• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Je,tri puta po tragu s laganom frezom u proljeće je standard,ali opet ne bih to oranje sad diral ni na koji način. Možda bi bilo najbolje probati samo lagano obraditi za jednu ili dvije širine freze,onda budeš najbolje videl razliku...

Jutro je pametnije od večeri. Odluka bu pala sutra. Vodim računa o tvojem prijedlogu. U svakom slučaju, kardan na sporiju brzinu, traktor u 1. ili 2. i freza se nebu stigla zakopati dublje. Ako 1,5 m širine i pokvarim, ne bu Zagreb dalje.

Neznam kak stojiš s površinama zemlje ,ali ovo bi sad trebal iztanjurati,gore malo s frezom usitniti i zasijati ozimu zob,,poslije vršidbe zmalčiraš slamu i zaoreš ,i odma iza toga baciš rauolu,,smola je to i nebu se napravil pjesak,al jako se bu izmjenila struktura ,,,,ak ne misliš sijat bolje ne diraj brazde -više bu štete neg koristi..

Ovo kaj predlažeš bi sigurno popravilo strukturu. No,iduće godine planiram tu staviti buće, a iza toga bum, ak se ne predomislim, vjerojatno pretvoril u voćnjak (lijeska ili orah) i zatravil. Imam dosta lakše zemlje za delati.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
@iwanho
Profesor iz pedologije na faksu je rekel da frezanje nikad nesmije biti zadnji zahvat na tlu pred zimu. Ako nemas tanjurace nemoj dirati. Ostavi nek zima odradi svoje :)
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Jel ima ko iskustva sa zaoravanjem cijelih stabiljaka kukuruze(ručno klip pobran).
Susjedu trebam izorat nekih 2000 m2..

Kolega, ispod imas u potpisu link na youtube kanal, nadi video oranje vrta-kukuruzovina na rastu, ide to sasvim ok s 11 cola, ako imas neki veci plug, bit ce to sve pod brazdom. Jedino ti je bitno da ti kukuruz polegnut u smjeru oranja, znaci, ako imas okretac, ori ko da imas normalni ravnjak, ako ti polegnut kukuruz kontra, stopa plug jer se zabija u daske i gredu pluga
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
SLožiš si metalnu polugu ispred traktora dolje niže malo i sam si valjaš kukuruz u smjeru u kojem ideš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na savjetu @borovicb. Podrazumijeva se da freza u normalnom radu, kad zahvati 20 cm dubine jako usitni. Znam da to ne valja.
S obzirom da ja imam laganu frezu koja pri malo većoj brzini uzima svega 5 do 6 cm dubine, pokušal bi s frezom dobiti izgled čim sličniji kao s tanjuračama koje nažalost nemam. Najbolje je, kak je rekel @gogo, probati jedan ili dva prolaza po dužini i na proljeće vidjeti razliku. Dva prolaza su 10% širine. Ako procijenim da nije zadovoljavajuće, stanem prije. Druga opcija je da taj jedan prohod napravim krajem zime čim se može s traktorom na njivu. Kao zatvaranje zimske brazde.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Pa sta zbilja nitko od susjeda nema tanjurače da ti posudi radije nego da se boriš s frezom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nažalost nema. Svi koriste freze, samo rijetki brane.
Danas je donesena odluka. Ostaje tako do pred kraj zime, a onda bum razmislil jel bu bolje ići prvi prohod brže i samo poravnati brazde ili jako sporo pa da se odmah čim bolje i čim dublje usitni.
Meni je ova rasprava pomogla u donošenju odluke, stoga još jednom hvala svima koji su se uključili u raspravu. :drink:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,203
Jučer 53,danas več 45 :(happy):

12274564_415289645335485_133485241777840945_n.jpg


11988680_415289725335477_2766988331339264348_n.jpg
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,203
Trebalo bi pumpu malo štelati :icon_lol:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=PRFNM3N2zBI[/YT]
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Danas se je i kod mene malo oralo. Plug je posuđen od kolege posto imam mali Rabe 2x12 mehanicko okretanje, pa da malo probam i hudraulicno okretanje. Stvarno je milina za radit.
fotografija0820.jpg

fotografija0821.jpg

fotografija0822.jpg

fotografija0823.jpg

fotografija0827.jpg

fotografija0830.jpg

fotografija0831.jpg

fotografija0832.jpg

Jesul ove rupe i slajfovi za sirinu brazdi odnosno colacu
fotografija0824.jpg

fotografija0825.jpg

fotografija0826.jpg

na ovoj slici se vidi da nedostaje komad lemesa pa tako da mi lijeva strana nije bas dobro radila.
fotografija0828.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
EMIRE,
jel to plug rival. Po meni ima fantastično riješeno štelanje. Svaka brazda za sebe.
Da, te rupe su za određivanje colaže.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Evo plocice sa pluga. Sta znaci rivale? dali ovi slajfovi sluze da se zabrazdi plug, posto mi kad okrenem lijevu stranu prednja brazda hvata manje u odnosu na desnu
fotografija0829.jpg
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Tino spaneri su labavi, mada prvi put orem sa ovim plugom valda se kasnije budem snaso
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Vjerojatno plug nije u centru traktora ili vreteno nije u ravnini sa traktorom. Možeš mijenjati colažu ali vidi se da su oba u istoj rupi tj. u drugoj.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh