• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nastambe za držanje životinja na otvorenom

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Gledaj, ovo je Pravilnik o jednostavnim građevinama, on se veže na Zakon o gradnji i prostornom uređenju (tako nešta) ... U tom zakonu je specifikacija točno kako šta, ali ni tamo za nadstrešnice nema skoro ništa... Drugim riječima tebi je na volju... Ona može biti drvena,metalna,limena,vunena kako god ti želiš. Samo se moraš držati slijedećih stvari: krov mora bit na jednu vodu, dakle najmanje jedna strana mora biti potpuno otvorena, nikakvi zastori, natpusti parapeti i slične stvari nedolaze u obzir, pa čak ni folija koju po potrebi skidaš ili stavljaš kao zavjesu. Dakle ako praviš ogradu za boks, obavezno povući to unutra bar metar, samim time dobiješ hranidbeni hodnik cijelom dužinom nadstrešnice...Pod nesmije biti betoniran jer u zatvorenom tipu objekta smiješ betonirati do najviše 16m2, a ako nije pod krovom onda do 42m2. Sve ostalo traži dozvole, mislim samo glavni projekt al i to je par iljadarki ti uzmu. Znači, krov na jednu vodu, bez betona, podkonstrukcija se nesmije temeljiti ( dakle smiješ betonirati stope pa na njih stavljat stupove, ali ne smiješ izvući temelj ili zidić cijelom dužinom, samo betonske stope dolaze u obzir), nadalje moraš imati životinje ( jbg ko bi reko) na toj čestici, ili na susjednoj čestici kojima ti moraš biti vlasnik ( ili u državnom zakupu na min 20 god, ili u privatnom pa ovjereno kod javnog bilježnika da je min na 30 god i da smiješ raditi šta ti je volja), ako se radi o više čestica najmanje 80 % čestica mora graničiti sa česticom na kojoj to gradiš ( dakle to se odnosi na slučaj da imaš nekoliko čestica u krugu 1 km, moraš se odlučiti za jednu česticu koju ćeš ograditi ili ogradom SVEUKUPNE visine do 1,6m, ili električnim pastirima, te ti takva čestica MORA biti upisana u jedinstveni registar farmi... Ograničenja o veličini i materijalu dakle službeno nema ( tj ti svakako praviš za onoliko grla koliko imaš i koliko ti prostora treba), ti praviš nadstrešnicu za zaklon životinja na ograđenom zemljištu, dakle registrirao si gospodarstvo i tu česticu, tamo uzgajaš životinje koje su stalno na ispaši,unutar ograde ili pastira, al eto napravio si im zaklon od vjetra i jbg sasvim slučajno i koji boks unutra, proveo struju za svjetlo, vodu za napajanje itd itd... Nigdje ne piše da nesmiješ unutra ubaciti sportska sjedala iz golfa ll gti da životinje malo odmore :).... a ti kao dobar gospodar svog imanja si se pobrinuo da životinje po noći možeš zatvoriti jer živiš u području gdje ima meda, vukova, pasa lutalica itd, da ih možeš odvojiti pri janjenju/jarenju/telenju itd, da im možeš ubaciti unutra slame da im nebude mokro jer ne želiš da se razbole, da im možeš dati uvijek svježe vode, upalit ventilator po jakim vručinama, itd itd... europa je puna takvih gospodarstava,samo kod nas svi traže neke fore da bi mi bili uzor neki, a nemamo osnove za to, tj osnove imaju samo neki konzultanti, projektanti i slični diplomirani ekonomisti koji nije u životu vidio ovcu/kozu/kravu šta ti ja znam već ... pa zašto bih ja dao projektantima i bankarima 30 000 eura za nešto što ja sam napravim za 10 000 i sve legalno?! Možda nije lijepo kao sa slike i neće mi se Jakovina doći slikat na otvorenju, al ako je to dobro mojim životinjama, i uredno i čisto itd i mene nije zakopalo u kredite .... Što reče ŠANANA državi ne dati, od banke ne tražiti...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

To znaci da ja nemam nikakvih zapreka za gradnju ovakve nadstrešnice. Ja bi ju konkretno napravio iza štale gdje imam ispust za konje. Znaci strehu za cca 10 kobila za pocetak.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Hm,nije bas za ovu temu,al ima slicnosti,pa da neotvaramo nove...
Imam u drugom dijelu dvorista supu(nadstresnicu)duzine 15m,sirine6m,visine3-4m drvene konstrukcije,pokrita salonit plocama....trenutno mi sluzi za spremanje bal sijena slame,ak ima mijesta i koji prikljucak...E sad,obijekt je snimljen,valjda ucrtan,zahtijev za legalizaciju podnesen...Pretpostavljam da necu doc na red za leg. jos podosta pa sam to vrijeme iskoristit za prenamjenu...
Planiram taj objekt prenamjenit za staju(krave)10- 15 kom. s obzirom da su mi sadasnji kapaciteti premali...znaci obzido bi sa tri strane,unutrasnjost uredio po svojoj zelji,u biti samo bi krov ostao na svom mijestu...sve to bi mogao uredit bez nekih ekstra ulaganja,vecinu posla bi mogao odradit sam...
Pa me zanima jel ovako sta moguce,il bi poslje moglo bit problema s birokracijom???
Svaki savijet dobrodosao!
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Jesi ti predao zahtjev za legu? Btw kažu da lege nema slijedećih 20 godina, da je to tolko posla, sranja itd, u Đakovu npr nitko nije dobio nikakvu potvrdu da je predao papire, nitko nema nikakav pisani trag, tak da teoretski možeš još uvijek predavat bez ******* :p ... A onda opet dok vi dođete na red mi mladi ćemo to srušiti na sudu jer opet vlast pravi razlike između mladih i starih... zašto vi možete bespravno graditi i za male legalizirati, a ja moram plaćati ohohoho? poneki odvjetnici samo čekaju da se ljudi jave, to im je izazov u karijeri i najbolja odskočna daska :) .... al da se vratimo tebi.... jesi ti predao crtež, skicu, nacrt ili bilo šta od tog svog? i jesu ti bili raditi geodetsku podlogu, snimali stvarno stanje itd?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

.Kao sto rekoh zahtijev je podnesen,samo to i nista. drugo....
Poanta cijele price da je obijekt snimljen iz zraka(ima na geoportalu) ja bi iskorostio yo vrijeme dok se oni nesmisle(a znam da nece skoro) pa da to sve napravim,tako da oni kad izadju bude vec postojeci objekt,a samim tim da izbjegnem svu silu placanja papirologije i birokracije....znam da cu morat platit al pretpostavljam na ovaj nacin puno manje....
Kak znas da sam star?
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Pa brate mili onda zidaj do mile volje, pazi samo da ne pređeš gabarite već snimljene građevine i to je to... ak oni nisu bili na uvid stanja na terenu, geopodloga itd, onda udri... ma to sam sam općenito napisao ''vi stari'' jer ipak sam ja 89. pa sam u odnosu na većinu vas na forumu balavac... a i vidim da imaš na avataru likove iz stripova koje je moj stari čitao pa reko ono.... :) nadam se da se nisi ni ti, ni itko drugi uvrijedio/la/li....
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Ma kakva ljutnja,zezam malo :) a i nisi bas tolko puno mladji...
Buduci odvjetnice!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

o j""""""em ti propise....zašto ja koji imam 70-80 grla stoke nemogu radit na svom zemljištu šta me volja nego se moram držat nekih nebuloza koje je smislio šmrkljavac u nekoj kancelariji ??? osim toga ja ga hranim....ja plaćam porez....ja ratujem....i ne mislim gradit hotele apartmane i birtije...hoću gradit štalu za svoje beštije.....i onda da bi dobio dozvolu za tako nešto il da mi zažmire na jedno oko moram poklat pola stada da se stoka nahrani....grrrrrrrrrrrrrrr
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

kako reče jedan moj susjed : to je nama naša borba dala hahaha .... pa to i je najveći problem što tamo radi hrpa kretena koji nemaju pojma o pojmu, i oni ti ustvari određuju smjer tvog uspjeha, života i svega... samo da bi se tu marvu moglo nahraniti da bi oni mogli na skijanje, ljetovanje, gay paradu ( odo sad malo off al eto)... i nemoš ti ******* dokazat da mojih 50 koza netraži štalu od 100 000 kn plus još tolko za dozole, jer prije će i moja koza biti svjesna da sam ja onda u deep shit i da ona sama nemože dati tolko mlijeka i da ja tu nemam nikakve nade za ikaku zaradu, nego će to shvatiti neki kancelarko... pa ja gledam samo na mom faksu radi oko 100injak ljudi, od kojih je 85 % rodbinski povezano, od tih 100injak ljudi njih 50% nema pojma o pojmu a ne o poljoprivredi i drže ti predavanja na temelju nekih priručnika što skinu sa interneta... i ja odem kod svoje profe da mi pomogne malo sa projektom da nešta proguram, neka podrška ovo ono, jbt ona meni prvo da neke brošure od nekih firmi što prave hale po 300 000 eura i brošure od banaka...kaže kad se odlučim koju ću firmu da se onda njoj javim...pa da se ubiješ čoeče :(punch):
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Posljednje uređivanje:

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

e rodjo ovo ti je sve prekrasno...ovo što ti predlažeš je isto tako skinuto sa interneta....i ovo su naši bajni pregovarači ispregovarali za ulazak u evropsku uniju....kao i uvjetno govedo....e volio bi ga vidit kod mene na pašnjaku,neko lipo krasno govedo iz holandije pa nek gušta....a isto tako bi volio vidit tebe u ovim prijenosnim apartmanima koji su prekrasni i stvarno super...al dok bura ne zapuše....a onda bi i ti a i sve moje tvoje i neznam čije blago bilo u italiji....da skratim,ono što mome pajdi u slavoniji valja i super mu je ne znači da je u dalmaciji dobro....jest jedino ako se hoću riješit svog stada...
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Dominik, neznam ja jesi ti čitao cijelu temu... znači naš cilj je napraviti štalu koja zadovoljava potrebe naših životinja, a to želimo napraviti tako da izbjegnemo svaki susret sa bankom i državom, a da opet sve bude legalno... Ovo što si ti postao je super ideja za nepregledne pašnjake pa da se blago ima gdje sakriti... Ali kao što sam već napisao ranije, moj problem osobno je što da bih uopće mogao dobiti dozvolu za gradnju štale izvan građevinske zone moraš zadovoljiti kvadraturu za minimalno 50 uvjetnih grla...dakle u slučaju ovaca/koza to je minimum 500 grla. Da bi dobio uporabnu dozvolu ( koja će ti u nekoj budućnosti trebati - jer ako imaš štalu sa svim papirima onda ćeš htjeti postepeno i nešto graditi oko nje), cijeli taj projekt izgradnje mora odraditi građevinska tvrtka, plaćen pdv bla bla bla... Znači nemogu ja okupiti ekipu i to napraviti ( a pričamo o kapacitetu 500, tj 510 grla x 1,5 m2 = 765 m2) za recimo 500 kn po grlu pa da to košta oko 250 000 kn, nego te to onda košta min 1500 kn po grlu pa dođeš do cifre od 750 000 kn... a još nemaš opremu, i naravno 500 grla stoke.... e sad možeš graditi unutar građevinske zone do 50 uvjetnih grla, ali 1. ja sam u gradu a tu je zabranjeno graditi, a 2. imaš ograničenja ohoho, od udaljenosti, koeficijenta izgrađenosti čestice itd itd....dakle prosječno seosko gospodarsvto može graditi kapaciteta do max 10 uvjetnih grla, i to opet košta ko svetog petra kajgana... a opet cilj poljoprivredne politike je da te farme se izmjeste izvan naselja pa opet u nekom slučaju ako tražiš nekad nešta iz fondova ili slično kad vide da imaš štalu u centru sela onda kažu da se prvo preseliš pa da se javiš.... I tako smo otkrili nadstrešnicu... za npr 50 koza ona bi koštala oko 25-30 000 kn... možeš ju raditi postepeno, od polovnog materijala, starog crijepa, ostataka lima itd itd.... samo vodiš računa da osiguraš svom blagu suho sklonište, dovoljno hrane, da imaju dovoljno prostora itd itd.... i sad da to ne bi bilo sumnjivo i da ne bi ovi naši idioti ukinuli i tu mogućnost, jer tko danas ima novaca za štale sa dozvolama a da financira to sam, moramo to nekako lijepo upakirati...pa smo došli do toga da se gradi na čestici koja je ograđena ogradom ili pastirom, na kojoj je gospodarstvo prijavljeno u jednistveni registar farmi kao farma vanjskog/pašnog načina uzgoja.... i tako neke sitnice zadovoljiš, zlu netrebalo, i sasvim legalno sagradiš nadstrešnicu, tj štalu koja u svim pogledima zadovoljava tvoje potrebe i potrebe tvog blaga za uspješan posao i zdravlje životinja... e sad, neki ovo zovu zločestim, varanjem države itd, ja to zovem prostim snalaženjem u cilju preživljavanja i razvijanja neke proizvodnje.... jer iskreno mislim da su se seljaci naplaćali kojekakvih sranja što uopće nisu trebali, ali su ljude iskoristili, a sve pod izlikom modernizacije i industrijalizacije sela.... al još uvijek je za gospodarstva do 20 jutara mali ferac zakon, je da duže traje i da se iskidaš, al on će sve poslove obaviti, a i tebi neće biti dosadno :) a košta 20 000 kn :) :) racionalizacija lega, racionalizacija :drink:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

MUGER, generacijo!, odlično pišeš!!
Mišljenja sam da sve što se napravi u vlastitoj režiji dakako da može biti lijepo i ugodno oku za vidjeti!, pa još kad se uredi i okoliš oko te takve građevina, ma ko u Njemačkoj da bude! :)

Uglavnom hoću reči to da treba čovjek sam nešto poduzeti, riskirati pa nakraju i napraviti!

A svima onima tamo, svima njima če jednom doći kraj te njihove sulude vladavine!
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Hvala hvala.... eo danas baš završio privremeni boks za 7 koza koje bi se trebale jariti uskoro... dovozim ih sutra kući pa ću napravit koju sliku, ugl kolega i ja u dva dana ( uz cugu :p ) napravili boks od paleta i stare drvene građe, sve ukopano, nekih 25 m2, jedini trošak nam bilo par piva i njemu kutija cigara... i kila vijaka .... Imam jedan stari plastenik koji planiram cijeli pregraditi tako sa boksovima i tu držat svega pomalo za obiteljske potrebe, nešta se malo proda itd.... a npr poznanik jedan ima farmu i sad je opet morao ući u neki kredit da zatvori kredit koji je podigao da bi zatvorio kredit, a taj je valda isto digao da bi zatvorio kredit jer nije imao dosta novaca da zatvori kredit.... ne pretjerujem, mislim da nisam ni sve nabrojao... ugl njemu svaki puta uvjetuju da nešta mora modernizirati pa da mu odobre... i sad on ima neke boksove lega moj inox, profi varen, dužni metar te cijevi je oko 1300 kn+pdv... a njemu neki dan stiglo preko 300 metara sveukupno.... i nemože se izvući iz toga, kaže samo se vrti u krug... skupi 50 000 kn pa se zaduži za 150 novih.... a pazi, nije od onih poticaroša,sa kupovinom auta nije stigao dalje od passata karavana iz '99.... i još uvijek živi sa ženom i 3 djece u kući od 70m2 koju je naslijedio od pokojnog oca... i taj čovjek sam kaže da je on u zadnjih nekoliko godina zaradio nekoliko milijuna kuna na proizvodnji mlijeka i sira...al džabe mu kad on od toga nema ništa....sve pokupile banke, konzultanti itd...kaže danas novogodišnja odluka kod punice na nekoj njivi, ima 2ha valda, polako ograda, pa nadstrešnica pa laganini.... jedino ga to može spasiti, ovako on samo radi a drugi se bogate...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Da, da, to je taj problem kad se jednom krene u kredit, nema izlaza i sam ose vrtiš iz kredita u kredit i tako prođe 20-30 godina života, godina dok čovjek najbolje može raditi i zaraditi za sebe i obitelj. I šta onda, onda ostariš i nije ti više do ničega i još da bude najgore, ostaneš dužan!
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Pa kako misliš ništa... Pa kad izgubiš tih 20-30 godina radeći za druge i stalno si u dugovima, dođeš u godine kad više nemožeš skoro ništa, pa onda uskoro i napustiš ovaj svijet, ali si bar nešto ostavio svojim bližnjima: DUGOVE ... dobro ajde i gospodarstvo, strojeve itd.... strava, lane umre čovjek tu blizu nas, cijeli život se bavio poljoprivredom i živio ko car, i smuvali ga ovi, modernizacija, pa treba ti nova štala, pa novi traktor, pa novi ku...c palac, i digne čovjek kredit jedan, pa drugi, pa padne cijena, pa krave bolesne, pa aflatoksini pa ovo pa ono.... i umre čovjek naglo i ostavi svom sinu velike štale, novu mehanizaciju itd itd... i 2,5 miljuna kn duga... I sad sin polako rasprodaje sve, konta ono namirit će...OP... što bi reka stipe odak, E NEMEŽE!!! oto ti je sve od banke, aj ti nama lipo plati, ak nemaš da plati šolde onda lipo uzmi pa radi... a ako ti slučajno teško odi nama imamo mi kreditnih linija da ti pomognemo... e bogarati, sad bi on proda to sve i da riješi banku i to je to... a od čega će banke dalje živjeti.... od čega će konzultanti dalje živjeti... zato samo ono što tvoja ruka napravi i što imaš da iskeširaš odma il da mjenjaš stroj ili blago za stroj, materijal, uslugu, blago itd....i što bi reko moj splićo: a, e, a pomalo, pomalo.... over and out ... :)
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Mugeru, ja ti zelim reci da ti uopce ne treba stala nego nesto kao na onim linkovima.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

palete su zakon,evo i ja nešto završavam u štali a najviše upotrebljavam palete,nadje se po koja nova daska i nova brukva i vida....pa bi valjalo počet sa mužnjom ovih dana
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Mudrost od starijih." Ženin tetak prvoborac iz Moslavine rano umirovljeno vojno lice jednom mi je ispričao zanimljivu priču. Krenule koperacije sa Gavrilovićem (tov svinja) tamo sedamdesetih godina. Seljani podizali kredite za štale čvrste objekte ondašnji vrh gradnje on betoniro samo podlogu drveni stupovi, sa strane daske i na krov kukuruzovina kad je puhalo stavljao je rasparane vreće sa strane da nije propuh. Prirast odličan bolesti minimalne. Za koju godinu koperacija propala ljudima ostale prazne štale i naravno krediti za iste a on veli " ja ljepo svoju zapalio" i super jedini je on profitirao od uslužnog tova a one štale dan danas stoje prazne kao spomenik velikim apetitima i malim mozgovima. A ima i ona stara Je..o koperaciju bilo koje vrste u njoj jedna strana uvijek popuši"
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Nadstrešnica za životinje na poljoprivrednom zemljištu?

Slažem se, pametno je i napravio.
Netreba gradit tvrđavu, treba napraviti jednostavan objekat s betonskom podlogom zatvoren s 3 strane, a 4 strana "montažno" zatvorena, ako biznis sa stokom unutra ikad propadne, imate gotovu šupu za strojeve ili nekakvo skadište za bilo kaj drugo čime biste se nakon toga bavili...
Tako bi ja radio objekte!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh