• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
EMIRE,
potraži gdje se podešava nagib pluga lijevo-desno pa ga nakreni malo više u lijevo. Ako se ne može nakrenuti samo lijeva strana, onda je plug vjerojatno malo savinut pa si pomogni tako da malo podigneš desnu hidrauličnu ruku.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
ŠANANA ,lako ti zaoravaš kad je tak zmalčirano....po meni ovo je još najkvalitetniji način prorahljivanja zemlje ,bez obzira na biljku kojom se prorahljuje...5+ !
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Malo se uslužno oralo...
Što ljudi naprave od zemlje,ovaj kukuruz nije vidio ni prskanja,ni kultivacije,sirka je bilo na izvoz...



 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam dovršil ovogodišnje oranje. Daske koje su prije bile prve sada su zadnje. Zadnje pretplužnike nisam montiral jer mi kod suženog pluga stoje 5 cm van od daske. Moram napraviti novi nosač za zadnje pretplužnike.
Crtala sam podesil na širinu brazde 33 cm koliko sam otprilike oral kad nisam imal zadnjih daski (samo jednu brazdu). Pokušal sam ga suziti, ali kad sam zakrenul nosač, crtalo nije moglo dobiti pravi smjer. Smetal je graničnik koji sprečava crtalo da se vrti skroz okolo na nosaču, a nisam sa sobom imal ključ za vijak kojim je stegnut. Tak podešeno crtalo je rezalo 5+ cm van od daske pa su komadi odrezane zemlje padali u jarak nakon prolaza daske. Dubina 26 do 28 cm. Španeri otpušteni.
Daske koje su sad montirane otraga više ne bum selil naprijed. I ovako ide dobro, a onu njivu na kojoj je jako teška zemlja bum ionako oral samo s jednom brazdom.
 

Prilozi

  • WP_20151118_11_51_01_Pro[1].jpg
    WP_20151118_11_51_01_Pro[1].jpg
    69.9 KB · Pregleda: 172
  • WP_20151118_11_51_22_Pro[1].jpg
    WP_20151118_11_51_22_Pro[1].jpg
    79 KB · Pregleda: 162

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Malo se uslužno oralo...
Što ljudi naprave od zemlje,ovaj kukuruz nije vidio ni prskanja,ni kultivacije,sirka je bilo na izvoz...
Ako nisu prskali i kultivirali, zašto bi to bilo loše za zemlju? Ako rade za sebe, proći će jeftinije, a i ekološkije.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ako nisu prskali i kultivirali, zašto bi to bilo loše za zemlju? Ako rade za sebe, proći će jeftinije, a i ekološkije.

Mora da se šališ...
Posljedica uzgoja bez prskanja i kultiviranja je parcela puna korova,koji se sjemenom širi na sve strane,to svakako ne spada u dobru poljoprivrednu praksu,i smeta bližim i daljim međašima,među kojima sam i ja.
A o prinosu da ne govorim,ne možeš proći jeftino ako malo uložiš,i još manje bereš.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Ne ne šalim se. Ako rade za 10-30 kokica, sigurno će proći jeftinije. Jer im vjerojatno nije bitna količina na površinu, već sama količina. Osim toga možda nemaju niti sve priključke ? Drugo je to što to tebi ili drugima smeta. I opet nisam shvatio kako to šteti zemlji ?
Ustvari ne želim se miješati.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Svjedočio sam ove godine jako dobrom kukuruzu bez kultiviranja, ali bio je prskan...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Nemojte mjesat kruske i jabuke. Korov moze stetit nasem dzepu, a zemlji nikako.
Kamo srece kad se nebi morali baviti intenzivnom poljoprivredom.
No posto nemamo drugog izbora ili ga ne zelimo imati preostaje nam drzati se nekih pravila. A tu spada i upotreba herbicida.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kad sam rekao "što ljudi naprave od zemlje" mislio sam na generalno stanje. Slabo obrađivana,zakorovljena i zapuštena zemlja je za mene loša zemlja.
A ovu sam ja uslužno pripremao i sijao na proljeće,urodom se nije pokrilo ni to sjeme i gnojivo,i naravno da se "jeftinije" prošlo,i još k tome ekološki...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ne ne šalim se. Ako rade za 10-30 kokica, sigurno će proći jeftinije. Jer im vjerojatno nije bitna količina na površinu, već sama količina. Osim toga možda nemaju niti sve priključke ? Drugo je to što to tebi ili drugima smeta. I opet nisam shvatio kako to šteti zemlji ?
Ustvari ne želim se miješati.
Razumio bi da si novi član foruma, ili neki dečko iz grada koji je zemlju vidio jedino u tegli. Ako vrijedan čovjek radi za 10-30 kokica, tej će uzet motiku u ruke i proizvest eko kukuruz za sebe, čisti bez korova, a ne ovakav, jer imam jedan slučaj, sutra ću fotografirat, gdje ima takva parcela, bez prskanja i kultiviranja gdje nema NIJEDNOG klipa, samo Ambrozija,Mračnjak i Loboda, pa te pitam kako je taj prošao "jeftinije"???
 
Posljednje uređivanje:

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,371
Antonio mora da je bila milina orat baštu, vidim zemlja sipka kao pijesak...a zvuk Johnnya fenomenalan :icon_e_biggrin:
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Nemojte mjesat kruske i jabuke. Korov moze stetit nasem dzepu, a zemlji nikako.
Kamo srece kad se nebi morali baviti intenzivnom poljoprivredom.
No posto nemamo drugog izbora ili ga ne zelimo imati preostaje nam drzati se nekih pravila. A tu spada i upotreba herbicida.

E na to sam mislio. :icon_razz:
 

BiZeleni

Član
Tu od
13 Lis 2015
Poruka
63
44131004c218c9a27a9c8cc0e295fba0.jpg
6cd16286a1d085e09d21f6c126479497.jpg
915b5b6760267e4772af50fb189df6b0.jpg

Moja naj teza zemlja.T40 prva brza i 3/4 gasa.Ubili smo se i ja i on.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zasto mijenjas mjesta daskama, zbog istrosenosti ili...?

Imal sam za orati jednu njivu s jako "teškom" zemljom. Traktor preslab da vuće dvije brazde pa sam oral samo jednu brazdu. Pošto prve daske imaju kraći plaz i nemaju pete stavil sam za jednobrazno oranje zadnje daske na mjesto prvih. Sad kad sam opet oral "normalnu" zemlju daske koje su bile skinute sam namontiral na praznna mjesta otraga. Kad bum opet imal za orati s jednom brazdom samo odšrafim nekoliko vijaka i skinem zadnje daske.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Oranje bašte ,,,A ZEMLJA,,za tu zemlju kak zgleda ja bi ti porez razrezal,,ovo bi mogel vrečirat i prodavat v primorje za oplemenjivanje ,,,
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh