• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NH SuperSteer i koliko ni/je dobar?

B

Bobo

Guest
Ovako da ja vas pitam nesto u vezi NH traktora koji imaju supersteer

Koliko ja znam kardan se pod opterecenjem smije motat 15°.

E, sad cuo sam od dvojice ljudi koji imaju NH traktore sa super steerom jedan je TN-A a drugi je TNF-A i ni na jednom ne radi prednja vuca vise, bas zbog famoznog supersteer-a...

Sad ja vas pitam: on pri full lijevom/desnom polozaju skretanja ima slijedece zglobove: Kod tocka ima dupli zglob jedan na ulazu u diferencijal i jedan na tocki okretanja diferencijala... Obicnom racunskom operacijom zbrajanja dolazimo do racunice od 60° zakrenutih kardanskih zglobova sto je ujedno i njihovo max dopusteno opterecenje. A koliko ja znam (ne znam puno o tome) NH traktori skrecu 72°

U cemu je tu problem i tko je toliko pametan preopteretio zglobove i azsto je to uopce u pradaju kad je na dva traktora u prvih 5 godina koristenja prednja vuca otkazala?

Covijek sa TNF-A traktorom mi je pricao da to ne valja nista i kad sam ga pitao zasto, rekao mi je da potrazim kardan od prednje vuce... Naravno nije ga bilo, jer ga je morao izvaditi (srunio se zglob) i u servisu su mu rekli dok je traktor pod garancijom da ce sarafat po njemu ali kad izadje iz jamstva neka se sam snalazi...

Ajde i vi malo komentirajte ovo, jer sam se bas sad nesto sjetio supersteera i koliko su ljudi ovdje s tim ogorceni...


Sad recite da ovo ne izgleda uzasno i da jako opterecuje zglobove na kardanu...

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
E sad si mi našao temu ... ali neču puno o tome jel me odmah srce boli.

Recimo ovako , ja imam Ford-NH 240 KS bez super-steer osovine a frend u 20 km udaljenom selu ima NH-Ford 240 KS sa super-steer osovinom , njegova se prednja osovina nikada nije polomila a moja je , and that is a fact !

Nema smisla da ti sada objašnjavam u detalje ali ako imaš NH traktor , pogotovo veliki , super-steer je dobra stvar i ne moraš se bojati da če se polomiti jel kad moj prijatelj nije polomio svoju a ima 240 KS traktor onda sve znaš ...
Vidiš da i ovi najnoviji T 8000 imaju super-steer , ne odustaju oni od toga a moram priznati da mi izgleda užasno ružno traktor kada skreče a ima tu osovinu .
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ovo sto ja spominjem (TN-A i TNF-A) su traktori od 95Ks i ljudi su to polomili u vinogradu, covjece, uopce nisu zadovoljni...

SAd su i na veleucilistu kupili NH traktor, ali mislim da ima SS i bas cu se raspitivat kod ovih sto ce radit s njim i kako se ponasa...

Covijek koji je bio kao ispomoc u berbi grozdja imao je TNF-A traktor i vise od jednom mu se prednja vuca pokvarila. Cak je mislio da i zavari diferencijal da se ne klima i da samo tockovi skrecu...

Nemam pojma, ali moze biti i da su ti diferencijali preslabi za takve traktore. Ovo sto pricas o 240Ks je toliko masivno da je to cudo jedno i to ne moze nitko pokidat u neko skorije vrijeme...


Evo je i slika traktora o kojem ja pricam:
Obrisan neispravan link.

Vlasnik tog traktora mi se taj dan jadao, kad je lika uslikana...
 
R

Ratarko

Guest
Vidi , govorim ti iz iskustva , sa tim frendom sam jako dobar , čovjek radi 300 ha zemlje , veliki poljoprivrednik po našim standardima , ljubitelj NH .
Ima NH kombajn , NH 240 KS traktor i za Božič kupio novog NH 100 KS traktora ali taj vidiš nema SS osovinu . Ovaj NH 240 KS je kupio prije makar pet godina i radi sa njim kao da sutra neče svanuti , prošle godine oko 1200 radni sati , mislim , SS osovina ide bez problema a recimo samo da sam ja sa svojom imao problema ( ozbiljnih ) .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, kad je toliko NH dobar zašto ga ti ne kupiš?
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, kad je toliko NH dobar zašto ga ti ne kupiš?

Ovo ništa nisam skužio ?
 
R

Ratarko

Guest
Pa zato jel imam jednog , nije mi sada fora obojati dvorište u plavo 8)
 
B

Bobo

Guest
Ok, ne kazem ja nista za vece traktore. Cak kazem da na njima moze radit bez problema, jer je sve robusnije. Ali ako je lik lagao meni, lazem i ja tebi... Sto drugo da napisem sad...

Nemoj ovo shvacati kao neku prepirku, samo pricamo ko ljudi... jel tako?
 
R

Ratarko

Guest
Bobo neznam da li si se meni obrati sa ovom zadnjom porukom ali ja nisam ni pomislio da tu ima nekih problema ili prepirke , čak sam uživao u ovome thread-u , pitanje je bilo po mojoj mjeri i mogao sam reči nešto iz svog osobnog iskustva .
 
B

Bobo

Guest
Ok, ja kad citam, ja se uzivim, pa sam mislio da mi tu oces nesto utuvit u glavu i da krece neka lavina, ali kako vidim, previse sam se uzivio... ;)
 
R

Ratarko

Guest
Ma niti na kraj pameti , morao sam napisati odakle mi informacije o čemu pričam , večinom to radim , nisam mislio da je to nešto loše , ustvari znam da puno trabunjam u svakom postu ali to mi je zaštitni znak :wink:

Ja ti baš nisam ljubitelj nit NH niti super-steer osovine ali sam ti morao reči da super-steer radi odlično na 240 KS traktoru ( pitao si ) , priznajem da me je taj prijatelj ( i još jedan ) navukao da kupim svog Forda jel on je svoga kupio par godina prije mene , bolje bi mi bilo da sam imao nekog JD prijatelja , uvjeren sam u to 100% ali što se tu može ...
 
B

Bobo

Guest
Zasto mislis da je JD bolji od NH/Forda?

Meni se cine kao dobri traktori, ali nikad ne bih uzeo traktor sa SS osovinom...

Bas citam na internetu da je ta osovina losa kad imas traktor s utovarivacem. Em trpi dio na kojem se osovina drzi, em kad skreces u lijevo prednji kraj se zabaci u desno. Kazu da je potrebno navikavanje. ali da je kao dobra stvar za imat...

Ne znam da li se na takvom traktoru SuperSteer moze nekim prekidacem iskljucit, pa kad nam treba da se ukljuci? Recimo, neki vritanac kaze da je u transportu SS los, i da mu baca traktor tamo-vamo, ali da to ne gleda kao manu, jer sve oprasta kad ga uhvati na njivi...

Svatko ima svoje misljenje i ima ga pravo reci...
 
R

Ratarko

Guest
Da , sve sam i ja to pročitao o super steer osovini.

Kod frenda se ne isključuje SS , njegov NH je 1997 godina , možda novi mogu isključiti . Ako bi išao u detalje mislim da bi se SS trebao sam isključiti na cesti i pri večim brzinama jel onda nemaš nikakve koristi od njega i sigurnija je vožnja ali to ne znam , samo mislim da je tako.

SS je loš i utoliko što ti zna strugati prednja guma kada okrečeš traktor po nekom od strojeva koje nosi na prednjem hidrauliku .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
e je... tu tehniku i taj SS uđeš u novi traktor malo puno se zaneseš sa poslom i joooooooooj!!!!! Dali je to kao kod TD 9006 isto nešto su spominjali da pri okretanje u oranju moraš isključiti prednju vuču
 
B

Bobo

Guest
Cuj, prednju vucu na domacim strojevima je preporuceno iskljucivat, jer kvaliteta zglobova i kardana opcenito nije bas neka...

Kad ja na mijestu skrenem skroz i rukom mrdam dio kardana koji ulazi u planetarni reduktor, on se klima gore-dolje... I sta da mu ja radim, na servisu su rekli da je to dobro i da to tako radi... Ja ga vozim bez obzira na to i ako ce puc nesta, neka pukne... Prednju vucu mi nije problem iskljucivat ali ju ja ne iskljucijem sve dok ne izadjem s njive, al to nema nikakve veze sto je ukljucena sve dok nije pod nekim opterecenjem.
 
R

Ratarko

Guest
Zvona za to sa TD 90 nisam čuo , sve je moguče iako ti mogu reči da oni TD90 traktori koje sam ja vidio ne isključuju prednju vuču kada okreču traktor .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ne znam smo sam nešto načuo da se lome kardani prednje vuče. Sa ursusom kada je u poslu i uključena prednja vuča slobodno zaboravi i vrti se po uvrati bez straha, a ne uključi pa isključi osim na cesti onda skače ko jelen
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, što ti misliš o NH Tdd seriji, kakvi su?

Ne mislim ništa , nisam ga nikada vidio niti sam čitao na netu bilo što o njemu . Nemam mišljenje .

@zvona
Mogu jedino reči da na RX 170 nisam dirao prednje kardane , niti prednju vuču , osim redovitog podmazivanja kardana prednje vuče i prednjih poluosovina ( imaju dupli križ kardana u sebi ) .
 

Najnoviji postovi

Na vrh