• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Molim savjet... NEuškopljeni prasac star 4 godine(bicko)

naivec

Novi član
Tu od
7 Sij 2013
Poruka
6
Poštovani narode,prije svega sve naj u 2013.godini od naivca...
Imam jedan problem.

Pokušat ću Vam objasnit (unaprijed isprika na za admine ako thread nije na svom mjestu).

Naime,stjecajem okolnosti moju obitelj "zapao" je NE uštrojeni bicko, obitelj od koje smo kupili polovicu bicka, tvrdila je da će bicko biti uštrojen te da kad prođe karenca ljekova(antibiotika) otići u klaonicu.
E sad.
Kako su nam rekli postojala bi šansa da bicko(prasac) crkne nakon štrojenja ,pa su odlučili da ga neće štrojiti(što je moja familija saznala dan prije nego kaj ide u klaonicu).
Stvorila se ekipa,za raditi kobase, i sve kako to biva... međutim odrezali smo 2 komada(jedan da ga obradimo kuhanjem i jedan pečenjem). Nakon toga,kuća je tako smrdjela po urinu da je to bilo strašno....

Ukratko moj problem, a što me zanima!!

Zanima me kakvo je to meso kada je nadjeveno u kobase,(molim Vas zanemarite dim,papriku i ostale mirodije)kulen seke,dali je to jestivo,s obzirom da kad ga se termički obrađuje osjeti se vonj.

P.S. Moja obitelj pa i ja nemamo blagog pojma o svinjogojstvu, stoga bi molio,ako ima koja dobra duša da se malo pozabavi tim problemom.

LP naivec
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Poštovani narode,prije svega sve naj u 2013.godini od naivca...
Imam jedan problem.

Pokušat ću Vam objasnit (unaprijed isprika na za admine ako thread nije na svom mjestu).

Naime,stjecajem okolnosti moju obitelj "zapao" je NE uštrojeni bicko, obitelj od koje smo kupili polovicu bicka, tvrdila je da će bicko biti uštrojen te da kad prođe karenca ljekova(antibiotika) otići u klaonicu.
E sad.
Kako su nam rekli postojala bi šansa da bicko(prasac) crkne nakon štrojenja ,pa su odlučili da ga neće štrojiti(što je moja familija saznala dan prije nego kaj ide u klaonicu).
Stvorila se ekipa,za raditi kobase, i sve kako to biva... međutim odrezali smo 2 komada(jedan da ga obradimo kuhanjem i jedan pečenjem). Nakon toga,kuća je tako smrdjela po urinu da je to bilo strašno....

Ukratko moj problem, a što me zanima!!

Zanima me kakvo je to meso kada je nadjeveno u kobase,(molim Vas zanemarite dim,papriku i ostale mirodije)kulen seke,dali je to jestivo,s obzirom da kad ga se termički obrađuje osjeti se vonj.

P.S. Moja obitelj pa i ja nemamo blagog pojma o svinjogojstvu, stoga bi molio,ako ima koja dobra duša da se malo pozabavi tim problemom.

LP naivec

to meso je spremno odmah za bacit u smeče.nikad se neče izgubit miris nerasta iz tog mesa,da ga sa bilo ćime začinite.kad se nerast oštroji treba da prođe 3mj da bude spreman za klanje.dobro su vas nasamarili.vratite im to meso natrag.to vam govorim iz iskustva jel godišnje štrojim bar 4 nerasta.i tako več 10 god unazad.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
to meso je spremno odmah za bacit u smeče.nikad se neče izgubit miris nerasta iz tog mesa,da ga sa bilo ćime začinite.kad se nerast oštroji treba da prođe 3mj da bude spreman za klanje.dobro su vas nasamarili.vratite im to meso natrag.to vam govorim iz iskustva jel godišnje štrojim bar 4 nerasta.i tako več 10 god unazad.
nekužim se baš u meso nerasta ali logički razmišljam zar se to meso nebi moglo spasiti salamurenjem, npr. zar lovci bacaju vepra kad ga ustrijele u lovu?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Da se razumijemo, meso je jestivo,nije štetno, no organoleptički je neprimjereno, zbog smrada.

Ako ste saznali da nerast nije uškopljen nakon što ste kupili, imate pravo povrata novca s tim da meso vratite vašem prodavatelju. Ako me sjećanje dobro služi, u roku od 8 dana možete reklamirati stvar, a životinja je po zakonu stvar,kao i bilo koja druga roba.

Ako vam vaš prodavatelj neće vratiti novac, možete se obratiti odvjetniku i slučaj dati na sud.
 

naivec

Novi član
Tu od
7 Sij 2013
Poruka
6
hvala članu cizmesinkin ,samo me jedno zanima,ako smo vec dobili m... pod bubrege, da li je istina da postoji velika sansa da crkne nerast,kako su nam oni rekli.

rekli ste da se bavite štrojenjem dugi niz godina pa me zanima(jer neznam se cak nit izraziti) oni su,tj ta obitelj koja nam je prodala(odnosno ljudski se dogovorili za ustrojenog) rekla je da je za 3 tjedna "dobar" za klanje nakon štrojenja.

ljudi ma kakav sud, mene je sram reći,ali tu obitelj znamo 5 godina....al me je previse sram(sa moje strane koga imam da nam to uvali) da bi govorio o nekim postupcima sa strane odvjetništva i drugih tijela....
POzdrav i HVALA VAM!!
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
hvala članu cizmesinkin ,samo me jedno zanima,ako smo vec dobili m... pod bubrege, da li je istina da postoji velika sansa da crkne nerast,kako su nam oni rekli.

rekli ste da se bavite štrojenjem dugi niz godina pa me zanima(jer neznam se cak nit izraziti) oni su,tj ta obitelj koja nam je prodala(odnosno ljudski se dogovorili za ustrojenog) rekla je da je za 3 tjedna "dobar" za klanje nakon štrojenja.

ljudi ma kakav sud, mene je sram reći,ali tu obitelj znamo 5 godina....al me je previse sram(sa moje strane koga imam da nam to uvali) da bi govorio o nekim postupcima sa strane odvjetništva i drugih tijela....
POzdrav i HVALA VAM!!

šanse su velike ako je piatren u pitanju,inače kod drugih pasmina nema nekih velikih problema.meso nije otrovno,može se jesti samo treba imat dobar želudac da se to proguta:lol:minimalno 2 mj poslje štrojenja klanje dolazi u obzir.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Taj ili nema pojma o onome kaj je napravil jer ako je drugu polovicu ostavil za sebe . A ako je samo zbog novaca javno ga ocrni da ne zaje. e još nekog :
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
meni se desila ista situacija. dimljene kobase su imale neki neki drugi šmek ali nakon nekog vremena sam se naviko. drugo suho meso mislim da nije. kada se kuhalo (gulaš) mislim da isto nije. ali kobase su imale baš nekak tamno meso. dosta tvrdo. i sjajno.
 
Na vrh