• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motrka neće pa neće ...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
...piliti , pali ona ko zmaj ali problem je u lancu .
Dakle kad se nasloni na drvo ..malo zareže i poslje možeš turirati do nesvjesti lanac ne reže .Ustvari reže ali kao da je naopako okrenuti tj. tupi .
Tada puštam gas i kad padnu okretaji u jednom trenutku (na nekim okretajima )uhvati i reže ko mutava ...i tako sve dok imam snage pritiskati .Ako popustim pritisak opet smo na pocetku tj. ponovo "puštaj gas " .
U cemu je problem ??
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
lanac ti nije dobro izbrušen,ak neznaš sam preporučam da zamoliš nekog ko radi u Šumariji(ak imaš takvog u blizini)da ti pokaže kak se to dela ;)
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Jedan od razloga je kad se lanci bruse postaju sve niži i onda treba izbrusiti i one zube koji štie glavne zube da nebi previše grabili.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
majstor kaže:
Jedan od razloga je kad se lanci bruse postaju sve niži i onda treba izbrusiti i one zube koji štie glavne zube da nebi previše grabili.
ma to vjerovatno i je razlog,sam to ipak treba imati malo iskustva,jer ak se izbruse previše onda lanac previše "lovi" i ak je malo stariji može doći do pucanja i samim time kojekakvih nezgoda i kvarova :scratch
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Nasvakoj oregonovoj kutiji sa lancima je nacrtano kako se to radiprednji zub bi trebao bitiniži 0.25mm+-par stotonki za amatersko rezanje može svaki nabrusiti lance a s vremenom se čovjek i nauči.Naravno najbolje je da ti netko ko zna objasni i pokaže jer se tada otkriju i neke druge tajne naprimjer kod nas amatera 20m3 godišnje najbolje reže nov lanac a svaki profesionalac brusi nov lanac.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Lanac brusin na "napravi "domace proizvodnje .držim se parametara(kuteva ) s kutije ;) .Znam(vjerujem) da je tu iskustvo najvažnije ..Na kraju i sam sumljam na predzube ,samo nemam brusne ploce za njih .. :oops:
Uglavnom dosta mi je turpijanja .
http://i32.tinypic.com/908y6w.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
puknuti kaže:
Lanac brusin na "napravi "domace proizvodnje .držim se parametara(kuteva ) s kutije ;) .Znam(vjerujem) da je tu iskustvo najvažnije ..Na kraju i sam sumljam na predzube ,samo nemam brusne ploce za njih .. :oops:
Uglavnom dosta mi je turpijanja .
http://i32.tinypic.com/908y6w.jpg
Zanimljiv stroj. Od čega je motor?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ kaže:
[
Zanimljiv stroj. Od čega je motor?
Hm.. ne znam ..znam da je americki (110 V ) ,gledaj kako je pričvršćen ,tu je imao kvadratnu rucku pa se moglo naslutiti da je bio predviđen za tokarski stroj ..To je moja procjena :oops: .
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Bok
Ja sam kupil sličan takav stroj.Original za brušenje lanaca.
I korstil sam ga 2 puta,sad sam se opet vratil na turpiju jer sa njom nabrusim puno ljepše i kvalitetnije.
Stroj jako puno matrijala skida,dobar je jedino ako imaš neki sjeba.... lanac koji je bil u kontaktu sa željezom ili kamenom.Inače je turpija ZAKON!
Kaj se tiče tih malih tupih zuba.Ima za kupit šablona koju staviš na lanac i deri.Košta nekih 100 kuna al nemaš više brige ni sa kutevima ni sa visinom.Samo treba biti šablona odgovarajuča za taj tip lanca!
Znači skini lanac stotku u đep i do sjedečeg dučana sa opremom!
Set se sastoji od okrugle i plosnate turpije, te šablone.Od stihla dobiš čak seksi torbicu za sve to 8)
http://www.interforst.at/image.php?path ... 40_706.jpg

Ima svašta Al ovi na struju ispod 200€ ništa poštenog! :roll: :roll: :roll:
http://www.interforst.at/shop/index.php?kategorie_id=80
Ja imam takovog kak je u linku za 159€ Einhellovog.Kupil ga stari za neke sitne pare!
 
B

bosanac

Guest
Iz navedenih postova svi su spominjali lanac sto je u vecini slucajeva uzrok loseg rezanja.Ja bih samo dodao da moze biti i do maca uhvate se risevi tj. zadebljenje maca kuda hoda lanac od loseg podmazivanja ili tupog lanca pa prilikom sjece se testera pritisce i tada se stvaraju ti risevi.Zato treba malom brusilicom ili turpijom skinuti te riseve to zadebljanje na macu i prilikom sjece cesto puta mac treba preokrecati zbog ravnomjernijeg trosenja vodilica.
 
I

IMT560DVforever

Guest
puknuti kaže:
...piliti , pali ona ko zmaj ali problem je u lancu .
Dakle kad se nasloni na drvo ..malo zareže i poslje možeš turirati do nesvjesti lanac ne reže .Ustvari reže ali kao da je naopako okrenuti tj. tupi .
Tada puštam gas i kad padnu okretaji u jednom trenutku (na nekim okretajima )uhvati i reže ko mutava ...i tako sve dok imam snage pritiskati .Ako popustim pritisak opet smo na pocetku tj. ponovo "puštaj gas " .
U cemu je problem ??

Mislim da je u pitanju stara vodilica, jako poderan kanal, kad pocnes rezati lanac ti se ukosi i odreze malo, nakon ceka vodilica zapne za tu kosinu i sve se zaglavi, kad malo mrdas lanac opet malo razglodje kanal reza, pa vodilica opet propadne i pocne rezati i tako... Probaj skinuti lanac pa plosnatom turpijom skini "pucnu" na vodilici, mozda posluzi, ali najbolje ti je da promjenis vodilicu. Imao sam jednom takav problem.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
bosanac kaže:
Iz navedenih postova svi su spominjali lanac sto je u vecini slucajeva uzrok loseg rezanja.Ja bih samo dodao da moze biti i do maca uhvate se risevi tj. zadebljenje maca kuda hoda lanac od loseg podmazivanja ili tupog lanca pa prilikom sjece se testera pritisce i tada se stvaraju ti risevi.Zato treba malom brusilicom ili turpijom skinuti te riseve to zadebljanje na macu i prilikom sjece cesto puta mac treba preokrecati zbog ravnomjernijeg trosenja vodilica.
Istina, svako ostrenje vodilicu okrećeš. Riseve skidaš turpijom...
Mi za oštimo s ''strojem'' sličnom kao na linku. Netko je pisao da previše skida, nije istina, ako znaš što radiš nema problema, svi zubi budu jednaki, i ok, samo je problem visokih okretaja brusne ploče koja ''spali'' zub pa bude pretvrd i poslje teško ide turpijom ako ga hoćeš u šumi malo navuć da...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad sam ga ponovno nabrusio pa bude on nagrabusio ...i skinuo predzube mada su bili niži od one limene šablone kaj dobijemo uz pilu ...ali nisam stigao probati :oops:
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Mjenjaj lanac, siguran sam da je do njega i kod mene je bio isti slucaj, vodilica nema veze
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Pogledaj da zupci koji idu u vodilicu mača nisu natučeni. Kada ispadne lanac onda ih zupčanik može natuči i proširiti tako da počinu zapinjati u vodilici.
Samo ideja, makar možda lanac nije pravilno naoštren.
Često ručno oštrim lanac i nekada mi se zna dogoditi da loše reže, onda uzmem husqvarninog jahača za oštrenje lanca, pa vidim koliko sam sa vremenom pogriješio.
Strojno oštrenje, nikako ne preporučam osim ako nemaš firmu za rušenje šuma i brdo pila, stvar je da kada se prvi puta oštri lanac strojno onda se dobar dio zubca odreže i time skrati vijek lancu.
A jednom kad se čovjek navikne treba ti nekoliko minuta za naoštriti lanac.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Mjenjaj lanac, siguran sam da je do njega i kod mene je bio isti slucaj, vodilica nema veze

dajte vi svi koji imate takve lance skupite ih na hrpu pa ja dođem po njih:lol:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Istina, svako ostrenje vodilicu okrećeš. Riseve skidaš turpijom...
Mi za oštimo s ''strojem'' sličnom kao na linku. Netko je pisao da previše skida, nije istina, ako znaš što radiš nema problema, svi zubi budu jednaki, i ok, samo je problem visokih okretaja brusne ploče koja ''spali'' zub pa bude pretvrd i poslje teško ide turpijom ako ga hoćeš u šumi malo navuć da...

kladim se da ja ručno nabrusim lanac dok ga ti pripremiš za strojno:finga:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
malo stara tema, ali uvijek zanimljiva...
učio me djed da se brusom turpija samo u jednom smjeru, i tijekom tog poteza se zakreće turpija... ne znam kolko to vodu drži, al zglob mi je za klinac poslije toga...

ovaj husqvarnin jahač je dobra stvar ili ima nekih mana?

http://www.interforst.at/image.php?path=../geomix-cms/produkte-images/936_702.jpg
ako on ne okreče turpiju zašto moraš ti?
kaj ga je*eš, prava brusilica samo 300 e ..sitnica
ČEmu ovo sluši?http://www.interforst.at/shop/produkte.php?id=105253
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ma samo ''upucajte'' ruku i ne treba vam nikakvo pomagalo soim kvalitetne turpije
dok ovo namontiraš na jednu pa na drugu stranu ja sam pola lanca naoštrio bez išta , a i sa ovim moraš raditi sve ono što ja radim ''ručno''
po meni , suvišna stvar
 
Na vrh