• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Gdje nadje tako lijepe ravnice :). Još se prosipa :). Taman pokraj šume da divljač prije dodje..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Evo ono kaj je Tino prical, da brazda uvijek bude ravna od pocetka..


A onaj koji nije oral sa imt-om (plugom i traktorom) ne zna kaj je muka..
Uzasno je kako mi se ove godine stopa plug, valjda kad orem odmah poslije beraca a ima strasno puno mase, a i jako je suha, al kaj ces mora se izorati za sjetvu..

A i danas sam oral do mraka i kak je dosel mrak i malo pala rosa islo je super, znaci dok malo ovlazi lisce i kukuruzovina uopce ne stopa i zaorava da nema ni pera vani..

A po suhom, pa da ga ne znam kako nastelam, dva kruga ide super, na trecem mi se pet puta zastopa..

Samo da se situacija u drzavi malo popravi s ovom poljoprivredom, odmah bi si kupil nekakvog dupljaka 70-80 ks i pluga okretaca, mislim da bi se preporodil..

A i vi svi koji imate s cim vuci i nositi okretace, a najvaznije imate ih mogucnosti kupiti, kupujte to i bjezte od ravnjaka, to je proslost, kakvog sam ja danas trokuta orao, bezbroj uklinaka, ne znas jel bi orao u rikverc ili na napred.. :D:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Bitna je volja,a ti je imaš,onda sve ide lakše! :)
Ja sam danas krenuo rješavat ove najgadnije parcele koje imam,dok je još lijepo vrijeme, imam jednu od jednog jutra u komadu,150 redova širine,od toga 30 uklinaka,okretanja ima toliko da mi dođe da se ubijem,a i uvratina, i kaj je najbolje,koliko god da su uvjeti "idealni",ore se prvom brzinom,a sva četiri kotača kopaju... Koma!
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Ja jos sutra imam malo za dovrsiti ovo kaj bude za sjetvu i to posijem i sa sjetvom je gotovo..
A onda dok izvezem gnoj, onda budem krenuo zimsku, pa da samo malo namoci kisica ovu kukuruzovinu i da mao sprhne islo bi lakse oranje..
A planiram jos nesto zemlje uzeti, al bude ovom mojem Imt-u veselo u brazdi, mislim da bude dobio 2x12 pa da vidim kako bude islo u kukuruzovini, ali naravno koliko god duboko moze vuci, ako se bude jako patio, opet ide u kompu sa jednom brazdom..

Nego, kum mi danas govori da je orao sa imt 755 VK, znaci to je dvije brazde po 10 cola i da je tako lijepo islo, ni jednom nije zastopalo i bez jedog lista kukuruze ne zaoranog.
A ja sam mu brao kukuruz, a meni se sa 16 cola jednobraznjakom stopa, to mi nikako nejde u glavu..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Imam ja 755 VK,hmm... Ne znam jel kum lud,ili... :) Može biti,ovisi kakva je kukuruzovina uopće,i zemlja,kojom brzinom se oralo...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Može biti.. Ja sam znao sa 755 nk uzorati iza berača sa par štopanja na 4 rali. A u pravilu ako je kukuruz imao jaku stabljiku i malo brže ores to nejde..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
E da, moj kukurz je bio malo bolji od njegovog i cini mi se da ima vise lisne mase, a orao je isto sa 539 prvom brzom..
Budem probao tog njegovog 755 zakopcati pa da probam orati s njim, imam i ja 755 ali NK pa mi se nece ni probavati sa njime, a i losi su mu lemesi..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ili je kum imao rijetke kukuruze,meni se ponekad guši 2x14 imt,ma koga briga ako ostane malo mase vani,sve to bude strunulo,bolje nego da se spaljuje
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Tako je :). Kod mene svi oru sa slavoncima i svi pale kuruzovinu, meni sa 2X12 nešto malo mase ostane vani kad orem direkt iza jednorednog berača, ali ja sam zadovoljan.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Dečeci da još jednom ponovim....jer vidim da ste opet zaboravili...za zaoravanje kukuruzovine, veliku ulogu ima sorta kukuruza, jer neke sorte imaju mekanu stabljiku da freza na beraću ili kombajnu samo pjeva,i sitno isjecka, a neke su tvrde ko granje, te ostanu duži ostaci koji stvaraju problem pri oranju.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ja imam doma imt 756vk(kopija). Naštelati taj plug je znanstvena fantastika, a i dosta se štopa, daske se jako pigaju, crtala zu loša.Općenito plug je jako loš a malo korišten. Ponekad posudim 755nk i s njim je milina orati, brže ga mogu vući i ne štopa se. Ovu godinu planiram sve orati sa Landsbergom. U ponedjeljak planiram orati jednu parcelu na brijegu. Skinut ću mu zadnji desni plug tako da u brijeg orem samo jednu brazdu a u dol dvije, tako da nemam puno praznog hoda.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Pa onda ori sve na zalaz i gotovo.. Samo nizbrdo. Kako će se plug okretati kad mu skines jednu glavu?
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ako orem samo u nizbrdo, onda imam 150m praznog hoda. Probati ću tako, a ako ne bude dobro zbog okretanja pluga onda ću orati samo s lijevim nizbrdo.
A možda i imam rješenje za okretanje pluga. Ući u brazdu i kada traktor visi nadesno, okrenuti plug.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Nije mi problem skinuti plug dolje jer ga drži samo jedan vijak( ima osigurače za zaštitu od loma). Ako drugačije nebude išlo onda budem oral samo nizbrdo.Treba isprobati sve opcije.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Koliko sam čitao kolegama neće okretati plug ako ostane zemlje na daskama, a tek kad skines jednu brazdu neznam baš.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja jos sutra imam malo za dovrsiti ovo kaj bude za sjetvu i to posijem i sa sjetvom je gotovo..
A onda dok izvezem gnoj, onda budem krenuo zimsku, pa da samo malo namoci kisica ovu kukuruzovinu i da mao sprhne islo bi lakse oranje..
A planiram jos nesto zemlje uzeti, al bude ovom mojem Imt-u veselo u brazdi, mislim da bude dobio 2x12 pa da vidim kako bude islo u kukuruzovini, ali naravno koliko god duboko moze vuci, ako se bude jako patio, opet ide u kompu sa jednom brazdom..

Nego, kum mi danas govori da je orao sa imt 755 VK, znaci to je dvije brazde po 10 cola i da je tako lijepo islo, ni jednom nije zastopalo i bez jedog lista kukuruze ne zaoranog.
A ja sam mu brao kukuruz, a meni se sa 16 cola jednobraznjakom stopa, to mi nikako nejde u glavu..

Makni crtalo pa se neće štopati
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Budem ja sutra doma isprobal kak to funkcionira. A možda na kraju i posudi traktor od prijatelja čiji je plug pa da oram i u brijeg i nizbrdo.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Vi koji orete niz brdo, ne brine vas erozija tla?
Oranjem niz brdo se povecava brzina ispiraja tla vodom u nizinu. Kaj budu vasi unuki onda orali? Stijene?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh