• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a kaj nebi sad kad još niš ne raste to zravnal z bagerom... :unsure:
pa posadiš na ravno...;)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Mislil sam al nemrem, gore je šuma,i put i ak sad kopam a moral bi više 20m gliboko iti da poravnam, bojim se da mi se ne zaruta sve nutra. Škarpu bi moral delat, ono trsje kaj sam zvadil van je na ravnome, ali kaj kad je put do njega grdi i šuma sa sve 4 strane.

Nažalost sad je samo klet ostala.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Nekako mi se lokacija sa slike sviđa. Teško dostupna od znatiželjnih pogleda,mir i nema okolo vinograda koji bi se puno špricali i tako tebi remetili ekologiju😉
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
A gle dok je bil tast živ njemu je to bil gušt delat, ali ja nisam mogel, kaj bum sa vinom? Kaj? Onda smo odlučili sve van zvadit, a iskreno mene ne privlači to kaj se mora špricat 10x ak ne i više, pa to nema veze sa vinom. Ja sam više za starinske običaje. Sad bum tu samo malčiral na tom komadu da mi gacija ne potira.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
prije su svi imali vinograd na brdu. i bil je vinograd do vinograda i neki voćnjak između. danas imaš šume 1km pa vinograd pa neko žbunje. iz žbunja ide bolest.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Imam pitanje za znalce. Planirao sam stari nasad tj brajdu Izabele zacjepit sa žutim direktorom pošto kod mene baš nema ljubitelja crnog vina. Što se tiče cijepljenja voćki tu sam doma i cijepim na različite načine i sve mi je jasno ali trs nisam nikada cijepio.
Zanima me jesu li te sorte kompatibilne i kada se uzima plemka sa direktora, u mirovanju ili početkom vegetacije te u kojoj fazi je najbolje cijepiti. Čak sam razmišljao cijepiti kao što neki na youtubeu cijepe sa aku bušilicom, stari trs se očisti drot kefom i zabuši rupa u koju ide plemka sa 2 oka...ima tko da je probao?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
moj sused cijepi na zelene mislim negdje u 5 ili 6 mjesecu. navodno prima se super. on na jednu podlogu ima 5-6 sorti.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Također svim vinogradarima sretan sv. Vinko. Nasad direktora sam podigao iz reznica ali mi sad nije imalo smisla opet uzgajati reznice ako imam već formirane trsove Izabele na koje mogu staviti direktora a ne ih kopati van.
Što se može dogoditi, neće dobro roditi ili rasti?
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,361
Također svim vinogradarima sretan sv. Vinko. Nasad direktora sam podigao iz reznica ali mi sad nije imalo smisla opet uzgajati reznice ako imam već formirane trsove Izabele na koje mogu staviti direktora a ne ih kopati van.
Što se može dogoditi, neće dobro roditi ili rasti?
Trebal bi normalno roditi i rasti. Ja s cijepljenjem nemam iskustva, al sam isto videl da rade na zeleno. Mada ka mislim da bi bilo ok ko i voćku na pup ili raskol
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Kaj se tiče direktora (hotele,nohe, itd),najsigurnije je uzeti reznice sad kod rezidbe,po mogućnosti s takozvanom lulicom( račva drvenastog dijela s rozgvom) i plus četiri pupa. Svezati u svežnjeve i uroniti u vodu,po mogućnosti kišnicu, do jedne trećine. Nakon dvadesetak dana može ih se staviti u rasad ili direktno u red. Isto vrijedi i za Izabelu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@ŽeljkoKa,​

si probal od izabele dobiti bijelo vino? Seksarda je jako slična izabeli i ja sam uspjel. Doduše htel sam dobiti roze, a dobil sam boju poput direktora (nohe).
Čim sam zgreštal, odmah sam pocijeđeno del u bačvu. Računal sam da bu prešovina dala rozu boju, ali nije.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,361
iwanho
Izabele imaš tri vrste, bijelu, rozu i crnu. Sve daju bijelo vino ako odma prešaš. Ako bijelu i rozu maceriraš dobiš buš samo visoku žutu boju. Crna nakon 24 sata maceracije daje roze, a nakon 5 dana crveno vino. Crno nikak jer ima bijelo meso i pokožica to nemože obojiti
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Mi smo danas poslije podne obilježili blagdan svetoga Vinka, ili po našem domačem "Vincekovo".
Imali smo privilegiju da se i snijeg malo potrudio da nam uljepša i dan i brijeg 👌:
Vincekovo 22.1.22.png
IMG_20220122_151555.jpg
IMG_20220122_151548.jpg

"Trsek moj zbudi se dosti si spal" ...
 
Na vrh