• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najisplativija sadnja?

H

Harry

Guest
Pozdrav svima,

potpuno sam nov na ovom forumu i (djelomično) u ovom poslu.
Nedavno sam registriao opg i uzeo u najam oko 3 ha zemljišta. S obzirom na to da na tom zemljištu želim uzgajati neko bobičasto voće, zanima me koja je vrsta voća najisplativija. Jel to malina. borovnica, aronija ili nešto drugo?
Znam da su ovakva pitanja vjerojatno već puno puta postavljana, ali eto, novi sam pa mi pomozite.

Hvala!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
najisplativija je ona kultura ili kulture koje možeš prodati po zadnjoj cijeni, tj. krajnjem potrošaču...:(happy):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
uvijek na jednoj stvari popusis,na drugoj zaradis,jedna uspije,druga ne...ako imas mogucnosti,stavi od svega pomalo,bar bih ja tako napravio.
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Najiplativija sadnja je ona koja daje plod kad ga drugi još nemaju, to jest dok je cijena visoka. Međutim za takvo nešto treba dosta ulaganja.Ja naprimjer nemam te hektare zemljišta kod nas je zemlja u m2 .Na zemlji su uglavnom niski tuneli i plastenici.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima,

potpuno sam nov na ovom forumu i (djelomično) u ovom poslu.
Nedavno sam registriao opg i uzeo u najam oko 3 ha zemljišta. S obzirom na to da na tom zemljištu želim uzgajati neko bobičasto voće, zanima me koja je vrsta voća najisplativija. Jel to malina. borovnica, aronija ili nešto drugo?
Znam da su ovakva pitanja vjerojatno već puno puta postavljana, ali eto, novi sam pa mi pomozite.

Hvala!
Ako će ti biti od pomoći, preskoči "meko" voće bar za početak (malina, kupina) jer kaliraju brzinom svjetlosti, te ukoliko nemaš siguran otkup, mogao bi imati problema. Ako ćeš ići na jagodasto voće (a tlo je dobro za to), odi na jagodu (bar jedan dio, jer jagoda se može dobro prodati) a drugi dio na nešto "tvrđe"; tipa borovnice, crvenog ribiza ali i aronije (iako nje ima dosta). Ovo ipak malo duže traje nakon berbe, i jednostavnije se bere, a ono što ne uspiješ prodati, može u sok i pekmez... moraš se malo snaći.

Inače, malina je definitivno top jagodasto voće, ali evo ti još jedan primjer/problem iz prakse: cijena berača.
Ako ih platiš malo, jer si "na početku" i nemaš previše kapitala, beru sporo, očtećuju plodove (dovoljan je malo jači stisak), bacaju ih u posudice i sl. Kalo kod takve berbe je enorman.
Ako ih platiš puno, skupi su (otkidaju od tvoje zarade), ali dobro beru.
A 3 ha maline ne možeš sam pobrati.
Uložiš novac (najam zemljišta, priprema tla, sadnja, armatura, gnojidba, prskanje.....) i na kraju "ode mast u propast" jer je zapelo na beračima.
:icon_winkle:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako će ići na 3ha maline ili kupine bez stroja za branje po meni ništa, previše ljudi bi trebalo a mislim da nije ni toliki problem cijene već nać kvalitetnu radnu snagu. Najjeftiniji stroj sam vidio u Srbiji za 45 000e.
Borovnica je moja "neprežaljena ljubav", jako teško se nađe tlo, PH oko 4,5 , preko PH 5 je već neisplativo kao i dorada zemlje ako je PH veći.
Aroniju svi sade tj, puno su je zasadili i nitko ne zna kud će sa njom a nitko ju neće prodat Mediću po 11-12kn.
Brusnica, opet treba jako kiselo tlo ali ju nitko nema, barem nije bilo pred 2 godine...
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Prvo i osnovno: Analiza tla! Zatim kada dobiješ rezultate, vidiš kakvi su i opredjeliš se za bobičasto voće kojem odgovara ta zemlja... Uglavnom bez analize si 90% u minusu, što ne znači da nećeš biti i sa analizom.
Drugo. Nemoj odmah 3ha posaditi samo jedno voće. Posadi nekih pola ha, ili 1ha različitog voća, maline, borovnice, bla, bla, bla, i vidi šta će se najbolje pokazati. Zamisli posadiš 3ha samo borovnice, i na kraju pukneš, šta misliš koliki su to rashodi? :S

U svakom slučaju, nemoj srljati i nemoj žuriti.. Bolje se strpiti 2-3 godine, nego odmah puknuti nekih 10 000 - 20 000€...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kasnis dobru godinu ali da prokomentiram trosak, 20 000e nije dosta ni za 1ha.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Lješnaci, malo ulaganje u špricanje, kupiš stroj za branje, a prodaja čujem ide dobro.
 

adneycandy

Novi član
Tu od
5 Tra 2016
Poruka
1
Ovo ipak malo duže traje nakon berbe, i jednostavnije se bere, a ono što ne uspiješ prodati, može u sok i pekmez... moraš se malo snaći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh