM (5 evra)

8. Jedna burgija 12mm i jedna 18mm, polovne ali u odličnom stanju i vrlo kvalitetne, 5KM (2.5 evra) na buvljaku

9. Sav ostali materijal, nešto lima od 2mm kojim sam zatvorio teg, dvije felge od Golf 2 i još neke sitnice
sam imao tu i tamo po kojekakvim budzacima gdje sam ga krio od mame da to sve ne pobaca jer sam imao osjećaj
da će mi sve to nekad zatrebati, sve djabe :).

10. Moj rad nisam računao, radio sam 5 dana po cijeli dan, od jutra do mraka, i smrzao sam se ko go*no. Mnogo sam
ganjao preciznost, da svi varovi budu lijepi i po pravilima (šta ću kad imam diplomu inzenjera strojarstva pa
sam picajzla što se zavarivanje i konstruisanja tiče :) ).

11. Trebaće mi neka 2kg farbe da sve to ofarbam, što će me sa četkama koštati nekih 20KM (10 evra)

12. Par rukavica 3.5KM (ca. 2 evra)

Dakle, ukupno me sve koštalo oko 290KM al ajd da zaokruzim da će se to nakupiti na 300KM tj. 150 evra.Nema teorije da
ispadne jeftinije :).
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Na narednoj slici se vidi dio mehanizma koji sam osmislio kako bi olakšao posao hidraulici na traktoru. Napravio sam nosač koji se postavlja ispod toplinka a na kojem se nalaze dva jaka lanca koji se potom vezu za poluge, koje sam takodje ojačao, što se vidi na dole datim slikama.

Na ovoj slici se vidi kako izgledaju lanci dok nose teret (nov novcijat valjak) :)

2hekjdh.jpg


14ceal3.jpg


2lkz2tx.jpg


Na narednim slikama se vide još neki detalji valjka.

fk5xjs.jpg


Zavrtnji koji se vide su sluzili da drze valjak na mjestu tokom zavarivanja i isprobavanja, ali sam odlučio da ih ostavim.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
čemu ovi lanci ispod top linka?
Zašto si pojačavao poluge hidraulike?
Nikako mi se ne sviđaju široki valjci ..ne znam kaj tko valja ali nemoguče je pripremiti njivu da cijela širina valjka valja .Po meni je bolje napraviti 2-3 odvojjena segmenta .
To je samo moje iskustvo , mojih 20 centi :mrgreen:
Za ostalo svaka pohvala
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Lijepo napravljeno a dali funkcionira !!!!!

I sam sam nešto pravio pa imao mali promjer valjka koji se nije uvjek htio okretati tj. gurao zemlju ispred sebe tako da mi se čini da je i kod tebe dosta mali promjer pa da ti ponekad ne bi imao iste probleme, to sm rješio tako da sam uzeo cjev većeg promjera i sada radi ...
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Što se lanaca tiče, objasnio sam zašta sluze - oni nose teret tokom transporta, a ne hidraulik. Uredio sam da se veoma lako postavljaju. Dakle, hidraulik digne neku tešku mašinu, npr. rotacionu kosilicu (zbog nje sam to i radio, imam Fahr KM24, kosi gotovo 2m širine), potom se lanci prikače na poluge i hidraulik malo otpusti, pa teret više ne nosi on već lanci.

Poluge sam ojačao jer sam otkrio da su se poprilično razjele unutra, a jednom komšiji se desilo da je desna pukla kada je prenosio neki silo-kombajn sa IMT 539 (nije radio s njim, sam ga prenosio do nekog prijatelja, poluga je pukla jer se bila isto razjela iznutra, silo kombajn se sav razbio...). Kako se meni ne bi isto desilo, pojačao sam ih sa 16x16mm punim profilom.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
DELO1 kaže:
Lijepo napravljeno a dali funkcionira !!!!!

I sam sam nešto pravio pa imao mali promjer valjka koji se nije uvjek htio okretati tj. gurao zemlju ispred sebe tako da mi se čini da je i kod tebe dosta mali promjer pa da ti ponekad ne bi imao iste probleme, to sm rješio tako da sam uzeo cjev većeg promjera i sada radi ...

Da, čuo sam za taj problem, ali isprobavao sam ga i vrti se bez problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
mozda grijesim ili ti nemozes raskolopiti rukavce da bi mijenjao lezajeve :scratch
sirina je prevelika , pogotovo ako ne radis pripremu rotodrljacom , bolje bi bilo da je iz segmenata
precnik cijevi je mali , pozajmljivao sam od drugara njegov valjak koji mi je napravio vise stete nego koristi
ako ti je priprema uradjena malo losije da ima krupnijeg busenja imaces muke jezeve

a sto se tice ovih lanaca , u kojoj dijagonali stoje :scratch koliko je opterecenje na njih
ojacavanje poluga podrzavam jer je meni na vladimircu poluga pukla cim sam zakacio rotokosu PZ165

pohvaljujem tako pedantan rad , ali mozda se se prije izrade trebao malo vise konsultovati sa ljudima koji imaju vise iskustva

vidim da izrazavas cijene u KM , odakle si ?
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
savoris kaže:
mozda grijesim ili ti nemozes raskolopiti rukavce da bi mijenjao lezajeve :scratch
sirina je prevelika , pogotovo ako ne radis pripremu rotodrljacom , bolje bi bilo da je iz segmenata
precnik cijevi je mali , pozajmljivao sam od drugara njegov valjak koji mi je napravio vise stete nego koristi
ako ti je priprema uradjena malo losije da ima krupnijeg busenja imaces muke jezeve

a sto se tice ovih lanaca , u kojoj dijagonali stoje :scratch koliko je opterecenje na njih
ojacavanje poluga podrzavam jer je meni na vladimircu poluga pukla cim sam zakacio rotokosu PZ165

pohvaljujem tako pedantan rad , ali mozda se se prije izrade trebao malo vise konsultovati sa ljudima koji imaju vise iskustva

vidim da izrazavas cijene u KM , odakle si ?

Lezajevi su mi bili jako veliki problem...uu stvari, problem je novac. Nisam zaposlen i nemam praktično nikakva primanja, pa sam se morao snalaziti kako sam znao i umio. Lezajevi koje sam nasao na otpadu (od nekakve industrijske prikolice) su bili ugradjeni u veoma masivno kuciste. U svakom se nalaze po dva lezaja, a njih bi bilo nemoguće zamijeniti svakako jer su nestandardni. Ni sam nisam vjerovao, ali sam provjerio - nisu ni po jednom standardu koji je danas aktuelan. Ubacivao sam mjere u AutoCAD 2008 koji ima integrisane praktično sve standarde na svijetu i tih mjera jednostavno nema. Pregledao sam ih, očistio i podmazao i s obzirom kakvi su, nema šanse da odu u dogledno vrijeme, posebno jer ja nemam previše zemlje. Šta ču, znam i sam da to nije u redu, ali nisam ih m ogao drugačije ugraditi.


Što se širine tiče, moj valjak je najmanji u selu. Prem,jerio sam sigurno desetak valjaka i svi su još širi, jedan kompija ima valjak od čak 3 metra i radi s njim bez problema. Što se prečnika cijevi tiče, u susjednom selu sam napao lika koji ej vajak napravio od mlina za pšenicu, u stvari onog teškog čeličnog valjka koji melje pšenicu, ako je ko kad vidjeo to. Širok je oko 1.60cm i punog presjeka, pa je nenormalno tezak, a prečnik je samo 20cm. Kad on s njim nema problema, ne vjeruje da će sa mojih 30cm biti problema. Jbga, nisam imao para za veću cijev.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Danas sam gledao moju tanjuraču i pala mi je na pamet ideja da joj nazad ugradim valjak kao na sjetvospemačia kako bi lijepo ravnao zemlju posle nje. Šta mislite, ima li to smisla? Ako ne, onda sam planirao napraviti sjetvospremač, samo ne znam dimenzije, koja bi širina bila odgovarajuća za IMT 539?

Evo našao sam neke slike:

v6.jpg


v4.jpg


P9052870.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ima smisla, i puno je to ljudi napravilo. Potraži malo, ima negdje i slika.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
a kolika ti je tanjurača? ako je 24 diska, bit će mu preteško i za nosit i za vuć još i valjke iza...
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Mrki88 kaže:
a kolika ti je tanjurača? ako je 24 diska, bit će mu preteško i za nosit i za vuć još i valjke iza...

Znam, i mene to brine...moram provjeriti malo. Tanjurača je ista kao ova na slikama gore koje sam dao, ima 20 diskova, nije 24.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
zombie666 kaže:
Mrki88 kaže:
a kolika ti je tanjurača? ako je 24 diska, bit će mu preteško i za nosit i za vuć još i valjke iza...

Znam, i mene to brine...moram provjeriti malo. Tanjurača je ista kao ova na slikama gore koje sam dao, ima 20 diskova, nije 24.

onda mislim da može jedan valjak bez problema.. mislim da tu nije neka velika masa, konstrukcija za valjak nemora biti od debelih cijevi, nije na njemu veliko opterećenje, on se samo "vozi" po zemlji...
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
zombie666 kaže:
Danas sam gledao moju tanjuraču i pala mi je na pamet ideja da joj nazad ugradim valjak kao na sjetvospemačia kako bi lijepo ravnao zemlju posle nje. Šta mislite, ima li to smisla? Ako ne, onda sam planirao napraviti sjetvospremač, samo ne znam dimenzije, koja bi širina bila odgovarajuća za IMT 539?

Evo našao sam neke slike:

v6.jpg


v4.jpg


P9052870.jpg
Mislim da su ti valjci za 539 previše.Tanjurača je sama po sebi dosta teška i ovo bi za mali traktor bilo dodatno opterećenje,kako u radu tako i u transportu.Po mom skromnom iskustvu tanjuranje je teža operacija od oranja a još ako imaš zemlje na brdovitom terenu to ti je prava muka.Meni se zna desiti kada podignem tanjuraču na laganoj uzbrdici da traktor skoro postane neupravljiv a zamisli da na njoj još imam i te valjke.Inače imam 533 i tanjuraču OLT 20 diskova.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Evo mene u sred sezone, po čitav dan se ne vadim iz traktora. Svašta nešta se radi, tanjira, drlja, sijemo kukuruz (ZP 684).

Ev nekih majstorija koje sam u zadnje vrijeme odradio:
Ovdje sam popravio stranicu na prikolici, prednja je bila skroz istrula dole, pa sam je skroz osjekao, uklonio sav korodirani materijal (bilo je baš propalo, nije se to ni vidjelo dok nisam stranicu osjekao), pa sam sprijeda zavario dva L-profila a iznutra još jedan. Sad je bolje nego što je bilo u originalu, jer se vlaga više ne moze podvući pod rub stranice. Sve je zafarbano, nisam se sjetio da slikam prije :)

2mx0l6c.jpg


2iru4w4.jpg


Evo i valjka, ofarbao sam ga davno, al nisam stigao staviti slike.

15879j8.jpg


qssj76.jpg


Evo onog mog remek djela koje sam napravio kako bi rasteretio hidrauliku, pa sad sve mašine nose ovi lanci. Lijepo se vidi na slikama kako funkcioniše, to je OLT tanjurača sa 20 diskova.

11vr7s7.jpg


14ljb07.jpg


12229no.jpg



A evo i prinove, danas stigao elevator. Duzina 8m, pravio ga jedan lik iz Suhog Polja (na magistralnom putu Tuzla-Bijeljina). Lik je legenda, elevator koji je napravio je savršen, izuzetno kvalitetno, vrlo čvrst. Pogon sam proračunao ja jer je motor bio malo problematičan.Imao sam motor i nisam htio da kupujem sad drugi, pa sam ubijedio čovjeka da koristi taj (što mi j uštedio 100KM/50E). Motor ima 2kW i 3500 obrtaja, pa sam samo redukciju proračunao i osmislio raspored točkova kako bi sve to bilo što kompaktnije, sigurije i pouzdanije. Radi sa trostepenom redukcijom, pa je motor praktično neopterećen šta god dizao jer on radi na 3500 obrtaja a pogonski lančanik na samo 147. Nisam slikao pogon (ništa posebno :) ), ali slikao sam cijeli elevator.

112c1f4.jpg


2duz0p0.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
a koji to motor radi na 3500Rpm :scratch
bas bih volio da upoznam jedan takav
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
savoris kaže:
a koji to motor radi na 3500Rpm :scratch
bas bih volio da upoznam jedan takav
to bude opisano u moje majstorije ll
 
Na vrh