• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Topla voda - solar vs. plin

ne bih se složio
ajde vi koji znate izračunajte koliko auta treba energije da pređe 100 km ,brzinom od 40 kmh ima 1000 kila ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: Topla voda - solar vs. plin

Idemo ovak:
mali benzinac troši 350 g/kWh benzina, recimo 400 g/kWh plina (mislim da je to malo premalo, ali za račun bu dobro).
Faktor iskorištenja generatora je 90%, a faktor iskorištenja baterija nek bude cca 80%.
Regulator-punjač oko 95%, a toliko i mrežni pretvarač.

Znači, od motora do trošila (dvostruka konverzija s punjenjem baterija) dođe:
ηgen x ηreg x ηbat x ηinv
odnosno:
0,9 x 0,95 x 0,8 x 0,95 = 0,65

Dakle, od motora do trošila dolazi 65% energije, dok se 35% izgubi (pretvori u toplinu).

Iz kWh motora dobijemo 0,65kWh električne energije, pa prema tome treba
400g = 0,4 kg / 0,65 = 0,615 kg plina za predani 1kWh električne energije.

Ako je cijena plina z kućanstvo nekih 8kn (boca od 10kg je oko 80kn),
1kWh košta 0,615 x 8 = 4,9 kn.

Ako pak trošimo struju direktno iz agregata, bez konverzije, 1kWh košta:
0,4/0,95 x 8 = 3,37kn.

Kak god okreneš, 1kWh iz mreže je 5...7 put jeftiniji nego iz bilo kakvog generatora.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Topla voda - solar vs. plin

Čak da imaš dobar dizel i goniš ga na ložu nisi ni blizu mreži.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Davno smo utvrdili da je struja najjeftiniji pogonski energent. Naravno, tam gdje je dostupna i raspoloživa u dovoljnoj snazi.

Puknuti, sjeti se sam da si još davno tvrdil da je najekonomičnije pilu ili kalač terati elektromotorom. I tu se potpuno slažem s tobom.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
iz mreže je najeftinije, to je neminovno , a zašto ona sanjate solarne čelije ?

dalje , gubitke vjerojatno nisi natezao , to je Ok , ali zašto bi to sve bili gubici ako se zna da svaka kuča itekak treba toplinu ..u svako doba godine + toga neba sve išlo preko silnih konverzija , nešto bi išlo direkt u trošila

400 grama plina je manje od duplo više u litara, znači 0.8 litara a litra plina ima ispod 4 kune


Ok , priznajem , to bi ipak bila utopija za jednu kuču ali ima tu faktor koji se zove neovisnost , a to nekad nema cjene .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Solar zato kaj je sunčeva energija jeftinija od one iz miksa termoelektrana, nuklearke,hidroelektrana i državnih nameta. Solarnu možemo donekle uspoređivati s energijom iz hidroelektrana. Potrebna je samo investicija, izvor je besplatan i još k tome nema državnih nameta. Barem za sad.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Bez državnih poticaja neisplativo, a postoji potencijalni problem zbrinjavanja opasnog otpada (paneli) nakon isteka životnog vijeka o kojem nitko ne priča.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Potencijalni i nije, jer već danas ima puno elektronike koju treba reciklirati, čak u većim količinama nego kaj su FN ploče.
FN nejde bez subvencija, zato jer je kWh proizveden iz FN panela najskuplji.
Najjeftiniji izvori su vjetar i voda.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Da, samo elektroniku ti pokupe besplatno na reciklažu jer mogu izvuć neke koristi, ovo bi se moglo desiti da ćeš plaćat zbrinjavanje, pogotovo ovi koji su sklopili neki ugovor pa su u evidenciji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Pa plaćaš i pri kupnji novog auta, iako bu možda trajal 25 godina, koliko i FN paneli.

Znam kaj hoćeš reći. No ideja cijele priče je ta da kapitalizam želi stalni rast, banke mu u tome pomazu, a mi, krajnji korisnici, čitaj stoka sitnog zuba, moramo to sve platiti.

S FN panelima Priroda ima najmanje dobiti, jer za proizvesti ploču treba, vele, više energije, nego kaj ona može proizvesti za svog životnog vijeka.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S FN panelima Priroda ima najmanje dobiti, jer za proizvesti ploču treba, vele, više energije, nego kaj ona može proizvesti za svog životnog vijeka.

Ovo mi je malo nevjerojatna tvrdnja. Zvuči kao ulazak u proizvodnju za koju se zna da nikad nebu rentabilna. Po drugoj strani, sve je moguće. Pogotovo kad zarađuju pojedinci na račun šire zajednice, da ne spominjemo na račun okoliša. :mad::
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
S puno je stvari tak u životu.
A proizvodnja kukuruza radi proizvodnje struje, gdje se 60% energije baca u temoelektrani?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Topla voda - solar vs. plin

Hvala na pojašnjenju.
Bratić je (doduše prije ohoho godina) instaliral Off grid u vikendici jer su ga htjeli "oguliti" s priključkom. Kad bum s njim, bum videl koliko ga je došlo i kaj ima od potrošača.

Priključak za vikendicu su mu htjeli naplatiti 15000 kn, iako je stup gdje bi se kopčal udaljen svega 10-ak m.
Uzel je Off grid sistem snage 1kW (rasvjeta+hladnjak). Sve komplet ga je došlo 7000 kn. To je bilo prije 10 godina i ove godine je zamijenil akumulator (suhi-gel). Nabavil je rabljeni od rođaka pa mi nije znal reči koliko dođe novi.

Njegov drugi rođak ima jači sistem (7 kW), također Off grid, ali ima i priključak iz mreže. Veli da ima tak posloženo da se u trenutku kad uključi previše potrošača, automatski prebaci na korištenje iz mreže.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
Malo da osvježim temu.
Iako možda nije usko povezano ali dobro.
Danas sam spojio UPS u kotlovnici..znači kotao sa elektronikom,2 pumpe i elektronika grijanja...uzeo sam APC ups od 1400VA i spojio u seriju 2 akumulatora od 100Ah i nedugo nakon spajanja je nestalo struje,3h bez problema je radilo,sustav troši oko 270w dok je ventilator na punoj brzini..
Pa mi palo na pamet kada bih cijelu kuću probao spojiti na neki UPS..
Imam škrinju,frižider koji stalno rade,te bih volio samo da Tv radi,internet i rasvjeta(led)..
Da li ima tko tako nešto ili da li tko razmišlja o nečemu sličnome...
Zna se desiti,već drugu zimu kako smo u novoj kući,nestane struje i po 12h je nije bilo..pa sam sada riješio grijanje da nemam problema,a volio bih eventualno riješiti da u kući nije dosadno bez struje(ako nema rasvjete,tva i interneta)..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jesi li spojil akumulatore u seriju (+ na -) ili paralelno (+ na +)?
U tehničkim podacima piše da je baterija 12V.
Tvoja ideja je zanimljiva. Kod mene također često dolazi do prekida struje (čim se cucek popiša po stupu). No koliko bi to bilo isplativo?
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Malo da osvježim temu.
Iako možda nije usko povezano ali dobro.
Danas sam spojio UPS u kotlovnici..znači kotao sa elektronikom,2 pumpe i elektronika grijanja...uzeo sam APC ups od 1400VA i spojio u seriju 2 akumulatora od 100Ah i nedugo nakon spajanja je nestalo struje,3h bez problema je radilo,sustav troši oko 270w dok je ventilator na punoj brzini..
Pa mi palo na pamet kada bih cijelu kuću probao spojiti na neki UPS..
Imam škrinju,frižider koji stalno rade,te bih volio samo da Tv radi,internet i rasvjeta(led)..
Da li ima tko tako nešto ili da li tko razmišlja o nečemu sličnome...
Zna se desiti,već drugu zimu kako smo u novoj kući,nestane struje i po 12h je nije bilo..pa sam sada riješio grijanje da nemam problema,a volio bih eventualno riješiti da u kući nije dosadno bez struje(ako nema rasvjete,tva i interneta)..

Agregat.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
Ovo je 24v verzija sam sam ih spojio u seriju.
Agregat mi je isto opcija,ali u budućnosti si mislim jos i koji solarni panel staviti.
Znam da su akunulatori skupi,ali i dobar agregat nije jeftin a da nije kinez..
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Jel ti ups daje van modificirani sinus ili čisti sinus, tj. jesi li primjetio da se pumpa drugačije čuje? Pretpostavljam da je modificirani, pošto su oni s čistim sinusom puno skuplji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh