• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

obrada ledine

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
uzeo sam jedan komad zemlje od 6000m2,nije rađen desetak godina samo je trava košena ,kako sam ga uzeo oko božića odmah poslije nove godine dok je vrijeme dopustilo odradio sam duboko oranje ,nisam stigao baciti ni umjetno ni stajnjak,planiram na tu zemlju povrće saditi ,sad me zanima da li ju treba čim tretirati ima li opasnosti od kakvih štetnika,i jel pametno baciti stajnjaka prije frezanja
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
pazi na žičnjake i hrušteve...a gnoja nikad previše...samo pod kulturu koja ga prihvaća na taj način...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ne kužim se u povrče ali sam pretprošle godine i ja imal jednu ral koja nije orana 10 godina susjedna mi je parcela nije moja pa sam ju redovito svaku godinu pokosil i nekad i popalil da ne prelazi na moje kad sam ju oral to je bila katastrofa puno korjena nije se ni brazda dala složiti odstajala je preko zime na prolječe se jedva dala obraditi i to sa frezom ostajalo je grumena koji se nisu dali razbiti samo ja sam posijal kukuruz pa ta teorija drži vodu a kak če tebi izgledati za povrče jer tu treba biti rahlija zemlja ako bude ko kod mene baš i neznam da češ sijati povrče
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ne kužim se u povrče ali sam pretprošle godine i ja imal jednu ral koja nije orana 10 godina susjedna mi je parcela nije moja pa sam ju redovito svaku godinu pokosil i nekad i popalil da ne prelazi na moje kad sam ju oral to je bila katastrofa puno korjena nije se ni brazda dala složiti odstajala je preko zime na prolječe se jedva dala obraditi i to sa frezom ostajalo je grumena koji se nisu dali razbiti samo ja sam posijal kukuruz pa ta teorija drži vodu a kak če tebi izgledati za povrče jer tu treba biti rahlija zemlja ako bude ko kod mene baš i neznam da češ sijati povrče

Zašto ne bi mogao. Na jednom pokusnom polju kod VŽ-a sam vidio takav slučaj, gdje je nekad bio vojni poligon i sve je super raslo, Tada je bio kupus, mrkva i batat.
Inače prijatelju baš me bode ovo tvoje tvrdo Č kod pisanja, kaj ti je tipka Ć pokvarena.....:)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zašto ne bi mogao. Na jednom pokusnom polju kod VŽ-a sam vidio takav slučaj, gdje je nekad bio vojni poligon i sve je super raslo, Tada je bio kupus, mrkva i batat.
Inače prijatelju baš me bode ovo tvoje tvrdo Č kod pisanja, kaj ti je tipka Ć pokvarena.....:)

Baš tak slovo nemrem ga pak napisati i slovo c sad ga primilo nakon par puta trebam mjenjati tipkovnicu ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može se na preoranoj ledini raditi što se hoće,naravno,ako, ko što farmervg kaže,struktura zemljišta ne ostane pregruba pa to onemoguči,i ako nema (a obično,zapravo uvijek ima)žičnjaka i ostaloga ko što veli Darijus.Pa ako ledina nije bila travnata,nego jednogodišnji korov itd,itd...Ako je bila livada ,ili je na njoj raslo bilo što višegodišnje u gustom sklopu dogoditi će se to da na proljeće,kada krene vegetacija sve lijepo počne zeleniti jer se trave jako lijepo regeneriraju,a i korovi koji se šire podancima.Zato je ledine preporučljivo izorati u ljeti kako bi se korjenje zbog vručina i nedostatka vlage čim više sasušilo.U umeđuvremenu još dva-tri puta izfrezati kako bi se razbili buseni,jer će ti buseni kod sjetve ili sadnje raditi probleme,navlačiti se oko noževa i raditi hrpe.
Dakle,rješenje problema je ako se nije izoralo ljeti,najprije dobro usitniti tlo,riješiti žičnjake obavezno prije sadnje ili sjetve,ili istovremeno,a onda herbicidom riješiti korove.To neće biti moguće samo zemljišnim prskanjem,već će se morati ići i u kontaktnu aplikaciju,pogotovo trava.Sve se može uspješno odraditi,ali košta.

Ne bi bilo loše staviti stajnjaka,ali imati ćeš i bez te bio mase dovoljno problema sa busenovima koji će ti se motati oko rila,pa ti je pametnije ove godine ići sa mineralnim,i to sa pojačanim dušikom,jer će ga se trošiti više zbog razgradnje,a stajnjak ostaviti za jesen.Ledine su same po sebi plodne,i neće se dogoditi ništa strašnoga ako sada ne staviš organsko gnojivo.
 

Cornacum

Novi član
Tu od
29 Stu 2012
Poruka
6
Mislim da bi ti bilo najpametnije da fino očistiš i izradiš zemlju tako što ćeš posijati npr. ječam pa slijedeće godine pšenicu, u protivnom ćeš imati veliku muku sa korovima, busama i štetnicima.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz
I ja se pripremam ove godine pripremiti jednu livadu za buduće iskorištavanje ( vjerojatno kukuruz ) ! Moj plan je sljedeći :
1. Sad u proljeće pošpricati nekim herbicidom da se korjen uništi ! ( vjerojatno Herkules ili sl. )
2. Na Jesen izvršiti duboko oranje i posijati Uljanu repicu pa je zaorati
Molim vas za mišljenja i savjete !
HVALA
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Mi kad god smo uzeli neku zemlju radit,a većina je stajala 10-15 godina,ujesen bacimo stajnjak i pooremo
ranu u proljeće poravnamo i bacimo zob,ona toliko gusto raste da neda drugoj travi i korovu a podnosi losije pripremljenu zemlju
Urod odličan,iduće godine ide kukuruz i već zemlja bude rahlija i laksa za obradu
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mi kad god smo uzeli neku zemlju radit,a većina je stajala 10-15 godina,ujesen bacimo stajnjak i pooremo
ranu u proljeće poravnamo i bacimo zob,ona toliko gusto raste da neda drugoj travi i korovu a podnosi losije pripremljenu zemlju
Urod odličan,iduće godine ide kukuruz i već zemlja bude rahlija i laksa za obradu

Al kod mene je problem !! Stlnjaka NEMA... Zob, Pšenicu, Ječam .... Kombajna NEMA .... Jedino da kupim konja pa bum imal i stalnjaka i on bu skakal po Zobi, ili čemu već ko nekad kak se delalo ....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
a jel ima malčera?
napraviš zelenu gnojidbu prvu godinu i poslije pjesma..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
a jel ima malčera?
napraviš zelenu gnojidbu prvu godinu i poslije pjesma..

Malcer imam u planu kupiti i to onaj kaj izgleda kao kosilica !
Bu takav dobar ??? A za zelenu bi bacio uljanu repicu i zaoral bez malciranja ( ?? )
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
Malcer imam u planu kupiti i to onaj kaj izgleda kao kosilica !
Bu takav dobar ??? A za zelenu bi bacio uljanu repicu i zaoral bez malciranja ( ?? )

takvog imam i ja, lakše ti zaorat kad malo obrusiš s njim...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kaj se sve moze rjesavati s takvim malcerom ?
Jel dere kojekakve "izrasline" po zemlji koja nije duze obradjivana ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
Kaj se sve moze rjesavati s takvim malcerom ?
Jel dere kojekakve "izrasline" po zemlji koja nije duze obradjivana ?

ja sam drapal i po rakiti debeloj kao ruka...tu i tamo promijeniš pikse na kojima se vrte noževi, nabrusiš i vozi...
jedino ako ima kakav deblji panj ili kamen, e onda ima loma...
evo baš pred par dana mi stigla nova elisa...900 kunića s noževima i mir...staru bum opet švasal...:icon_super:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ta ima samo jedan nož ? Videl sam kod čoveka s tri noža ! Al on ju je sam delal i, mislim da ju je prodaj za 4500 kn !!?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
Ta ima samo jedan nož ? Videl sam kod čoveka s tri noža ! Al on ju je sam delal i, mislim da ju je prodaj za 4500 kn !!?

nema jedan nož, nego ima dva...na svakom kraju elise...
obzirom da ju ganjam vladimircem, ide dobro...ove s tri noža jače duše tak slabe traktore...
...s time da ja obavezno noževe dam napraviti od feder plate, i klepaju se s obje strane da se mogu okrenuti...to mu još dodaje barem 30 % u odnosu na one debele tupe kaj se dobiju kao original...
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Evo i mene ovdje.....

Ja kad sam orao ledine koje su stajale neobrađene više godina, glava manje na plug i mažem, na njima sijem isključivo kukuruz. Prije sam znao i zob ali mi se prinosi nisu pokazali baš najbolji pa sam s tim odustao, a kukuruz s druge strane voli odmornu zemlju i uz dobru gnojidbu uopće nije pucanj u prazno, samo je vrlo bitno da se sije tretirano zrno. I ako se ledina dobro da pripremiti, može se sijati bilo koja kultura, ali mislim da kukuruzu ipak najbolje odgovara, samo špricati herbicidima treba 2 puta, poslije sjetve prije nicanja, i nakon nicanja, ako je potrebno naravno, i poslije kultivator i bog te veseli!!!!!:icon_fU:
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Evo i mene ovdje.....

Ja kad sam orao ledine koje su stajale neobrađene više godina, glava manje na plug i mažem, na njima sijem isključivo kukuruz. Prije sam znao i zob ali mi se prinosi nisu pokazali baš najbolji pa sam s tim odustao, a kukuruz s druge strane voli odmornu zemlju i uz dobru gnojidbu uopće nije pucanj u prazno, samo je vrlo bitno da se sije tretirano zrno. I ako se ledina dobro da pripremiti, može se sijati bilo koja kultura, ali mislim da kukuruzu ipak najbolje odgovara, samo špricati herbicidima treba 2 puta, poslije sjetve prije nicanja, i nakon nicanja, ako je potrebno naravno, i poslije kultivator i bog te veseli!!!!!:icon_fU:

Znali smo i mi tako radit ali kad sve zbrojis,2 špricanja,tretirano sjeme i nije neka dobit
Opet zavisi šta vise trebas,tj. čim više hraniš
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
zavisi kakva je zemlja..vidim da je vaša neka "betonirana"..:icon_twisted:
moja je bila 20 godina nedirnuta..narasla je gusta visoka trava..druga zemlja koja se nešto i radila,bila je bez troskoti,i u samo 2 godine troskot se raširila..sad mi je ona na kojoj je bila visoka trava skroz čista a ona koja se radila će me razbolit dok ju očistim..
tebi je bila greška šta si je kosija..troskot najlakše ubije druga,visoka trava ili ovo šta je kolega pisa, zob ili pšenica..a ja sam svoju jednostavno prifreza..6-7 puta..jednu cilu godinu je samo frezana svako par miseci..da se ubiju svi jednogodišnji korovi i da sunce spali sve šta je na njoj..u mene je zemlja pjeskovitija nije preblatnjava ni kad je mokra..onda 2,ili 3 dan iza kiše i pomalo frezom,sa tako namištenim onim nazad dijelom,da ne vataju freze preduboko..samo bi nekad malo skakala,nebi ju silovao..jako je važno pogodit koliko iza kiše ledina nije pretvrda da prvi put razbije 7-8-10cm,s površine,poslje ni di je mrvu tvrdje ne lupaju toliko freze,dok ne dobaviš punu dubinu koliko freze mogu dobavit jako je važno da se freže iza kiše razmekšano,ali da nije premokro..to triba pogodit kad triba..nakon godine frezanja,6-7 puta,bezveze,nikakvih kemikalija nisam stavlja,zemlja mi je skroz čista,sipka,i freže se skroz uredno,i na pristojnu dubinu kad skinem nazad onaj plugić s mute..plugić sam u medjuvremenu nadovarija da mi radi skroz uredne redove za sadit krumpir..samo prodješ i ubaciš krumpir u kanal..ručno samo grabljama zavalim kanale..ja nisam pobornik kemikalija,stavljat ću ih najminimalnije kad me baš nešto ljuto natjera,jer sadim za sebe..eko..
 
Na vrh