• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: ORAH

A vidim da beru i crni orah, kome ga prodaju ne znam. Ja ću vjerojatno ove jeseni na par parcela posadit crnog oraha. Imam dosta zapuštenih parcela koje moram kosit i raste trnje, posadit ću crni orah i hrast kitnjak, morat ću kosit još cca 3 godine i onda bi on morao zatvorit sklop pa neće više ni trava rast.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: ORAH

Sadi crni orah, obični orah(?) i bagrem. Orah s bagremom radi čuda. I onda proredom vadiš bagrem i obični orah. Bagrem za pet godina daje prave stupove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: ORAH

Kažu da je dobro i divlju trešnju ubacit.
 

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

I ja imam par malih parcela gde bi se moglo posaditi drvo za tehnikalije. :) Ali u okolini i ostali imaju male parcele i svi su od toga napravili baste. Pa mi je malo bezveze da pravim mini sumu pored tudjih basta.

Video sam na netu da se moze iskoristiti plod crnog oraha za nesto. Ali navodno ga je veoma tesko slomiti. Cak mu se valjda i ljuska za nesto moze iskoristiti.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Re: ORAH

Zanimljive ideje....i sve dobro :icon_wink:

Što se tiče crnog oraha može se saditi zajedno i sa bagremom i sa divljom trešnjom i sa grabom, a i sa običnim orahom.

U tom slučaju između redova crnog oraha ubaci se druga kultura koja služi da se ubrza rast crnog oraha i ujedno pozitivno utječe na zdravlje drveća, zdravije je saditi 2 ili 3 kulture koje si naravno odgovaraju jedno kraj druge.

U tom slučaju bagrem i grab mogu služiti da ubrzaju rast crnog oraha, a kada smetaju ruše se i prvenstveno koriste za ogrijevno drvo. Što se tiče stupaca od bagrema i oni se mogu dobiti, iako pravi bagremovi stupci se dobiju tako da se deblo bagrema razreže na 4 dijela, znači ako je deblo širine 20+ cm ono se razreže na pola (u dugačko) i onda još na pola, te se dobije 4 stupca.
Ti stupci su izdržljivi.
Ako od stabla starog 6-7 godina idete raditi stupce oni će biti dobri, ali samo prvih par godina, nakon toga pucaju, trunu čisto za informaciju.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: ORAH

U temama o šumarstvu, ima jedna pošumljavanje, i tamo smo dosta pisali o crnom orahu.
Ide i s dviljom trešnjom i običnim orahom i bagremom i grabom. treba saditi vrste koje brzinom rasta odgovaraju.
Sjeme crnog oraha je jako tvrdo. sama jezgra čvrsto prijanja uz ljusku.
 
L

lokiloki

Guest
A šta je sad ovo ?

Bok,

ima netko sličnih problema ?
U samom dnu pri zemlji neka rana na 30% oraha, kao da je nešto grizlo
 

Prilozi

  • 2013-07-09-811.jpg
    2013-07-09-811.jpg
    71.2 KB · Pregleda: 243

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: A šta je sad ovo ?

Lici da ga je nesto grizlo mada zec u ovo vreme ime obilje hranjivijih i ukusnijih stvari ..Trebalo bi da slikas ostecenje u krupnijem planu..Pozdrav !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Imam jedno cudno pitanje. :)
Kako ljudi kradu sadnice? Da li ih iscupaju, otkopaju ili samo odseku?

Moram da znam kako neprijatelj razmislja da bih mogao da se borim protiv njega! :)
 
L

lokiloki

Guest
Re: ORAH

A i ja sam pomislio.....zadnji put sam platio susjeda da mi odradi sa trimerom.....
 

alitaa

Novi član
Tu od
24 Lis 2012
Poruka
9
Re: ORAH

Pozdrav.
Molim vas za savjet.
Danas sam primjetio uvrnute listove na orasima, na kraju je list ljepljiv a unutra su neke crne točkice i mala gusjenica. Nema toga puno, al bojim se da se ne proširi.
Inače svakih 15 do 20 dana špricam ih Nordoksom, Actarom i Fertinom...svako posebno.
Ne znam točno koji insekticid da koristim pošto nema Kinga, koji je preporučen tu na forumu.
Hvala
vrg8.jpg
 
Posljednje uređivanje:

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

confidor sl200 ili ako si u eko NeemAzal i riješit ćeš problem
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

alitaa

Novi član
Tu od
24 Lis 2012
Poruka
9
Re: ORAH

Hvala na odgovoru.
Potrazio sam odgovor u poljoprivrednoj apoteci i kupio Calypso SC 480, nadam se da će pomoći. Inace zanima me eko, proucit cu malo taj NeemAzal
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Re: ORAH

Da se i ja ponovo javim ovom forumu.Jer na njemu sam dobio dosta pravih savjeta.
Prije godinu dana sam tek poceo razmisljati o crnom orahu a danas imam predivan rasadnik .
Posadio sam oko 4800 plodova prosle godine u jesen i ove godine u Svibnju ih je izaslo negdje oko 500-700 mislio sam da sam vec tada uspio.Ali kad sam dosao doma u Srpnju nevjeerovatno njih je izaslo oko 4000 tisuce i to visina im je od 25 do cak 100 cm .
Sadeni su u obicnu zemlju ispod malc folije sa navodnjavanjem ali do 20.07 nikad nije pustena ni kap vode.
Ociscena je trava okolo rupa na foliji dva puta a u 7 mjesecu je bila jako velika pa je bilo velike muke da se iscupa .pitam se dali bi sadnice bile jos bolje da sam kojim slucajem bio doma i cupao travu redovito.
Izmedu redova od malch folije je koseno trimerom sigurno 7-8 puta i trava raste ko luda.
Sve u svemu jako je dobro uspilo mada sam prvi puta probao ovaj posao.Sad cu ih presaditi ove jeseni na stalno mjesto i ici cu na razmak od 2m red od reda i razmak u redu na 1.5-1.8m a kasnije proreda.


Imam i jedno pitanje na vevecini sadnica izedu grancice lista i stabla su jos neke izrasline nalik na pupoljke dali su to buduce grane ili ???

Jos jednom svima puno hvala na datim savjetima i pomoci jer bez vas sigurno nebi bilo nista od od oraha .
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Re: ORAH

Svaka čast, ja sam jedino primjetio da orasi koji su bliže potoku rastu svjetlosnom brzinom u odnosu na one koji su na livadi prepušteni dobrobiti iz oblaka.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Re: ORAH

Neznam nisam to probao ali cu probati i to i uvjeriti se.
Imam zemlju a kroz nju tece potok pa cu posaditi sadnice sjedne i drugestrane i vidjeti kako napreduju.
Inace planiram saditi sadnice na jednu zemlju koja je omedena sumama i ima mali nagib prema istoku. Druga mi je komad sa nagibom prema jugu .Vidjet cemo razlike .
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: ORAH

Pozdrav Tihomir Bjlovar i svaka cast uspjeh tije odlican za orahe samo napisi u kom mjesecu si ih sadio. Dali ih treba poslije branja malo prosusiti hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh