• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obična "domaća" selska kokoš

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Dosta su ofucane jer im tek sad pada perje. Inaće kad sad razmislim ne znam gdje bi ih smjestio pod koju rubriku jer je ova obicna domaca selska kokos. Od svega je samo kokos jer nisu 1. Obicne. Ima vise zbrckanih rasa 2. Nisu domace jer sam ih kupio izlezene iz inkubatora. Nisu cak ni hrvatske nego madjarske, engleske itd. 3. Nisu ni selske jer zive u gradu gdje je zabranjeno u principu ih drzati i da me dobri ljudi tuze platio bi kaznu
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,642
To mi je tak glupo, neko te tam svrsta da živiš u gradu i nesmeš držati životinje-idiotizam.....bitno da je u gradu više cuckov neg djece
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U biti spadamo pod grad a zivimo na rubu sume. Park prirode. Jucer su 4 srne dosle susjedu u dvorište a divlje svinje nam sve iskopaju. Sve je bilo u redu do prije par godina ljudi su drzali i krave i svinje i onda su poceli graditi urbane vile i zgrade za bogatu gospodu. I onda se doslo do pogospodnjenja cijelog kraja. Stari su nemoćni ili su pomrli a mladi rasprodaju zemlju jer ne zele raditi. Onda to potrose na aute, kladionice i drogu a poslije kukaju kak su dosli dotepenci. Sad ipak sve je stalo i svi se zele odoseliti jer smo u epicentru potresa tako da trese skoro svaki dan.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Pozdrav, zanima me može li se razlikovati jaje od domaćih(selskih) koka od jajeta od kupovnih crvenih koka.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Ima li vanjskih razlika,kakva je boja ljuske, oblik, veličina za razliku od kupovnih koka
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad kupis jaja recimo na akciji u trgovac kom centru imas na akciji po 9.99kn pa kovanje od 10 komada. Inace oni imaju caku da se centri dogovaraju medju sobom kad ce sta koji sniziti i zajednicki formiraju cijene. To znam sigurno jer dolaze jedni kod drugih popisivati cijene a naivni kupci lete iz jednog u drugi po neku stvar. Sto se tice jaja uvijek stave od nekog proizvod jaca na akciju, obicno uvoz, tako da se lijepe penzioneri i sve razgrabe. Imas sad dalje caku u cijeni tako da su jaja razvrstana po velicini odnosno gramazi tako da imas S, L, XL i sl. U prosjeku su oko 14 kn. Onda imas foru da su takodjer razvrstana u tzv. iz slobodnog uzgoja, podno i kaveznog odnosno obicnog. Svve je to u principu isto recimo u podnom su na stotine kokosi jedna na drugoj u nekom hangaru na podu pod svjetlom dan i noc. Zatim imas jaja bez kolesterola koja su naravno jos skuplja. Najskuplja su u dućanima zdrave prehrane kao domaca po 2kune.
Sto se tice izgleda mozes se prevariti i mozes ti nekog prevariti. Kupovna su u novim kutijama, kad otvoris sve su iste veličine, boje, oblika, cista i maju zig. Boja im je smedjkasta ili bjelkasta obicno iz uvoza. Ljuska glatka ponekad krhka tak da pukne kod grubljeg uzimanja. Unatoc svemu tome zna im se potkrasti salmonela na tim ptivatnim farmama. Prepredeni preprodavaci znaju direkt na farmi kupit na veliko jaja bez ziga ili sami skinut zig, ili kupit skart neravne ljuske i oblika, malo ih zmazat i pomjesat sa svojima u kutiju ili sa akcije u ducanu i prodavati pod svoje domace.
Jaja od domacih kokosi su ne jednaka, razlicita po obliku i boji ljuske, velicini.nemaju zig, ljuska je tvrdja i nejedaka. Ponekad hrapava i uprljana. Nisu iste gramaze ni opcenito izgleda. Naravno govorim ako imas domace kokosi a ne sve iste nesilice hibrida puštene oko kuce. Najveća se razlika vidi kod konzumacije a to vecina zna. Nakon svega onda se nadaju pametnjakovici koji isto domaca jaja prodaju po kunu.
 

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Hvala, mene to za ma jer i se raskvoca kokoš pa bi stavio jaja od domaćih ane hibrida
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja imam sada sedam cistokrvnih obicnih selskih kokosi u jatu tako da ako na proljeće bude sve u redu mislim na saditi od njih ako budu kvocke. Problem je sto nemam takvog original seljaka pjetla nego od cistih Hrvatica tako da opet ne bi bili obicne. Ako negdje nadjem obicnog onda ovo g micem jer je vec 3g.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Domaća jaja.
 

Prilozi

  • IMG_20201023_182748.jpg
    IMG_20201023_182748.jpg
    24.4 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20201023_182816.jpg
    IMG_20201023_182816.jpg
    14.9 KB · Pregleda: 3

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
U principu nema razlike u kvaliteti ako jedu isto,ja sam bio uvjeren da ima ali evo imam zajedno nesilice i domace ista kvaliteta isti okus samo druga boja ljuske
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Mislim da je mjesna talijanka i jos nesto.. evo moji pilici napunili 5 mjeseci koke vecinom pronjele, a pjetlice mislim klat, kada ih vi koljete sa koliko starosti?
 

Prilozi

  • IMG_20201101_163419-01.jpeg
    IMG_20201101_163419-01.jpeg
    59 KB · Pregleda: 4

Mr. Pile

Član
Tu od
31 Kol 2020
Poruka
52
Kada bi domaće koke trebale prinijeti?
Ja još imam i patuljaste kokoši cvrke ili đuđe,za tjedan dana će napuniti 5 mjeseci, nisu još pronjele, kada bih mogao očekivati prvo jaje.
 

Talijanka

Član
Tu od
26 Sij 2020
Poruka
108
Je li ko krizao loman braun nosilje i domace pijetlove npr amrok..sta se dobija, kakva nosilja a kakva boja perja! Obicno od loman braun budu bijele kokice! Pokusacu da dobijem šarenu nosilju na proljece ovim ukrstanjen🤔😄
 

Najnoviji postovi

Na vrh