• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG- promet do 85000 kn - van sustava PDVa

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
znaci ako poslujes s gubitkom nema povrata poreza?mislim stvar je jednostavna,znaci prva godina je najveci ulog ako bilo sta radis....ako imas dugotrajne nasade nemoezs iste godine imati plod i knjiziti dobitak,tako da si u gubitku i onda nema povrata poreza?malo mi je to cudno il sam nesto krivo razumio?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Povrat je za nesto sto si vec platio. Ako nisi platio, nemas sto ni vratiti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
primljeno na znanje:)

neovisno da li knjizis dobitak ili gubitak?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ja jedino tako mogu protumaciti. Problem moze biti ako porezni referent pojma nema pa ide nekom svojom blesavom logikom. Tada treba traziti sefa i sefovog sefa za objasnjenje i referencu u propisu.
 
M

Mare

Guest
Smiljanu (a i svima ostalima zahvaljujem na odgovorima )
Pomogao si mi oko nekih nedoumica, no to sad otvara još novih pitanja,... :D
mislim da ću otići do porezne jedan od ovih dana. Ako nešto pametno saznam postat ću ovdje na forum,:)
Pozdrav,
M.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mare kaže:
Smiljanu (a i svima ostalima zahvaljujem na odgovorima )
Pomogao si mi oko nekih nedoumica, no to sad otvara još novih pitanja,... :D
mislim da ću otići do porezne jedan od ovih dana. Ako nešto pametno saznam postat ću ovdje na forum,:)
Pozdrav,
M.
standardno :) Sto vise znas to vise pitanja imas i ne zadovoljavas se odgovorom "To je tako"
Evo, reciom ova prica sa nemogucnoscu povrata poreza (ne znam dali je rijec o porezu na dohodak ili PDV, ali ajmo se skoncentrirati na dohodak) bi bilo zanimljiv odgovor. Dakle, dali se moze dobiti povrat poreza na dohodak iz nesamostalne djelatnosti, ako se knjizi gubitak od samostalne djelatnosti? Pretpostavljam da je odgovor da to nema veze, ali vise misljenja je vise misljenja ;)
 
M

Mare

Guest
Ipak imam još par pitanja prije nego odem do porezne,:)
Šta ako NE ŽELIM poticaje od države, ali svejedno otvorim OPG:
1. možete li konkretno reći koje knjige moram voditi u situaciju da želim izdati račun za prodanu robu, a situacija može biti takva da možda uspijem nešto prodati, a možda i ne, pa zadržim sve za sebe.
2. da li ima smisla otvoriti OPG ako u ovom trenutku nemam nikakvih izdataka i primitaka, i da li u tom slučaju moram voditi knjige - znači npr OPG je otvoren, ali će početi nešto stvarati tek za 2 g....
Puno hvala!
M.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
1. Po mome sudu cim i jednu lipu prodas sa racunom moras voditi knjigu ulaznih i izlaznih racuna i jednom godisnje raditi poreznu prijavu. Kniga racuna moze biti excel tablica u kojij su kolone tipa: rbr, datum racuna, broj racuna, ime izdavatelja, iznos i sl.
2. Otvoren OPG ne znaci nista sto se tice vodjenja knjiga. Dakle imas OPG koji ne radi nista i nema nikakvih obaveza prema drzavi (barem zasad, a vjerujem da nece ni u slijedecih par godina mjenjati). Radi se o tome da je OPG (samo) upisnik pri Ministarstvu poljoprivrede. Ako nista drugo otvaranjem OPG-a imas pravo kupovati odredjenu kolicinu (po Ha povrsina ili broj grla stoke) plavog dizela. Taj dizel mozes, ako nista drugo prodati/ustupiti susjedu koji u svoj traktorrcic nalijeva, skuplje i losije, loz ulje. Ili mozes s njime placati usluzne radove.

kako ono kazu financijski konzultanti: Ovo je samo misljenje, a ne savjet ;) :)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Smiljan kaže:
Mare kaže:
Smiljanu (a i svima ostalima zahvaljujem na odgovorima )
Pomogao si mi oko nekih nedoumica, no to sad otvara još novih pitanja,... :D
mislim da ću otići do porezne jedan od ovih dana. Ako nešto pametno saznam postat ću ovdje na forum,:)
Pozdrav,
M.
standardno :) Sto vise znas to vise pitanja imas i ne zadovoljavas se odgovorom "To je tako"
Evo, reciom ova prica sa nemogucnoscu povrata poreza (ne znam dali je rijec o porezu na dohodak ili PDV, ali ajmo se skoncentrirati na dohodak) bi bilo zanimljiv odgovor. Dakle, dali se moze dobiti povrat poreza na dohodak iz nesamostalne djelatnosti, ako se knjizi gubitak od samostalne djelatnosti? Pretpostavljam da je odgovor da to nema veze, ali vise misljenja je vise misljenja ;)


svaki obrtnik mora paušalno uplačivati akontaciju poreza na dohodak svaki mjesec ( mali obrti minimalno 200-300kn)-
znači ne govorimo o PDVu . imaš u poreznoj upravi otvoren tzv.Ž.R na kojem stoji koliko si uplatio AKONTACIJE poreza na dobit. na kraju godine knjige pokažu kako si poslovao i ako si negativan dobiješ "povrat poreza na dohodak" koji si preplatio nazad i tu nema nikakvih problema. ali samo ti vrate natrag novce koje si ti njima uplatio( ne državne nego tvoje s kojima su radili godinu dana bez kamate )

mnogi taj novac ( ako procijene da će poslovati negativno ) ne uplačuju, ali onda nema ni povrata ( to si smiljane dobro rekao ) poreza. to je ona stavka u obračunu plače u starim postovoma a zove se porez na dohodak. to se zbroji tokom godine i kad napraviš poreznu prijavu vidi se koliko si TI UPLATIO iz plače i da li ti se ima što za vratiti.
minimalac je sada bruto oko 3.200kn po novom ( toliko te košta radnik sa minimalnom plačom, od toga on na ruke dobije oko 2.100kn, a ostalo su obaveze ) to je najnoviji obračun od 01.07.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
KOBAC kaže:
svaki obrtnik mora paušalno uplačivati akontaciju poreza na dohodak svaki mjesec ( mali obrti minimalno 200-300kn)-
znači ne govorimo o PDVu . imaš u poreznoj upravi otvoren tzv.Ž.R na kojem stoji koliko si uplatio AKONTACIJE poreza na dobit.
Mislim da se ovdje radi o tipfeleru. Uplacuju se akontacije poreza na dobit, a ne poreza na dohodak. To vrijedi samo za one koji su u sustavu poreza na dobit, a ne za sve.

na kraju godine knjige pokažu kako si poslovao i ako si negativan dobiješ "povrat poreza na dohodak" koji si preplatio nazad i tu nema nikakvih problema. ali samo ti vrate natrag novce koje si ti njima uplatio( ne državne nego tvoje s kojima su radili godinu dana bez kamate )

mnogi taj novac ( ako procijene da će poslovati negativno ) ne uplačuju, ali onda nema ni povrata ( to si smiljane dobro rekao ) poreza. to je ona stavka u obračunu plače u starim postovoma a zove se porez na dohodak. to se zbroji tokom godine i kad napraviš poreznu prijavu vidi se koliko si TI UPLATIO iz plače i da li ti se ima što za vratiti.
minimalac je sada bruto oko 3.200kn po novom ( toliko te košta radnik sa minimalnom plačom, od toga on na ruke dobije oko 2.100kn, a ostalo su obaveze ) to je najnoviji obračun od 01.07.

Ovo stoji, ali samo u slucaju da mirovinsko, zdravstveno placas preko obrta, odnopsno ako si zaposlen u obrtu (odnosno OPG-u). Ako si zaposlen kod drugog poslodavca onda te stvari placas u dijelu nesamostalne djelatnosti i ne moras i placati u dijelu samostalne djelatnosti.

Ispravite me ako grijesim.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Da na dobit. ali što je bitnije od toga. da se shvate pravila igre u poreznim sistemima koja su takva da ti prvo moraš nešto platiti a tek onda ti država na osnovu tvojih poslovnih knjiga i obrazaca vrača ( ili ne vraća ,ovisno kakvo ti je poslovanje ) .to mislim da je bitno jer, ponavljam, stekao sam dojam da monogi trljaju ruke kako će uzimati povrate poreza ( nije bitno pdv ili na dobit ili doh.) a da ništa ne plate. međutim i samo ime govori da su to povrati ( znači ti si nešto uplatio i onda ti neko nešto vrača ili ne vrača ).ako nisi ništa uplatio nećeš ništa ni dobiti natrag ( osim mljekara koji imaju nultu stopu i njima je to odlično )

a vezano za minimalnu plaču to je samo informacija da su davanja išla gore od 01.07. ( znači i troškovi ). to je oko 500kn mjesečno više nego prije. to smo spominjali u nekim prijašnjim postovima.

i još nešto. svi koji ulaze u poljoprivredne poslove ( manjeg obima ) ne trebaju komplicirati situaciju ( pogotovo ko je zaposlen i poljoprivreda će mu biti dodatni izvor prihoda )nego jednostavno raditi kako svi rade bez knjiga i papira .
koliko ja imam podatke kod nas ljudi i koji prave čak i 100-200.000,00kn godišnje ( ratari uglavnom ) tako rade, ništa ne prijavljuju i nemaju nikakvih problema . mislim da je to polulegalno ali izgleda da je država zažmirila ne jedno oko i to prešutno dozvoljava. a kako su počeli dijeliti poticaje i na sitno, vjerojatno će to još dugo dozvoljavati ( konačno malo optimizma u mojim razmišljanjima ) :D
čak te prihode ne prijavljuju na kraju godine u poreznim prijavama ( ako sam u pravu ) iako je sve legalno isplačeno preko Ž.R. i lako se evidentira ( postoji živi trag )

to je i mene mučilo kako krenuti u vočarstvo i nakon svakojakih savjeta tako sam napravio i nemam nikakvih problema oko poslovanja. niko me ne kontrolira i niko me ne dira ( jedino što nemam "povrate" poreza).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
KOBAC kaže:
Da na dobit. ali što je bitnije od toga. da se shvate pravila igre u poreznim sistemima koja su takva da ti prvo moraš nešto platiti a tek onda ti država na osnovu tvojih poslovnih knjiga i obrazaca vrača ( ili ne vraća ,ovisno kakvo ti je poslovanje ) .to mislim da je bitno jer, ponavljam, stekao sam dojam da monogi trljaju ruke kako će uzimati povrate poreza ( nije bitno pdv ili na dobit ili doh.) a da ništa ne plate. međutim i samo ime govori da su to povrati ( znači ti si nešto uplatio i onda ti neko nešto vrača ili ne vrača ).ako nisi ništa uplatio nećeš ništa ni dobiti natrag ( osim mljekara koji imaju nultu stopu i njima je to odlično )
Tocno.
i još nešto. svi koji ulaze u poljoprivredne poslove ( manjeg obima ) ne trebaju komplicirati situaciju ( pogotovo ko je zaposlen i poljoprivreda će mu biti dodatni izvor prihoda )nego jednostavno raditi kako svi rade bez knjiga i papira .
koliko ja imam podatke kod nas ljudi i koji prave čak i 100-200.000,00kn godišnje ( ratari uglavnom ) tako rade, ništa ne prijavljuju i nemaju nikakvih problema . mislim da je to polulegalno ali izgleda da je država zažmirila ne jedno oko i to prešutno dozvoljava. a kako su počeli dijeliti poticaje i na sitno, vjerojatno će to još dugo dozvoljavati ( konačno malo optimizma u mojim razmišljanjima ) :D
čak te prihode ne prijavljuju na kraju godine u poreznim prijavama ( ako sam u pravu ) iako je sve legalno isplačeno preko Ž.R. i lako se evidentira ( postoji živi trag )

to je i mene mučilo kako krenuti u vočarstvo i nakon svakojakih savjeta tako sam napravio i nemam nikakvih problema oko poslovanja. niko me ne kontrolira i niko me ne dira ( jedino što nemam "povrate" poreza).

Samo je pitanje zasto nemirno spavati kad mozes jeftinije mirno spavati ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
NA 4000m2 ne bi trebalo otvarati OPG. Bez obzira na sve. Jer će vlada kasnije promjeniti zakon i onda ćete imati samo terete. :|
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Samo je pitanje zasto nemirno spavati kad mozes jeftinije mirno spavati ;)[/quote]

san ti baš i neće biti miran kad shvatiš koje te obaveze čekaju kad upadneš unutra ( trke tamo, vamo i parirologije razne ) a sigurno neće biti jeftinije nego puno skuplje, a tu je, što je kontam naveo i naš veseli sabor koji šamara po zakonima ko lud po kokoškama ( imate sada svježi primjer kako mijenjaju zakon za rad trgovina )
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako je vjerovati službenicima koji su zaduženi za OPG, sve i jedan OPG do 2010 će morati biti u sustavu PDV. Danas provjereno. I dalje tvrdim da za 4000 m2 nije poželjno otvarati OPG.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Ako je vjerovati službenicima koji su zaduženi za OPG, sve i jedan OPG do 2010 će morati biti u sustavu PDV. Danas provjereno. I dalje tvrdim da za 4000 m2 nije poželjno otvarati OPG.
Ja bih tog sluzbenika pitao dali razlikuje porez na dohodak od poreza na dodanu vrijednost za bilo kakav daljnji razgovor sa njime jer mi se cini da ne razlikuje ta dva pojma (usput, ja sam osobno natrco na jednog refernta u poreznoj upravi koji te dvije stvari ne razlikuje. Uputa: traziti razgovor sa referntovim sefom). Od 1.1.2010. ce se morati biti u sustavu poreza na dohodak (sto su najavljivali jos od 1.1.2008 pa su zbog tko zna cega odgodili za 2 godine) .Naravno da ne tvrdim da se nece morati biti u sustavu PDV-a jer nitko ziv ne zna sto nasim vrlim politicarima moze pasti na pamet, ali za sada nitko ne spominje PDV sustav kao uvjet za poticaje u poljoprivredi.

Sto se tice 4000 m2 i OPG-a to sve ovisi sto se misli raditi. Osnivanje OPG-a je jeftina prica i ne vodi ka trajnim obavezama tako da stvarno ne vidim razloga zasto ne, a mogu se sloziti da su i razlozi za dosta tanki.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kad smo došli do pat pozicije ;) onda bi valjalo napomeniti da je puno složenije zatvoriti OPG nego otvoriti. Pogotovo ako se odustane od njega u 2010. godini. Tako da se treba i to uzeti u obzir ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Kad smo došli do pat pozicije ;) onda bi valjalo napomeniti da je puno složenije zatvoriti OPG nego otvoriti. Pogotovo ako se odustane od njega u 2010. godini. Tako da se treba i to uzeti u obzir ;)
??? Ma daj :) ;) nemoj jos dodatni sum u komunikaciju uvoditi :) ima ga ionako previse .... mogao bi neki referent ovo procitati pa dalje prenosti informacije da se ukida OPG i da ce svi seljaci morati osnovati dionicka drustva i da ce svi morati izaci na burzu :)
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Kontam kaže:
Kad smo došli do pat pozicije ;) onda bi valjalo napomeniti da je puno složenije zatvoriti OPG nego otvoriti. Pogotovo ako se odustane od njega u 2010. godini. Tako da se treba i to uzeti u obzir ;)
??? Ma daj :) ;) nemoj jos dodatni sum u komunikaciju uvoditi :) ima ga ionako previse .... mogao bi neki referent ovo procitati pa dalje prenosti informacije da se ukida OPG i da ce svi seljaci morati osnovati dionicka drustva i da ce svi morati izaci na burzu :)


PREJAKO!!! bas sam se lijepo nasmijao... Nego, Smiljane, ti ih bas bas ne volis previse, zbog tog jednog lika ili ti je punica referent, pa ih mrzis sve redom? ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne, ne mrzim referente nego organizaciju posla i nacin rada. Referentima je najteze, "cast" ovom mom izuzetku ;). Zatrpali ih sa hrpom posla, a nisu ih natjerali da se educiraju vec s njima komuniciraju preko polupismenih "naputaka" ...

ili prevedeno na jezik "naputka"

Suprotno od da, u mojoj percepciji osjecajnosti ne postoji prostor u kojemu se osjecaj mrznje mapira niti na pojedinacnog drzavnog zaposlenika radno aktivnoga u Ministarstvu finacija odnosno preciznije Poreznoj upravi nit se postupkom poopcavanja to moze protumaciti kao poopcavanje na sve drzavne zaposlenika radno aktivne u Ministarstvu financija odnosno preciznije Poreznoj upravi. Zaposlenicima Ministarstva financija na duznosti u Poreznoj upravi na radnim mjestima Referenta je u obavljanju njihovih svakodnevnih poslova i radnih zadataka posao skopcan sa nizom okolnosti koje cine da je za izvrsavanje svih zadaca potrebitih da bi se uspjesno zavrsila pojedina aktivnost neophodna visoka psihofizicka koncentracija. Nadredjeni organi kako kao pojedinci u svojstvu nadredjenih tako i kao grupni organi u svostvu zakonodavaca svakodnevno generiraju niz dokumenta koji su neophodni nizerangiranim sluzbenicima u obavljanju njihovih radnih zadataka, a na educiranje i samoeduciranje se zbog obima zadaca ne stigne svratiti duzna pozornost. Osnovna komunikacija se obavlja preko pismena koja nerijetko dapace vrlo cesto ulaze u osobitu i posebnu koliziju odnosno suceljavanje sa zdravim razumom i pozitivnim jezikoslovnim propisima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh