• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Preko dana proizvodiš a noću trošiš. To je idealno
Ovo baš ne funkcionira ako imaš 2-tarifno brojilo, jer se prebija financijski a ne energija, pa je nešto manje isplativo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Bolan mi živimo u BiH , nemoj se iznenaditi da imamo i samo mehaničko :hahah:
Ne čudim se. Nama doma je zamijenjeno 2021. za "moderno".
Nedavno sam prisustvoval zamjeni elektro mehaničko za elektromehaničko, tak da je sve to moguće.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
730
Po meni se iplati raditi elektranu za prodaju struje. 15kw pa na više. Trosak oko 900 eura pa KW. Za vlastite potreba samo na fond 40% povrata i kod nas grad jos doda 20%. Tako se isplati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Po meni se iplati raditi elektranu za prodaju struje. 15kw pa na više. Trosak oko 900 eura pa KW.
A kak dobiti ugovor za povlaštenog proizvođača?
Mora se biti u kradezeju, imati nekoga u hepu ili?
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
730
Ne. Kad imas suglasnost, posaljes email i kroz par dana vrate ugovor. Neki dan prijatelj potpisao 14 centi po kwh
 
  • Like
Reactions: ZJ

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da malo obnovim temu. Ako ima forumaša koji su imaju on-grid FNE, molim da se ukljuće.
Zar nitko tko ima on-grid FNE nije član ovog foruma, ili jednostavno nema volje za diskusiju.
Svima koji su se uključili u diskusiju, zahvaljujem. :ppozdrav:

Kaj se tiče bolje isplativosti dvotarifnog ili jednotarifnog modela naplate, mislim da to treba svatko napraviti kalkulaciju prema svojim uvjetima potrošnje. Izgleda da je kod obračuna največi problem kaj prebijanje (netiranje) nije godišnje nego je mjesečno pojedinačno za svaku tarifu kod dvotarifnog modela. Toliko sam uspel shvatiti čitajući druge forume.
 

Galda

Iskusan lik
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
458
Tako je, zato je najisplativije proizvoditi onoliko koliko trošiš. Ako ideš u sustav proizvođača onda se to jako malo isplati sa malim elektranama.
cijena otkupa se stalno mijenja i uz to moraš plaćati poreze tako da tu nema neke sreće ako nemaš barem 50+kW
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
751
Ja sam prošle godine kupio dva invertera od 6 kW, 16 panela ukupno 8 kW i 32 baterije ukupno 20 kWh i nemam ni volje ni vremena to montirati. :D Trebalo je sve biti za kuću u Zagorju, ali kako sam promijenio planove, promijenio sam i lokaciju i tip kuće pa mi sad problem predstavlja krov s orjentacijom istok-zapad. Morat ću na njivu to baciti ili raditi nadstrašnicu prema jugu, nema druge.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
... pa mi sad problem predstavlja krov s orjentacijom istok-zapad. Morat ću na njivu to baciti ili raditi nadstrašnicu prema jugu, nema druge.

Nije problem, dapače. Istina manja je proizvodnjaa, ali je krivulja snage bolja.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
751
Nije problem, dapače. Istina manja je proizvodnjaa, ali je krivulja snage bolja.
Ma zimi će mi biti beskorisno, pitanje hoću li moći dobiti i pola kilovata. Idem na offgrid za sve osim klima, one će ostati na HEP-u jer povuku i po 3-4 kW.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Offgrid se isplati samo kad nemaš mreže. Ak već imaš baterije, onda radi sa "zero export", mada i tom je upitan smisao.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
751
Offgrid se isplati samo kad nemaš mreže. Ak već imaš baterije, onda radi sa "zero export", mada i tom je upitan smisao.
Ni ne mislim vraćati ništa HEP-u niti se mogu priključiti jer je ovo prevelika snaga za moj priključak. Mojom računicom se ovo isplati nakon cca 10-11 godina, možda i prije ako jednu-dvije klime nakačim ljeti na FNE. Također, imam i timere za dopunjavanje baterija po nižoj tarifi. :D
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Po mojim iskustvima FNE je dobra stvar, ako preživi krov.
A inače imate i 20tak tisuća eura, troška za novi krov, koji vam nisu bili u kalkulacijama!!
Ni jedna vam firma neće dati pečat, ako sami montirate, a pečat je pola cijene elektrane.
Kad cigla pukne, oko zamjene ima posla, i tu je pitanje, montirati danas, ili dolaziti i sutra, pa onda radi silikon. On je zamazao do isteka garancije...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Društvo ja upravo od sutra počinjem s instalacijom FNE 12 kW, Huawei 12 kW inverter i 34 Risen solarna panela 455 W.

Ove mutne državne potpore ne mogu dočekati da mi odobre ili ne, čekam već 4 mjeseca i pol od 2.1. odluku a natječaj je bil raspisan od 15.11. do 31.12. Ujedno bi instaliral toplinsku pumpu no rezultata nema ni za jedno ni drugo. E a sunčani dani samo idu...

Eh sad paneli, 34 zato jer imam špicu krova sjever jug, a paneli dolaze na zapad s blagim jugom, i istok s blagim sjeverom. Inače bi ih trebal 26. Cijena komercijalno preko 5 ponuđača 14 000 €, tu je bilo +- 400€, svi deru isto, a ja se pomučio i preko firme od prijatelja koji radi fotonapone i projektanta prijatelja također, 9700€. jasno dvosmjerno brojilo ide posebno na to. normalno suglasnost od HEP-a imam.

PS: ideja je struja iz FNE i toplinska pumpa 12 kW Mitsubishi Zubadan da zamijeni buderus pirolizu 32 kW.

O dizalici još razmišljam i premišljam, moram vidjeti da li mogu običnim elektro 3-4 kw grijačima grijati buffere umjesto buderusa. postoje takvi grijači koji idu na cola utor, već ga imam u PPTV. viška bu struje pa se nek nađe.

Računica je jasna, povrat investicije brz, kupujem drva po 80€ m dužni a trebam 25 metri jer je kuća 400 m2 =2000 € na godinu. struje imam mjesečno 80€ * 12 mjeseci = cca 1000€ na godinu. vrati mi se za 3 i nešto godine. ja računam 4 jer moram dodatno platiti osiguranje panela ako mi ove zvjerske tuče i vjetrovi ne potrgaju. izbacujem iz kuće plinsku bocu hehehe, to mi je najdraže.

Ako računam zubadan onda je to 18 000€ pa je povrat investicije 8 godina, ako se ništa ne pokvari, a ja računam u svojoj glavi 10 godina.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    39.1 KB · Pregleda: 22
Posljednje uređivanje:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,214
Ok razumijemo se :ppozdrav:

Ali nije ti čista ilegala , ako sam dobro razumio ove nove nedefinisane zakone da se kod nas u BiH ili RS može instalirati 2 kW ongrid .
Stim da ne možeš ti biti proizvođač/prodavač struje , nego samo da proizvodiš ta 2kw za sebe.

Ono što ne iskoristiš od proizvedenog i gurneš u mrežu ti niko neće ni računati a kamoli platiti.
Od papirologije treba samo da se prijaviš elektri da oni znaju da imaš kolektore odnosno izvor napajanja zbog bezbjednosnih mjera.

Opet podvlačim ,

Društvo ja upravo od sutra počinjem s instalacijom FNE 12 kW, Huawei 12 kW inverter i 34 Risen solarna panela 455 W.

Ove mutne državne potpore ne mogu dočekati da mi odobre ili ne, čekam već 4 mjeseca i pol od 2.1. odluku a natječaj je bil raspisan od 15.11. do 31.12. Ujedno bi instaliral toplinsku pumpu no rezultata nema ni za jedno ni drugo. E a sunčani dani samo idu...

Eh sad paneli, 34 zato jer imam špicu krova sjever jug, a paneli dolaze na zapad s blagim jugom, i istok s blagim sjeverom. Inače bi ih trebal 26. Cijena komercijalno preko 5 ponuđača 14 000 €, tu je bilo +- 400€, svi deru isto, a ja se pomučio i preko firme od prijatelja koji radi fotonapone i projektanta prijatelja također, 9700€. jasno dvosmjerno brojilo ide posebno na to. normalno suglasnost od HEP-a imam.

PS: ideja je struja iz FNE i toplinska pumpa 12 kW Mitsubishi Zubadan da zamijeni buderus pirolizu 32 kW.

O dizalici još razmišljam i premišljam, moram vidjeti da li mogu običnim elektro 3-4 kw grijačima grijati buffere umjesto buderusa. postoje takvi grijači koji idu na cola utor, već ga imam u PPTV. viška bu struje pa se nek nađe.

Računica je jasna, povrat investicije brz, kupujem drva po 80€ m dužni a trebam 25 metri jer je kuća 400 m2 =2000 € na godinu. struje imam mjesečno 80€ * 12 mjeseci = cca 1000€ na godinu. vrati mi se za 3 i nešto godine. ja računam 4 jer moram dodatno platiti osiguranje panela ako mi ove zvjerske tuče i vjetrovi ne potrgaju. izbacujem iz kuće plinsku bocu hehehe, to mi je najdraže.

Ako računam zubadan onda je to 18 000€ pa je povrat investicije 8 godina, ako se ništa ne pokvari, a ja računam u svojoj glavi 10 godina.

Super....zelim dugo i puuunoooo kW!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh