• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Murva (dud) Morus Nigra,...Alba

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Zahvaljujem kolegi Papcini što mi je poslao grančice. Na žalost ništa se nije uhvatilo, bilo je sve lijepo propupalo i dobilo listove ali se na kraju posušilo.
 

Prilozi

  • 5.jpg
    5.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 143
  • 6.jpg
    6.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 131

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

ako ti treba poslat cu ti jos jednom na proljece, samo me sjeti... mozda bi trebalo probat stavit u te vaze veću količinu vode?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Ja bih da mi pošalješ,ali ja bih sada a ne na proljeće.
Pa bih ja to stavila ovako - u jednu kantu nasipala pijesak i unutra napikala grančice.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

si sigurna da bi to sada? javi se na PM pa ti posaljem tokom iduceg tjedna cim ulovim malo vremena...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

A zašto ne?
Ja sam ti jedan ukrasni grm narezala grančice i tako napravila najesen i na proljeće su sve bile pune korijenčića. Samo se nesmije na gusto jer se korijenčići mogu polomiti kada se razvrstava.I nesmiju se vući kada se vade nego sve stepsti van da se pijesak rasipa i ne lomi korijenje. Možda i murva tako pusti ,e, ak neće, turim ja nju na proljeće u vodu.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Kolega ak si blizu ja bi si sam dosel(ako imas mladice i iskljucivo crne)jel lani posadil mladicu od prijatelja ibil sretan ko malo dijete kak je ove godine narasla(cudo jedno,raste ko ludo)imala nekoliko plodova no razocaro se kad uvidjeh da su bijeli,moze i grancice ak nikaj drugo,hormoni delaju cuda.:icon_super:

Izvini skuzil sam da si s mora pa nema smisla zbog mojeg podneblja,krajni sjever makar se klima zmesala ko bi ga znal morti bi banane bolje rasle neg igdi drugdi a kise ko v engleziji.
 
Posljednje uređivanje:

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

a cuj, ako oces mozes probat, javi se na PM kad zatreba pa se dogovorimo...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Hvala na ponudi ali nebi više. Baš sam se razočarao, imao sam zemlji sa i bez hormona, vodi i pijesku. Vjerojatno je bilo već malo kasno. Sada sam našao sadnice za kupit pa ću ih vjerojatno posadit sljedeći tjedan.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

probao bi onda ja za sebe otkinut par grančica pa da ih ubodem u vodu/zemlju...
kada točno to treba napraviti sa murvom? ovo sa vrbom donekle znam, 10 grančica vrbe na jednu grančicu murve staviti u vodu dok ne baci korijenje...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Probaj na proljece kad krene vegetacija piknut u zemlju i stavi koju u vodu. Kako god napravio ne smiju bit na suncu.
Sta se hormona tice, lakse ti kupit u poljoapoteci za sitne pare nego se zezat sa vrbom.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Reznice murve se prilično teško ukorjenjuju, kao što je i postotak primitka kod cijepljenja mali. Zato su sadnice cijepljene murve dosta skupe.
Reznice bi trebalo ubrati kada 2/3 lišča otpadne (može i kasnije ali je primitak slabiji) i pohraniti ih do prolječa isto kao plemke za cijepljenje. Sade se u rano prolječe na dubinu od 15-20 cm s tim da se iznad zemlje ostave maksimalno 1-2 pupa.
Ako nekoga put nanese kroz Metliku, rado ču mu narezati reznica sa svoje cijepljene crvene murve.
Okusa je istog kao crna murva, samo što su plodovi i lišče nekoliko puta veči. Evo i par sličica.
https://plus.google.com/photos/1039...ms/5855635366181349409?authkey=CNKuvYK70ZqvBQ

https://plus.google.com/photos/1039...ms/5890132337271484209?authkey=CKvOztSLtZPIdQ

https://www.dropbox.com/sh/sybwimz0g87yapr/AAABJdro16kILaWMd4bEd0jva?dl=0
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

znači što, mogu sad ubrati reznice murve, stavim ih u novinski papir i natopim malo vate s vodom na dno reznica, te sve to stavim u hladnjak (ili neko hladno i tamno mjesto), i sve to čeka početak proljeća?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Imam stari dud u dvorištu i malo ga je već previše. Jedan stariji čovjek mi je rekao da slobodno srežem sve grane i da ostane samo stablo - da dud jako tjera grane i da će mi za čas ponovno pokriti dvorište.

E sad, jel ima ko kakvih konkretnih iskustava po tom pitanju? Čisto da ne srežem pa čekam 10 godina da to ponovno naraste :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ne moraš baš toliko radikalno do stabla, ali ga oštro sasjeci slobodno. Brzo se regeneriše.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Htio bih uzeti 4 komada duda.Po dva crnog i bijelog.Prvenstveno za hlad kokosima.Mogu li posaditi 4 komada na nekih 20-24 m duzine odnosno 5-6 m vocku od vocke?
 

PostarLakogSna

Novi član
Tu od
3 Velj 2021
Poruka
11
Pozdrav,
Zna li netko kakav je ovo nametnik? Životinjice i bijelo kao vata ispod listava i na stabljikama.

IMG_20210801_145651.jpg

IMG_20210801_145806.jpg

IMG_20210801_145735.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh