• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Neregistrovana sredstva za zaštitu bilja.

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Imamo ih na policama, a kupujemo druga (bacamo pare). Ista možemo upotrijebiti i na nekim kulturama za koje nisu registrovana kod nas ili zamjenski kupiti ako nema nečega trenutno na tržištu a može se upotrijebiti za ono što nam treba.
Ja sam lično imao primjer kad sam umijesto Afirma upotrijebio Avaunt jer sam ga imao, a sa istim učinkom. Međutim Avaunt kod nas nije registrovan u salati, a u nekom državama jeste.
Tako je jedan kolega imao problem s korovom isto u salati i nikako da nađe adekvatnu zamijenu.
Dakle sve informacije i iskustva podijelite sa kolegama svima će biti jeftinije i lakše ili jednostavno pitajte, a oni koji znaju neka odgovaraju.:mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imamo ih na policama, a kupujemo druga (bacamo pare). Ista možemo upotrijebiti i na nekim kulturama za koje nisu registrovana kod nas ili zamjenski kupiti ako nema nečega trenutno na tržištu a može se upotrijebiti za ono što nam treba.
Ja sam lično imao primjer kad sam umijesto Afirma upotrijebio Avaunt jer sam ga imao, a sa istim učinkom. Međutim Avaunt kod nas nije registrovan u salati, a u nekom državama jeste.
Tako je jedan kolega imao problem s korovom isto u salati i nikako da nađe adekvatnu zamijenu.
Dakle sve informacije i iskustva podijelite sa kolegama svima će biti jeftinije i lakše ili jednostavno pitajte, a oni koji znaju neka odgovaraju.:mrgreen:

Prije ili poslije će doći vrijeme kontrole na ostatke aktivnih tvari u plodovima. To što je neko sredstvo registrirano za neku primjenu ne znači nužno da se smije i koristiti. Znam primjer iz austrije gdje je uvoznik za austriju tražio breskvu na našem tržištu i prvi uvjet mu je bio samo 4 aktivne tvari u kompletnoj zaštiti. Naravno da to mogu napraviti grci ili netko tko ima malo vlage u zraku, ali kod nas sumnjam i tako austrijanac nije kupio našu breskvu.

Što se tiče avaunta imam informaciju da kroz godinu-dvije dolazi do promjene formulacije pa će se samim tim i spektar primjene proširiti.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Prije ili poslije će doći vrijeme kontrole na ostatke aktivnih tvari u plodovima. To što je neko sredstvo registrirano za neku primjenu ne znači nužno da se smije i koristiti. Znam primjer iz austrije gdje je uvoznik za austriju tražio breskvu na našem tržištu i prvi uvjet mu je bio samo 4 aktivne tvari u kompletnoj zaštiti. Naravno da to mogu napraviti grci ili netko tko ima malo vlage u zraku, ali kod nas sumnjam i tako austrijanac nije kupio našu breskvu.

Što se tiče avaunta imam informaciju da kroz godinu-dvije dolazi do promjene formulacije pa će se samim tim i spektar primjene proširiti.

E, sad se tačno ne mogu sjetiti u kojoj je državi Avaunt registrovan u salati (ne da mi se opet Googlati), uglavnom nije u nekoj gdje vlada anarhija koliko se sjećam. Ako je negdje drugdje registrovan ne vidim razlog zašto se ne bi koristio bez opasnosti i kod nas. Nemaju valjda Balkanci drugačiji želudac od ostalog dijela svijeta?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A ti uzmi Runer ni on nije registrovan u salati ali u povrću ima karencu samo jedan dan.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dakle sve informacije i iskustva podijelite sa kolegama svima će biti jeftinije i lakše ili jednostavno pitajte, a oni koji znaju neka odgovaraju.:mrgreen:
Pa ako netko ima konkretno pitanje neka pošalje na PM (imam uvid u regsitar zaštitinih sredstava u Italiji) pa će biti ovdje javno odgovor.
:partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bobostar reci mi šta uopće znači taj registar zaštitni sredstava koja su dozvoljena u pojedinim kulturama.
Već sam pisao o tom ali evo opet Amistar nije dozvoljen u povrću koristi se u ječmu a Quadis nije dozvoljen u ječmu a je u povrću a radi se o potpuno istom preparatu od iste kuće sa drugim imenom ili Amistar extra koji je još bolji i jeftiniji a nije registrovan za povrće a sva tri preparata imaju istu djelatnu tvar što znači sva tri su ista a razlika u cjeni je 200 kuna.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Bobostar reci mi šta uopće znači taj registar zaštitni sredstava koja su dozvoljena u pojedinim kulturama.
Već sam pisao o tom ali evo opet Amistar nije dozvoljen u povrću koristi se u ječmu a Quadis nije dozvoljen u ječmu a je u povrću a radi se o potpuno istom preparatu od iste kuće sa drugim imenom ili Amistar extra koji je još bolji i jeftiniji a nije registrovan za povrće a sva tri preparata imaju istu djelatnu tvar što znači sva tri su ista a razlika u cjeni je 200 kuna.

Koliko sam čuo za svaku registraciju oređenog povrća ili druge kulture proizvođač nekome u ovoj državi mora platiti određeni iznos .Tako sam ovog ljeta kupovao Qvadris trebao mi je za krastavce kada mi je prodavač kaže da ga nema na uputama te nije siguran da se smije upotrebljavati za krastavce a kod kuće imam staru uputu kojoj imaju navedeni krastavci.
Pozdrav!
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Koliko sam čuo za svaku registraciju oređenog povrća ili druge kulture proizvođač nekome u ovoj državi mora platiti određeni iznos .Tako sam ovog ljeta kupovao Qvadris trebao mi je za krastavce kada mi je prodavač kaže da ga nema na uputama te nije siguran da se smije upotrebljavati za krastavce a kod kuće imam staru uputu kojoj imaju navedeni krastavci.
Pozdrav!

Vidiš, Quadris u BiH nije registrovan u salati, a na programu zaštite od Syngente se preporučuje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Vidiš, Quadris u BiH nije registrovan u salati, a na programu zaštite od Syngente se preporučuje.

Qadris kod nas ima ograničenje tj. zabranu ako se ne varam na lisnatom povrću.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A ti uzmi Runer ni on nije registrovan u salati ali u povrću ima karencu samo jedan dan.
Evo, gledam Runner u registru u IT, i tamo ima trgovačko ime INTREPID, aktivna tvar je ista, koncentracija ista metoksifenozid 240 g/L, ali u njihovom registru ide samo na drvenste kulture (loza, koštičavo i jezgričavo voće, citrusi); niti riječi o povrću.
Čak su i karence iste kao kod nas.

I onda pogledam original američku etiketu; kad tamo sve, lisnato povrće, korijenasto povrće .... i karenca samo 1 dan; ali uz napomenu da nije registriran za državu New York.

E pa ti sada budi pametan :shock:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo, gledam Runner u registru u IT, i tamo ima trgovačko ime INTREPID, aktivna tvar je ista, koncentracija ista metoksifenozid 240 g/L, ali u njihovom registru ide samo na drvenste kulture (loza, koštičavo i jezgričavo voće, citrusi); niti riječi o povrću.
Čak su i karence iste kao kod nas.

I onda pogledam original američku etiketu; kad tamo sve, lisnato povrće, korijenasto povrće .... i karenca samo 1 dan; ali uz napomenu da nije registriran za državu New York.

E pa ti sada budi pametan :shock:


Zanimljivo je to da kod nas nije registriran za povrće a napisali su kolika je karenca za povrće.
Treba samo puno čitat i trtažit ostalo dolazi samo.
 

winzip

Novi član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
13
Zanimljivo je to da kod nas nije registriran za povrće a napisali su kolika je karenca za povrće.
Treba samo puno čitat i trtažit ostalo dolazi samo.

Mislim da je cabage u pravu... mozda ipak postoji razlog zasto nesto kod nas nije dopusteno, ili negdje drugdje... mislim, najmanji je problem platiti licencu uvozniku... ako cemo iskreno, vecinom tu sudjeluje sam proizvodjac u placanju licence tako da nebih rekao da je to razlog...

Mozda je bitna kolicina ostataka aktivnih tvari, ili nesto drugo. Uglavnom, ne mora biti ako je za nekog dobro da je i za nas (potrosace nasih/vasih proizvoda)... Vjerojatno nikom nije u interesu da se govori i pise kako su nasi proizvodi ovakvi i onakvi...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Mislim da je cabage u pravu... mozda ipak postoji razlog zasto nesto kod nas nije dopusteno, ili negdje drugdje... mislim, najmanji je problem platiti licencu uvozniku... ako cemo iskreno, vecinom tu sudjeluje sam proizvodjac u placanju licence tako da nebih rekao da je to razlog...

Mozda je bitna kolicina ostataka aktivnih tvari, ili nesto drugo. Uglavnom, ne mora biti ako je za nekog dobro da je i za nas (potrosace nasih/vasih proizvoda)... Vjerojatno nikom nije u interesu da se govori i pise kako su nasi proizvodi ovakvi i onakvi...

Ja tu ne vidim neku bitnu razliku osim političke i geografske pripadnosti! E, sad da dvije ili više zemalja mogu čak (što se tiče geografske pripadnosti) graničiti, a da je u jednoj registrovano, a u drugoj ne?

Pa, ako je većina dana u jednoj pograničnoj oblasti sa visokom vlagom ne dijeli ih politička granica od uticaja na želudce?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moji povrčari,pa koliko se ja sjećam,bilo je rečeno ovako-a rekla su gospoda iz ministarstva-da sada ne lupim kojeg pa dobim po glavi-ali onog u čijoj je nadležnisti registracija pesticida u Hr,-a i gospođa iz agencije,ili kako se već ta ustanova zove(morala bih prekopati po sjećanju,a nešto baš i nisam danas za to) da se registracija za male kulture odvija ovako-(male kulture su kulture koje su u Republici Hr.zastupljene na malim površinama na nivou države,a to je povrće,i opet unutar te grupe,povrće koje se sije na malom broju hektara-salata,celer,peršun,poriluk i slično,da na nabrajam dalje)-ukoliko se za neku kulturu ispostavi da nema registriranog pesticida za zaštitu od bolesti ili štetnika a pesticid koji to suzbija je prisutan na našem tržištu,svaki poloprivrednik ili još bolje grupa poljoprivrednika,ili udruga,ili neki veliki proizvođač,može podnjeti zahtjev za registraciju.Naravno u suradnji sa proizvođačem istog.Registracija će ići automatikom ukoliko je sredatvo već regisrirano u EU,za što je naravno potrebno priložiti dokaz.To je u najmanju ruku deklaracija ili uputstvo pesticida,a najpoželjnije i za rješavanje najbrže,rješenje o stavljanju u promet istoga u zoni EU.Razlog što neki pesticidi nisu registrirani za širok spektar upotrebe iako suzbijaju puno više bolesti ili štetnika ili na puno više kultura nego je na uputstvu navedeno je taj što se registracija sredstva naplačuje za svaku kulturu posebno,pa se proizvođaču zbog male potražnje ne isplati registracija.Zbog financijskog troška.Malo sam u žurbi,pa možda i nisam baš previše dobro objasnila,ali ako nekoga što zanima mogu pojasniti kada se vratim.Ako prije ne zaspite.
 

winzip

Novi član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
13
Ja tu ne vidim neku bitnu razliku osim političke i geografske pripadnosti! E, sad da dvije ili više zemalja mogu čak (što se tiče geografske pripadnosti) graničiti, a da je u jednoj registrovano, a u drugoj ne?

Pa, ako je većina dana u jednoj pograničnoj oblasti sa visokom vlagom ne dijeli ih politička granica od uticaja na želudce?

Ili mozda u jednoj geografskoj cjelini moze biti zatrovanije povrce i voce nego u drugoj? Mozemo mi tu nagadjati, zakon je jedno, zelje su drugo, mogucnosti su trece... tak i tak se izrazito mnogo poljoprivrednika ne drzi karence pa shodno tome iskreno mislim da se moze spricati s bilo cime...
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-mislim da je jahobica u pravu, tako to otprilike ide

-nevezano s ovim ali mali primjer:
-tal. jabuka melinda između ostalog se reklamira da je njena jabuka na od 70% od dozvoljenog što se tiče rezidua aktivnih tvari na plodovima, ove godine dio naših proizvođača slali uzorke na analizu u zg. i u italiju (zbog glogal gapa) rez. otprilike ujednačeni i znateli kakvi su, gospodo na pojedine aktivne tvari su bili i do 20 puta ispod dozvoljenog ( ne % već x) i o čemu mi onda da pričamo ...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ili mozda u jednoj geografskoj cjelini moze biti zatrovanije povrce i voce nego u drugoj? Mozemo mi tu nagadjati, zakon je jedno, zelje su drugo, mogucnosti su trece... tak i tak se izrazito mnogo poljoprivrednika ne drzi karence pa shodno tome iskreno mislim da se moze spricati s bilo cime...

Al si ga ti počeo da lupaš samo neznam zašto. Mogli bi da špricamo i svetom vodicom.
 

winzip

Novi član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
13
Al si ga ti počeo da lupaš samo neznam zašto. Mogli bi da špricamo i svetom vodicom.

Pa reci da nisam u pravu... sudim samo o onome sto vidim oko sebe... bez uvrede ikome... :) Siki, a cemu onda opce rasprava o eventualnom koristenju sredstava koja nisu dozvoljena kod nas ako se svi drzimo slova zakona i natpisa na sredstvima?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
cemu onda opce rasprava o eventualnom koristenju sredstava koja nisu dozvoljena kod nas ako se svi drzimo slova zakona i natpisa na sredstvima?

Nije da nisu dozvoljena, nego nisu registrirana!

Registrirana su u drugim državama valjda zato što je tim ljudima drugačiji probavni trakt.:mrgreen:
 
Na vrh