• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

A

agrotehničar

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Hvala na dobrodošlici :!:
Dobro si primjetio to s vjetrom, trenutno muku mucim s sjevernom stranom, malo mi snijeg pravi cirkus, pa se pripremam pravit nekekvu opciju da to sprijecim :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

bogec kaže:
tak da strojevi dobiju izgon van, .

Šteta...krova nikad dosta...

bogec kaže:
i auti su svi vani ko da sam ih na cesti našao :oops: :cry: :shock: .

Pa auti i moraju stajati vani, a ne pod krovom ;) jer se inače ne vide :lol: :lol: :lol:
 
K

krx pozega

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Agrotehničar dobro došao na forum...
..hala je super...zašto hala, pa zato što bi je bilo šteta ne zatvorit....
...i prvo što bi napravio zatvorio bih onu stranu na kojoj krovište leži cijelom svojom dužinom po zidu....to prvo...pogotovo jer ti rogovi ne stoje pod oštrijim kutem, ja bih krovište izrađivao po dužini pogotovo što si koliko vidim koristio iz komada većih dužina te "i" profile...znači na jednu vodu..time bih rasteretio i ovaj duuuuugački betonski stup na sredini hale koji nosi najveći teret...
...što si koristio za pokrov...kakav lim?
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

havla na dobrodošlici :!:
Da, definitivno bi ju valjalo zatvorit, samo me malo pate dimenzije, ova dva ulaza su široka svaki po 8m, tako da nemam baš ideju kako da izvedem vrata a da ne budu preglomazna :scratch
Razmišljao sam i o opciji krovišta na jednu vodu međutim dubina je 12m pa bi i uz najmanji dopušteni pad od 25cm po mutru dužnom izgubio ukupno 3m na visini, dakle ako bi ulazna visina bila 5m, na kraju bi to bilo 2m sto je ipak malo prenisko, zato sam pravio taj viiiiisoki stup i odlučio krovište slomit na 2 vode.
Lim na krovištu je pocinčani bojani (plavi) naručen kod "sebastijana" , u to vrijeme je bila nekakva akcija pa je kostalo oko 40 kn/m2 ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Zar je najmanji dopušteni pad toliko velik ako se krovište pokriva limom ?
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Ratarko kaže:
Zar je najmanji dopušteni pad toliko velik ako se krovište pokriva limom ?

To je podatak koji je izračuno tip koji je projektirao cijelu stvar, ali mi se čini da to dosta ovisi i o ukupnim rasponima krovista, tj. ako je raspon manji navodno moze i manji pad. Uglavnom sam od njega tražio da napravi najmanji mogući pad, jer bi u suprotnom sve to otišlo nebu pod oblake. navodno se može i drugačije, ali u tom slučaju sa rešetkastim nosačima i puno gušćim letvama što opet poskupljuje gradnju pa sam ovo prihvatio kao jedno optimalno rješenje.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

AGROTEHNIČAR imam ja rješenje za tvoja vrata, samo reci s koje strane bi išla?
da li bi to bilo sa bočne strane ili s ove velike široke?
uglavnom tu bih ti preporučio KLIZNA vrata, zašto, jer svaka ta strana ti je na sredini stupac, tako da na 16 metara širine ti imaš tapravo dvoja vrata po 8 metra koja kad ulaziš jednu stranu odguraš uz drugu(znači izgleda ko da su jedna iza drugih), zatim ih zatvoriš i kad očeš na drugu polovicu uči odguraš na drugu polovicu.otvaraju se jedna prema drugima
ne izlazi ti uopče izvan hale vrata , znači ne treba ti dodatni prostor, ne otvaraju se ko na sobi vrata, nego su ko kad nekom ideš u dvorište pa vrata na kotačima sam gurneš lijevo il desno i ona idu uz plot, e tak bi i tebi išla s tim da tih 16 metara bi bila dvoja vrata po 8 koja bi išla jedna pored drugih,nisu glomazna :!:
šta ti sve treba, osim vrata trebaju ti kotači i šinje koje če ti biti iznad vrata, šinje su jedna iza druge sa malim razmakom ovisno kolko su vrata debela da ih gurneš jedna iza drugih.materijal miže bit metalni okvir i lim ak nečeš drvo
pošto ti imaš betoniranu jaku halu to ti je idealno rješenje, jer tako zapravo možaš cjelu šupu složit da se sve strane tak otvaraju a kad je zatvorena to su kao zidovi.ne trebaju ti pantovi, ne mogu se objesitpa da ti vise i zapinju.
visina vrata nek ti bude kao največi stroj ili do visine šante (to češ naknadno zatvorit), postaviš gore nosače koji drše šinje dvije jednu iza druge po kojoj se voze vrata, dolje ti isto mogu biti kotači neki obični za skele tak sam da se voze, gornji kotači su pričvrščeni na nosače na vratima tak da se vrata sam nataknu na šinju.
sad sam mjerio vrata kod sebe jer i ja imam tak na štaglju dužine su 7,5 metara a visine 4 metra i to funkcionira več 40 godina bez da ima ikakvih problema, kad ih otvaram odma mi idu uz zid.(kod mene su jedna vrata a ti imaš duplo veču širinu)
nadam se da sam malo pomogao
 
B

Bobo

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

I ja bih na istu duzinu preporucio klizna vrata... i u njima si jos mozes napraviti mala vrata koja ce se normalno otvarati, tako da kad samo trebas u halu uci po nesto, da ne sklanjas cijela vrata, nego samo udjes ko covjek. Ak me kuzite sta hocu reci...

Ima i ovdje starih stagljeva s tim kliznim vratima koja rede vec ohoho dugo vremena bez ikakve greske... Zanima me od cega su pravili onaj starinski "kolomaz" jer to vec godinama stoji gore na sinjama i ni kisa ni led ni oluje ga jos nisu saprale, a obicnu totmast samo skine u manje od godinu dana... pogotovo ako sinja nije pod nadstresnicom...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

moja šinja je pod krovom jer s te strane su vrata, al ja to nisam nikad podmazivao ,nikad, vidim da je masno, al se otvaraju tak dobro da moram pazit da mi ne izlete kakvi šus imaju.
pa ak mu nebu pod krovom uvijek može spigat lim i stavit iznad eto baš da ne pada po šinji i kotačima snjeg i kiša :D

AGROTEHNIČAR da li treba za takvu halu građevinska il neka dozvola?pošto je na stupcima al ima i ciglene zidove :?:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Građevinska dozvola treba ako objekt ima više od dvije zidane/čvrste stranice .
Nadam se da ste me razumjeli ... za arotehničarev objekt nije trebala dozvola jer ima samo sa jedne strane zid .
 
Č

Čugi

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Bobo, jel' može agrotehičareva slika da se postavi preko imageshack-a, baš bih je voleo videti, jer ja ni jednu sliku postavljenu preko uploadcentra ne vidim!
 
R

Ratarko

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Čugi kaže:
Bobo, jel' može agrotehičareva slika da se postavi preko imageshack-a, baš bih je voleo videti, jer ja ni jednu sliku postavljenu preko uploadcentra ne vidim!

Pa može , radili smo to i prije ... valjda se agrotehničar neće ljutiti ?
Samo što imageshack danas ne radi skoro pa nikako pa evo na picoodle , valjda možeš vidjeti te slike ?

f_3394p801000m_0d9ef4d.jpg

f_9931p913002m_e95af5f.jpg
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Šta se dogodilo gumi na Zetoru ? :mrgreen: :blackeye
 
Č

Čugi

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Hvala Ratarko! ;)

Što se tiče dopuštnog pada za lim, mislim da te je prešao taj koji je računao. Ja sam kod mene išao na 13% pada, po savetu čoveka koji ima stotine krovova iza sebe, i ove zime je krov položio ispit :) , dugo je na njemu stajao sneg preko 30cm, bez ikakvih deformacija, i na prvo otopljenje pre dva dana, sav sneg je kliznuo sa krova. Objekat ti inače izgleda lepo, čestitam, samo ja ne volim taj srednji stub, zna strašno da zasmeta, pa sam moje pravio bez njega (8,5m), a on je inače obavezan za poprečna rastojanja (dubina) veća od 10m.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Uuu da , tek sam sada vidio stup .
Da nema stupa onda bi sigurno trebalo na neki način ojačati željezne nosače krova sa nekim vodoranim nosačem od jedne strane do druge ili tako nešto ???
 
Č

Čugi

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Ratarko kaže:
Uuu da , tek sam sada vidio stup .
Da nema stupa onda bi sigurno trebalo na neki način ojačati željezne nosače krova sa nekim vodoranim nosačem od jedne strane do druge ili tako nešto ???

Može se uraditi jak nosač samo je to onda preskupo i neisplativo, ovako je mnoooogo jeftinije, pa kad zasmeta, :scratch , malo se nerviraš i nađeš drugo rešenje kako da "parkiraš".
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Imam garazu 22x8 metara i visoku 4m, gore je betonska ploca i nema krovista. Bilo je puno puta u planu nazidat gore metar i pol pa pokrit crijepom pa ko zna moglo bi nekad bit jako dobro potkrovlje ali bilo bi jos bolje kad nebi bilo onog ALI! Uvijek se izleze nest drugo pa je garaza i dan danas bez krovista. Ajd molim vas ako se ko kuzi u te proracune nek pokusa to skubicirat koliko bi sve skupa moglo doc. Zadnjih par god objekat kao da ubrzano propada pa se nest mora pocet radit. Devedesetih godina sam mogao to sve napravit za 15ak tisuca maraka, sad je to druga prica... :?
 
5

539 262

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Malo Horrorra !

Take_06-1.jpg


ovako izgleda garaza i ono shto je bilo u njoj, ako je tik pored puta, a pritom zakljuchana, te se neko ko je 15 dana pre toga samo-posluzio sa 30l nafte, ovaga puta, verovatno u ochajanju poigrao shibicama ili vetj nechim ...

evo ga i ajat, tik do garaze, da ne pominjem krov duzine 26m, pod kojim je planulo 500 bala sena

Ajat_02.jpg


sva sretja pa su vatrogasci zakasnili, inache bi krov morali da krpimo, ovako sve nanovo, stizu slike krova chim ih bluetoothujem stelefona !
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

e stvarno izgleda grozno :cry:
žao mi fergeca :?
 
5

539 262

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Joj, a tek meni, odrastao sam uz, iza i na njemu, reklo bi se zadojen njegovim izduvnim gasovima (dok sam bio u prikolici) , makar dok se nisam i sam popeo na njega, '78 je, mukica je 2000-te pregurao i generalq, 533 De Luxe, ko zmaj, kako je samo lepo reagovao na gas, a ne ko ove 539-ke, cimaju k'o da tje unesvest, ali eto, na ovoj fotki se da videti i ona, chisto da deda ne qka kako je ko bez ruq, a i kabina je tu, nema vetra, kishe, kao shto on kaze: "koliba u polju" .
Nego, za sve vas koji razmishljaju o pokrivci, ovde smo primenili lako i relativno brzo reshenje, Ondulina poche 1x2m neshto vishe od 10e po tabli, vetj se zestoko koriste u mom kraju za pokrivku shupa, pa i onih chiji krovovi imaju neznatan pad, ne zadrzavaju kishnicu, chak se i jutarnja rosa sa njih sliva, kazu da je sneg ne voli i da brzo okopni ili samo sklizne, no videtju, mada za leto i sunce, verujem da tje na tavanu biti pakao, ali isto tako brzo i otpushta temperaturu, naj bitnije je da je za celokupnu krovnu kostrukciju bilo potrebno svega tretjina materijala, nego li da se ishlo na crep, mada su dimenzije greda kao da je za crep, tj. u nadmeri (shto je sigurno sigurno je) !

07042008002-1.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh