• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

lijepo se kod Sanane na prvoj slici vidi kako lijepo moze orati standardni IMT plug, a ispod se vidi kako lose moze orati plug s Vogel daskama ;) ;)


I kod mene IMT plugovi lijep posao odradjuju, ali Sanana i ja imamo dosta lako obradivu zemlju sto se i iz prilozenog vidi. U Vojvodini, gdje je taj plug konstruiran, zemlja je kao pepeo ( bar u vecini slucajeva) i tamo taj plug ore perfektno...

Koliko vidim da se problemi javljaju kod teze obradivih tala, ali IMT za takve poslove ni nije, jer vole IMT plugovi pucati kad su preoptereceni.


Citao sam negdje u nekoj publikaciji da nije dobro zaoravati boljne ostatke tako da se zemlja skroz okrece, jer se na taj nacin zatvara dovod zraka do biljnih ostataka i oni puno sporije trunu, te ihi nagodinu opet izoravamo van. Plugovi koji naslanjaju, ali malo vise nego IMT (RABE na primjer) su prema tom tekstu dobro konstruirani, jer trak moze doci i na dno brazde, i tako zetveni ostatci trunu, zemlja je prozracnija, kvaliteta posla je bolja, tanjuranje/sjetvospremanje je puno lakse izvedivo.

Koliko su ovi navodi tocni, ne bih znao, ali valjda su ih neki profesori, dr.mr.sc. i sl. pisali i provodili neka promatranja da do tih zakljucaka dodju...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

@Šanana- Pa ako je traktor u dobrom stanju i nije puno dat 11 komada, ipak je to 4 cil turbo i 85ks. Probaj ga barem za 500-1000€ skinut.
@Bobo- Pa ako trava nije zaorana,tj. pod brazdom onda raste. Mislim da nije to tako baš kako je neko rekao. Kako da nešto strune skroz ako nije pod zemljom, kukuruzovina može stajat par gorina i gledat ispod brazde. Istina je da se izore ali jako malo, zamenarujuće
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne mogu da se nagledam ŠANANINOG oranja kako ljepo zaore sve...
Danas budem staviio predplužnjake na svoj IMT pa budem vidio kaj se bude dešavaolo...
ŠANANA:ako možeš poslikaj na oba pluga povišenja i kako se spajaju s daskom.. :!:
HVALA..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
Ne mogu da se nagledam ŠANANINOG oranja kako ljepo zaore sve...
Danas budem staviio predplužnjake na svoj IMT pa budem vidio kaj se bude dešavaolo...
ŠANANA:ako možeš poslikaj na oba pluga povišenja i kako se spajaju s daskom.. :!:
HVALA..

:mrgreen: :mrgreen: povišenja na plugu su najbitnija, ak ona nisu dobra, nema lijepog oranja :!: :!: :!:

MARKO hurly - slike od povišenja ti stavim u temu plugovi, tam potraži, bude ih možda desetak! :D
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kad got gledam oranje i idem kraj pluga nekužim baš da povišenja dasaka nešto rade. Kad je kukuruzovina veča od 1 meetar moj IMT 756 visoki to nemože zaorati. pošto iza berača dosta dugačkog batva ostane dosta i kukuružnjaka viri vani poslije oranja.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

aj pomagajte dok ga nisam fleksom izrezo u željezo.
imam olta 2x10 i kaj got da napravim bježi uljevo,ak gledam od zada prema naprjed.
doslovno zna izbacit traktor iz jarka.
naštelam ga školski,znaći izmjerim poteznice da su ravne,podignem prvi cca 4cm od poda,onaj tele nešto kod mene se veli gornja poteznica stoji točno po sredini traktora,
znaći zadnja brazda nekih 10cm prema ljevom kotaću i kad krenem jednostavno plug u odnosu na traktor ode ljevo,
moram onu rućku pomaknut skroz naprjed da ide i onda je i dubina 18-20cm i to na parceli oko kuče koja nikad nije orana.
otišel na drugu nisam uspel 4m izorat jednostavno nejde traktor se sve propinje na zadnje a dubina jedva 10cm.
sad neznam kaj više napravit skinut zadnju brazdu i sam sa prvom orat nije puno zemlje oko jutra pa mi nije vremenski puno više oranja.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Daj stavi slike pluga da vidimo ..
Možda ti je pomotan plug...Nikad ga nemoj štelat po školskim..Kod štelanja španeri moraju biti otpušteni..1 brazda odmaknuta od kotača 25cm jer 10cola po brazdi hvata 25cm..Probaj ručku pomaknut skroz unazad,unaprijed i negdje mora ič..Ako i nejde s desnim španerom ga zategni da ti prednja lovi nekih 25cm a zadnju s gornjom poolugom naštelaj..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Prvo ručku skroz pomakni iza, jer prema naprijed plug zabražđuješ još više u lijevo :!: , i kak veli marko s njim na španer obavezno, ja svoje plugove isto vozim na desnom španeru u brazdi i odlično oru :!:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma poslikal bi odmah danas al žena odnjela fotić.a na mobitelu loše slike ispadnu.sutra poslikam i stavim.
al nekak mi se ćini da je problem u poteznici traktora jel ljeva ima dosta lufta i kad se sve zbroji dužina,koliko ga zabaci u odnosu na traktor.jel dole na getribi i na ruci kaj ide sa hidraulike ima podosta lufta.a možda je i plug spigan kak veliš ko zna nis ga novog kupil(budala imal novaca).
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA kaže:
Prvo ručku skroz pomakni iza, jer prema naprijed plug zabražđuješ još više u lijevo :!: , i kak veli marko s njim na španer obavezno, ja svoje plugove isto vozim na desnom španeru u brazdi i odlično oru :!:

oral sam danas doma oko kuče možda više pola jutra dubina 18-20cm 3spora pol gasa nije se mućil opće.
al rućka je bila naprjed ne skroz od sredine dva zuba i ja sav sretan kak fino ide,s tim da to nije orano zadnjih 30g.
odem na drugu parcelu i nejde pa da mu neznam kaj radim.i gledam kak je u odnosu na traktor plug uljevo.imam dobru fleksericu ak nebu druge :x
niko ju u selu više neće posudit kad treba veliku. :lol: .
sutra poslikam i stavim slike.
hvala na savjetima
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Svaka promjena dubine oranja i tipa zemlje traži štelanje pluga...

Kako je reko šanana, ako ide u ljevo onda ga odbrazdi, a to radiš da vučeš ručku nazad(od traktora). Pogledaj na dvorištu i bit će ti jasno, kad ga odbrazđuješ više se oslanja na plazove...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ono gdje stoji srednja poteznica, po sredini traktora, to nije uopće bitno. Plug treba pomaknut u desno dok ti stražnji dio lemeša na prednjoj brazdi ne dođe u ravninu s unutrašnjom stranom desnog kotača. Dakle, na španerima naštelati plug lijevo-desno, po potrebi. Samo tako prednja brazda ore onu širinu koja joj je namijenjena imenom. 10"-25cm.
Druga bitna stvar kod zabacivanja pluga u lijevo, ili prednjeg kraja traktora u desno, barem je tako kod mene je bilo, jesu poderani plazovi. To je onaj dio pluga koji ide uzduž po brazdi. Meni su bili toliko poderani da su se lagano savinuli i plug više nije držao ravninu. Imao sam muku da orem s 2 brazde 14", a traktor 85 konja. Promijenjeno i radi odlično. Obavezno to provjeriti, jer plazovi su ti koji drže pravac pluga.
Nemoj štelati po nekakvim "zakonima oranja". Dođi na njivu i kreni, kad naštelaš da prednja brazda ore širinu koju ore i zadnja, gledaj da li koja brazda radi dublje. To vidiš po oranju, ima li kakvih valova, je li koja brazda višlja ili niža. Tada ako treba, pritegneš ili otpustiš srednju poteznicu, da dobiješ jednako ravno oranje.
Nadam se da sam pomogao. Tako ja radim i uvijek dobro izorem i zatrpam, bilo kukuruzinac ili što drugo već.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Naravno, već zelje raste na njemu
:mrgreen:
ak bude kiše (da nebudem mogel zatvarat brazde) drugi tjedan il onaj idući imam još par prikolica za tebe, ak imaš čiste zemlje :!: :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Naravno, već zelje raste na njemu
:mrgreen:
ak bude kiše (da nebudem mogel zatvarat brazde) drugi tjedan il onaj idući imam još par prikolica za tebe, ak imaš čiste zemlje :!: :!: :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo slika kako sam ja to radio neki dan.
slika101.jpg
slika102.jpg
slika103.jpg
slika104.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

lijepo to izgleda..
jos da si malo izvana poslikao .. ;)

u kojoj je to brzini?
vidi se na prvoj slici da je bilo malo proklizavanja.
lose gume ili je bilo toliko gnoja?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobro oranje :!:

Daj malo stavi slike pluga..
Dobro si sredinu drezao 8)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh