• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nova korpa za utovarivač

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
To sve stoji, ali ako ovi sadasnji cilindri nisu mogli maksimalno iskoristiti silu, novi bi mogli iskoristiti bolje silu, a ne izgubiti na brzini.
Hm, kolega ce napraviti (u to nesumnjam) pa cemo onda vidjeti ishod eksperimenta :partyman:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Glavni je problem jer su postavljeni da zatvaraju korpu (potrebna vece sila) na uvlacenje, a u tom smjeru su znatno slabiji, na neki utovarcaima je obrnuto, sistem klackalice. rjesenje je stavii deblje cilindre ili sistem kopcanja na istim cilindrima pomjeriti da se korpa uspori, jer mi nije jeasno kako moze hidraulika biti spora ako zadovaoljavajucom brzinom puni cilindre za dizane korpe, koji su puno deblji.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Obino na samohidnim je obrnuti sistem, a na traktorima je malte ne uvijek ovaj, sto je i dobro, jer to dijelimicno cuva i traktor, kada neko zaboravi da je to poljoprivredna, a ne gradjevinska masina.
Dobro Rus je izuzetak, jer je to jednostavno rus:mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
rekao sam da imamo constante, ulazna snaga (tlak i protok), a povecanje promjera cilindra smajuje brzinu cilindra, onda opet taj cilindar kopcati na neku tocku da dobijes brzinu dodje na isto,pokusaj shvatiti, neda mi se sad da pisem formule sile snage , rada i odnos poluga, ali je tako u nacelu

Razumijem šta pokušavaš reći i slažem se sa time , samo ako bude brzinu kompezovao većom pumpom onda ova naša teorija pada u vodu :butthead:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
promjena pumpe to jos nije pominjano, niti je zvodivo, jer povlaci promjenu instalacije, koja je u stanju da prihvati taj protok kad se vozi pod punim gasom.Dobro da me bar neko razumje sto hocu reci, ili je u pitanju jezik s ove strane save
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ništa se ti ne brini za instalaciju na rusu , ona može izdržati i pumpu od 100 litara :supz:
Ima nešto i u načinu razmišljanja , ti i ja koristimo slične ideje i načine rada tako da se i lakše razumijemo , u prevodu , skloniji smo buževinama i improvizaciji :roll:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Ništa ne brinite dečki, sredit ću ja stvar. Nije ni isključeno mijenjanje pumpe za pumpu većeg protoka...uopće nije problem, ustvari je i u planu... Što se tiče ovih proračuna...nemojte me krivo shvatiti, ali nisam doma printao diplomu...ima nešto i u tome...recimo da kužim stvar u detalje... Meni više treba povećanje sile nego povećanje brzine..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Svaka čast na zarađenoj diplomi ali konjska snaga je konjska snaga ;)

Znači ako povećaš zapreminu klipa a na polugama zadržiš isti hod kašike dobiješ opet istu i silu (na krajnjoj poluzi) a i brzinu , e ako promijeniš pumpu to već mijenja cijelu stvar
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
ako poveca ZAPREMNINU CILINDRA sa istim hodom poluga poveca i SILU, ali smanji BRZINU
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa rasprava o brzini i snazi je krenula odavde


Nažalost, nije brza, namjeravam ju ubrzati promjenom geometrije paralelograma; baš ovih dana razrađujem detalje za to... Krak na škarama kod korpe ustvari usporava gibanje i cilindar ima predugi hod (cca 70 cm) i realno, za moje potrebe i mase koje dižem su preslabi pa ću zbog tih razloga staviti jače i ujedno kraćeg hoda.
Hvala svima za pohvale...uvijek stojim iza toga da ako je moguće da si sam napravim stroj ili dio stroja i slično jer onda točno znaš što si napravio i što možeš očekivati od toga (mislim na pouzdanost), a kad kupuješ...može biti "mačak u vreći"...kao što i obično jest...

A koliko ja znam nemože ''i pare i jare''

Ako se odnosimo na ovaj post gdje se traži još i snage i brzine onda bez veće pumpe je NEMOGUĆE

Sasvim druga priča je da se povećaju cilindri da bi se dobila sila a izgubila brzina , onda je snaga konstanta
a ako se povećava i sila i brzina onda se povećava i SNAGA , a povećati snagu bez druge pumpe je nemoguće , ili podizanjem pritiska ili podizanjem litraže , nemora uslovno druga pumpa , može se i ova ubrzati ili podići joj krajnji pritisak
Nisam džaba pomenuo konjsku snagu nekoliko postova ranije ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Evo bit ću slikovit :) ...ako ostavim pumpu koja jest, brzina debljeg cilindra će biti manja, ali hvatište cilindra namjeravam premjestiti s žute točke na crvenu točku na slici. To znači da imamo novu geometriju škara i da će cilindar morati prijeći manji hod za jednaki pomak korpe, a to opet znači da će biti ili jednako ili brže gibanje korpe, bez obzira na to što se cilindar izvlači i uvlači sporije nego dosadašnji :)


bh0nqe.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
:mrgreen: i opet na kraju dobiješ sve isto ili jako slično , i brzinu i silu
Baš na to ti ja i @powershift obraćamo pažnju
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ni ne sumnjam ja da nezna šta radi , samo ili se ne razumijemo ili je posrijedi neki drugi faktor koji nam pravi nesporazum

A kada već komplikujemo ajde da onda zakomplikujemo kao djeca :p
Znači ako poveća debljinu klipova a smanji uglove onda će kašika opet imati isti hod kao i sa starim klipovima (ja pretpostavljam da taj hod mora ostati isti) , znači i sila (na krajnjoj poluzi) i brzina će biti ista kao i sa starim klipovima
E sad , ako stavi klipove mnogo deblje , dobit će veću silu ali će izgubiti na brzini , a ja sam shvatio da on mora ispoštovati dvije konstante :brzinu ( jer mu je i ovako mala) i hod kašike (odnosno krajnje poluge)
Onda ako ove dvije stvari ostaju kao konstante sila se nemože povećati bez povećanja snage , a povećanje snage nije moguće bez većeg pritiska sa pumpe ili veće litraže pumpe
 

Najnoviji postovi

Na vrh