• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Ovdje bismo mogli raspravljati o temi iz naslova.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak funkcionira ovaj sistem ON GRID?
Jel nepotrošenu struju koju proizvede fila u el, mrežu umjesto u akumulator?
Kad ima sunca imamo dio svoje struje, a kad nema koristimo sve od elektre?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Re: Topla voda - solar vs. plin

Upravo tak. On grid nema baterije, već mu mreža služi kao "buffer".
Postoje više vrsti spojeva (zasebno brojilo za svaki smjer tijeka energije, brojilo koje mjeri samo potrošenu energiju, ili bidirekcijsko brojilo, koje mjeri razliku proizvedene i potrošene energije), zavisno o ugovoru.
Samo, to još nije zakonski pokrito, pa neznam baš kak to u praksi funkcionira (tehnički da, ali pravno???)...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Tak je to kad zakone pišu korumpirani. :mur: Onda svi plaćamo nekolicini koji su uspjeli sklopiti s državom ugovor koji je štetan za sve osim za njih.

Da se ozakoni mogućnost ugradnje uz plaćanje samo onoliko energije koliko je više potrošim nego proizvedem, odmah bi se pozabavil kalkulacijom. No, nisam siguran, jel se sustav kakav se reklamira, uopće smije priključiti bez suglasnosti elektre (čak i da im poklonim energiju koju ne iskoristim).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Re: Topla voda - solar vs. plin

Ne, bez projekta, certificirane opreme, izvještaja nadležne komisije, uporabne dozvole....
(ali smiješ ilegalno, dok te ne ulove).
Najveći problem On grid sustava je tzv. otočni rad. Ono, Elektra isključi struju u TS, da mogu raditi na mreži, a li im u mrežu napajaš s druge strane :)

Priča o onom prvom je glupa politička igra Mosta i HNS-a. Nema puno veze s istinom.
Uostalom, ionak je struja kod nas (pre)jeftina, usporedivo s drugim zemljama (u kojima gorivo ima sličnu cijenu kao i kod nas).
Ak Internet/telefon/mob plaćaš mjesečno više od struje, onda je ona badava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Hvala.
Poslal sam upit u Tutablu veza potrebne suglasnosti i problema tzv. otočnog rada. Baš me zanima kaj buju odgovorili.

No ne slažem se s tobom da je struja kod nas prejeftina. Gorivo je preskupo, ili točnije, primanja su premala. Sa socijalnog stanovišta sve cijene bi trebalo uspoređivati s primanjima. No s ekonomskog gledišta to je nekaj drugo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Hvala na linku. Nisam toliko zagrizel, ali nije ni potpuno nezanimljivo.

Iz informacija na linku ispada da je obavezno imati ugovor s nekim opskrbljivačem za preuzimanje viška energije. Vjerojatno bi mogel biti jako zanimljiv odgovor na pitanje (ZJ) kako spriječiti povrat energije u mrežu kad je na trafostanici moj dio mreže isključen iz napajanja. Prvo bum videl kaj buju odgovorili ovi kaj se reklamiraju. Bil bi poslal i upit u HEP, ali nisam našel mail adrese, nude samo telefonske brojeve. Usmene odgovore ne volim jer sam moral platiti porez za ono kaj su mi na poreznoj usmeno rekli da ne podliježe plaćanju poreza.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Re: Topla voda - solar vs. plin

HERA i HROTE su ti oni koji svima kroje gaće.
HEP je tu samo vlasnik mreže i priključka, ali i onaj koji ti može zagorčati život.
Oni ne vole "ove male" koji se guraju u njihov posel.

Ak dobiš sve potvrde i prođeš sva ispitivanja, onda ne brini o otočnom radu.
Tvoja je briga kak da to sve platiš.

Ona primjedba se odnosila na to ak se hoćeš igrati i probati napraviti elektranu za svoju dušu, pa bi mogel netko nastradati.

Koliko se sjećam, član New Holland ima FN elektranu na krovu, tj. iznajmljeni krov, pa ga pitaj za iskustva.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Topla voda - solar vs. plin

A recimo ONgrid koji nemože vraćati u mrežu?
Znači automatizacija da pri nestanku struje mreže on se sam raskači?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Re: Topla voda - solar vs. plin

Danas sam zvao trgovca pa odma iza toga i elektru znači sljedeće:
1- treba certifikat za solarnu elektranu napravit cijena neznam
2-zatražiti izračune o snazi struje od hepa cijena nije htjeo reć al mislim da nije jeftino
3- podnjet zahtjev za promjenu brojila i kupit brojilo cijena brojila navodno 3800kn
4- kupit četveropolnu sklopku i da hep ju ugradi cijena neznam, ta sklopka štiti kad se struja u trafostanici isključuje dase isključi i u solarnoj elektrani
5-podnjet zahtjev za ugovor sa hepom cijena neznam
6-gradnja elektrane
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Kad se sve to uzme u obzir (cijene i komplicirana procedura), možda je bolje kupiti akumulatore i osigurati spremište za povremeni višak energije. Sve bi moglo fukcionirati uz običnu jaču grebenjaču ili eventualno relej, bez papirologije. Kad imam dovoljno energije u akumulatorima koristim je, a kad nemam prebacim sklopku i koristim energiju iz mreže.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Re: Topla voda - solar vs. plin

Nejde to tak...zaboravi. U najmanju ruku imaš prekid napajanja. Meni to, recimo, predstavlja veliki problem.
Ili On grid ili samo baterije. Samo, ovo s baterijama je jako skupo i ograničene snage. isplati se samo tam gdje nema drugog izbora.

Savo, postoji i ta varijanta, ali i za nju trebaju isti papiri kao i za prodaju energije. Samo od nje nemaš baš niti ti puno koristi (gledajući uloženo-dobiveno, kvarovi...)

Imam doma UPS od 3000VA i baterije 2x96V 16Ah.
Ideja je bila dopunjavati sa solarnim pločama (trebam bar 3...4, radi visokog DC napona), no neznam isplati li se uopće u to ulagati.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Topla voda - solar vs. plin

Evo dečki,nisam neki stručnjak pa laičko razmišljanje.Ima li neka sklopka da dela ko mešalica za vodu(pipa),no znam da voda ide vjednem smeru a struja levo desno(Teslina).Ili ti jednu smanjuješ drugu povećavaš.:icon_scratch:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

ZJ,

meni prekid napajanja ne smeta. Najveći potrošač je motor od miksera-čekičara (4 kW), a njega mogu koristiti samo preko mreže.
Dakle ova varijanta koju ti imaš UPS 3000 VA i 2 akumulatora je više nego dovoljna. Koliko bi koštale te 4 solarne ploče? Ako sam te dobro razmel tvoj glavni problem je prekid napajanja. No UPS to rješava, kaj ne?

Ako je u oglasu cijena za sistem s 8 ploča 13500, a s 2 ploče 4100 onda bi s 4 ploče mogla biti oko 9000 kn. Ako koristim UPS, vjerojatno ne trebam mrežni inverter. Dakle ugrubo bi računica izgledala ovak:
9000 + UPS - mrežni adapter + akumulatori.
Ako se skupa dođe do 13000 kn uz uštedu od oko 150 kn/mjesečno (80%rate) investicija bi se otplatila za 8 godina (uz jednu zamjenu akumulatora u međuvremenu).
Jel to predugo razdoblje ili nije? :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Re: Topla voda - solar vs. plin

Pogledaj u Schracku koliko koštaju FN ploče i koliko, mrežni inverter i druge komponente. Nekak nemam povjerenja u ove firmice koje prodaju pakete.
Evo, netko je prije spomenul Hvaljen budi (Solar shop).

Uostalom, za FN ploče je možda najbolje je pitati firmu
hr
u Varaždinu. Em je domaći proizvođač, em su im FN ploče dobre, a sigurno možeš dobiti i dobar savjet kaj i kak.

UPS nemreš koristiti u tu svrhu, jer iza FN ploča mora biti regulator punjenja, a UPS sam ima punjač baterija, pa bi se oni "potukli". Ak radiš Off grid elektranu, iza baterija ide pretvač DC/230V AC.

Glede isplativosti - ne znam. Meni je 8g. predugo razdoblje, pogotovo jer su baterije najkritičniji i najskuplji dio sustava.
A najveća je mana Off grid sustava ograničena snaga. Znači, rasvjeta, TV i možda frižider. Uglavnom, ono kaj i najmanje potroši.

Ja bi volio imati On grid sustav, samo dok pojednostave regulativu, jer za ove sad procedure nemam ni volje ni vremena.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Hvala na pojašnjenju.
Bratić je (doduše prije ohoho godina) instaliral Off grid u vikendici jer su ga htjeli "oguliti" s priključkom. Kad bum s njim, bum videl koliko ga je došlo i kaj ima od potrošača.

Istovremeno bi trebalo zadovoljiti: rasvjetu, 2xkomp, TV, frižider, škrinju i pumpu za centralno. Također je dodatno potrebno osigurati energiju za: strojeve za pranje, pećnicu, bojler i sl., ali oni se mogu koristiti svaki zasebno u drugo vrijeme. To bi pokrilo preko 90% mojih potreba. Ako se to ne može ugurati u investiciju od prije spomenutih 13000 kn, onda se ni meni sigurno ne isplati. Kad bi ispalo da se investicija vrati u 5 godina, to bi meni sigurno bilo prihvatljivo, ali to znači da ne smije biti skuplja od 10000 i mora zadovoljiti barem 95% potreba. Nažalost, uvijek ostane dio koji se mora platiti distributeru, koliko god malo se potroši.
Spomenul si baterije kao najveću pojedinačnu stavku. Moraju li biti suhe, i koliki je njihov vijek trajanja? Ja sam razmišljal o klasičnim akumulatorima roka trajanja 6-8 godina.

P.S.

Zaboravil sam napomenuti da je i meni najprihvatljivije rješenje koje spominješ u zadnjoj rečenici.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Topla voda - solar vs. plin

kad bi imal sposobne akumulatore punilo bi ga plinsko-benzinski motor , održivi razvoj su priče za malu djecu
 
Na vrh