• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje ratarskih kultura na malim parcelama!

  • Temu pokrenuo KrajiÅ¡nik
  • Datum prvog posta

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja na toj površini radim povrće i niš mi ne fali...uz naznaku da sve kaj proizvedem i prodam sam na placu...:mrgreen:
 
K

Krajišnik

Guest
ja na toj površini radim povrće i niš mi ne fali...uz naznaku da sve kaj proizvedem i prodam sam na placu...:mrgreen:
Karlovac ima jaku tržnicu ,ja gdje živim skoro svako ima baštu
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ljudi mogu li ja vas pitati jeste normalni???? pricate o nekom povećanju prinosa za par eura dobiti dali racunate kolko ce kostati sustav navonjavanja nije to odvrni pipu i neka ide u njivu i dobice 10l po m2 i rjesena stvar,,,,da kupi sustav navodnjavanja i da ga 100 godina sije na 5000m2 nece ga isplatiti :finga:
 
K

Krajišnik

Guest
ljudi mogu li ja vas pitati jeste normalni???? pricate o nekom povećanju prinosa za par eura dobiti dali racunate kolko ce kostati sustav navonjavanja nije to odvrni pipu i neka ide u njivu i dobice 10l po m2 i rjesena stvar,,,,da kupi sustav navodnjavanja i da ga 100 godina sije na 5000m2 nece ga isplatiti :finga:
Haman pa je tako u mene :weedman: kakav sustav navodnjavanja ,polijevam vrtnim crijevom i to odozgo jer mi je ta njiva blizu dvije kuće koje imaju vodovod normalno
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Haman pa je tako u mene :weedman: kakav sustav navodnjavanja ,polijevam vrtnim crijevom i to odozgo jer mi je ta njiva blizu dvije kuće koje imaju vodovod normalno

strašno :D
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
mislim da je to totalno neisplativo,da se radi o nekoj povrtlarskoj kulturi OK al ovako nista
E da imas lubenice...


Bacio sam i NPK,i kana i ureje al puno ovisi i kakva je zemlja,vrijeme sijanja kukuruza,vodopropusnost zemlje
Imam jedan komad koji je naš član Breza frezao i najsitniji dio je bio kao grubi pijesak,nema prasine,al tu moze lit kisa tjedan dana,neradi se pokorica i drzi vodu u dubini
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
da mu je ko kod mene kubik vode 16 kuna, ne bi mu na pamet padalo polivanje kukuruza.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Pa otkuda vi uvozite vodu, kod mene je kubik 0.55 EURA, a na susjednoj mrezi 0,3 EURA, a i to je preskupo, sobzirom da petostepena pumpa kapacitetea 4m3/h, potrosi 1.1 Kwh, a to je oko 0.1 EUR, tako da 1m3 dodje 0,025 EURA, znaci kod tebe je oko 2EURA, za te novce strujom napumpas 80m3. To govorim jer kod mene za vodu nije prblem, ima je svugdje na nekih 7m dubine i pitka je .
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

Pa otkuda vi uvozite vodu, kod mene je kubik 0.55 EURA, a na susjednoj mrezi 0,3 EURA, a i to je preskupo, sobzirom da petostepena pumpa kapacitetea 4m3/h, potrosi 1.1 Kwh, a to je oko 0.1 EUR, tako da 1m3 dodje 0,025 EURA, znaci kod tebe je oko 2EURA, za te novce strujom napumpas 80m3. To govorim jer kod mene za vodu nije prblem, ima je svugdje na nekih 7m dubine i pitka je .

roki ovo je Hrvatska već se pripremaju da nam ugrade kubni sati da nam mogu još i kisik naplačivati
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ne uvozimo vodu odnikud, nego baš suprotno živimo gdje je najviše ima, u LICI, koja je daleko poznata po vodnom bogatstvu, kanala nikakvih u blizini nemam, a što će mi bušotina kad mjesečno imam 20 kubika vode. ja imam samo za svoje potrebe poljoprivrede, možda malo više.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Navodnjavanje na manjim parcelama.

Evo kad sagledam ovu godinu do sad i šta smo sve uložili i "bacili" u zemlju i šta ćemo na kraju požeti i obrati, počinjem ozbiljno razmišljati o zalivanju ratarskih kultura. U prvom redu kukuruza i soje.
Neznam dali još neko razmišlja o ovome ali meni se čini da je suša iz godine u godinu sve jača i duža. A sijati ovako kao do sad i onda gledati u nebo kad će pasti koja kap kiše mislim da se uopšte ne isplati i da samo sve više propadamo. Cijene žitarica već sad divljaju a šta će biti sledeće godine... nek nam je Bog u pomoći !?
Bez nekakvog zalivanja teško da možemo opstati.
Gledam soju i srce me boli na nekim mjestima gotovo da se suši, kukuruz isto tako o travi neću ni pričati, jedino se sirak solidno drži. Mislim da ovakav način, suvog ratarenja narednih godina neće uopšte biti isplativ.

Gledam ovdje u trgovini sistem za zalivanje, top 25 m mlaz + motorna pumpa i još nekakva crijeva što idu uz sve to, na akcijskoj cijeni: 450 KM ili 1711 Kuna.
Ovo je sistem namjenjen manjim parcelama a takav mi baš i odgovora. Većina mojih njiva je manje od 1 ha. Zato sam ovaj sistem uzeo ozbiljno u razmatranje.
Najveći problem u svemu ovome je voda, ali pošto se radi o manjem sistemu i potrošnji od oko 6-10 m3 na sat, mislim da bi potok i cisterna to stigli napojiti.
Jest da će sve to ići sporo al opet mislim: bolje išta nego ništa!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jes da možda kod vas u Bosni to i prođe ali kod nas moraš platiti koncesiju za vodu ako ti prolazi kakva veča rijeka pokraj zemlje i ti ju hočeš koristiti za navodnjavanje a kod mene dva manja kanala su suhi od početka 6.mjeseca i jedina opcija bi bio arteški a to je sa svim sistemima preskupa investicija u ova šugava vremena i kod nas je prevelika količina stoke kojoj je voda potrebnija,evo ti primjer na 5 km dužine sela ima oko 1000 goveda i 500 ovaca,pa ti računaj koliko tu treba vode
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Veliki plus za pokretanje ove teme:):)

Kod mene isto bez zalijevanja neče bit ništa.Žitarice se uvijek nekako izvuku ali kukuruz nikako posljednje 3godine..

Isto več duže vrijeme planiramo kupit sistem i da zaljevamo kukuruz,lucernu i ljulj.Ove godine smo imali ponudu za IRTEC sistem,350m dužine,cijev fi75 s pumpom i cijena mu je oko 100 000kn.I opet nas je nešto spopalo i nismo kupili,ali do iduče godine sistem mora bit doma.I treba zalijaat u pravo vrijeme,kukuruz jedno 2-3 puta makar i najavljuju kišu..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Strna žita "pobjegnu" suši ali kukuruz i soja svake godine nastradaju. Ja od ljuljeva odustajem, ići ću na lucerku, sudansku i sirak oni dobro podnose sušu. A ljuljevi mi dospiju rano u proljeće kad je dosta vlažno pa ih nemogu na vrijeme skloniti. Tako da mi svaki put prestare a kasnije ih uhvati suša i nema ništa. Tako je već par zadnjih godina...
A zalivanjem ću nadam se povećati prinos kukuruza, ili bar ublažiti uticaj suše.
Nemam dovoljno vode za zalijevanje svih parcela, jer su neke daleko od potoka ali one koje su bliže ću ipak uspjeti spasiti.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
kao sto vidimo svi mi bez navodnjavanja nema nista i definitivno bi se na vasem mjestu odlucio na kupnju rolomata,je da je skupo cirka nekih 80 000kn al definitvno ce se isplatiti!!!!!!!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Nije toliki problem nabavka sistema, dali je to Top, Tifon ili neki drugi neznam kakvih još sve sistema ima. Najveći je problem voda, kako i na koji način obezbjediti dovoljne količine vode!?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nije toliki problem nabavka sistema, dali je to Top, Tifon ili neki drugi neznam kakvih još sve sistema ima. Najveći je problem voda, kako i na koji način obezbjediti dovoljne količine vode!?

U mom kraju voda nije problema,ona je več na 3m..
Zato se u zemlju stavljaju cijevi 6-10m i to je dosta za zaljevanje..

Dok je več jedno 30km od mene druga priča,tamo treba bušit i do 120m a to su več treba specijalne pumpe da bi digle vodu..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Koliki je prečnik tih cijevi?
Računaj da na Φ 1 m i visini vodenog stuba 6 m imaš samo 4700 lit. vode a to nije dovoljno za neko ozbiljnije navodnjavanje. Potrošnja nekog manjeg sistema, kao što je ovaj što sam gledao je od 100 l/min. pa naviše. Sve zavisi koliko brzo se puni takav bunar. Najjednostavnije riješenje je riječica ili potok i tu napraviti neku akumulaciju. Ja planiram tako a onda odatle cisternom vući do pumpe...
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Koliki je prečnik tih cijevi?
Računaj da na Φ 1 m i visini vodenog stuba 6 m imaš samo 4700 lit. vode a to nije dovoljno za neko ozbiljnije navodnjavanje. Potrošnja nekog manjeg sistema, kao što je ovaj što sam gledao je od 100 l/min. pa naviše. Sve zavisi koliko brzo se puni takav bunar. Najjednostavnije riješenje je riječica ili potok i tu napraviti neku akumulaciju. Ja planiram tako a onda odatle cisternom vući do pumpe...

Uža okolica Velike Gorice koja je poznata da je voda na nekih 3 metra, baš kako i Marko kaže da je kod njega, netreba biti bušotina promjera 1 m, koliko vidim imaju bušotine od 30 cm i navodnjavaju koliko ih mila volja jer je bušotina u šljunku i koliko god se voda pumpa ona istom brzinom dolazi
 
Na vrh