• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koronavirus

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
izgleda da tržnice ne budu zatvorene, veći je strah od gladi nego od virusa...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ovih dana sam čuo jednu jako idiotsku izjavu naše političke vrhuške (BiH).
Kaže čojek da u nedostatku uvoza se mora aktivirati domaći proizvođači , to su oni isti domaći koje je država godinama ubijala uvozom.

Pa tako da u moru negativnih informacija počinjem gledati samo one dobre , znači aktivirat će se domaća proizvodnja i seljak bi mogao biti cijenjen i plaćen.
Druga dobra stvar , sve kladionice zatvorene , znači ljudima će ostati koji dinar više u džepu što i nije loše.

A ovo će definitivno da potraje , ova priča sa dvije nedjelje je samo ulaznica u veću i težu situaciju koja je neizbježna te se moramo prilagoditi tim uslovima.

Gledao sam nekad davno neki dokumentarac o Černobilu koji se zove ''nevidljivi neprijatelj'' i ova me situacija jako podsjeća na to.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Halo drustvo,sesti dan sam u samoizolaciji i zasad nemam zdrastvenih problema.Pa evo idruge strane medalje onih koji su u samoizolaciji.Nemoguce je 100% ne dolazit u neki oblik kontakta sa ukucanima i jako me vrijedja misljenje i prijetnje nekih ljudi opcenito ne samo na forumu.Metak u celu,bodljikave zice,stvarno je velika panika medju nama a to je mozda nekome cilj.SVI vidimo da su mjere svuda zakazale jer smo nespremni docekali koronu,kako osobno tako i vlast.
Virus ce se prosiriti asamoizolacije ga usporavaju i zato se treba pridrzavati,zasad ide dobro no neznam kak je onima koji se ne sluze ili nemaju Internet ili ukucane.Sigurno im nije lako pa ich razumijem da odu nanjivu,ja bih takodjer da smijem najradije otiso u moju sumu da nesto korisno radim,cistim,cupm korov...
Ajde malo stanimo svi zajedno u zbor i izvucimo nesto poucno iz ove" prilike",postanimo ljudi,uzmimo moc novcu,pocnimo ljude, stvari a pogotovu prirodu gledati blagim ocima,ne cinimo sto ne zelimo da nama cine.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja delam u stranoj firmi, tu u Hrvatskoj, i te sve mjere koje donose ovi naši “gore” mi prakticiramo nekoliko dana unaprijed, tak da si mislim da to kopiraju izvana. Nikaj nisu sami donesli.
A kaj se tiče samoizolacije, mislim da svaki onaj koji ju krši treba bit drastično kažnjen. Ne moraš imati nikakve simptome da bi bil zaražen, a dva tjedna traje “inkubacija” virusa. Dakle tek je kroz dva tjedna moguće skužiti dal ti je kaj ili nije. Kad bi ta dva tjedna “laufali” okolo oni koji su zaraženi, bilo bi gadnih posljedica.
Nisam po prirodi paničar i vjerujem da nebi hmrl od korone, ali se bojim posljedica u smislu financijskog stanja svoje obitelji jer većina toga ovisi o meni.
Nitko mi ne garantira punu plaću, čak spominju neke minimalce, kaj mi nije nikakvo rješenje.
Možda netko ne misli tak, ali ja to tak vidim.
Eto.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Hotela, ja razumijem ljude koji su zbog ove situacije završili kao "žigosani" ni krivi ni dužni jer su se našli u krivo vrijeme na krivom mjestu zbog korice kruha koju su pokušali zaraditi. I vjerujem da im nije lako dangubiti danima u izolaciji a na kraju bu ispalo da nisu prenositelji. A opet, kak se bu osječal čovjek koji je čovjek ako mu se bolest pojavi, a sazna da je on zarazil svog kolegu koji je to onda prenesel na svoje starce...
I zato svaka čast onima koji se pridržavaju karantene koja im je određena.

Kaj se patke koju ZJ spominje, možda i bude ispalo tak, ali mrtvi kojih je sve više ne govore u prilog toj patki. Nadam se da kod nas bude čim manje takvih patki.

Tu na ovom našem forumu smo večinom ljudi kojima poljoprivreda nije strano zanimanje. Svako od nas ima koji kvadratič zemljice i kakvu motičicu. Gladni nebumo, možda nebumo stigli zadovoljiti svoje životne apetite ali mišljenja sam da se trebamo pripaziti pa dalje kak bu. Naši mladi nek budu bolje sreče nego ove naše generacije koje su prošle krizu 90-tih, privatizaciju, recesiju... pa prešli bumo i ovu globalnu nekak.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Halo drustvo,sesti dan sam u samoizolaciji i zasad nemam zdrastvenih problema.
"hotela Moja podrška, da ostaneš zdrav, bez problema i uspiješ u tome što prije."

Ljudi u samoizolaciji mogu imati ozbiljne probleme ako im drugi još zagorčaju situaciju, a ti drugi se ne zapitaju da li ih izolacija nije zatekla nespremne, imaju li dovoljno namirnica, treba li im nekakva pomoć.
Ovo se danas odigravalo u našem susjedstvu, saznao sam preko telefona: jedna naša susjeda je u toku poslijepodneva prijavila bračni par, povratnike iz Austrije "da hodaju po svojem dvorištu i nešto rade", a ti ljudi su došli jučer nakon nekoliko mjeseci izbivanja doma. Ti ljudi su se uredno telefonski prijavili doktoru, nemaju za sad nikakvih simptoma, doktor im je rekao "neka budu u samoizolaciji". Pa nije valjda da moraju samo sjediti iza zatvorenih vrata u sobi, naravno nisu izašli na ulicu, nisu išli u trgovinu, nisu išli nikome u goste, što sad razapeti te ljude ako su bili vani, na svojem dvorištu?
A kako će ti ljudi u samoizolaciji sutra nabaviti kruh, mlijeko, tjesteninu, rižu, cigarete, bilo što, ako im mi drugi ne pomognemo u tome. Prijava kretanja po dvorištu im nije pomoć, ali telefonski razgovor s njima je pomoć, nabava potrepština za njih u lokalnoj trgovini je pomoć, tako razmišljam ja i moji i sutra u jutro im budemo nabavili i dostavili sve što budu trebali, uz poštivanje svih mjera opreza, ali ljudima treba suradnja a ne prijave.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Plus, ovi tvoji susjedi su bili doma na svome dvorištu bez kontakta s ostalima i postivali su tu samo izolaciju.
Onaj s čijim postupcima se ja nebi slozil je vozil gnoj kroz selo na svoje polje... možda je usput s kim i popil po jednu jer se dugo nisu vidli ili razmjenil koju riječ i još na kraju napal policiju da ga prati putem signala mobitela i daval savjete drugima kako izbječi da ih uhvate u kršenju izolacije. Ima ih i u mojem kraju koji hodaju ili su hodali po birtijama ali su ih ipak pomalo prizemljili.

Kina je uspjela riješiti problem s koronom zbog toga jer su u stanju ljude zaplašiti puškama, višegodišnjim kaznama zatvorom... a ovi naši nebi ni tih par dana se jednostavno maknuli s scene za dobro svih nas.

Naravno da tim ljudima treba pomoci oko nabavke stvari i bilo čega dok su prisiljeni biti izolirani od ostalih.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Podržavam samoizolaciju i naravno da je se treba držati,ali kak je i @plus napisao,ako si sve napravio po uputama i na svom si dvorištu ili vrtu i nemaš apsolutno nikakvih kontakta s nikim,kaj te tko ima prijavljivati ako ti sam ništa ne osjećaš nego samo čekaš da prođe tih 14 dana?
S odlaskom na polje se nebi baš složio da je kršenje toga ako si sjeo u traktor i otišao radit par kilometara od kuće. Pa normalno da nećeš stat kod svakog drugog susjeda i popit gemišt nego si hoćeš napraviti posao,sam sa sobom u traktoru.
U ovo vrijeme se prvi nebi držao toga već nebi izlazio iz traktora i samim tim nema bolje izolacije od bilo koga,pa čak i od žene 😉jer si nikako nebi mogo priuštit 14 dana sjedenja doma i kopanja nosa u sezoni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
I obična se gripa širi na isti način i svake godine umre nekoliko ljudi od sličnih komplikacija.
Ne velim da je ovo bezazleno, ali ovakve masovne histerije nam ne treba.

A kaj je s ukućanima "sumnjivih"? Kak da odu kupiti nekaj za jesti? Svaki ili svaki drugi dan im treba bar kruh i mlijeko.

Jel se netko pita od kud državi tolike novčane zalihe ili budu ispraznili privatne račune? Za koliko stoljeća nas budu zadužili?
Prevelika je ovo magla i pitanje je kaj se (sve) skriva iza nje.

Od sutra (navodno) misle zatvoriti dućane u kojima je manje ljudi nego u šoping centrima? Kak kupiti rezervni dio za stroj koji je stal na polju ili obični šaraf? Kak kupiti vreću cementa ili sjeme/gnoj/zaštitu?

Slijedeći korak je obavezno čipiranje ljudi "da je lakše pratiti kretanje", kak cuckih, skup s obaveznim cijepljenjem...sam Bog zna čim. Jednostavno ne vjerujem ovom prisilnom zatvoru.
Sjetite se mojih riječi za par godina...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Čipirali su te onaj dan kad si prvi mobilni telefon kupil, onaj dan kad si štednu knjižicu karticom zamjenil, kad si prvu mail adresu napravil....više povratka nema.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
I meni se stalno mota to pitanje u glavi, ali kojih proizvoda ako krenemo redom čega imamo dostatno za svoje potrebe.....hmm...jako malo. Sustav je naopako u vozimo svega.
Piletinu nije problem proizvesti ali mlijeko jest (jer krava nema) , sektor svinjogojstva u banani kao i povrćarstva... itd.

Naši proizvodi bit će traženi i tome se veselim ako bude tako, samo se neka omogući da proizvedemo (o cjenama nebi neka bude isplativo) . Samo za primjer ali danas me zvali i pitali tko ima odbojke za prodati, hranili bi za sebe kak ti.
Nemamo proizvodnje a nismo krivi, proizvodimo poticaje i dobro nam ide... Ali evo nam situacije kad treba razmislit

Potpuno se slažem s tobom sve, mi uopće nemamo proizvodnje nikakve i stalno pratimo Europu koja konstantno gura eko očuvanje prirode, cvjetne trake itd. umjesto prave konvencionalne proizvodnje. Sad će te cvjetne trake tako i jesti.
Ja mislim da makar i ovakva situacija, za nas nema sreće jer eto već kažu putevi su dogovoreni za dopremanje hrane i sveg potrebnog.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
@MUHA
Ima, ima. Svega se toga mogu odreći, novac može podići netko drugi...
Nije to poanta, ali kužim kaj noćeš reći.

...Ja mislim da makar i ovakva situacija, za nas nema sreće jer eto već kažu putevi su dogovoreni za dopremanje hrane i sveg potrebnog.
Da, ali vjerojatno nije osiguran izvoz naših proizvoda. Bit ćevrlo brzo jeftine zemlje za kupiti nekima koji nas "opskrbljuju" hranom...kojoj će u dućanima cijena vrlo brzo skočiti...
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,922
Financijski ovo bu veliki udar, možda i najveći koji smo doživjeli. Neke djelatnosti se doslovno raspadaju, uslužne prije svega, pa hrpa stomatologa koji su radili samo s Talijanima, kina, putnički prijevoz ...gomila toga.
Ovdje u Zagrebu znam više ljudi moji su morali svim zaposlenima dati otkaze i poslati ih na burzu.
Kao i svako vrijeme krize ovo je dobar trenutak da vidimo koliko je u stvari sistem krhak, jedan virus ga izokrene naopačke ko od šale.
Sad svako od nas može vidjeti što je stvarno važno, a što smo mislili da je jako važno.
Konzumerizam nas je udaljio jednog od drugog i od sebe samog. A evo sasvim dobro nam ide i ovako, možda nas virus zbliži kad već sami nismo mogli. ❤️
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
"Evo mene opet da Vam kvarim dan".
Supruga upravo razgovara telefonski sa susjedom povratnicom iz Austrije, da im odemo po potrepštine.
Dopustite mi da samo još malo proširim moj stav. "Ljudi koji se nađu u samoizolaciji u svojoj obiteljskoj kući, a ponašaju se odgovorno, dakle ne izlaze na ulicu u razgovor prolaznicima, ne idu u krčmu, ne idu u dućan, a rade nešto na svojem ograđenom dvorištu, to MORA biti normalno." Druga je stvar život u stambenoj zgradi, s više katova i više stanova na jednom hodniku. Tu se ljudi naprosto moraju susretati i približiti u liftu, na stepenicama, ispred ulaza u zgradu... Dakle tim je ljudima doista najbolje da se drže svoja četiri zida.

Po pitanju traktora i samoizolacije, na žalost sistem je takav kako ga pojedinci na terenu tumače, a osobno se mogu složiti da je najpametnije osobi u samoizolaciji ne izlaziti "iz dvorišta" i ne testirati "drugo mišljenje" i riskirati kazne.

Da se razumijemo niti ja nisam "bezbrižan" jer imam živog oca sa preko 80 godina života i punicu sa preko 75, dakle zbog njih se moramo i mi ostali paziti, ali da jedan drugome ne možemo pomagati, nego susjedu zvati policiju, jer ga vidiš na njegovom dvorištu, e bome to doista ne razumijem. ((Evo idemo u nabavu za naše susjede, ja i supruga. Predali im budemo (ostavili potrepštine ispred uličnih vrata) na siguran način i još iza toga napravili osobnu dezinfekciju ruku itd., itd.))

Budimo jako, jako svi oprezni, ali nemojmo ulaziti u paniku i nastojmo pomagati potrebitima.

Srdačan pozdrav
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Pozdrav, a zna li netko ima li ovo veze i za OPG-ove?
 

Prilozi

  • A0A2FBBE-FE8A-4A15-BF85-D70D1C72105D.png
    A0A2FBBE-FE8A-4A15-BF85-D70D1C72105D.png
    153.4 KB · Pregleda: 40

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
U nedelju presao granicu tj usao u HR, totalna izolacija trajala samo 12h, tj do ponedeljka ujutro (iskljucivo kuca, nema njive itd), da bi mi u ponedeljak rekli da je ukinuto, smem da se krecem, samo ne mogu van granica HR.
Covek je jedan dobio kaznu, jer je dosao iz svabije al se nije prijavio policiji ni doktoru. Ja sam to uredno odradio.

Informacije i zabrane se menjaju bukvalno iz sata u sat. Danas odoh lesnik kopati, ovo ludilo ima da se poveca na mesec- dva... a to je previse vremena da budem u mom selu :hahah:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bravo kolega plus,sad nam je prilika da se vrati ljudskost i uzmemo moc bankama i onima koji stoje iza njih.
Po mome ovo je svenamjerno da se nama manipulira a opet se stvorila mogucnost da se nasi politicari oslobode okova onih koji su ih instalirali.
Bilo bi dobro da se sve burze sruse i propadnu banke te si mogu dionicama obrisati rit.Tada bi opet postali nezavisni i slobodni,prvi Korak je strogo kontrolirati ljude i robu koji ulaze u EU te se postepeno okrenut svojoj proizvodnji i poljoprivredi.
Zatim opet trgovat robom izmedju zemalja a dionice i menadzere strogo zabranit zauvijek.
Nek bude opet bogat onaj koji ima cetiri krave u selu.

ps.da se ne naljute nasi susjedi i braca(bivsa juga) ne odnosi se na njih
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Lepo ti prijatelj pišeš.
Samo iz prakse znamo da uvijek sirotinja izvuče deblji kraj.
“Bože čuvaj ti, naše golubove i sirotinju, jer bogati se ionako za sebe pobrinu.”
 
Tu od
28 Stu 2019
Poruka
74
Pozdrav svima.

S obzirom na novonastalu situaciju i sinoćnju zabranu većine toga, kao i kod svih, tako je i naša maloprodajna trgovina zatvorena.

Ne smijemo imati nikakav kontakt sa kupcima, i ne smijemo imati (do daljnjega) na webu način plaćanja = otkupno (zbog kontakta sa novcima).

Međutim, web trgovina RADI. Ujutro u 6:45 na parkiralištu čeka gospođa koja inace kupuje robu kod nas, njezini mlinovi rade (njezini mlinovi i MORAJU raditi) i puklo joj je remenje na strojevima, razumijem da joj je frka, ali jednostavno joj NE SMIJEMO prodat to remenje, između ostalog i zato što porezna prati fiskalizaciju bilo kakvih računa što je strogo zabranjeno.

Situacija je takva kakva je i zakona se moramo prirdržavati.

Uglavnom, ako ikom treba informacija, naš web shop RADI normalno i dostave na području cijele Hrvatske rade NORMALNO.

www.trgo-agencija.hr
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh