• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

naknada

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ni mi jasno pa ču pitat vas.

primjer prodam određenu robu vrjednost 30000kn,daljnji troškovi gorivo,sjeme,nešto vezano uz proizvodnju tog dobra koje sam prodal mi iznose 20000kn,
znači moja dobit je 10000kn i na to plačam neki porez.
sad me zanima od tih 10tkn,nakon plačanja poreza mi ostane recimo 8tkn i ja ih podignem potrošim na vlastite potrebe
kak se to pravda?
ili od tih 8tkn.isplatim sebi recimo kao plaču/naknadu za rad.jel se to može ili ne.

i još jedno.
imam 40 pajceka,20 prodam i uknjižim kao ulaz novca,

a 20 prodam recimo susedu bez računa keš lova koju ne prikazujem nigdje,jel i kak treba opravdat tih 20 pajceka.
s obzirom da ih označavam.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
1. ukratko.....ustvari nitko te ne pita točno koliko je tebe proizvodnja te robe koštala.......to je da pojednostavim....
Dakle, prodaš robu, dobiješ 30 000 kuna, platiš porez......sve super......stime da si za troškove koje si imao povrat PDVa......

2. 20 pajceka si prodao nekome (mesaru, otkupljivaču....), ispostavio si mu račun, on ti je platio......ti plaćaš PDV.....sve ok.....
Prodo si susjedu 20 pajceka.......ako želiš da sve bude "legalno" imaš "Knjigu prometa" u koju pišeš utržak, i to kada daješ ostale račune knjigovođi isto predaš.....i platiš PDV na to......iako te država ne obavezuje da izdaš račun.......

Nadam se da sam u pravu što se ovoga tiče.......pokušao sam što jednostavnije odgovoriti.......možda ne spominjući sve detalje, ali u globalu da shvatiš......

Ako želiš raditi "legalno", da nemaš problema sa insprekcijama......sve što prodaš, bilo Agrokoru, ili susjedu moraš platiti porez........jer za sve što si kupio si dobio povrat poreza........ :blackeye
Naravno pričamo o OPGu.......
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
znači 20 pajceka=20000kn plačeno u kešu ja u Knjigu prometa mogu pisat 10000kn i na to platit porez?
jel cijenu određujem sam bila ona 5 ili 15kn po kg.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne znam kako mozes prikazati prihod na prodanog pajceka ako nisi izdao racun. U firmama i obrtima (a OPG je u stvari obrt) postoji nesto sto se zove "Zapisnik o otpisu i lomu". Dakle ako staklar kupi 20m2 stakla od tih 20m2 mu se 5m2 razbije i on to otpisuje sa tim zapisnikom. Ne znam kakva je stvar kad pajcek crkne? Jeli obavezan npr. veterinarski pregled?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ima sad neka knjiga evidencija svinja na farmi u koju se mora bilježit svaka promjena stanja.
znači nemrem imat 30pajceka a u knjizi 10.
jedino kaj ti ne ograničavaju koliko možeš za svoje potrebe klat,al 20komada ne prolazi.
i nikog ne zanima pošto si ih prodal sam ih zanima koliko i kam su otišli.
i po tom ko mi može određivat cijenu proizvoda(pajceka)
primjerice naplatim 10000kn a pišem račun na 5000kn
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Bio bi zanimljiv uvid u statistiku kako su krave prestale da tele dvojke otkad se uvela obavezna registracija goveda.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
To me podsjetilo na jednu staru pricu iz zadruga tamo poslije drugog svj. rata. Komunjare natjerale sve seljake da sve ovce daju u zadrugu i seljake da ih sve zajedno cuvaju. Nakon nekog vremena desila se zanimljiva "prirodna" pojava. Kada je ovca ojanjila dvojke to je obaveno bila privatna ovca, a kada je koje janje pri janjenju uginulo ili ako je koja ovca abortirala, to su obavezno bile zadruzne ovce. Kada su radili anlizu bivsi partizani su tu zanimljivu pojavu i dokumentirali pa navodno postoji izvjestaj u kojem pise da su zadruzne ovce ulaskom u zadrugu jednstavno prestale janjiti dvojke i strasno se povecao broj pobacaja i mrtvorordjene janjadi ....
 

Najnoviji postovi

Na vrh