• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG kao dodatna djelatnost i knjige

  • Temu pokrenuo jedna mama
  • Datum prvog posta
J

jedna mama

Guest
Na početku se odmah ispričavam ako mi nisu jasna pitanja. Ovako:

Suprug i ja smo zaposleni. Od planirane sadnje lavande nema ništa jer nisam dobila neki novac koji mi je firma dugovala. Nema veze. Na našem hektaru zemlje uz kuću sadit ćemo jutro i pol kukuruza i pola jutra duhana berleja.

U vezi ovog berleja napravili smo ugovor sa firmom koja otkupljuje duhan, jučer motikali i sve pripremili za "leju". "Problem" je sa kukuruzom. Naime, ja taj kukuruz niti mislim predavati nekoj zadruzi, niti mislim zadržati za sebe. Moji starci na veliko hrane piliće, kupuju svu hranu, tako da bi taj kukuruz išao njima.

Imamo nekih peripetija sa bivšim zakupcem naše zemlje, i kad se to riješi, prijavljujemo za poticaje za kukuruz i duhan.

Kako država gleda na to što ćemo mi pokupiti poticaje za kukuruz, a nećemo ih nikuda predavati ? Starci piliće hrane i prodaju "na crno". Novci na ruke od kupaca i to je to. Da li se taj kukuruz koji se ne predaje dalje, može koristiti kao za osobne potrebe, mislim za hranjenje stoke. Ja ništa od stoke ne držim, mozgam da mi se neće pojaviti neka inspekcija i da kažu "što vam je sa kukuruzom za koje ste pokupili poticaje ?".

Poticaji u vidu repromaterijala nam trebaju da bi uopće posadili parcelu, da ne leži zemlja.

Ima li ikakvih provjera u vezi ljetine ako su dignuti poticaji ? I ako se navede da je za osobne potrebe, da li itko hoda po dvorištima i broji kokoši i svinje ? Ja imam posla preko glave i u firmi, doma sa klincima, u vrtu, na nedovšenoj kući , pa nemam ni kokoši ni svinja, a od životinja imam jedino mačku.

Što se treba u našem slučaju voditi od knjiga i da li se uopće trebaju voditi ikakve knjige ?

Znači, OPG kao dodatna djelatnost. REgistrirani smo i upisani u Upisnik. Ovo nam je prva godina da ćemo nešto raditi sa tom zemljom.

Kužim da trebam kad se budu predavale porezne prijave u veljači dogodine, prijaviti i te poticaje za duhan i kukuruz kao prihod. Da li već sad trebam voditi išta od knjiga ? I koje ? Želim da sve bude što više moguće "čisto" sa državom u vezi knijga.

Neto prihodi meni i suprugu su oko 50-55 tisuća godišnje skupa, od naših plaća. Imamo pravo na olakšice zbog djece, stambenog kredita, a moj III mirovinski stup ni ne prijavljujemo jer nemamo potrebe, sa djecom i stamb. kreditom smo oslobođeni poreza odnosno ako je što i uplaćeno od naših poslodavaca, vrate nam nazad.

Ne vjerujem da bi nam svi naši prihodi od plaća, poticaja, dobiti od duhana prelazili 100.000 kuna. To velim zbog sustava PDV-a koji bih izbjegavala što duže mogu.

a što sa kukuruzom ? Kakva je to dobit ? da li postoje neke tablice u kojima se veli koliki je prinos i prihod od jutro i pol kukuruza ?

Da ne bi neko meni kad budem prijavljivala porez, rekao "Slušaj ženska, di ti je onaj kukuruz? Dobili ste poticaj, što je sa prinosima?"

da rezimiram; koje knjige odmah na startu moram voditi, da li uopće moram voditi knjige jer ćemo tražiti poticaje, i što sa ovim poticajima ako nikamo ne predajemo ljetinu za prodaju.

unaprijed se zahvaljujem na event. odgovorima, i nadam se da su mi pitanja bila dovoljno jasna

bok
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
ako se ne varam za kuruzu moras priloziti deklaraciju sa vrece od sjemena i racun da bi dobili poticaj.zasto nebi koristili kuruz u svoje ili bilo koje svrhe ako ste dobili poticaj?iako nevidim smisao da ce itko sijati kuruz,ako ste gledali jucer poljoprivrednu emisiju cijena obrade,pripreme i sjetve za 1ha kuruze kosta oko 13000kn,poticaj je 2250kn,pa me zanima ko ce pametan ici sijati kuruz,trositi te novce da bi dobio 6 puta manji poticaj?iako se moze ustedit na gnoju,i nekim stvarima,ali nema racunice...nije li minimalna mjera za poticaj za kuruz jedan hektar?
mislim da ce smiljan odgovoriti na sva pitanja:)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tek sad sam vidio post, a posto sam "prozvan" red je da dam misljenje. Dakle ovako, makar mi prica sa kuruzom nije bas bliska ....

jedna mama kaže:
Na početku se odmah ispričavam ako mi nisu jasna pitanja. Ovako:

Suprug i ja smo zaposleni. Od planirane sadnje lavande nema ništa jer nisam dobila neki novac koji mi je firma dugovala. Nema veze. Na našem hektaru zemlje uz kuću sadit ćemo jutro i pol kukuruza i pola jutra duhana berleja.

U vezi ovog berleja napravili smo ugovor sa firmom koja otkupljuje duhan, jučer motikali i sve pripremili za "leju". "Problem" je sa kukuruzom. Naime, ja taj kukuruz niti mislim predavati nekoj zadruzi, niti mislim zadržati za sebe. Moji starci na veliko hrane piliće, kupuju svu hranu, tako da bi taj kukuruz išao njima.

Imamo nekih peripetija sa bivšim zakupcem naše zemlje, i kad se to riješi, prijavljujemo za poticaje za kukuruz i duhan.

Kako država gleda na to što ćemo mi pokupiti poticaje za kukuruz, a nećemo ih nikuda predavati ? Starci piliće hrane i prodaju "na crno". Novci na ruke od kupaca i to je to. Da li se taj kukuruz koji se ne predaje dalje, može koristiti kao za osobne potrebe, mislim za hranjenje stoke. Ja ništa od stoke ne držim, mozgam da mi se neće pojaviti neka inspekcija i da kažu "što vam je sa kukuruzom za koje ste pokupili poticaje ?".

Poticaji u vidu repromaterijala nam trebaju da bi uopće posadili parcelu, da ne leži zemlja.

Ima li ikakvih provjera u vezi ljetine ako su dignuti poticaji ? I ako se navede da je za osobne potrebe, da li itko hoda po dvorištima i broji kokoši i svinje ? Ja imam posla preko glave i u firmi, doma sa klincima, u vrtu, na nedovšenoj kući , pa nemam ni kokoši ni svinja, a od životinja imam jedino mačku.

Što se treba u našem slučaju voditi od knjiga i da li se uopće trebaju voditi ikakve knjige ?

Znači, OPG kao dodatna djelatnost. REgistrirani smo i upisani u Upisnik. Ovo nam je prva godina da ćemo nešto raditi sa tom zemljom.

Kužim da trebam kad se budu predavale porezne prijave u veljači dogodine, prijaviti i te poticaje za duhan i kukuruz kao prihod. Da li već sad trebam voditi išta od knjiga ? I koje ? Želim da sve bude što više moguće "čisto" sa državom u vezi knijga.

Neto prihodi meni i suprugu su oko 50-55 tisuća godišnje skupa, od naših plaća. Imamo pravo na olakšice zbog djece, stambenog kredita, a moj III mirovinski stup ni ne prijavljujemo jer nemamo potrebe, sa djecom i stamb. kreditom smo oslobođeni poreza odnosno ako je što i uplaćeno od naših poslodavaca, vrate nam nazad.

Ne vjerujem da bi nam svi naši prihodi od plaća, poticaja, dobiti od duhana prelazili 100.000 kuna. To velim zbog sustava PDV-a koji bih izbjegavala što duže mogu.

a što sa kukuruzom ? Kakva je to dobit ? da li postoje neke tablice u kojima se veli koliki je prinos i prihod od jutro i pol kukuruza ?

Da ne bi neko meni kad budem prijavljivala porez, rekao "Slušaj ženska, di ti je onaj kukuruz? Dobili ste poticaj, što je sa prinosima?"

da rezimiram; koje knjige odmah na startu moram voditi, da li uopće moram voditi knjige jer ćemo tražiti poticaje, i što sa ovim poticajima ako nikamo ne predajemo ljetinu za prodaju.

unaprijed se zahvaljujem na event. odgovorima, i nadam se da su mi pitanja bila dovoljno jasna

bok

Sto se tice knjiga moras voditi samo knjigu ulaznih i izlaznih racuna. meni za to sluzi ;) jedna kutija za cipele u koju sve trpam, a onda sa vrmena na vrijeme je poslozim i unesem podatke u excel tablicu. Ja to silom prilika radim svaka tri mjeseca posto sam u PDV-u, a da nije toga to bi se vjerojatno svelo na jednom godisnje ;)

Sto se godisnje porezne prijave na dohodak tice sa OPG-om unosis dio "prihod od samostalnog rada". U to knjizis sve prihode, ali i priznate rashode (dakle sve sto si kupila sa racunom a ima veze sa poslom plus npr. putni nalozi, cestarine, 70% telefona itd itd). Porez ti se racuna da se prihodu od nesamostalnog rada nositelja dodaje prihod od OPG-a (umanjen za troskove, naravno). Da kukuruz i planiras prodavati mislim da nije problem. Na 1Ha mozes imati npr 10 tona kukuruza (a kod tebe je 1.5 jutro cca 0.7 Ha, dakle maksimalno 7-8 tona), da je po kunu (a nije) to je 8.000 kn i poticaj sveukupno ti je prihod 10.000 kuna. Direktnih troskova (sjeme, gnojivo) za koje dobijes racun imas podosta, vjerujem 5-6 tisucica. Ostaje troskovima "pokriti" jedno 5-6 tisuca. To ti moze biti plavi diesel (ako sam nemas traktor ima ga susjed), hrpa stvari sto ces sama kupiti, putni nalozi (za to mozes u NN kupiti obrazac i svaki put kad ides nekuda (vise od 12 sati) vezano za poljoprivredu si pises npr. dnevnicu od 170 kn, koju ne moras isplatiti ali ti se priznaje kao trosak ) itd itd. Ono sto ostane se dodaje prihodu od nesamostalnog rada i placa porez i doprinosi. Okvirno (jako okvirno, nemoj me drzati potpuno za rijec) racunaj da ce ti na ono sto ostane od OPG-a, a ako nije puno, obaveza biti cca 20%

Dakle, od knjiga moras imati samo evidenciju ulaznih i izlaznih racuna, eventualno putne naloge Sto se tice poticaja ako se nigdje ne proda kukuruz, mislim da to nije bitno, ali nisam 100% siguran. A kontrola? Pojma nemam, ali posto ces stvarno saditi kukuruz nebi trebalo biti problema. Ako i dodju samo im pokazes strniste di je kukuruz stvarno bio.
Inace, sada je za poticaje obaveza da si u sustavu dohodka (odnosno nositelj OPG-a) sto vec jest.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Moje razmišljanje i nedoumice odnose se više na temu OPG ili obrt, ali vidim da se o tome nije pisalo gotovo godinu dana pa ne znam jeste li u međuvremenu svi uspjeli saznati što vas zanima. Naime problem je slijedeći: suprug je u mirovini i navodno više ne može biti nositelj OPG, pa bismo OPG trebali prebaciti na mene, tj. ženu zakonitu. U međuvremenu nam je potencijalni knjigovođa savjetovao da otvorimo obrt jer da to ima nekih prednosti u odnosu na OPG. Inače do sada nismo bili u sustavu PDV-a, a sada razmišljamo da krenemo s tim, bilo kao OPG bilo kao obrt.
Sugestije, savjeti, razmišljanja?!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam pokusavao saznati razliku izmedju OPG-a i obrta i jedino sto sam uspio saznati je da je razlika u djelatnosti i upisniku gdje se upisujes tako da bih cijenio misljenje knjigovodje zasto je bolji obrt ;) a i cini mi se da me porezni referenti smatraju obrtnikom (makar imam samo OPG)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
e viš isto i mene mučilo i ko odgovor sam dobil:pa gospon vi ste proizvođač tak da vam je i nije isto OPG ili obrt.

o.k aj recimo proizvodim hranu stočnu i meso(svinje),a po tome kak oni to tumače isto jel proizvodim hranu ili primjerice plastične kante.
sam ovo je poljoprivredni proizvod, a ono industriski. i može i jedno i drugo radit jedan čovjek i od toga ak opstane na tržištu živjet i nemora bit u sustavu PDV-a.
i ko obrtnik moraš imat završenu školu ili zaposlenu osobu za poso koji radiš.
primjerice nemreš otvorit obrt za prijevoznika a nemaš završenu prometnu školu ili prekvalifikaciju,vač moraš zaposlit osobu koja to ima,bar je tak bilo jedino ak se kaj promenilo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
U sustini je isto. Ja nisam shvatio razliku, osim da se upisuju u dva razlicita registra. Inspekcija, porezna uprava i ini za obrt trazi obrtrnicu za OPG rjesenje u upisnik OPG-ova....

Ovo objasnjenje sa proizvodjacem mi ne drzi vodu. Obrtnik moze biti i prevoditelj i odvjetnik, a nista ne proizvode ....
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
Koja je razlika osnuje li nezaposlena osoba OPG u sustavu PDV ili zaposlena, tj ima li takav OPG osnovan od strane zaposlene osobe neka ograničenja u poslovanju u odnosu na drugi navedeni? Ili je razlika samo u poreznim prijavama i doprinosima?
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
pozdrav svima.
sad imamo opg koji nije u sustavu PDV-a, inače imamo krave.
zanima me ako bi ušao u sustav PDV-a da li onda mogu raditi i neke nepoljoprivredne djelatnosti i za to izdati račun? Ili naprimjer javiti se na neki javni natječaj za posao koji mogu napraviti sa traktorom, npr neki komunalni poslovi?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pitati u apprrr, ne znam koje sve dodatne djelatnosti ima OPG, ali sumnjam.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
ako se ne varam za kuruzu moras priloziti deklaraciju sa vrece od sjemena i racun da bi dobili poticaj.zasto nebi koristili kuruz u svoje ili bilo koje svrhe ako ste dobili poticaj?iako nevidim smisao da ce itko sijati kuruz,ako ste gledali jucer poljoprivrednu emisiju cijena obrade,pripreme i sjetve za 1ha kuruze kosta oko 13000kn,poticaj je 2250kn,pa me zanima ko ce pametan ici sijati kuruz,trositi te novce da bi dobio 6 puta manji poticaj?iako se moze ustedit na gnoju,i nekim stvarima,ali nema racunice...nije li minimalna mjera za poticaj za kuruz jedan hektar?
mislim da ce smiljan odgovoriti na sva pitanja:)

Ne znam odakle kalkulacija 13000 kuna za hektar, meni se i polovica čini previše?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
gledao u poljoprivrednoj emisiji,i ja sam se cudio kalkulaciji,pa neznam da li su tu isle rate kredita od mehanizacije,stala ili cega vec...ali da su pretjerali jesu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh