• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nova korpa za utovarivač

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Heheheheh, jesmo opičili po raspravi :). Ništa, snimit ću ja gibanje korpe na jednakim obrtajima motora sad i kad promijenim cilindre pa ćemo vidjeti koja je razlika :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa ništa nam drugo ne preostaje :blackeye samo to mjerenje snimanjem nije mjerodavno , nemožemo izmjeriti silu :finga:

A ti si pomenuo neke palete da dižeš ako sam dobro zapamtio , zanima me koliko su teške te palete pošto mi se čini da si ti na pravom putu da preopteretiš prednji most (iako je to rus :rolfer:)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Pa ništa nam drugo ne preostaje :blackeye samo to mjerenje snimanjem nije mjerodavno , nemožemo izmjeriti silu :finga:

A ti si pomenuo neke palete da dižeš ako sam dobro zapamtio , zanima me koliko su teške te palete pošto mi se čini da si ti na pravom putu da preopteretiš prednji most (iako je to rus :rolfer:)

Krivo si shvatio, paleta drva ima max 1400 kg, mogu ju sasvim normalno podignuti, ali ju ne mogu nagnuti jer su cilindri za nagib debljine 50/30 mm (unutarnji promjer/debljina klipa), a to je puuuno preslabo. Stavit ću nove 80/35 ili 80/40
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma dobro sam ja tebe razumio (ne pričam više o nagibu) nego o tome gdje ti je težište palete daleko naprijed i koliko u tom momentu imaš kilograma na prednjem mostu
Ja sam sa mojom 52kom dizao 1,5t na zadnjem viljuškaru koji je dosta bliži traktoru i opet ga propne kao igračku , do tone dižem i nosim bezbjedno , preko toga je sve na iskustvo i rizik
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Te palete prenosim isključivo kada ih istovarujem sa prikolice i to uvijek radim po ravnom terenu i na jako kratke relacije, u 1. brzini, pa su to u biti kratkoročna opterećenja..nadam se da mostu neće biti ništa..ako bude...nabavit ćemo novi ravni s većim gumama
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
sve je jasno kao dan, nek proba kad vec hoce, mi ga nemozemo sprijeciti, tu su u pitanju osnovni zakoni fizike, i nemoguce je sa istim protokom i tlakom ulja u sistemu dobiti na sili a ne izgubiti na brzini.
P=A/t

Snaga je uvijek ista (naravnoi na istom broju oktretaja pumpe, tj,motora)
A=Fxs
sto znaci da ti zelis povecati F, automatski vrijeme izvrsenja rada porasta. primjer.

Hod polge koja se kaca na korpu je 30cm, sila na polugi na kacanju korpe pri constantnom tlaku i protoku ulja za dati cilindar je F=10t (100KN), brzina kretanja klipa je v= 30 cm za t=3s.

F=100KN
s=0,3m
t=3s
A=Fxs
A=100KN x 0,3m
A=30kJ

P=A/t
P=30 KJ/3s
P=10KW

Dakle imamo snagu 10KW
sad ti ubaci svoje parametre pa vidi sta ces dobiti....u varijanti koju sad imas i koju zelis napraviti
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Hahahha...bas si si dao truda, ali ipak me nisi shvatio. Znam da je povecanjem debljine a time i volumena cilindra gubitak brzine neizbjezan, ali ja to namjeravam kompenzirati skracenjem poluge. Time je pootreban manji hod cilindra za jednaki pomak korpe. Jasno da time malo gubim na sili posto je ova ploluga namjerno takva da bi cilindru povecala krajnju silu na rubu korpe. posto ce povecanje sile sa debljim cilindrom biti znatno vece nego je sada, taj gubitak sile kojeg ce uzrokovati kraca poluga uopce me ne brine. Ukratko, vise cu dobiti s svim ovim nego izgubiti. Ja nikad ne radim nista na pamet (sto se vidi i iz mojih ostalih projekata) i o svemu ovome sam dobro razmislio vise puta :). Svidja mi se kak ste se zakacili za ovu temu :-D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Dogovoreno :supz: plaća onaj koji nije imao pravo :partyman:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Dogovoreno :supz: plaća onaj koji nije imao pravo :partyman:

Može, onda ću ja doći s traktorom da bi vi utvrdili tko je imao pravo, a vi ponesite brdo love za runde :)

No sad smo već prilično u nekoj drugoj priči...pa da se dotaknem teme...nova korpa je isprobana u raznium uvjetima, za vikend će raditi iskop terena pa ćemo vidjeti..za sad sam jako zadoivoljan učinjenim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ako skratiš tu polugu, koju si skiciral, dobil buš kraći hod korpe (odnosno mani kut zakreta) za isti hod cilindra. S istim cilindrima buš dobil veću silu na rubu korpe, ali i manju brzinu nagibanja.
Ak još povećaš cilindre, dobil buš, razmjerno, veću silu i razmjerno još manju brzinu.
Nego, budu li to rama utovarivača i noseće konzole izdržale bez deformacije?

Rama ovog utovarivača mi se baš ne čini nešto jakom.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Rama bude izdržala; nisu opet toliko veće sile... Pa, i nije tak slab, nego je Rus tak veliki pa sve drugo izgleda malo pokraj njega :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh