• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

marek

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
121
Re: Slike vinograda

Da se i freza zabacit da se te linije suze, ali nisam imal snage za jos jedan prohod... mozda poslje neke kise dok zemlja omeksa...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: Slike vinograda

Je, smanjil budeš linije na 40cm....:(rofl):
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Jel mislite ovako
0oGOlt5.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Pod trs ne možes ali ja i sa velikom frezom idem sa skijom do trsa i ostane jako malo ne pofrezane zemlje tako da nema ni potrebe za malom frezom
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Da to je to...:cool2:
Krumpir, sve je to super kaj ti govoriš, ali pod uvjetom da imaš mlade i ravne čokote.
 

Bombero

Novi član
Tu od
4 Tra 2015
Poruka
4
Pozdrav svima!
Kupili smo klet i vinograd. Problem je što ja ne znam apsolutno ništa o obradi vinograda. Bio bih jako zahvalan, ako bi ovdje netko napisao kronologiju obrade vinograda kroz godinu. Što mi sve treba od alata i strojeva. Vinograd je u Moslavini, širina između redova je 2,80, do sada je vinograd obrezan i pošprican crvenim uljem. Zanima me sve, od toga kad i kako se gnoji, obrezuje, bere, koliko se puta i kada šprica? Isto tako što mi sve treba za napraviti bar solidno vino. (prve godine)
Hvala, svaki savjet je dobrodošao!!!
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Mislim da je najbolji savjet da nađes nekoga tamo ko već radi sve to da ti pokaže i objasni ili kopiraj druge heh jer mislim da je to sve jako teško nPisat jer tu nema šablone koje se držis pogotovo kod špricanja a sta se tice mehanizacije sve ovisi o veličini vinograda
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Prvo ga povezi.
A ostalo kako je krumpironja rekao. Nema univerzalnog nacina za obradu i zastitu.
Za dobro vino si nabavi inox bacve. Najlakse ga je ocuvat i najjednostavnije za odrzavat.
 

Bombero

Novi član
Tu od
4 Tra 2015
Poruka
4
Hvala na savjetu. Zaboravio sam napisati da je povezan. Jel bi ga sad trebalo okopati, a nakon okapanja pognojiti? Ako da, sa kojim gnojivom? Jel se to radi ručno ili strojno? :icon_rolleyes:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Ako imas vremena i nije ti tesko okopaj ga. Pogotovo ako je zagrnut jesenas. Sad pred kretanje vegetacije nebi bilo na odmet pognojit KAN-om. Moze i rucno mada bi bilo bolje deponatorom.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Koliko toga imas površina broj čokota? Mislim da mislis rucno kopat heh za gnoj je svejedno mi imamo deponator ali mozes to i rucno bacit i onda zafrezat,špricas ručno ili?
 
E

el pibe

Guest
Bombero,evo kaj za sad trebaš napraviti.1.Zatezanje žica i provjera stupova.Dok nisu narasli pupovi jer ak misliš poslije mahati po vinogradu sve budeš stresao dolje.Rekao si da je orezan vinograd.Ako je to napravljeno stručno, onda bi svaki trs(čokot)trebao imati dva lučnja i da su pravilno vezani.Pogledaj da netko nije ostavio rozgvu od prijašnje reznje.To obavezno treba spaliti jer se u tim ostacima mogu razviti i prezimiti forme pepelnice i još nekih bolesti. 2.Obavezno očistiti panjeve od stare kore jer ispod stare kore isto prezimljuju forme štetnika(jaja crvenog pauka,grinje).I za sada ti je najbolje pošpricati u kombinaciji na bazi bakra i sumpora Cuperblau i Chromosul 80.I dobro zaliti trsove i miran si neko vrijeme od svih napasti u vinogradu:(punch):
 

Bombero

Novi član
Tu od
4 Tra 2015
Poruka
4
Ima negdje oko 270 panjeva. Danas mi jedan iskusni vinogradar rekao da nije potrebno okapati, već da pošpricam travu ispod trsova! Sad tek ne znam što učiniti!?
 

hjah

Novi član
Tu od
2 Tra 2015
Poruka
27

hjah

Novi član
Tu od
2 Tra 2015
Poruka
27
Ima negdje oko 270 panjeva. Danas mi jedan iskusni vinogradar rekao da nije potrebno okapati, već da pošpricam travu ispod trsova! Sad tek ne znam što učiniti!?

Uvijek je dobro okopati, no ako si u zaostatku sa radovima, mozes i bez okapanja. Spricati je najlakse, to je istina (ja to ne prakticiram jer ne zelim zemlju dodatno trovati)
 
E

el pibe

Guest
Bombero,ovisi što odabereš znači imaš tri solucije:
1.Kopanje,tu je najviše posla ali možda i najbolja solucija.
2.Prskanje,protiv korova,ova metoda se nešto koristi u mojim krajevima unazad nekoliko sezona ali ja nisam pobornik takve tehnike i tu se isto slažem kako kaže hjah da se površina što manje tretira sa pesticidima.
3.Košnja,ako je vinograd zatravljen.Ja svoj vinograd kosim.To je moj osobni odabir i radim na takav način Za mene najprihvatljivije rješenje,ne velim da je najbolje ali kod mene funkcionira dobro.A i najviše je zatravljenih vinograda u mojim krajevima.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Heh ajmo redom danas pošpricano zimsko i paralelno se bacalo gnoj 15-15-15 pomiijesano sa briketiranim stajskim oko 1,5t sve zajedno
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    74.5 KB · Pregleda: 286
Na vrh