• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ograda na poljoprivrednom zemljištu.

  • Temu pokrenuo Marpa
  • Datum prvog posta
M

Marpa

Guest
Evo dragi prijatelji , imam problem. Nisam poljoprivrednik, a kupili smo neko poljoprivredno zemljište, koje graniči na imanje u građevinskoj zoni. Ne zanima me pretvaranje tog zemljišta u građevinsko, nego ga želim upotrebljavati kao voćnjak i pašnjak za konja(e).

Dio zemljišta, nekih možda 1500 m2 je ograđen sa 3 strane 175 cm visokom mrežom na betonskim stupovima, a dio je, približno 9.500 m2 oranica , od koje bi dio ogradio drvenom ogradom/+el.pastir a ostalo bi dao susjedu da obrađuje.

Ovaj dio, što je ograđen sa 3 strane nije ograđen samo na strani, koja graniči sa
"urbaniziranim" susjedom , pa sam tamo mislio postaviti ogradu, da zaključim cjelinu. Pa pitam na općini, gdje točno mogu postaviti ogradu , dali na crti koju je prije par dana označio mjernik kao granicu ili gdje drugdje. Pa kaže službenica na općini, da ogradu ne smijem postaviti nigdje, da na poljoprivrednom zemljištu smijem postaviti samo zelenu ogradu, koja ne smije smetati susjeda.

Ovo mi izgleda malo čudno, ljudi imaju nasade raznog voća i povrća, uredno ograđene, valjda... i moja parcela je ograđena u većem dijelu, možda prije 20ak godina, valjda su tada bili drugačiji propisi. Što mi predlažete, da preučim, Zakon o poljoprivrednom zemljištu, to idem sad čitati, koje još propise predlažete ?

Hvala
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Pa kaže službenica na općini, da ogradu ne smijem postaviti nigdje, da na poljoprivrednom zemljištu smijem postaviti samo zelenu ogradu, koja ne smije smetati susjeda.

Pa vi onda kako je sluzbenica i rekla postavite zelenu ogradu, one platificirane su zelene boje, :cool2:
Stavite ju na svojoj zemlji i nece smetati urbaniziranom komsiji.
Pa nek se onda oni malo misle, vi ste u glavnom postavili zelenu ogradu kako vam je i receno :icon_wink:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Što mi predlažete, da preučim, Zakon o poljoprivrednom zemljištu, to idem sad čitati, koje još propise predlažete ?
Hvala

Moj prijedlog je otići pitati nekog pametnijeg od te službenice.
Kod nas u hr ljudi drže ovce i konje i puštaju ih kud stignu, onda te živine naprave štetu, dođe policija i veterinarski inspektor i kažu zašto se niste ogradili, a polje pet kilometara od samog sela, vozi se zemljanim putem i nasred svega bi sada ljudi morali ograđivati oranice i polja.
Mislim da slobodno ogradiš onako kako je mjernik izmjerio. ne da uđeš pola metra susjedu, već da ako ćeš raditi temelje ili samo na stupove staviti žicu to napraviš na vlastitom zemljištu, makar 10 cm od same međe, tako da ti urbanizirani susjed može staviti soli na rep.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Samo ti to ogradi kako hoćeš, uvjet za dobivanje bilo kakvih poticaja, osiguranje, je da imaš ogradu, ne vidim zašto se ne bi smjelo. Pa ljudi u naseljima imaju kuće ograđene žicom...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kad sam ja išo ograđivati vočnjak (tad je bila ledina) išo sam pitati u opčinu šta i kako ,rečeno mi je da koliko uživam tj. obrađujem toliko i zagradim.
Nisam imao problema sa susjedom nego sa tri strane je bio put a sa jedne nije bio ucrtan pa sam pozvao mijernika da mi izvuče moje m2 i tako sam ogradio .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ograda ti mora biti uvučena od međe,ne znam koliko,ali znam da ne smije ometati susjedovu parcelu u obradi do početka međe.Isto tako ne smiješ saditi voćku ili drvo manje od dva metra od međe kako krošnja i korijen ne bi među prelazili,a i sa zasjenom,ukoliko je drvo veliko možeš imati problema ako se susjed zainati i tjera mak na konac.Ima pravo potraživati,ako do zasjene dođe,svake godine odštetu od tebe za umanjeni prinos na svojoj kulturi.Krošnju koja prelazi među on ima pravo ošišati,ili ono što je van zračne linije međe,i prelazi na njegovu stranu-pobrati.
Pitaj ti to na pravome mjestu pa napravi prema propisima,jer ako staviš ogradu na među,susjed ti može sudskim putem tražiti da je izmjestiš,a to će te koštati i novaca i posla.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Johabice moram te upozorit da u lijepoj našoj zakoni nisu svugdje isti ili "ne tumače se isto" a također ni ljudi ih u pojedinim dijelovima ne poštuju jednako. Vi sjevernjaci lagano vučete na Austrijance, nemam podatke al reko bih da kod vas ima najmanje objekata za legalizaciju.Na sajmu sam porazgovarao sa dečkima iz DH plastenika,oni su mi slagali moj,i pitam ih da ga izmjestimo sa međe (pol metra od međe je sad) kažu da može po zakonu plastenik iči na među, aj reci :icon_scratch:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Je, ali ti isti sjevernjaci su izgradili otok Vir:icon_hang:. A kaj se tiče legalizacije, gotovo da ni nema domaćinstva da ima sve papire, ili su se sjevernjaci toliko usrali od situacije da sad navalače mak na konac i legaliziraju sve i svašta...moglo bi i to biti
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Samo ti to ogradi kako hoćeš, uvjet za dobivanje bilo kakvih poticaja, osiguranje, je da imaš ogradu, ne vidim zašto se ne bi smjelo. Pa ljudi u naseljima imaju kuće ograđene žicom...

ovo je nesto novo ,,do sad za poticaje nije trebala ograda,,,izgleda da nisam u toku ili si se ti zeznuo
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može,ali....
Može,isto ko i parapet kukuružnjaka,isto ko i ograda,ali plastenik ima jedan problem-zimi kada padne snijeg,pa se skupi na plasteniku,pa prilikom klizanja padne na zemlju,pasti će na susjedovo vlasništvo i ometati mu posjed.Ili napraviti štetu.Pa ako se susjed zainati,a nedajbože i da si sa njim u lošim odnosima-bude svašta.I on to svašta ima puno zakonsko pravo od tebe tražiti.Moji su plastenici metar od međe.
Kod ograde za voćnjak ili slično na poljoprivrednom zemljištu moraš ostaviti dovoljno prostora da susjed svoju parcelu može obraditi do ruba.Iliti međe.Pa ako se ti oglušiš na to i ipak postaviš na među,a on te ne tuži i ne traži izmještanje imati ćeš svajedno štetu.Oranjem će podkopavati ti stupove,kačiti i drapati žicu-i šta si dabio-štetu i trošak i posao.

Meni susjedove krošnje voćaka prelaze ne samo među nego se i nadvijaju nad plastenik.Korijenje je prešlo liniju i u plasteniku je u oraničnom sloju.Po zakonu imam pravo ili tražiti ga,ili sama porezati mu krošnju i podrezti korijenje,a i tražiti da sve što je posađeno manje od dva metara od međe posiječe.U ime dobrosusjedskih odnosa za sada samo tražim.Pošto se ne poduzima sa njihove strane ništa,izgleda da ću morati biti malo ažurnija.
Imam čak pravo i tražiti naknadu štete zbog zasjene na jednom dijelu,pokraj visokog stabla koje se nadvija.I to svake godine isponova.Za sada čuvam dobrodusjedstvo.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ma samo kažem šta sam čuo ,sad zasad je livada koja se samo kosi i svjestan sam kad danas sutra neko izgradi kuču do mene da nije uredu da mu moj snjeg sa plastenika po tri metra sjuri (bar tako bilo ove god.) u njegov dvor.To ti je kad čovjek po ljetu radi plastenik pa mu snjeg nije na pameti :icon_scratch: Zato sad več razmišljam šta i kako dalje, ove godine mi je snjeg sje...ogradu :(doh):
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Meni je službenica u općinskom sudu rekla da mogu ogradu postaviti na među i da će ta ograda ubuduće biti međa. Susjed neka sam brine na koji način će obraditi zemlju do ograde. Sama je rekla ako ogradu pomaknem u svoju parcelu, susjed će vjerojatno s godinama orati toliko blizu ograde da će "uzeti" i dio moje parcele.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se s ovom kaj je cabage napisao u potpunosti.
Ograda točno na među, jer čim se ti odmakneš od međe, tu samo gubiš na veličini posjeda, a susjd se bude samo fino nasmijao na to i preorao do međe.
Nismo mi u njemačkoj ili austriji :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Ja se ne slažem s tom službenicom..Priča bezveze..

Kod postavljanja ograde bilo bi se dobro pomaknut bar 30cm od međe na svoje..Tih 30cm ne stvara nikakav problem..Kod oranja se uvijek nekaj ostavi jer se niko previše ne gura u ogradu...
Meni problem na jednoj zemlji,do pola je zemlja od mejaša a dalje ograda,i onda se uvijek moram malo pomaknut od ograde i več nemam ni ravnu među ni ravan red kad sijem...

Znam gdje je ograda bila postavljena skroz na međi,a mejaš pored nabavio specijalni plug i odorao skroz do stupova ograde,i ograda se polako počela rušit,a nije dirnuo ni jedan stup :(party):
 

Najnoviji postovi

Na vrh