• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nije loše nužna trošila (rasvjeta i frižideri) razdvojiti tak da postoji mogućnost zasebnog napajanja. Ona su obično i niže snage pa se mogu napajati iz slabijeg izvora.
Inače, u poslovnim zgradama postoji napon preko mreže i napon preko UPS-a (crvene utičnice) koji "nemre nestati".
Instalacija u našoj kući je tak izvedena pred 20-tak godina, samo bi trebalo grupirati struje krugove rasvjete na zasebnu sabirnicu, jer je sad rasvjeta raspoređena po fazama.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
746
@domy_os a zasto planiras off grid...nemas mreze blizu ili bas zelis neovisnu kucu?
Imam mrežu, ali uvijek HEP-u plaćam neke naknade.

Nije loše nužna trošila (rasvjeta i frižideri) razdvojiti tak da postoji mogućnost zasebnog napajanja. Ona su obično i niže snage pa se mogu napajati iz slabijeg izvora.
Inače, u poslovnim zgradama postoji napon preko mreže i napon preko UPS-a (crvene utičnice) koji "nemre nestati".
Instalacija u našoj kući je tak izvedena pred 20-tak godina, samo bi trebalo grupirati struje krugove rasvjete na zasebnu sabirnicu, jer je sad rasvjeta raspoređena po fazama.
Da, da, frižidere sam zaboravio napisati iako sam ih već ucrtao. Svjetla za početak radim po fazama, a kasnije ću prebaciti sve na centralno napajanje i pustiti samo 12/24 V po kući i direktno na LED trake.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Vjeruj, ne isplati se razdvajanje od javne mreže. Ulog u off-grid je prevelik i za snage reda kW, a kamoli za više.
Pogotovo ako postoji potreba za velikom snagom ili imaš potrebu za elektromotorima ili aparatom za zavarivanje.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
746
Od 4. mjeseca cijene struje idu gore i za kućanstva, do 10k eura se isplati, pogotovo ako dobiješ ispod cijene. A u slučaju potrebe za jačom strujom, uvijek se može spojiti neki agregat i slično jer to ne trebam svaki dan.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Mislim da grijesis s tim skroz off grid....a i nisam siguran da li mozes dobiti uporabnu bez prikljucka na struju?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
ne, uopće ne razmišljam o akumulatorima, ja hoću svu proizvodnju potrošiti... :unsure:
Ako misliš grijati na struju proizvedenu iz panela , mislim da to nebu išlo. Nebi sadu detalje...
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
746
Mislim da grijesis s tim skroz off grid....a i nisam siguran da li mozes dobiti uporabnu bez prikljucka na struju?
Zašto bih griješio? Sad imam priključak, jednog dana će se maknuti.

Ako misliš grijati na struju proizvedenu iz panela , mislim da to nebu išlo. Nebi sadu detalje...
Ide to bez problema, pogotovo ako imaš DT.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
To su neke prevare u pitanju, ujak je prije 2-3 tjedna dobio ponudu za 3 kW od 32000 kn. Nisam išao s njim u detalje tako da je to sve što znam. Moguće da je dobio i neki popust pošto zna dosta ljudi.


Osim ovog što Stipa kaže, moraš imati baterije i za trenutke kada kratkotrajno trebaš veću snagu, tipa pokretanje bilo kakvih motora. Ne mora biti velika, ako imaš ploče dovoljno velike snage. Pogledaj SOK baterije, daju do 10 godina jamstva.

Sebi baš projektiram elektromrežu za novu kuću, radim pripremu i za potpuni offgrid u nekoj budućnosti. Za prvu ruku ću ubaciti hibridni inverter i manju bateriju da mi napaja dizalicu topline, hidropak i komunikacijsku opremu, a kasnije kada mi kapne lova uzimam ploče. Mislim da će mi 10 kW biti dovoljno.

Ovako nekako izgleda solarni sustav:

View attachment 46385

Ako nekog zanima u detalje što i kako, sutra idem na sastanak s projektantom pa ga mogu pitati.
Jel znaš od koje firme je ponuda?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Da ovo sam gledao, gledao sam i interesantan video samoizrada s limenkama od pive...
Mozda za grijanje gospodarske zgrade pa nebi se kokice ljutile ako bi im temp bila nesto visa...😏
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Kolega Darijus,koliko snage (kw) na taj način možeš proizvesti (mislim na video)? Koliko kvadrata možeš grijati, i u kojim uvjetima( vrsta prostorije)? Nikad nisam bio pobožnik Yt. Majstora,pa me interesira kako to izvesti u npr. plasteniku?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
e sad si me našao...nemam pojma o mogućnosti zagrijavanja tim limenkama...
plastenik imam, po danu (sunčanom) ne treba dodatnog zagrijavanja...
igral sam se ovih dana sa roletnama okrenutim prema suncu, uspio sam prostoriju od 10 kvadrata (26.5 m3) za pola sata zagrijati 5 stupnjeva...otvorio sam prozor i spustio roletne da ih ugrije sunce...
prozor oko 1 kvadrata ima...inače imam tri stakla sa dva low-e premaza na stolariji, preko toga skoro niš izvana ne prolazi...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
To sam htio čuti,no svejedno ne kužim koje ideje imaš u vezi s fotonaponskim panelima. Pošto imam od 2001.godine u vikendici"struju" u obliku "solarnih sistema" od pola kw,moram se pohvaliti da me do sad "košta" ko suho zlato.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
pa, osnovna je ideja potrošiti sve što bi se i proizvelo...na dnevni pogon, a ostala bi mi samo noćna struja na računu...
u ljeti trebam hladnjaču i sušaru, te prepumpavanje vode na višu točku, u zimi naravno grijanje (nekak mi se više neda šlajsat drva za grijanje)...a i nekako mi se čini da će trebat razmišljat u smjeru električnog autića, i rudarenja kriptovaluta (koje već neke države zabranjuju zbog prevelike potrošnje struje)...
volim biti ukorak s vremenom...a poskupljenju energije nema alternative, ne troši je se niš manje, samo svakim danom sve više...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
e sad si me našao...nemam pojma o mogućnosti zagrijavanja tim limenkama...
plastenik imam, po danu (sunčanom) ne treba dodatnog zagrijavanja...
igral sam se ovih dana sa roletnama okrenutim prema suncu, uspio sam prostoriju od 10 kvadrata (26.5 m3) za pola sata zagrijati 5 stupnjeva...otvorio sam prozor i spustio roletne da ih ugrije sunce...
prozor oko 1 kvadrata ima...inače imam tri stakla sa dva low-e premaza na stolariji, preko toga skoro niš izvana ne prolazi...
Uz stolariju kakvu si opisal obično idu Al rolete punjene PU pjenom.
Jel moguće da se se toliko ugriju s unutarnje strane unatoč poliuretanu kojim su ispunjne, ali ti imaš brukčije rolete?

Kak uskladištiti višak topline ostvaren panelima s videa? Grijati vodu u velikom spremniku i noću iz spemnika napajati podno grijanje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh