• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
307
Pa suglasnost ti ide po računima tvojim koji su sad mali....višak do 3.7 kwh možeš dati,priko ne....imaš dva očitanja godišnje,bar kod mene,u tom periodu neesmješ više dati nego si uzeo....,nije baš tako idealno.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
@mrga, zato te i pitam kak budete montirali panele. Nadam se da je dobro isprojektirano, jer ima par škakljivih stvari na instalaciji te snage.

Pa suglasnost ti ide po računima tvojim koji su sad mali....višak do 3.7 kwh možeš dati,priko ne....imaš dva očitanja godišnje,bar kod mene,u tom periodu neesmješ više dati nego si uzeo....,nije baš tako idealno.....
Kad imaš FNE, brojilo MORA imati daljinsko očitanje, bilo preko PLC ili GSM-a.
Pri zahtjevu se može uzeti u obzir buduća potrošnja, pa može biti više od onog koliko se sad troši.
Ograničenje isporuke na 3,68kW (16A) vrijedi samo za 1f priključak. Na 3f ide do zakupljene svage priključka (najčešće 17,25kW ili čak i više).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sa dijanom probiti črep i okolo mazati silonom....ja fušam i sfušam gotovo svaki dan..ali ovo ne bi delal ni po zapovjedi...amen.

Kako se obračunava davanje i uzimanje više i niže tarife ?..kilowat za kilowat ili

Koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da struja "ide" u mrežu a ne iz mreže ?..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Kako se obračunava davanje i uzimanje više i niže tarife ?..kilowat za kilowat ili
Samo u tarifi u kojoj proizvodiš (ako je 1t, onda svi kWh) unutar jednog mjeseca. U 2t, kompenziraš 1kWh za kWh samo u višoj tarifi, a u nižoj plaćaš punu cijenu. Višak otkupljuju po 80% neto cijene kWh energije (znači, nešto manje od ukupne cijene 1kWh struje u nižoj tarifi).
Koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da struja "ide" u mrežu a ne iz mreže ?..
Proizvodnja veća od potrošnje, odnosno napon iz pretvarača viši od napona mreže.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Da, ja imam trofazni priključak, 17,25 kW je limit tako da nije problem. Mjesto odnosno HEP u mom mjestu ima problem jer ima po priči njihovih električara poddimenzionirane kablove za više takvih jačih FNE, tako da je pitanje da li će dozvoliti nekome od mojih susjeda da se još spoji. To je priča HEP električara koji je došao provjeriti instalaciju do kuće, brojilo itd. prije nego sam dobio suglasnost.

brojilo jasno mora biti zamijenjeno, imam PLC Iskra dvotarifno trenutno, moram sad predati zahjtev da mi ga zamijene + uplata.

ZJ koje su to škakljive stvari? mogu pitati projektanta koji je radio projekt...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Proizvodnja veća od potrošnje, odnosno napon iz pretvarača viši od napona mreže.
1V ili 10 V?
Ja to gledam kao fluid..ako je delta veča ide bolje ,brže,i prije..kak je to kod struje?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Samo u tarifi u kojoj proizvodiš (ako je 1t, onda svi kWh) unutar jednog mjeseca. U 2t, kompenziraš 1kWh za kWh samo u višoj tarifi, a u nižoj plaćaš punu cijenu. Višak otkupljuju po 80% neto cijene kWh energije (znači, nešto manje od ukupne cijene 1kWh struje u nižoj tarifi).

Proizvodnja veća od potrošnje, odnosno napon iz pretvarača viši od napona mreže.
Možeš ovo pojasniti? KAj je meni bolje da se prebacim onda na jednu tarifu? jer ako u nižoj tarifi po noći plaćam struju iz HEP-a onda nema smisla.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Upravo tak kak sam napisal.
Sam si izračunaj kad ti se isplati. Ako imaš puno (u kWh) "jeftine" struje, onda ti bi se možda isplatilo.
Promijenite navike, to je najlakše, pa sve trošite po danu (dok ima proizvodnje), a po noći štedite. No, pripazi, jer najveća potrošnja je zimi, pa je možda bolje da ti noćna tarifa ostane jeftina.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ po ovome što si napisal, nema smisla imati dvotarifno brojilo, jer nema veze koliko proizvodem, nižu tarifu plaćam umjesto da "mijenjam" kw za kw kao na jednoj tarifi. Omjer potrošnje mi je sada 60% dnevna 40% noćna, a obzirom na 6 mjeseci grijanja zimi i hlađenja ljeti, mogao bi se izjednačiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Pogledaj po grafovima očekivanje mjesečne proizvodnje, pa budeš pametniji.
Ukratko, ja budem po ljeti (kad ima proizvodnje) "zabranil" korištenje veš mašina, suđerica, bojlera u nižoj tarifi, a zimi ne bude zabrane...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo i malo slika početka radova. Sad premjeravaju krov i buše u roženice, kad buju sve složili silikoniranje i mazanje slijedi oko šarafi
 

Prilozi

  • IMG_1337.jpeg
    IMG_1337.jpeg
    34.4 KB · Pregleda: 23
  • 3ea66df6-96ae-4e5a-9554-b4714ec3295c.jpeg
    3ea66df6-96ae-4e5a-9554-b4714ec3295c.jpeg
    33.8 KB · Pregleda: 23

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Daj poslikaj te ormariće malo pobliže...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Bum kad dojdem doma, u biti kad buju složeni, trenutno nema drugo niš nutra osim FID karakteristike A
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Pogledaj po grafovima očekivanje mjesečne proizvodnje, pa budeš pametniji.
Ukratko, ja budem po ljeti (kad ima proizvodnje) "zabranil" korištenje veš mašina, suđerica, bojlera u nižoj tarifi, a zimi ne bude zabrane...
Uh, ovo što čitam me stavlja u nevjericu, pa koji vrag?
Zet mi ima dvije solarne elektrane, na dvije lokacije, jednu jako jaku i jednu manju mislim da je 10 KW, no nemoj se uhvatiti za ovaj moj drugi "bubniti" podatak.
Činjenica da u razgovorima unazad par godina nikad nismo raspravljali o takvim problemima.
Bilo je saznanja da elektrana radi a proizvodnja struje se ne preuzima. Uzme skuter ode do elektrane, kad izbačena sklopka na HEP strani. Pa zovi dežurne, ganjaj ekipu, a sve njih zabole što ti imaš problem. Njima bolje odgovara da ti ne predaješ struju, pa ne žure. Nekako ih dobije da aktiviraju i onda dalje malo mira. Eto ja sam od njega/zeta slušao o takvoj vrsti problema. Vidim da sve prati i na mobitelu u realnom vremenu, znam da je to (struju) studirao i ne razbijam si glavu oko toga. Ovo me zbunjuje kako ti pišeš o zabranama obitelji u toku dana, "ma hebeš takav rođendan", nadam se da me razumiješ. 🙃
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Sa dijanom probiti črep i okolo mazati silonom....ja fušam i sfušam gotovo svaki dan..ali ovo ne bi delal ni po zapovjedi...amen.

Kako se obračunava davanje i uzimanje više i niže tarife ?..kilowat za kilowat ili

Koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da struja "ide" u mrežu a ne iz mreže ?..
Ti ne možeš imati elektranu.
Hep traži "ovlaštene", njihovi kooperanti žele 2-3 sata posla, ne 2-3 dana...
AMEN...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
@plus, "zabrana" znači "prije upotrebe uključi mozak", da ne plaćamo više nego je potrebno.

Fućkaj ga, ja i u firmi gasim svjetla za sobom, a nekim gore i doma cijeli dan... Stvar pristupa u životu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja se nadam i želim sa ste na pravom putu..i neka struja na zici poskupi toliko da vam se to otplati za godinu dvije..ali uloziti desetak hiljada eura i disati ulapčalici u vrat..pratiti prognozu s njom i krivulju i ganjati cente ,hvala ne..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
@puknuti,
I kad se sjedne prvi put za volan, ne zna se mam voziti. Svakoj se novoj stvari treba privčiti i upoznati kaj i kak z njom...a onda nakon toga postaje rutina, o kojoj se ne misli više.
Nitko od nas ne želi poskupljenja, no ne pita nas se.

Mi godišnje trošimo 10...12 MWh el. energije i pitam se zakaj nisam pred par godina investiral u elektranu.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
729
20230419_134142.jpg ovaj donji 20230419_134122.jpg ovaj donji je najbolji. Bila letva 3 i štafla od 8 cm. Ovaj duži koristi se za biber crijep. Na njemu ima manje prostora za ravnanje ako je krov neravan
 

Najnoviji postovi

Na vrh