• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Evo friške slike sa slavonskih polja .
Ore se dosta teško , zemlja se ne raspada te nije niti blizu rahla kao što je onaj čiča jučer orao na "Poljoprivrednoj emisiji" :?
Inače toj parceli je ovoga ljeta bila pšenica , nakon toga je usljedila obrada dva puta plitkim podrivačem (gruberom) 10-15 cm dubine prvi puta te 15-20 cm drugi puta (mjesec dana kasnije).

Bez obzira na teško oranje , Ford je mrcina od skoro 11 tona i brazde su se lagano klanjale pred njegovom velikom sjenom ...

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Koje je marke plug? Dali imaš hidraulično podešavanje zahvata? Ali traktor od 240 ks bi trebao vuči barem 5-6 brazdi (po 20 cola)? Kako brzo oreš?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Evo s ovim plugom oremo mi. Plug nije moj nego je susjedov. Ima proširiv radni zahvat 12-20 cola.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Dobar ti je taj plug iako ja više preferiram one male savijene daske iznad pravih velikih dasaka nego predplužna tijela .
Da li je to tvoj Lambo prikvačen za plug , kolike ti brzine postižeš pri oranju sa tim plugom ?
Vidim da traktor ima hidrauličnu polugu (top-link) za prikvačivanje pluga , kako si zadovaljan s njom ?
Koje su prednosti te poluge a koji nedostatci , ja ju nemam ali razmišljam več dugo o kupnji ?

Moj plug je Rabe Albatros Vario , znači ima hidraulično podešavanje zahvata upravljivo iz kabine.
Evo danas sam radio na nekih 17 cola po brazdi i postizao brzinu od 5-6 kmh.
Potrošnja goriva je 50 litara na hektar.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ako misliš pod prikvačen prikopčan onda je. S polugom sam jako zadovoljan, puno znači jer ne treba izlaziti van iz traktora ili kod teških strojeva.
 
R

Ratarko

Guest
Eh daa , kod nas ima dosta ekavice i turcizama u govoru a i fali mi fakultet ili dva da bi se znao književno izražavati :oops:

Pokušat ču si nabaviti za novi traktor tu hidrauličnu polugu da vidim i sam razliku.
Možda još samo da pitam da li u toku rada (oranje) poluga "popušta" odnosno da li bi poluga bila u drugom položaju kada bi recimo preko noči ostavio plug podignut , da li bi se poluga produžila sama od sebe ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ne popušta ništa! Cijena moje oko 300-400 eura? Na tvojeg novog ide veča(deblji cilindar).
 
R

Ratarko

Guest
I opet oranje jesen 2006

Uzeo sam još 6 jutara neobrađene privatne zemlje u zakup pa reko ajde da se to poore dok još nije zima stigal.

Slike su kao i prije slikane mobitelom i uz to mi se nije dalo stajati pa sam ih slikao u vožnji , rezultat je malo mutnija slika nego inače.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kak bi barem odjedamput ja dobivao takve komade od 6 jutara! Kakav mobitel imaš?
 
R

Ratarko

Guest
SE K800i , uzeo sam ga samo radi slikanja , dosadilo mi nositi fotoaparat .
Slike su dosta lošije sa mobitelom ali za prvu ruku su dobre .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja imam SE K750i, inače sve slikam sa fotoaparatom, ali kad ga nemam posluži i mobitel. Na forumu su jedino slikane slike s mobitelom plug i lambo R8 265.
 
R

Ratarko

Guest
Da imao sam i ja K750i , odličan mobitel.
Neke od slika na forumu sam uslikao sa njim ali od 8 mjeseca sam uzeo K800i i nisam se prevario jer je i on dobar.

Osobno puno držim do mobitela koji ima integriranu kameru , 2mpx i više.
Još da uguraju i GPS u neki SE mobitel , jupiii :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kako dugo si imao SE K750i? Dali ti se pokvario jojstick? Na večini se pokvari, na mojem nije jer je star 1 mjesec, prije njega sam imao SE F500i i na njemu se pokvario, inače koga god znam da ima SE dulje od godinu i ima jostikc je pokvaren!
 
R

Ratarko

Guest
Imao sam SE K750i od 9.mj. ´05. do 8.mj. ´06 i pokvario mu se jojstick ali sam ga mjesec dana prije isteka garancije dao u servis te su ga zamjenili besplatno.
Usput su mi zamjenili i zadnju stranicu od mobitala jer je bila udarena , to su mi naplatili 110 kn , firmware su mi stavili najnoviji besplatno.
Sada je taj K750i kod sestre i radi tip-top.

Ako se jojstick pokvari i na ovomu K800i biti če opet pravac u servis 8)
 
R

Ratarko

Guest
Evo još malo oranja zapuštenih njiva...
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Hvala , šteta što to sve slikam mobitelom ...
Ovo je post broj 1000 :!: :!: :!:
Ajmo proslavit :D
 
J

Jadranko

Guest
stvarno dobra fotka..
gdje je to slikano ????
i sta planiras sa tih 6 jutara ???
 
R

Ratarko

Guest
Ta njiva je u slavonskoj posavini , malo istočno od Slavonskog Broda , jedan kilometar udaljena od rijeke Save.

Na toj njivi prošle godine nije bilo ništa posijano , planiram tu za kojih 2 mjeseca sijati soju.

Samo da kažem da su prve dvije slike sa njive od 6 jutara a druge tri slike su sa njive od 2 jutra , sve je to bilo neobrađeno prošle godine isto kao i ova parcela od 13 ha koju orem ( iako se na slici ne vidi ) a na njoj se vidi samonikli suncokret kojeg otac tarupira prije oranja.

Obrisan neispravan link.

Sad mi je krivo što to sve nisam poslikao nego ovako mlatim praznu slamu a ništa se ne vidi :(
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh