• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Šanana jel moguće da sam ja videl tvoj traktor s tim plugom u Koprivnici prije oko mjesec dana . Jer mislim da takve kombinacije baš nisu učestale ?

To nikako nebi bilo moguće! :icon_rolleyes:

Da, nisu baš učestale kombinacije vidjeti jednobrasca na tak malo večem traktoru, kod nas ih ljudi obično vuku s 533 i 539, ali niti jedan od tih navedenih ne ore s zahvatom 16" i više.
Ja sam mjerio i u kombinaciji s 565 jednobrazac mi hvata i do 45 cm i fino plovi za traktorom, nema kose vuče i to je strašno kakvu je sve masu taj plug u stanju onda zaorati, znači doslovno svako brdo kukuruzovine i trave nestaje pod njim zato jer veliku količinu zemlje okreče i zato mi se sviđa i tak idem lagano na 1600-1800 okr u 1. i potrošnja nije nikakva, traktor se ne muči iako je dubina 30 cm.

Neznam zast al ovak uz prugu sto se vidi u podravini ljudi dosta plitko oru.
Neznam dali je to zbog pjeska ili zbog neceg drugog?
Nedaleko od mene nekih 25km. je drava i taj dijo podravlja ima tek nekih 40cm. zemlje gledano od povrsine prema dolje a ostalo je cisti pijesak moglo bi s e s njim slobodno zidati!!!!
Pa si mislim da je to tako i u podravini jer nevidim drugi razlog za tako plitko oranje?
Manje više eto upravo zato.
Radim ja 8 kj takve zemlje koja se jednostavno nesmije orati dublje od 25 cm, negdje ni toliko zato jer je ispod tog lijepog humusnog i plodnog sloja čisti bijeli pijesak i jednostavno nema se što dublje orati, ali je zemlja 500-700m udaljena od glavnog toka rijeke Drave, odnosno neke lokacije se nalaze u samom koritu stare Drave, odnosno grabama koje su presušile prije 100 i više godina kako je Drava prirodno mjenjala svoj tok. Ima raznih priča o tome, zemlja je lagana za obradu i dosta plodna i tu ljudi oru s malim traktorima 30-ak ks i 2x10" i 2x12" plugovima 20 cm duboko, tu recimo traktor 100-120 ks lagano vuče 4x14" plug u normalnim uvjetima.

Evo i par slika iz subotnjeg oranja kaj sam stigel poorati prije ove kiše...









Ne pamtim kad se ta lagana zemlja zadnji put tak loše izorala koliko je vlažna i sabita, no opet sam zadovoljan da se barem i uopče pooralo dok čitam vaše komentare kak nemrete u polja zbog vode.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je, je, sigurno bi :)
Morete pisati kaj god hočete, činjenica je da je gornji sloj zemlje zatravljen, a zemlaj je mokra i sabita i loše se rasipa, usto plug nema predplužnjake, deflektori zbog mokre zemlje gotovo ne dolaze do izražaja i onda to tak ispadne, a svi znamo kak IMT plug ore dok je mokro i dok nisu uvjeti.
Da je kakav Vogel bilo bi puno bolje, ja ne bježim od toga :)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Stari ljudi kažu da zimska brazda treba biti što "lošija" u smislu da se što manje raspe. I to ima logike, ako bude dobra zima, više će izmrznit. A kakvih sam oranja vidio ove godine, kod ljudi koji oru 40 godina i imaju puno bolje traktore od mene, ovo je mila majka. Na prvoj slici se vidi da je većina trave ipak zaorana, a brazde su dobro složene, pa prema tome, svaka rasprava je suvišna.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kak mi se cini zima bude losa,kak i prosla i tko ne izore do pocetka 1.mj,bolje da ceka proljece.Tak je bilo ovo proljece,bolje je bilo proljetno oranje nego ono zimsko koje se oralo krajem 1.mj. i kasnije to je bilo sabito da boli glava.
Ja se nadam da budemo mi krenuli sa oranjem uskoro,jer kazu da se bude smrzlo,na polju je mokro strava.:icon_cry:.Prodem jednom po livadi sa traktorom i iza mene mulj zivi,na tritikalu mi voda stoji,tritikal i jecam su niknuli,malo porasli i sad stoje,premokro je,ali stvarno premokro.U ravnici voda stoji na zemlji,nije poplava nego kad dodes na polje,vidis sloj od oko 1-2cm vode.

Mislim si sadnice rize za drugu sezonu naruciti,samo me strah da joj nebude premokro ili da slucajno ne udri susa.:(talk):

Danek ak bu islo s pet,za Bozic ti bum kupil 6brazdi okretaca,ali ako budes dobar.:)
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
može ali samo ako bu rabewerk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
nemate pojma o oranju ja sa trobaznim okretačem i 50 konja izorem puno ljepše i bolje a ovok se djeca igraju kak vi orete
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
pa i je i nije zajebancija kad nije nikak zoral,tu bu mogel kositi travu u 4 mjesecu
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
No, no, kladim se da tu nebude trave, pogotovo ne na zemlji koja je očiščena od višegodišnjih korova :)
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Dečki moji vi se hvalite tu ko neznam kakvi oraci pa dajte neke dokaze al nemojte od suseda ledinu slikat,imenjace (sanana) svaka cast dobro to izgleda samo neki nemaju pametnijeg posla pa seru tu po tvom oranju a nemaju ni približno takav traktor,a o plugima i ostalom da ne pričam
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312


Ne pamtim kad se ta lagana zemlja zadnji put tak loše izorala koliko je vlažna i sabita, no opet sam zadovoljan da se barem i uopče pooralo dok čitam vaše komentare kak nemrete u polja zbog vode.

pa oranje je super kaj tome fali ? ove godine se ore kak se može uvjeti su kakvi jesu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Pa halo o cem pricamo xd

ad9023a6f549867515726f1eddfa2887.jpg
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Čekaj i da jesi bolji orac ili neznam kaj si ti postigel stim kaj tu mlatis da to ne valja valjda čovjek zna jer se dalo bolje ili ne,tino bilo bi bolje da si ga zaferca zakopcal išlo bi to samo speru stisni
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Sto se tiče trave ko se slaže na proljeće mu ja dovezen birke na ispasu one to pociste i malo nadjubre pa da vidiš kuruze;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma dečki, čemu frka.
Odmah smo na početku ustanovili da se radi o malo zezancije kak je i kolega sam napisal.

Takvo je tužno vrijeme, svaka zezancija je dobrodošla :)

Nemojte stvarati frku gde je netreba!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh