• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator MIO Standard Honda F-500

merik

Novi član
Tu od
27 Tra 2015
Poruka
2
Dobar dan
Imam slijedeći problem sa mtk F-500: nakon promjene remena spojka mi je stalno uključena pa čim prebacim polugu mjenjača iz lera u brzinu freza krene sama od sebe, stiskao ja ručicu kvačila ili ne, jednostavno odmah krene naprijed ili nazad. Ako ima neko sa ličnim iskustvom i rješenjem molio bih pomoć.
Hvala.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Ako je s kuplungom sve u redu, tj ako nije pukla sajla pa ti zatezač špana remen onda je najvjerojatnije remen prenapet (novi remen još nije istegnut ). Pokušaj otpustit četri vijka na dnu motora koji ga drže za nosač ,pa pomakni cijeli motor malo bliže getribi da olabaviš remen .Jeli novi remen istih dimenzija kao i stari?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Znači da si stavio kraći remen od onoga koji je bio prije. Sve imaš opišeno i objašnjeno (slikovno) čini mi se u temi MIO standard F - 400, pa malo prolistaj temu. Nije bilo potrebe otvarati novu temu jer tema već postoji gdje se piše o tome (samo što je kod tvoje jači motor i novije godište) ostalo je isto kao i kod F - 400. Nadam se da će moderatori prebaciti u odgovarajuću temu.:icon_eyes:
 

turul1978

Novi član
Tu od
27 Tra 2015
Poruka
1
Dobar dan
Imam slijedeći problem sa mtk F-500: nakon promjene remena spojka mi je stalno uključena pa čim prebacim polugu mjenjača iz lera u brzinu freza krene sama od sebe, stiskao ja ručicu kvačila ili ne, jednostavno odmah krene naprijed ili nazad. Ako ima neko sa ličnim iskustvom i rješenjem molio bih pomoć.
Hvala.

Ma nemaš beda... nakon prvog frezanja ti se to neće događati...
i meni se to događalo nakon promjene remena...
Prvo što sam napravio sam uzeo flexericu i sa brusnom pločom malo prešao rub remena... ali ni to nije pomoglo... pa reko dok se malo prilagodi... i tako se i desilo... nakon sat vremena frezanja je sve sjelo na mjesto...:icon_super:
 

merik

Novi član
Tu od
27 Tra 2015
Poruka
2
hvala na odgovorima. Izvinjavam se ako sam prekršio kodeks ponašanja na forumu ali jučer sam skoro ostao bez jajca kad sam frezu ubacio u rikverc pa molim za razumijevanje.
Inače, novi remen je istih dimenzija kao i stari.
A kad sam već tu zanimalo bi me da li ima neko iskustva sa plugom PL-420, vidim da ga MIO prodaje, prekretač mi je skup a probao bih malo sam zaorati na jesen parcelu da ne moram nekog traktoristu vući za rukav.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Ako je remen istih dimenzija kao i stari, treba ga samo naštelovati.
 

Sljaker

Novi član
Tu od
26 Tra 2015
Poruka
2
Pozdrav, imam Mio Standard Hondu i zanima me koje ulje ide u getribu. neznam koji je tocno model jer mi nigdje nepise.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,719
Ide motorno ulje unutra, i sipaš do čepa za uljevanje ulja.
Ako neznaš koji je model, ako ima dvije brzine naprijed kažu odprilike 1.1 litra,
ako ima tri brzine naprijed onda 3.5 litre, a možeš i slobodno deci ili dva više, mjenjač će ti biti zahvalan.
 

Sljaker

Novi član
Tu od
26 Tra 2015
Poruka
2
Hvala, znaci moze 10w40? Kad sipam ulje jel moram malo nagnut motokultivator?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Ulje u mjenjač ti ide 15W40, znači možeš staviti ulje bilo kojeg proizvođača te gradacije (najjeftinije je INA SUPER 3). Možeš stavit i to ulje koji si napomenuo, ali nema svrhe jer je skuplje i zato jer je predviđeno 15W40. Prtethodna dva posta na tvoje pitanje su djelomična i kad ih sastaviš opet ne znaš točno !:(devil):
Kad je mtk u vodoravnom položaju, dok ne počne curiti van.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,719
Da možeš nagnut, lakše je uliti ulje, ja imam komad crijeva koje ulazi u rupu za sipanje i ljevak koji ulazi u crijevo, radi lakšeg sipanja.
 

pican

Novi član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
7
Ok ulje u mjenjac ide 15w40 a u novije motore isto 15w40 ili neko drugo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Koji motor imaš gore ? Koliko je taj mtk star i koliko je odradio do sada ?
 

pican

Novi član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
7
Freza je puno stara mislim F 500 ali motor je novi stavljen GX 200 normalno ide GX 160 nesto na frezi ne stima motor radi ok ali puno sporije okrece i ore nego prije onaj stari ovaj serviser je stavija ispod motora cijev od 4 cm i podigao motor na vise i rekao da ide specijalno ulje u ove nove motore po meni tu jos triba remenicu smanjit a sto se tice ulja to neznam zato i pitam ljude koji nesto vise znaju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Ako ti je majstor (koji ti je to slagao), rekao da u te motore ide specijalno ulje, onda ti je trebao i reći koje ulje ? Pitaj ga !
Isto tako kažeš da mtk. kopa sporije, znači da je pogonska remenica većeg promjera od 8 cm.

Evo imaš dva argumenta da reklamiraš majstoru koji ti je to slagao!:(punch):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Slikaj tu hondiu celu i uporedi precnike remenica starijeg motora i novog. Nebi trebalo da bude sporiji nego isto ili brzi cak. Ako sporije radi ili manja remenica menjaca ili veca na motoru sto je mnogo bolje. Uvek treba birati veci precnik remenica jer se sva snaga prenosi preko njih i ako je precnikom mala dolazi do proklizavanja i paljenja remena. Bolje je vecu remenicu na motor ili duplu napravi i veci remen. Ulje u novije motore bi trebalo ici polusintetika 10w40 ili cak sintetika 5w40 a trebalo bi da ima nalepnicu ili u tehnickim podacima svaki motor koje se preporucuje. Po meni polusintetika je sasvim zadovoljavajuca 10w40 .
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Sutra planiram otic pogledat mio f 500 pa me zanima kakve su to freze ima li dijelova i kolika je razlika izmedu nje i f 600 i na sta trebam obratit paznju svaki komentar je dobrodosao.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
To je noviji model sa motorom G200 (3,7 KW, 5 KS), dok je mjenjač, noževi sve isto kao i kod modela od 350 - 500, max. radnog zahvata 85 cm. Ima dvije brzine za hod napred i jednu za hod unazad. Dok je f600 malo robusniji model, ima veće noževe u promjeru 39 cm (za razliku od malog Mije koji im 33 cm) i max. radni zahvat 100 cm. Ima 3 + brzina i 1 + 1 rikverc (samim tim veće mogućnosti za razne priključke). Motor je isti G 200, samo što ima pogonsku remenicu (duplu) na bregastoj osovini.
Ustvari možda taj model Mio 500 ima motor gx 160 (i ako ima on je snage kao i ovaj G200).
Prvo na što treba obratiti pažnju je ulje u motoru i mjenjaču, pogledati da li slučajno pušta ulje na pogonskoj osovini, probati u radu (da li iskače iz prve brzine). Pogledati remen i zatezač remena (onaj aluminijski rulin). Pitati vlasnika koje je ulje u motoru a koje u mjenjaču. Obratiti pažnju da li dimi na auspuh i na odušak (crno gumeno crijevo koje dolazi na čašicu filtera zraka).
 
Na vrh