• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Novi zakon o sjeći šuma

karabaja, ima jedna božja zapovjed...od deset...ali ova je bitna i u šumi...
NE UKRADI!!!

...dakle, ne kažu ne ukradi malo ili puno, nego je stvar principa...tako i kazna za 20 000 i 20 milijuna nije stvar proteka vremena nego isto principa...

makar, naša država ne priznaje božju zapovjed, već kaže ovako..
NE UKRADI VIŠE OD 2000 KUNA...taj dan...ili kak si ko protumači...:^):
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Nemojte lupat gluposti... Ja neradim nigdje kao i supruga, nego po selu s traktorom i uštedim da mogu uzet liniju u šumariji. Ali ipak NE KRADEM nego platim što moram ako imam od kud...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Re: Novi zakon o sjeći šuma

mc marko pa bolje da kradu u državnj šumi nago telce po selu ili u privatnoj šumi, ako se več mora krasti onda uzmi od onog koji ima i kojemu to neče falit, a ono o principima 20000 naspram 20 000 000 nema veze s logikom, mislim da nam je država ovakva upravo zbog principa, tomo sad mi ne kaki jer koda ti lugar ili netko nikad nije šenko 1 metar drva
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

U hš-u je ionako prevelika konkurencija što se tiče krađe drveta.
Ne vole ti lugari ovakve padobrance, a kad ih uhvate, onda sutkinja pita lugara što je radio u šumi.
Ma kradu oni i odojke. Kako ide cesta kroz selo tako oni od svinjca do svinjca. Jednu noć u selu nestalo osam odojaka.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

karabaja
čitam tvoja razmišljanja i pitam se dali sam ja lud radim sve legalno i nemam puno preživljavanje po tvom onda mi je bolje otići mjesečno ukrasti 15m drva to je 4200kn troška cca 400kn i boli me k.... i radio bi 3 dana u mjesecu a n kao sada 20-25 radni dana u mjesecu da bi mi ostalo čisti 7000kn kad sve poplaćam žena nigdje ne radi dvoje djece imam i borim se u nadi da nisam BUDALA:icon_fU:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

upravo to što hrvoje piše, meni kao inženjeru u vlastitoj firmi za isplatu neke minimalne plaće treba još duplo za davanja državi. I ako ne platim jedan mjesec mogu se slikati s natječajima, ali opet s druge strane, tim krimosima država ništa ne može i ne želi napraviti. Ali ne idem krasti.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Re: Novi zakon o sjeći šuma

karabaja
čitam tvoja razmišljanja i pitam se dali sam ja lud radim sve legalno i nemam puno preživljavanje po tvom onda mi je bolje otići mjesečno ukrasti 15m drva to je 4200kn troška cca 400kn i boli me k.... i radio bi 3 dana u mjesecu a n kao sada 20-25 radni dana u mjesecu da bi mi ostalo čisti 7000kn kad sve poplaćam žena nigdje ne radi dvoje djece imam i borim se u nadi da nisam BUDALA:icon_fU:

ja svoja drva uredno plačam na šumariji i nikad nikome nisam ukro drva niti koga zahebo, na ljude oko mene koji rade isto što i ja ne gledam kao na konkurenciju nego kao kolege i prijatelje koji se muče isto kao i ja za tu prokletu kunu, hrvoje sjeti se kako si ti radio prije nego si otvorio preduzeće, sam radim cca 10-15 metara tjedno, sve potrošno kupujem, također sam svaki dan kad nema kiše u šumi, i danas bio u blatu do guzice...
mene sve isto vuče na obrt ali nemam GRANDE KOHONES za takvo što, moja žena sa 2 fakulteta radi za 2800kn jer nemamo dobre veze da ide stažirati za 1600kn, tast i punica imaju penzije, baka također, od mojih djed ima penziju,stari,stara i sestre isto rade tako da si mogu priuštiti svakodnevno šetanje kožice preko glaviča ali ne nego radim u šumi, mučim se sam ko duh jer ne želim bit nikom na grbači a oni sami mi govore da sam budala da nek ne idem u zimu i blato........malo smo otišli sa teme...uglavnom čovjek je prijavi ljude koji su bili u šumi a možda su krali, a možda su bili i u svojoj šumi-ne znamo niti čemo saznat...nije mi jedanput falilo nafte iz traktora u vlastitom dvoru ali je HS 2000 odradio svoje:icon_toilet: prezirem lopove i prevarante a poštujem radnike i poštene ljude a takvih je sve manje i manje
jedna bitnija stvar za amatere poput mene i nekolicine na forumu je to da od 1.1 2015 više nitko neče moči dobiti drva ni za vlastite potrebe ako nema položeno za rad s motorkom, možda je i do sad bilo tako ali od 1.1 če valjda to bit po P.S-uali imam položeno za rad s motornom pilom na siguran način:icon_axe:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Novi zakon o sjeći šuma

karabaja,od toga polaganja sa motornom pilom samo zagreb inspekt ima koristi,većina ljudi koji idu u šumu normalno da paze ali šuma je opča opasnost,pa svako malo u crnoj kronici čitamo da je negdje nastradao radnik HŠ,ili neki veseljak sa većom količinom promila,ali zato smo mi poznati po zaobilaženju zakona,evo rekao mi lugar da ja recimo uzimam drvo u njihovoj šumi da napravim šumski red,kao oni su izvukli tehniku a nama ostaje granje,normalno pa ne bude dotični lugar cijelo vrijeme u šumi i kontrolirao dali ja ili netko drugi samo radi sjekirom ili je u funkciji motorna pila,a naposljetku ipak na tom šumskom redu imaju i HŠ neku dobit jer im se kubiki dobrano množe
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

evo danas čujem da se lokalni drvokradica prijavio kao socijalni slučaj i od grada vrbovca je dobio pet metara drva za ogrjev.
Cijele godine kad mu vrijeme dopušta krade drva, proda i zapije za dva dana.
Nek mu uzmu traktor i doviđenja. Onda si socijalni slučaj.
A ja bih trebao plaćati prirez. Isto kao bagra s audijima u javnoj kuhinji. Užas.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Re: Novi zakon o sjeći šuma

to im dopuštaju naši mili zakoni koji su stvoreni za kriminalce a skroz protiv poštenog čovjeka, i da po besplatni obrok u audiju aoli mi jedino žao što su stavili o one sa wv jetom onom prastarom
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
Re: Pošumljavanje

da li tko zna zašto je doznaka drva tek od 01.04 tko je donio takav glupi zakon koji nema veze sa vezom,pošto se ni jaja nemogu voziti a da nemaš račun ako te uhvati carinska na...ebeš,tako i prevoz drva nemože bez popratnice i čekiča ,i tako zatražim u šumariji,uz posjedovni list da se izvrši doznaka,kažu nemože do .01.04, parcela se vodi pod šikaru,otvore broj čestice,kažu to pošumljeno sve okolo su šume oni moraju izać ali opet tek 01,04,bez obzira što je agacija i što se nevodi kao šuma,znači kak se njima digne tako oni manipuliraju sa tuđom imovinom što nije uredu,i neznam koji je smisao doznake od 04 mjeseca,kreće vegetacija,drvo vuče vodu,ako se koristi za građu,iz ravnog ispadne grbavo,sad je vrijeme za rad u šumi idealno,ako ostaneš bez drva,a imaš deset rali šume,i nemaš ...ebenu doznaku kupi si drva,ili rokaj sve redom pa kak bude
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Re: Pošumljavanje

e, ti bi sje*o ekonomiju...da se sječe u pravo vrijeme pa da građa traje 200 godna..e nemere :)

kod nas šumar izlazi kad bilo, barem je tako blo dosad, ovo mi je novo
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Pošumljavanje

Evo ti odgovor.
Doznaka se tako vodi u hš-u s obzirom na početak vegetacije i vidiš što doznačuješ, zdravo ili bolesno i sada u privatnim šumama. To je glupost protiv koje smo se mi iz naše udruge borili, i dali prijedlog da bi svaki šumoposjednik mogao tražiti doznaku cijele godine i ako je u upisniku imao bi vlastite popratnice koje bi bile samo za njih i ne bi vrijedile za daljnju prodaju, ali nažalost nije prošlo.
Dalje, od sada se doznaka, ona prava bude vršila u šumama šumoposjednika za koje su izrađene gospodarske osnove i tu doznaku još za sada radi hš i otpremu također.
Šume koje nemaju osnove tamo se radi samo nužna doznaka. Što god to značilo, ali tko će raditi doznaku i otpremu se ne zna.
I na kraju, u potpunosti te razumijem.
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
Re: Pošumljavanje

ova u šumariji za privatne šume kaže da u zakonu rh piše da se u doznaku kreće 1.4. kada kreće rast lista i da je to tako već 22 godine,neznam ko tu koga ...ebe,al nabijem im zakon,i iako nemaš drva nesmiješ u šumu,dakle smrzni,danas sam ih zvao
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo danas čujem da će se hš javiti na natječaj za doznaku u privatnim šumama.
Pa mislim stvarno. Opelješe svake godine okfš i još ovo. A toliko su željno čekali da se riješe privatnih šuma iz okruga posla. Strašno.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo mene opet, nadam se da vam nisam dosadan s tekstovima.
Jučer me jedan kolega drvni tehnolog upoznao s novim prijedlogom zakona o poljoprivredi, i to posebno na članak 110. Prenosim ga u cijelosti sa stranica sabor.hr.
Citat:
"Članak 110.
(1) Stručne poslove u području savjetodavne djelatnosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unaprjeđenju gospodarenja u šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika obavlja Savjetodavna služba (u daljnjem tekstu: Služba).

(2) Stručne poslove iz stavka 1. ovoga članka Služba obavlja u skladu sa Zakonom o Savjetodavnoj službi (Narodne novine, br. 50/2012 i 148/2013), Statutom i posebnim propisima iz područja djelatnosti Službe.

(3) Stručne poslove iz stavaka 1. i 2. ovoga članka Služba obavlja kao javnu ovlast.

(4) Savjetodavna djelatnost se može obavljati kao javna i privatna savjetodavna služba.

(5) Privatnu savjetodavnu službu mogu obavljati:
– fizičke osobe, ovlašteni magistri/inženjeri agronomije, ovlašteni doktori veterinarske medicine ili ovlašteni magistri/inženjeri prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma i
– pravne osobe koje u radnom odnosu imaju ovlaštenog magistra/inženjera agronomije, ovlaštenog doktora veterinarske medicine ili ovlaštenog magistra/inženjera prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma.
(6) Poslove ovlašćivanja osoba iz stavka 5. ovoga članka za obavljanje poslova privatne savjetodavne službe, provođenje stručnih ispita za ovlaštenje te vođenje Popisa ovlaštenih osoba iz stavka 5. ovoga članka obavljaju Strukovne komore iz članka 108. ovoga Zakona i Hrvatska veterinarska komora.

(7) Ovlaštene osobe iz stavka 6. ovoga članka upisuju se u Upisnik privatne savjetodavne službe koju vodi Ministarstvo. O upisu u Upisnik privatne savjetodavne službe Ministarstvo donosi rješenje.

(8) Uvjete kojima moraju udovoljiti fizičke i pravne osobe iz stavka 5. ovoga članka, način provođenja stručnih ispita i izdavanja ovlaštenja iz stavka 6. ovoga članka te način i uvjete upisa u Upisnik privatne savjetodavne službe propisat će ministar pravilnikom."
Ja mislim da su oni malo ludi iliti nisu normalni.
Ja imam registriranu tvrtku za gospodarenje šumama, a između ostalog i za savjetovanje, ali po ovom članku ja ne smijem nikoga savjetovati jer me kao inženjera šumarstva u tome zamjenjuje nutricionist. Nemam riječi kojima bih opisao ovog našeg ministra.

Već sam sastavio pismo koje ide predsjednici odbora za zakonodavstvo sabora odmah u ponedjeljak s upitom kako nutricionist može davati savjete o šumama šumoposjednika. Ako netko zna neka podijeli sa mnom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
Re: Novi zakon o sjeći šuma

u hrvatskoj je sve moguće,zakoni su im da te muka uhvati kad to sve vidiš a protiv toga nemožeš,da li tko zna da li se može na zapuštenu zemlju koja je u okrugu šume saditi agacija bukva ili hrast i da li postoje nekakve subvencije države
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,195
Re: Novi zakon o sjeći šuma

ja svoja drva uredno plačam na šumariji i nikad nikome nisam ukro drva niti koga zahebo, na ljude oko mene koji rade isto što i ja ne gledam kao na konkurenciju nego kao kolege i prijatelje koji se muče isto kao i ja za tu prokletu kunu, hrvoje sjeti se kako si ti radio prije nego si otvorio preduzeće, sam radim cca 10-15 metara tjedno, sve potrošno kupujem, također sam svaki dan kad nema kiše u šumi, i danas bio u blatu do guzice...
mene sve isto vuče na obrt ali nemam GRANDE KOHONES za takvo što, moja žena sa 2 fakulteta radi za 2800kn jer nemamo dobre veze da ide stažirati za 1600kn, tast i punica imaju penzije, baka također, od mojih djed ima penziju,stari,stara i sestre isto rade tako da si mogu priuštiti svakodnevno šetanje kožice preko glaviča ali ne nego radim u šumi, mučim se sam ko duh jer ne želim bit nikom na grbači a oni sami mi govore da sam budala da nek ne idem u zimu i blato........malo smo otišli sa teme...uglavnom čovjek je prijavi ljude koji su bili u šumi a možda su krali, a možda su bili i u svojoj šumi-ne znamo niti čemo saznat...nije mi jedanput falilo nafte iz traktora u vlastitom dvoru ali je HS 2000 odradio svoje:icon_toilet: prezirem lopove i prevarante a poštujem radnike i poštene ljude a takvih je sve manje i manje
jedna bitnija stvar za amatere poput mene i nekolicine na forumu je to da od 1.1 2015 više nitko neče moči dobiti drva ni za vlastite potrebe ako nema položeno za rad s motorkom, možda je i do sad bilo tako ali od 1.1 če valjda to bit po P.S-uali imam položeno za rad s motornom pilom na siguran način:icon_axe:

Pitanje za karabaja:

Da bit će potrebna svjedodžba osposobljenost za rad MP i traktorom. Kako misliš imaš položeno za rad s motornom pilom na siguran način (!?) u kojoj si firmi to položio?

pozz
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Sad sam točno zbunjen kaj bi trebalo točno pisati na uvjerenju za motornu pilu za vlastitu potrebu i ako bi još prijatelju u njegovoj šumi
 

lile1976

Novi član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
1
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Za rušenje u svojoj vlastitoj šumi ne trebaš nikakve papire, ali ako ideš rušit bratu stricu ili nekoj drugoj osobi moraš imati položeno za rad sa motornom pilom. Uvjerenje ti izgleda ko osobna iskaznica: znači gore ti piše osposobljen za rad sa motornom pilom, imenko prezimenko i tvoja slika je gore.
Što se tiče nekih firmi za osposobljavanje za rad sa motornom pilom: napominjem da neke od njih ne osposobljavaju nego polažete zaštitu na radu i cijena je od 200 do 250 kn. To ne vrijedi pišljive kruške.
Ja sam položio u Križevcima i cijena je: rad sa motornom pilom 1000 kn koju ti upišu u radnu knjigu, traktor sa vitlom cijena je 900 kn i šumski zglobni traktor sa vitlom je 1000 kn. Sve ukupno je 2900 kn, s tim da morate odraditi praksu kod ovlaštene firme ili obrta koji se bavi šumarstvom.
Kad to položite, možete raditi usluge ili otvoriti obrt za usluge u šumarstvu..:icon_smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh