• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Kak uskladištiti višak topline ostvaren panelima s videa? Grijati vodu u velikom spremniku i noću iz spemnika napajati podno grijanje?
Ovo je jednako važno pitanje kao i pitanje: kako proizvesti bilo koji oblik solarne energije.
Odnosno, što ako nismo u stanju potrošiti svu trenutno proizvedenu solarnu energiju (struju ili toplinu...)? Ili kamo s proizvedenim viškom, a da bi to mogli koristiti u vrijeme dok nema proizvodnje, ili je naša proizvodnja puno manja od trenutnih naših potreba?
Oba dva su pitanja jednako jako zahtjevna.

Ja sam svoj "mali" takav problem i nedoumicu riješio tako da u toku ljeta, sav višak proizvedene toplinske energije, za proizvodnju potrošne tople vode (PTV) iz solarnog sistema prebacujem u spremnik topline za centralno grijanje na drva. Nama bi uvijek bio problem po ljeti, dok odemo na godišnji odmor i nema nas doma 7 - 10 dana, a sunce piči. Naš solarni spremnik za 200 lit PTV se napuni "do vrha" u jednom danu, a bude i po 7 i više dana jakog sunca - a istovremeno nas nema kod kuće, da bi išta trošili. Ovako kako sam ja kod nas osmislio i realizirao, sva daljnja toplina iz solarnog kolektora grije spremnik od centralnog zapremine cca 1300 lit, pa mi mirno ljetujemo.

Znam da su neki drugi pribjegli postavljanju automatskih sjenila, roleta, iznad solarnog kolektora u trenutku dok se počne događati nepotrebna proizvodnja i višak.
Znam da i neki drugi ljudi svoj ljetni višak proizvodnje toplinske energije spajaju sa bazenom za kupanje.

S proizvodnjom struje iz kućnih solarnih elektrana su puno drukčija rješenja. Najbolje je da se višak automatski predaje u javnu mrežu. Ili da se akumulira za vlastitu upotrebu u vlastitim akumulatorskim stanicama, iako je to u malom broju kod nas. Možda po vikendicama udaljenim od javne električne mreže.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ekipa ja razmišljam o off gridu, baterija mogu dobiti preko prijatelja koji servisira UPS-ove za industriju, pričam o jačim baterijama 26 Ah. Da li se meni isplati? trebao bi recimo za početak 5kW, krova imam na kući min 400 m2 za panele, baterije bi stavil sve u privremeno napravljenu kućicu cca 100 m od parcele, ak se kaj zapali ili grune nikom ništa :)
Da li mogu UPS baterije poslužiti? Neznam ni koliko bi me to koštalo.

On grid nejdem, imam apsolutno sve papire za kuću mogao bi dobiti svu dokumentaciju, poticaj, ali ne želim imati s HEP-om i ovom smrdljivom administracijom posla...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Pozdrav,
Da ne misliš da trabunjam bez veze: ja ti koristim 4 kom GEL akumulatora 12V 26Ah za UPS, za solarno i centralno grijanje. (Solarne elektrane, "ali one druge" mi "privatno" nisu strane, ali nije vrijeme niti mjesto...)

Da ti bilo tko ozbiljan odgovori na pitanje da li se tebi isplati, moraš ljudima dati malo više podataka. Iako čim se upuštaš u nešto takvo prvo moraš sam biti sposoban "ocjenjivati" isplativost svoje potencijalne investicije. Isto tako, takve se investicije konsultiraju s stručnjakom - projektantom, na licu mjesta.

Napisao si da baterije dobivaš od prijatelja - ja to razumijem da to bude besplatno, dakle, ništa ne košta "isplati se".

Podatak da bi ti trebao za početak 5kW je nikakav podatak.
Koliko dugo vremenski, koliko sati bi tvoja potrošnja iznosila 5kW? Da se taj podatak pretvori u nekakav kapacitet u kWh spremnika, baterija, koje su ti potrebne da ti proizvedenu energiju akumuliraš i da mogu dati snagu kod potrošnje.
Na kojem i kakvom bi radnom naponu bili potrošači?
Ima tu još puno otvorenih pitanja, ali to ne znači da se ne može realizirati. Može se.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
5kW je ozbiljan sustav i nekak mi se čini da varijanta s (ovak malim) baterijama ne bi igrala. Puno ih treba, povezivanje (serijsko) i hrpa paralelnih stringova...a opet možeš spremiti malo energije u njih.
Nek ideš na 336V (230 x 1,41) trebaš 14 komada u seriji, a energija koju možeš spremiti je svega 14x12x26=4350Wh, odnosno 4,35kWh (u idealnim uvjetima), znači teoretski 5kWp panela ih napuni za jedan sat (zanemarimo to kaj se trebaju puniti 10h 1/10 struje).
Raditi s tak visokim naponima je OPASNO...tak da mi se ne čini nekaj osobito pametno igrati s takvim stvarima.

5kW on-grid sustavi rade s DC naponima reda 600...700V, čisto za orjentaciju.
Ne
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
moj prijatelj treba jedan savjet, pa bih sa vama podjelio problematiku;
Ima solarne panele na kuci max snage 3kw, on bi htio u jesenskim i proljetnim danima kad ima sunca a grijanje je jos potrebno iskoristiti struju koju proizvede za zagrijavanje kuce. Kuca mu je dobro izolirana, grijanje podno. zanima ga da ugradi booster (spremnik za toplu vodu) gdje ce tijekom dana kad ima struju spremiti zagrijanu vodu i koristiti je za grijanje tijekom noci.
1. Nadam se da imaju grijaci ili upravljanje tim grijacima koji ce grijati vodu i kad ima slabo sunce ili recimo proizvodi samo 500w.
2. Sloziti upravljanje da grijac prvo grije u prioritetu vodu u sistemu grijanja, kad dostigne zadanu temperaturu, tk onda grije vodu u spremniku.
3. Ima li logike umjesto vode u sustav grijanja staviti ulje zbog duzeg odrzavanja temp -podno grijanja temp vode 40stupnjeva)
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Dalije neko izlazio na natječaj za solarnu elektranu preko energetske obnove? I dalije realiziro elektranu. Jel jabi izašao na idući natječaj pa me zanima koju firmu odabrati za izvođenje radova i koga odabrati za izrasu elektro projekta.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da malo obnovim temu. Ako ima forumaša koji su imaju on-grid FNE, molim da se ukljuće.

Razmotrimo malog potrošača, između 2000 i 2500 kWh godišnje, ali s perspektivom povećanja potrošnje (npr. elektro automobil, toplinska pumpa za grijanje na struju_barem djelomično, priprema ptv na struju, smanjenje udjela niže noćne potrošnje_povećanje komocije). Instalacija je 3 fazna. Krov je orjentiran na jugoistok, a lokacija u kotlini s čestim maglovitim jutrima. Bi li panele bilo poželjno orjentirati tako da je zimi što je moguće bolja iskoristivost, a to je na toj lokaciji jugozapadna strana. Ideja je da se od fotonaponskih panela izradi nadstrešnica uz jugozapadno pročelje, s nagibom optimalnim za zimski period.

Za definiranje nadstrešnice, pomogli bi odgovori na slijedeća pitanja:

1. Ima li opisano razmišljanje uopće smisla?
2. Postoje li neka ogranićenja za ugradnju nadstrešnice na pročelje u ruralnom području?
3. Kolika je dimenzija pojedinog panela (širina x duljina)?
4. Mora li širina panela (manja mjera) biti horizontalno, ili može i u smjeru nagiba?
5. Na koliko mjesta i na kojem razmaku je pojedini panel oslonjen na podlogu?
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
466
1. Sve ima smisla samo je pitanje za koliko će se investicija isplatiti
2. Stvarno ne znam
3. Ovisno o snazi panela ali trenutno 2 m2 je oko 450-500w
4. Može kako god pase dimenzijama krova pa čak i kombinirano slaganje
5. Mora imati 4 točke za prihvat. Ili u samom vrhu/dnu ili cca 30ak cm od ruba. Opet ovisi o nosačima i profilima kojeg su tipa

nisam neki ekspert ali ako mogu pomoći tu sam koliko budem znao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Šta kažete za opciju ON grid od recimo 1-2kw ?
Bil imalo smisla to raditi ?
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
466
Sve ima smisla, ovisno o potrošnji struje računa se i FNE. 1-2kw je jako mala proizvodnja ali ako je dovoljno za potrebe kućanstva, zašto da ne
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kod nas je cca 10 000 starih kuna po kw..kad bi se to otplatilo na sunčanom djelu dana kad u to vrijeme radi samo frižider i tv ako ima ljudi umornih nogi u kuči ?..osim ako ilegalno guras brojilo kontta
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
466
Kod nas je cca 10 000 starih kuna po kw..kad bi se to otplatilo na sunčanom djelu dana kad u to vrijeme radi samo frižider i tv ako ima ljudi umornih nogi u kuči ?..osim ako ilegalno guras brojilo kontta
Brojilo ako je digitalno ne možeš gurati kontra. Ako nije dvosmjerno onda sve sto gurneš u mrežu računa kao da si iz nje uzeo. Ako samo TV i frižider rade većinu dana onda vjerojatno nema potrebe za elektranom. Ali stvari su takve da se na nivou mjeseca i godine to itekako isplati. Preko dana proizvodiš a noću trošiš. To je idealno
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sam se pozvao na primjer od savorisa..
Za ovo drugo moraš biti jebeno legalan kaj (nek mi oprosti) sumnjam za svorisa i okolinu u kojoj zivi...tu eventualno ubrajam i sebe..a dronovi začas navuku kontrolu tak da kod nas od ilegale ništa.

Znam za primjer jedne tvornice gdje je instalirano na skoro ravni krov 1 mw i nikad nije zabilježeno više od 750 kw.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ok razumijemo se :ppozdrav:

Ali nije ti čista ilegala , ako sam dobro razumio ove nove nedefinisane zakone da se kod nas u BiH ili RS može instalirati 2 kW ongrid .
Stim da ne možeš ti biti proizvođač/prodavač struje , nego samo da proizvodiš ta 2kw za sebe.

Ono što ne iskoristiš od proizvedenog i gurneš u mrežu ti niko neće ni računati a kamoli platiti.
Od papirologije treba samo da se prijaviš elektri da oni znaju da imaš kolektore odnosno izvor napajanja zbog bezbjednosnih mjera.

Opet podvlačim , ovo su ne provjerene informacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Šta kažete za opciju ON grid od recimo 1-2kw ?
Bil imalo smisla to raditi ?
Da, ako imaš elektromehaničko brojilo, koje se vrti u oba smjera (nema proturegistriranje).
 

Najnoviji postovi

Na vrh