• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nastambe za držanje životinja na otvorenom

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Mislim da se ovdje ipak malo odlutalo i nije se shvatila bit nadstrešnice za životinje na poljoprivrednom zemljištu one iz Pravilnika o jednostavnim građevinama. Opet je problem u našim glavama i mentalitetu. Mi bi skroz zaobilazili zakone.
Spomenuta nadstrešnica iz spomenutog Pravilnika je nadstrešnica za povremeno sklanjanje stoke za lošeg vremena i ništa drugo. Ne možete od njih praviti štale, prasilišta, jagnjilišta ili kako več. Možete ali to nije to. To vam je isto kao da vozite auto i kažete neću ga registrirati jer ga ja vozim po svojoj ulici samo.
Ljudi pa svaka gradnja zahtjeva papir pa i ova nadstrešnica iz Pravilnika a zove se Potvrda o jednostavnoj građevini. Govorim vam kao geodet, bivši djelatnik projektnog biroa i sadašnji djelatnik Državne geodetske uprave. Ima hrpa slučajeva gdje su ljudi napravili takve nadstrešnice za ovce na pašnjacima i sad ih je zakačila legalizacija iste jer su tu nastrešnicu pretvorili u nešto što nije jednostavna građevina - štala za ovce.
Sad vam govorim kao svinjogojac koji več 10 godina drži Crnu slavonsku vani. Pa ne pada mi napamet graditi ikakve fiksne objekte. Razbacam kučice po pašnjaku i riješio sam sve. Čal i nitratnu direktivu uz pravilan menađment farme. Da menađment koji je puno jači od menađmenta jedne klasične intenzivne farme. Gdje smjestiti kučicu, gdje pojilište, gdje kaljužu a gdje hranilište da bi nagnao da životinja ravnomjerno zagađuje pašnjak.
Digao sam vam linkove da vidite kako se to radi več preko 50 godina u zapadnom svijetu. Oni su rekli ok. Farma je skupa. Idemo smisliti drugačiji način uzgoja. Ne idemo zaobiči zakon. Njima to ne pada na pamet.
Predlažem da ne drobite više o ovome i da autor teme zatvori ovu temu i otvori novu - SUSTAV NASTAMBI ZA DRŽANJE ŽIVOTINJA NA OTVORENOM.
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

First of all, a ovo ti govorim kao budući predsjednik US and A, aj ti sad meni taki bistar i pripametan kao geodeta i nekaki kura.. palac objasni jedno: ja npr imam 50-100 muznih koza/ovaca, oću ja vući za sobom produžni kabel ili agregat... oću ja sa kanticom trčat ko idiot po pašnjaku i njih naganjati? ili ću jednostavno imati neku nadstrešnicu, koja će u principu i služiti da se one sklone, ali i koja će mi isto tako jako dobro doći ,mali x puta jer ću ih moći držati na okupu ili odvojeno, napraviti neke pregrade čisto da ih zatvorim ponekad bla bla bla,...nisam ja mislio na pravu štalu pa da one budu na vezu i slična sranja.. netko ko ima mesne pasmine u pašnom sustavu držanja nema potrebe razmišljati o ovome, i tu se slažem s tobom... ali mliječne ovce ili koze zahtijevaju ipak nešto drukčiju skrb...tvojim svinjama netreba svinjac npr, bio bi lud kad bi ga pravio i plaćao dozvole, ali zamisli da postoji pasmina svinja koja se muze npr, i ti bi sad držao 50 komada a glupi sustav ti uvjetuje da moraš imat prostor za njih 500 da bi ti dobio dozvolu...o tome se radi.... znači ja tražim neki način da počnem od nule, vlastitim sredstvima, da se polako dovučem do tih 500 komada pa ćemo pričati o njihovom smještaju...jer nije problem graditi tako kad ti imaš 500 muznih koza, tada bi ja bio prvi koji bi to napravio da sve bude po p.s.-u ...ali ja sad nemam sto iljada kuna da dam bezveze, i neželim se ukopavati u kredite i raditi za neke seronje sa ekonomskim faksom koji su kravu vidjeli na reklami za dukat...i još nešto, potvrda ta što pričaš o njoj ne treba uopće, imamo doma na opg 10 plastenika od 180 - 880 m2 na dvije lokacije i uopće netreba nikakva potvrda, provjereno jer su i u sustavu pdv-a, i u intengriranoj proizvodnji, i u sustavu proizvodnje matičnog bilja, i u sustavu selekcije i u arkodu, i prvi susjed je geodeta i išao sam pitati jel treba išta jer plastenici vrijede oko 250 000 eura i na temelju njih i poslovnog plana dižem kredit za kuću... i to je jedina kreda koju ću ja podići, jer ipak 150 000eura keša nemam.... jer ja sam spreman 20 iljada eura bubnut u ogradu, kontejner za struju, bunar sam iskopao, dio grla već imam, napravit malo jeftino izmuzište, kupit laktofriz itd itd... za proizvodnju sira u sklopu nove kuće planiram objekt, tako da sam i tu miran.... i iako imam tamo na njivi izgrađenost gospodarskih objekata da pravim i kuću i sve, nezadovoljam udaljenost od građ.zone min.500 metara, jer mi je njiva prva do zone.... imam tamo 10 jutara, 4000m2 plastenika i ostatak povrće, kukuruz i travnjaci, i tamo se zona do mene neće pomaknuti još 25 god minimum, i čak ni neželim tamo išta graditi, htio sam štalu pa kad sam vidio šta traže pao mi mrak na oči... kao da je izgradit objekt za 500 grla otić kupit patike....alooo to je bar 100 000 eura....a gdje još kupovina grla, mehanizacije itd itd...zato ja ne lockam ovu temu, iako i tvoj je super pa ću eto otvorit i tu....ali to je nešto drugo ipak... i da, već imam jednu taku nadstrešnicu i danas sam razgovarao u županiji sa voditeljom odjela i rekao je da nema nikakvih problema i da je to slobodna gradnja...a ponavljam ti, i drži me za riječ, ako ja dođem do 500 muznih grla, ja pravim robotiziranu štalu i samo će kompjuteri i roboti sve raditi a ja ću na maldivima piti koktele...i pozvan si da ideš samnom, tj vodim sve koji su do sada komentirali u ovoj temi.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gde ste dečki, ima li kakvih napredaka u vezi objekata???
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
za gradnju štale ima mogo papira plus površina mora biti mi. 5000 m2 za objekat od 200 m2 dok sklonište za životinje se ne uvjetuje površina, veličina objekta , način gradnje , samo je uvjet da ima tri zatvorene strane max. znači jedna mora biti otvorena te ima se pravo uz to izgraditi sakupljalište za mljeko eto ja rješavam to sebi pa kad se rješi sve vam tad napišem.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
nikako uvatit ovog pacijenta da mi "pojasni" zakon o gradnji,šta se smije a šta ne smije...kako ja to razumim za zaklone ne treba nikakva dozvola niti kome treba prijavljivat gradnju al nebi volio da me posjete inspektori i kažu da sam nešto zaebo i opale po džepu
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
a dali se moze ostvariti pravo na poticaj za uzgoj ovaca/koza ako se napravi samo takva nadstresnica,ili drzava uvjetuje posebne neke objekte?
i u ostalom..da li kozama trebaa stala ili mogu biti na otvorenom,tj.samo da imaju nadstresnicu?
hvala
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ovo za sklonište....u pravilniku o jednostavnim gradjevinama lipo stoji da se zaklon za stoku može gradit bez ikakve dozvole ,znači tri strane i krov....pitao jednog inspektora gradjevine,on kaže da se može....a da se kroz to može provuć svašta....znači klasični hrvatski sindrom,kako se ko snadje i kako se kome zalomi
 
G

gjunger

Guest
Pozdrav svima, novi sam član foruma i u fazi sam izgradnje mini ranča malo udaljenog od naselja. Trebam dobar savjet kako na jednostavan način zaštiti ranč od krađe.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kupi kavkaskog ovčara ili šarplaninca ili oboje :(grin): To ti je najbolja zaštita. Sve drugo je beskorisno ako je na osami jer lopov ima vremena u miru provaljivati da ga niko ne vidi.

To ti je moja preporuka. Samo na svim ulazima istakni ono upozorenje OŠTA PAS da ne bi bilo... pa nek ulazi ko hoce.

Pogledaj filmic na ovom linku, sve ce ti bit jasno: http://www.youtube.com/watch?v=WpeNcaOs7DE
 

Najnoviji postovi

Na vrh