• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Benassi

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Najbolje bi odgovarao PVC od APN ili Tomos. Za jedan i drugi trebat ćeš napraviti odgovarajuće nosače. Ovaj od APN je veće zapremine i mora biti u položaju kao na motoru. Dok ovaj od tomosa (kopačice) je 3 lit. (ali je nekvalitetan), barem ovi koje sam zadnje kupovao.

Moj glas ide za APN - ov, obavezno novu špinu a i možeš nadodat još jedan mini filter na crijevo.
 

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
Hvala brgude!
Odluka je pala, PVC spremnik za Tomos kopačicu je kupljen. Spremnik + čep + zasun + pol metra crijeva = 160 kn. Kvaliteta fakat nije vrijedna spomena, tako da treba pripazit kako i čime se montira.
U međuvremenu sam tu na forumu pronašao i recepis za liječenje hrđavih spremnika pa ćemo se time pozabaviti.
Još nešto, ovaj moj Benassi ima Minarelli motor, po deklaraciji 2,2 kW, a svuda na netu se spominje 2,6 kW uz BL 4000. U čemu je stvar? Za motor 2,6 kW piše 3% ulja. Koje i koliko posto preporučuješ da stavljam u ovaj moj? Hvala unaprijed!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
E sad ne bi znao točno za snagu koliko ima. to se tiče mješavine taj podatak koji si našao (od 3%), to se odnosilo na postotak ulja (mineralnog npr. dvotaktol INA), tako da danas na tržištu praktički ni nećeš naći mineralno ulje za mješavinu. Već imaš razno raznih ulja za mješavinu polusintetičkih, sintetičkih (i kako se sve ne nazivaju). Sva ta ulje se mogu mješati u postotku od 2 - 2,5 %. Tako da 2,5% je sasvim dovoljno.

Stavi koju sliku.
 

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
Pozdrav!
Nije mi dugo ni trebalo da stavim koju sliku. Tek sam se sada odlučio nešto raditi u vrtu (iskrčeni vinograd u 30 godišnjem parlogu), pa je Benassi BL4000, došao u prvi plan. Nakon postavljanja PVC rezervoara, nešto malo sam radio bez problema - travnjak 50m2. Sad kad treba "zapeti" pojavio se problem. Svakih par minuta rada, ode u uber turažu i ugasi se. I tako stalno. Mislio sam da je to zbog ovog ventila za gorivo koji ne ide prema dolje nego na stranu pa stroj ne dobije dovoljno goriva. Ali to bi valjda rezultiralo gašenjem motora bez uber turaže. Da li je moguće kabrurator uzrok. Ne znam. "Molim pomoć!
 

Prilozi

  • Benassi 1.jpg
    Benassi 1.jpg
    114.4 KB · Pregleda: 16
  • Benassi 2.jpg
    Benassi 2.jpg
    103 KB · Pregleda: 17
  • Benassi 3.jpg
    Benassi 3.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 17

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Čini mi se da ti motokultivator radi dok ne potroši gorivo u čašici fergazera i onda se zaleti u turažu i krepa. Ti ventili za gorivo su teško smeće i redovito štekaju. Najprije otpoji cjevčicu goriva na fergazeru i otvori ventil da vidiš ide li gorivo, ako ide onda moraš rastaviti fergazer i ustanoviti funkcionira li plovak, iglica i ostalo kako treba.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Taj ventil goriva na sebi ima dosta dugačku cijevčicu sa filterom a koliko vidim tebi je ventil na onoj strani rezervara koja se podigne prema gore kada pritisneš zadnji kraj motokultivatora tako da ako imaš manje od pola rezervara goriva bude ventil na suhom. Zarotiraj rezervoar za 180 stupnjeva da ti je uvijek gorivo na ventilu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Ventil goriva nema nikakve veze sa opisanim problemom.
Pitanje je da li je to original karburator? Čini mi se da je Dellorto 14 - 12 (koji nije baš ) uobičajen na mtk. Mogući problem bi mogao biti da kad ide u iber, da se ne vraća zasun karburatora (ne vraća gas).
 

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
Provjerio sam, gorivo dobro curi iz ventila, curak jedno 3-4 mm. Karburator je originalni. Doduše, ne mogu tvrditi jer sam stroj kupio polovni (ali nije bio korišten - boja na frezama je bila original - ni zagrebana). Karburator je rastavljan par puta radi čišćenja hrđe iz rezervoara. Možda nije sve dobro složeno. Grbava iglica ili nešto. Karboš je izgleda baš taj koji Brgud spominje. Ne kužim Brgude kad kažeš "da se ne vraća zasun karburatora (ne vraća gas)", jel to misliš na onaj leptir karburatora. Njegov feder možda ne radi kako treba? A je li moguće da zbog silnih vibracija rezervoara (ipak je to puno elastičniji spoj nego originalni i puuno više vibrira taj rezervoar), uđe zrak u gorivo pa da to pravi problem? Evo sad je Benassi (nakon dva dana "odležavanja na miru"), upalio od prve i radio u leru 5 min - bez greške. Zadnji put kad smo pokušali raditi s njim, upadao je u iberturažu i pri laganoj vožnji od vrta do auta, bez opterećenja frezanjem (nakon pola sata mučenja s frezanjem).
 

Prilozi

  • Benassi karburator.jpg
    Benassi karburator.jpg
    34.3 KB · Pregleda: 7

dkalat

Novi član
Tu od
20 Velj 2022
Poruka
24
Ima li tko kotače za Benassi dizel motokultivator šeskant 28mm ulaz?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Zanimljiva mala freza za međuredno okopavanje. Benassi RT.401 sa motorom Subaru ex 13. Ima dvije brzine za pogonski kotač, mijenjanje brzina sa kvačilom, dok pogon freze su uključuje automatski dodavanjem gasa, dok motor radi na min. freza miruje. Freza se uključuje nezavisno n a pogonski kotač, iako nije u brzini freza se pokreće dodavanjem gasa.
IMG_20220511_144319[1].jpg IMG_20220511_144254[1].jpg IMG_20220511_144304[1].jpg

Postoji isti takav tip freze sa Minarelli motorom, koji je dvotaktni, nekih 90 cm 3, koliko se sjećam klip fi 49, snage cca 3,5 KS. Dok ova sa Subaru je nešto jača.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Je, ima zanimljivo riješeno sprovedeno ručicu startera, prema nazad (prema kutijici za alat), vidljivo na drugoj i trećoj slici. 🤩
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Bok,

Imam navedenu kopačicu, radio sam generalku... ugl, čini mi se da ovo ni prije nije bilo spojeno... stariji je model, kraj 70ih početak 80ih, piše na njemu verzija D.
Ugl, jel zna netko što je ovo zaokruženo i kako se spaja? Ima dva izvoda, u elektro shemi sa weba nije niti navedeno (ocito imaju shemu novijeg modela). Ovo desno je mjenjač...

Svaka pomoć dobrodošla.

Lp
 

Prilozi

  • 20221119_164050.jpg
    20221119_164050.jpg
    61.6 KB · Pregleda: 16

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Sa slike se nemre zaključiti položaj ugradnje i jel motor benzinac ili dizel.
Može biti indikator tlaka ili razine ulja (na benzincima gasi motor).
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Ovo gore sa papirom je ispusni dio, tu dolazi auspuh, ovo desno dolazi rucka mjenjaca. Na ovoj fotki dolazi malo ispod auspuha taj prekidac
 

Prilozi

  • 122c9ffb-f465-40b3-98ce-b793b2284e2d.jpeg
    122c9ffb-f465-40b3-98ce-b793b2284e2d.jpeg
    32.6 KB · Pregleda: 9

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Ovo je na getribi, ne na motoru. Bl 75 bi moral imati nekakvu zaštitu , sad jel samo kod saltanja i hoda u natrag ili cijelo vrijeme dok se kuplung vrti ?.

Na jednoj ručki je poluga za gas sajlu, na drugoj bi trebal biti prekidač spojen na ovo, pa ak pustiš ručku ugasi motor.

Ja imam bl55, njega nigde ne spominju, ko da ih je sram.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
To je na mjenjaču, i tu može biti samo čep za nadolijevanje ulja.🥴
A ujedno i za kontrolu nivoa ulja.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
To je na mjenjaču, i tu može biti samo čep za nadolijevanje ulja.🥴
nije, čep za ulje je sa desne strane, ovo ima dva izvoda za spojiti nešto sa stopicama..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Ha , ako su štopice onda ne bi znao što bi moglo biti spojeno, jedino ako je bio neki indikator za detekciju nivoa ulja u mjenjaču. :rolleyes: Ali da se je to ugrađivalo prije 60 godina (čisto sumnjam)????:unsure:
 

Najnoviji postovi

Na vrh