• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Re: ORAH

Pozdrav,

Može savjet?
Na nekim sadnicama oraha mi se listovi "suše", šta bi to moglo biti?
Obzirom da nije bilo mraza, niti je suša razlog mora biti nešto treće...
Da li možda nedostatak željeza (kloroza)?

Problem imam samo na dijelu sadnica (nasada). Relativno je daleko od mjesta gdje susjed prska svoje kulture sa sredstvima (više od 10m) tako da mislim da nije to, a i neke sadnice koje su bliže nemaju nikakvu štetu.

orahlistovisesue2.jpg
orahlistovisesue.jpg
 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

To ti je prijatelju Antrakoza ili Crna pjegavost treba prskati bakrom Cuperblau z ili Bordoška juha,Delan,Nordox ili nešto na bazi bakra.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Re: ORAH

Hvala...malo sam gledao još na Internetu i meni se čini da je to crna pjegavost.

Da li bi mogao pomješati Cuperblau Z i Fertinu Fe?

Naime, već sam pripremio Fertinu Fe u omjeru 0,2% (znači mala doza) i mislio sam pomješati sa Cuperblau Z u omjeru od 0,3%. Jedno je željezo, drugo bakar....nadam se da se može kombinirati zajedno?!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Samo izbacuj što prije kad krene nabrzinu zahvati cijeli nasad
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Re: ORAH

To sam vidio prošli tjedan...nadam se da se nije proširilo...najkasnije za vikend planiram prskanje...većinom piše da bi trebao i lišće skinuti i ukloniti...

Inače, info:
Cuperblau Z se ne može kombinirati zajedno sa Fertinom.
Isto tako Fertine se međusobno ne mogu kombinirati.

Hvala na savjetima!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Pozdrav svim clanovima foruma!

Novi sam clan i dosao sam na forum sa zeljom da osnujem zasad oraha na 4 ha. Dosta sam citao i pratio razne forume. Ali o jednoj stvari se malo pisalo.
Ono sto mene najvise brine jeste kradja sadnica. Kakva su vasa iskustva sa tim? Ovo je najveci razlog zbog kojeg se dvoumim da li da udjem u svu ovu pricu.
Jedna od varijanti je da se neko angazuje da cuva zasad. Jer po meni najkriticniji period je jesen i prolece. Kada pocne prvo listanje ne ocekujem da bi neko onda uzimao takve sadnice. Ali opet ljudska cud je cudnovata, nazalost.

Imam jos dosta pitanja, ali ne bih odmah sve da postavim jer se onda i ne odgovori na njih. :)

Hvala na odgovorima i podeljenom iskustvu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Re: ORAH

Jedno pitanje za znalce imam jedan orah doma koji mi smeta jel se nalazi između dvije kuće i ide previše u zrak sad meni ga je žao srušiti pošto mi pravi dobar hlad pa sam mislil na jesen skratiti vrh da nejde previše gore i sastrane grane sad me zanima dali se to može napraviti jel sam čul da se orah nesmije rezati da se posuši pa ako ima neko ko zna molim pametan savjet....
fotografija0256e.jpg
 
R

ratarwannabe

Guest
Re: ORAH

Ja sam doma odrezao gornji dio svog oraha (od oka je slične visine kao i tvoj) i sada je rodio više nego prijašnjih godina. Zelen je i super hlad daje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Re: ORAH

Onda ču na jesen i ja probati pa šta bude ak se posuši ide dolje jer ga više nesmijem puštati ni gore ni u stranu
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: ORAH

Otiđi i vidi kod ljudi di je elektra porezala grane zbog žica i na zeleno i nije se posušio tako da sobzirom da ti je prioritet hlad moje mišljenje da ga slobodno i sad orežeš :icon_weed:
(samo da znaš čak sam i vatrogasce vidio sa svoim velikim lojtrama di režu pa pitaj ekipu a ne samo belu udarat :(giggle):)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Re: ORAH

Moram te ispraviti vatrogasci ne sjeku grane okolo za to ima jedan privatnik koji ima ljestvu sličnu našoj drugo ja sam na poslu i nemogu kartati belu nemam kad jel sam na poslu:icon_weed:
 

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Imam IMT-ov spartac koji lici ovom na slici. Baterije su dugacije, ali nozevi su isti.

464051b05e89-800x600.jpg


Da li se zasad oraha moze odrzavati sa prepravljenim spartacem?
Prepravka bi se sastojala u tome da spartac nema razmak izmedju nozeva.
 

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Pozdrav svima,

Interesuje me vase misljenje o razmaku sadnje oraha. Da li da se ide 11x11 ili 12x12? U pitanju su kalemljene sadnice i to verovatno Rasna.
U rasadnicima preporucuju sto veci razmak jer ce kasnije krosnje da se spoje.
Sta je posledica spajanja krosnju? Da li to znaci da ce se u onim delovima krosnje koje su spojene izgubiti stvaranje ploda jer tamo nema dovoljno sunceve svetlosti?

Hvala na odgovorima.

p.s.
U jednom rasadniku su mi rekli da u orasima nema para. Da orah treba saditi samo kao tehnicko drvo. Vase misljenje?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Ja sam svoje sadio 10x10, nevjerujem baš da nema para, samo je problem što 10 godina moraš investirati bes povrata sredstava, sigurno su te nagovarali da posadiš šljivu ili višnju s kojima neznaju šta će pa uvaljuju ljudima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Re: ORAH

Moj zasad je sada u trecoj vegataciji na vise od pola stabala ima ploda od 1 do 10 komada, na jednoj jedinci sam pronasao ovako "sugav" plod. Mislim da je to bakterijska infekcija? da li sam u pravu i sa cime ga tretirati?





 

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Evo jedne interesantne stvari.

Pricao sam jednim prijatnim covekom koji ima zasad oraha preko 25 godina. Voljan je da prenese svoje znanje i iskustvo. Kaze da se radom gresi, ali i uci. Kaze da je njegova greska sto je pravio razmak izmedju oraha 10x10. Da je to onda bilo aktuelno po knjigama u to vreme. Kaze kada bi sada pravio novi zasad isao bi sa razmakom od 20x20. :) Najbolje mu radjaju orasi po obodu jer su najmanje uguseni.

A i meni su jednom rasadniku rekli da ne idem ispod 12x12. Da je to cak i mali razmak.

Nazalost, nikako ne mogu da dobijem na tel. nekoga sa poljoprivrednost fakulteta u Novom Sadu da cujem sta oni preporucuju.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

MOraš ga obrezivati onda je dostatno 5-6 metara u poluprečniku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: ORAH

Pozdrav svima,

Interesuje me vase misljenje o razmaku sadnje oraha. Da li da se ide 11x11 ili 12x12? U pitanju su kalemljene sadnice i to verovatno Rasna.
U rasadnicima preporucuju sto veci razmak jer ce kasnije krosnje da se spoje.
Sta je posledica spajanja krosnju? Da li to znaci da ce se u onim delovima krosnje koje su spojene izgubiti stvaranje ploda jer tamo nema dovoljno sunceve svetlosti?

Hvala na odgovorima.

p.s.
U jednom rasadniku su mi rekli da u orasima nema para. Da orah treba saditi samo kao tehnicko drvo. Vase misljenje?

Krpina kaže ovako (on ti ima emisiju na radio.hrt.hr pa radio sljeme, petkom vikend u vočnjaku pošto si ti u srbiji pa da i ti možeš poslušati ako te zanima).

Za orahe da bi razmak bio nekih 10x10. E ali da ako se želi saditi za drvo (da prodaš deblo) onda bi trebalo saditi 4x4 jer će onda jedan orah tjerati drugi da rate uvis a ne uširinu.
Ako sadiš 4x4 onda će prinos oraha biti oko 50% uroda koliko se planira na 10x10.

šire od toga ne znam. Ja u jednom vočnjaku imam 7x7 (ali posađeno trokutasto ne kockasto) i ima zamjetno manje oraha nego tamo gdje imam jedan orah sam.

Kaj se tiče prihoda. Orasi su jako dugoročni jer češ trebati i do 15 godina za urod ako se nečeš brinuti o njima. A ako češ biti cakup pakum onda bi mogao dobiti urod za 6-7 godina.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: ORAH

Za drvo ce sadit onda crni orah. Sadit ce ga na 1*1 pa ce prorjedivat svakih par godina.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: ORAH

To je istina. Kažu da crni orah je bolji za drvo nego običan orah.
S tim da crni orah se ne bere u plodove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh