• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
pa to i ja govorim, svaki plug ak se naštela kak spada bude i delal kak spada. samo kaj bu švabo uvijek lepše delal kad je bolje napravljen, a svatko zna kolko može izdvojiti za plug...
znam čovjeka koji je kupil vogela okretača dvije brazde, rešetkastog, štelajući 14-18 cola... platil ga oko 45.000 kn, i veli da mu to najbolja investicija u životu... možda mu malo bolje zaore nek stari IMT, al veli da ga vuče bez problema brzinu više i manja mu potrošnja...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
sve ti je to relativno, mislim da je čak negdje forumaš fric1993 napisao da lakše vuče punu dasku nego rešetkastog...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Resetkaste daske prave manji otpor pa se i lakse vuce osobito kad je mokro.

Nije baš tako..Prema novijim saznanjima puna daska ima manji otpor..
Svašta se pričalo,ali koliko vidim puna daska je ipak zakon za sve..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Istrazivanja ovakva istrazivanja onakva meni se cini da se to sve svodi na isto proizvodjaci gledaju kako bi sto jeftinij proizvod napravili a to zna biti kontraproduktivno.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,222
I mi smo orali nešto za žito tamo gdje smo silirali, ali oranje je katastrofa živa, brazda se ni malo ne rasipa, plug prebaciva cijele komade zemlje.... Biće muka za urediti.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Bome da je muka ja oro kuruznjak zemlja je toliko ubijena od kise da se brazdanetrga po 50 metara a tanjuranje i sve ostalo da ni ne spominjem.Ode bome vremena,goriva a jos vise novaca!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne znam kome se da po ovakvom vremenu išta orati, za zimsku brazdu je prerano, a za sijanje pšenice ili ječma je kalendarski, ali ipak... danas sam vidio da je jedna već nikla, redovi se vide ko da je proljeće. ako ostane ovakva jesen, tj. već je, mogla bi i klas pustit do zime :D: i šta onda s time... bolje sačekat još dva-tri tjedna, pa pojačat sjetvenu normu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tritikal sam posijo 6. i sad je nekih 5-6 cm a kad se bude nabuso ako bude ovako vrijeme onda cu ga spricat herbicidom da ga makar nesto usporim u vegetacij a zimsku brazdu prije 12.mjeseca necu ni pomisljat orat!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
MI čemo izgleda sijat oko 1., još nismo ni brat krenuli kako treba, a o oranju da i ne govorim. Eno ga plug je rastepen po dvorištu :)
Mekano i blato, a ovo što se siliralo se bude oralo i sijalo, samo kad se bude dalo, to neznam!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Danas sam oral za psenicu.. Dosta je mokro, ali nije bilo onoliko sabito koliko sam mislil da bude..
Isel sam sa 20 l plavca na njivu i bas me zanima koliko sam potrosil na 1.5 jutara, budem sutra ujutro pogledal u rezervoar pa napisem tu..
Jos samo da napisem da sam se preporodil kaj se tice oranja poslije jednorednog Sip-a umjesto onoga samohodnog cetiri reda beraca posije kojega sam oral zadnjih godina..
Sad posije Sip-a mi se nije ni jednom nakupilo, a prije je to bila muka ziva..
Inace onaj berac je imal roto sjecku i to nevalja nista, zato vi koji hocete to ugradivati umjesto obicnoga tarupa, nemojte ni za zivu glavu..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
A s kojim plugom si oral. Ja sam s IMT jednobraznim, i malo si razmišljam kako bi bilo dobro da ga za oko 5 cm podignem, zamjenom vrata grede ako paše npr. od IMT 14 cola, imam veliko narebrano crtalo i ponekad mi zaštopa, a nemogu ga podignut..tu sam se zeznuo, a bilo je i manjeg profila za kupit...DALI JE NETKO 1. brazni IMT tj. da ga je povisio?
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
S Imt-om 1x16, ali sad nadalje budem probal orati sa 2x12.. Pa jos tih 20 cm sirine bude 539 nekak vukel, a i velim poslije Sip-a je milina orati..
Ma izorem ja i s jednom brazdom, nije problem, ali kako ne volim odoravati od mede i vaditi jarak na kraju s jednobraznim, pa to su cuda..
Dok odoravam od medasa moram ici traktorom tocno po sredini mede (da mi je poklopac haube (imt 539) u pravcu sa medom) pa da ostane meda kako treba biti, a to znaci da moram gaziti sa lijevim kotacom pola metra u medasevo..
A sa dvobraznim idem tik uz medu s medaseve strane i meda ostaje ko suza..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Normalno, tak i ja, ali kraj međe ostavim i prikačim dvobrazni kad je neki usjev kao sad neobrani kukuruz. Ja sam svoje što mi ostalo danas spalio i nastavljam s dvobraznim IMT 756,
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
E tak budem i ja radio ako mi se traktor bude jako mucio s 756.. Dok mi ostane tri cetiri kruga odem kuci i prikapcim dvobrazni..
Pa el 756 ne moze lijepo orati odmah iza T 40, znaci bez malciranja, spaljivanja itd?
Mislim da bi to moralo lijepo ici..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Zavisi od sorte kukuruza..npr. Pioneri bez brige ali moj BC572 nema šanse. stabljika je jako tvrda. zato se mučim s jednobraznim.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Ja budem probal, jos da mogu smisliti kakve utege na zadnje kotace to bi bio pun pogodak..
Motor ima snage, danas sam orao na 1700 okr to ugazeno i mokro i traktor ide ko metak..
A valjda bude i za godinu dvije dosao kakav 70, 80 ks.. Ma samo mi je radi toga oranja i pripreme za sjetvu, ovo drugo sve mali Imt-i naprave, makar ih i ne volim.. :(grin):
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Parcela nije orana prek 10 godina, muka živa...

20141017_141032.jpg
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Danas orao 2 komada i na jednom je malo teža zemlja, u kombinaciji sa ovom kišom i gaženjem prilikom branja kukuruza je muka za orat. Krenuo sam sa IMT 2x12 i nakon pola sata odustao jer jednostavno nije išlo. Sa 1x12 je već bilo bolje ali sam se napatio. Drugi komad je lagana pjeskovita zemlja i sa dvobraznim je išlo ko od šale.
 

Prilozi

  • 20141020_143638.jpg
    20141020_143638.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 146
  • 20141020_143629.jpg
    20141020_143629.jpg
    65.2 KB · Pregleda: 148
  • 20141020_151929.jpg
    20141020_151929.jpg
    61.9 KB · Pregleda: 156
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh