• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Ovi veći modeli bi trebali davati pravi sinus.

Komer, moraš znati da taj UPS može dati svega oko 800W radne snage. Start pumpe povlače oko 200VA, tak da nemaš baš puno rezerve. LED rasvjeta je loša po pitanju harmonika i strujnog opterećenja.
Ako preopteretiš UPS i on stane, bez struje ga nemreš više startati, tak da ga rabi za ono za kaj si ga i namijenil.
Zabavu potraži bez svjetla :(giggle):

Za pomoćno napajanje isplati ti se kupiti ovaj jeftini kineski agregat (reda 1500kn novi), jer su OK. Ima i dijelova za njih, ali ako ga rabiš u okviru njegovih mogućnosti, trajal bude dugo.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Pumpe ne zuje..imam wilo pumu na ladomatu i grundfos alpha 2 prema radijatorima i nema zujanja..
Prodavač je rekao da je čisti sinus..nemam osciloskop pa nemogu provjeriti...

@ZJ ovaj u kotlovnici je namijenjen isključivo za kotlovnicu..za kućni dio bi išao drugi ako bi došlo do te faze...
Bojim se agregata iz razloga što bi to moglo biti da kad treba da neće upalit,pa bude zalilo sviječicu,pa bude ovak,onak...žena sa malim djetetom doma i drugim na putu,nebi joj htio otežati sa kurblanjem agregata...ali svakako nisam prekrižio opciju agregat..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Već sam napisal prije...
Ovi jeftini agregati (imali smo ih 11 na poslu, + nekoliko s Honda motorima), pale na prvi potez, čak i nakon dugog stajanja.

UPS je OK za kratke prekide, ali nije za u osnovi za ono za kaj bi ga ti trebal. Problem je njegova mala preopteretivost, kao i velika cijena baterija da bi on imal dugo vrijeme rada.
Bilo je i onih agregata s inverterom, doduše samo nekih 800-tinjak W, ali su zato tiši i niže potrošnje. Takav je čak prijenosan (jednom rukom), i dijete bi ga moglo pokrenuti.

Ak bi ga štel koristiti na postojećoj instalaciji, ista bi trebala biti tak napravljena da se jednom sklopkom može prebaciti određene strujne krugove s mreže na pomoćno napajanje, te upaliti pali agregat.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Bi bilo dost samo fidovku isključit i zakurblat ili još nešto?
Ako zanemarim kotlovnicu,mislim da bi se da 400w zadovoljio...ionak škrinja ne vuće full snagu kad je već mjesecima "uhodana"...jedino frižider i tv...vešmašina i perilica za suđe nebi radile u tom periodu..kao ni pegla,a bome ni švas aparat ili neki veliki potrošać...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Ne, nije dovoljno, jer se lako zaboravi. Mora biti tropoložajna sklopka I - 0 - II, tak da nema dileme.
Imaš li trofazni priključak ili jednofazni? O načinu bi se dalo raspravljati, ali nije to tema, pa možemo negdje drugdje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Bez sklopke koja razdvaja 1-0-2 ja se nebi igrao , isključivanje fidovke i ''guranje'' napona sa druge strane nije pametno.

Ja imam u kotlovnici isto UPS na pumpi koji radi sasvim uredno , prije ovoga sam imao neki drugi koji se sam nakon kratkog vremena gasio , onda nabavim ovu staru kantu na koju sam nakačio neki zaostali auto akumulator i sve to odlično radi.

Takodje imam i agregat onaj čajnez od (navodno) 900w , i on sasvim uredno radi , potrošnja je smiješna ako je na njemu samo pumpa za grijanje.

E sad sam u fazi prerade instalacije da imam prebacivanje mreža-agregat pošto sam nabavio dizel agregat od 10kw.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Imam monofazni priključak,5.5kw.
Ovo je super,agregat 10kw je prava stvar i još diesel.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
obzirom na poskupljenje struje, ima li kakvih pametnih savjeta u vezi struje...
mene hvata da postavim off grid sistem...kaj mi sve treba?:unsure:
inače za struju sam tudum...;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Off grid ti se isplati samo tam gdje nema struje (jer nemaš izbora).

Isplati ti se postaviti on-grid, pa umanjiti račune.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a ne, ne...
zakaj misliš da mi se off grid ne isplati, a ja imam ideju kak svu proizvedenu struju potrošit.... :p
ne volim da netko može brojit moju proizvodnju, bilo povrtalja, bilo drva, ili struje u ovom slučaju...
daklem, jedno 10kw za početak, i da sve potrošim...isplativo?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Tocno to....razmisljaj o on-gridu ukoliko imas namjeru u to krenuti...sat ide dvosmjerni i kad imas visak predajes hepu a kad ti treba uzimas od hepa oni rade obracun i naravno nema tu ciste zarade (kao npr. od vjetro elektrane Krs Padjene), ali nije losa investicija u buducnost...kvaliteta i dugotrajnost panela raste kao i cijele opreme tako da dobro odradjena elektrana na krovu moze imati dugotrajan vijek...
Ja o tom razmisljam i citam vec neko vrijeme, ali da bi uletio u poticaje treba biti sve izlegalizirano - a tu malo stekam jos....

a ne, ne...
zakaj misliš da mi se off grid ne isplati, a ja imam ideju kak svu proizvedenu struju potrošit.... :p
ne volim da netko može brojit moju proizvodnju, bilo povrtalja, bilo drva, ili struje u ovom slučaju...
daklem, jedno 10kw za početak, i da sve potrošim...isplativo?
Skupa prica s akumulatorima....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Prvi problem je kam uskladištiti toliko energije (treba veliki prostor za baterije)
drugi problem je cijena baterija
treći problem je snaga koju možeš dobiti, jer uvijek treba pretvarač na kraju
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne, uopće ne razmišljam o akumulatorima, ja hoću svu proizvodnju potrošiti... :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Nemere to tak. Off-grid mora imati baterije, mora imati dvostruku konverziju...
10kW je ozbiljna snaga, paneli se vežu u serijski i paralelelno u stringove na punjaču, može biti 500 do skoro 1000V istosmjerno na panelima. Taj se napon pretvara u punjaču na parsto volti (zavisno o konfiguraciji baterija. A onda trebaš pretvarač iste snage koji će pretvarati istosmjerni u trofazni izmjenični napon...
Ukratko, nikad ti se sustavne bi isplatil.

Ako imaš on-grid, brojilo registrira razliku potrošnje, i platiš ili dobiš plaćenu tu razliku. Nemru znati točno koliko si proizvel ili potrošil (mogu približno na temelju dosadašnje potrošnje, a ni nemreš dobiti dozvolu za veću snagu od one koju trošiš).
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
@ZJ nisam siguran da kako ste naveli dobis razliku, odnosno nisam siguran da ti racuni smiju ici u plus...ali u najboljem slucaju 0 knje interesantan racun!!!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Brat tražio ponudu za taj on-grid, za 3.5 kW traže cca 60000 kn.
Pred jedno 2 godine cijena za 5 kW je bila nešto preko 40000 kn. Tad se je premišljao jer mu se činilo puno.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Koristi se guzva i pod isprikom korone Rusije Ukrajine Sjeverne koreje i mrkog medvjeda cjena ode gore....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ok, znam da paneli proizvode istosmjernu struju, i znam da mi treba pretvarač...
a zakaj mi trebaju baterije, ako sva proizvedena struja ide odmah u potrošnju?...
ili, ajde, ako mi treba nekakva baterija, ta bi služila samo kao međuspremnik i nebi baš morala biti velika...bar u mojoj glavi... :unsure:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Nece to tako ici jer ajmo laicki treba pufer koji ce izjednaciti nailazak oblaka i pad proizvodnje struje....
 
  • Like
Reactions: ZJ

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
722
Brat tražio ponudu za taj on-grid, za 3.5 kW traže cca 60000 kn.
Pred jedno 2 godine cijena za 5 kW je bila nešto preko 40000 kn. Tad se je premišljao jer mu se činilo puno.
To su neke prevare u pitanju, ujak je prije 2-3 tjedna dobio ponudu za 3 kW od 32000 kn. Nisam išao s njim u detalje tako da je to sve što znam. Moguće da je dobio i neki popust pošto zna dosta ljudi.

ok, znam da paneli proizvode istosmjernu struju, i znam da mi treba pretvarač...
a zakaj mi trebaju baterije, ako sva proizvedena struja ide odmah u potrošnju?...
ili, ajde, ako mi treba nekakva baterija, ta bi služila samo kao međuspremnik i nebi baš morala biti velika...bar u mojoj glavi... :unsure:
Osim ovog što Stipa kaže, moraš imati baterije i za trenutke kada kratkotrajno trebaš veću snagu, tipa pokretanje bilo kakvih motora. Ne mora biti velika, ako imaš ploče dovoljno velike snage. Pogledaj SOK baterije, daju do 10 godina jamstva.

Sebi baš projektiram elektromrežu za novu kuću, radim pripremu i za potpuni offgrid u nekoj budućnosti. Za prvu ruku ću ubaciti hibridni inverter i manju bateriju da mi napaja dizalicu topline, hidropak i komunikacijsku opremu, a kasnije kada mi kapne lova uzimam ploče. Mislim da će mi 10 kW biti dovoljno.

Ovako nekako izgleda solarni sustav:

Solar system.jpg

Ako nekog zanima u detalje što i kako, sutra idem na sastanak s projektantom pa ga mogu pitati.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh